Помош, софтверски проблеми и совети

И

Игнориран член

Гостин
Имам toshiba satellite лаптоп и од пред извесно време иам проблеми со звукот.
Постојано прекинува, па треба да го рестартирам за да повторно функционира, па по 10-15 минути повторно се губи звукот.
Иначе колку за инфо, на слушалки си работи ОК и нема никакви проблеми.
Барав на нет некое објаснување и како шо можев да заприметам, овој дефект често се јавува кај toshiba лаптопите.

Дали некој овде на форум имал сличен проблем и дали постои некакове решение пошо сварно иритира ?
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Caire?

Recovery
Your Pc device needs to be repaired.

The boat configuration data for your PC is missing or contains errors.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
5.435
Процесор amd phenom quad core 9000 и нешто.
Графика geforce gtx 260
Рам 2x2Gb
Вчера додека работеше пукна нешто, изгоре напојувањето. Го сменив за 1800 ден, вентилатори вртат, се подига вин преку интегрирана графичка со неговата не сака, црн монитор.
Ја сменив графичката од другиот ПЦ, се подига вин но не ја чита, се разбира нема драјвери за неа но не покажува дека воопшто има нешто од графичка.
Оваа гтикс 260 не можам да ја тестирам на другиот пц не ја собира како цигла е. Сервис или нова графика појма немам?
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Процесор amd phenom quad core 9000 и нешто.
Графика geforce gtx 260
Рам 2x2Gb
Вчера додека работеше пукна нешто, изгоре напојувањето. Го сменив за 1800 ден, вентилатори вртат, се подига вин преку интегрирана графичка со неговата не сака, црн монитор.
Ја сменив графичката од другиот ПЦ, се подига вин но не ја чита, се разбира нема драјвери за неа но не покажува дека воопшто има нешто од графичка.
Оваа гтикс 260 не можам да ја тестирам на другиот пц не ја собира како цигла е. Сервис или нова графика појма немам?
има ли слика со графичката од другиот пц? пробај ресетирај биос? напојување кога цркнува ако е некое кинеско обично со себе и матична и нешто друго си зема.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
5.435
Ова напојување што цркна беше 685 вати со два кулера, еден голем и еден мал од страна. Пукна два пати мислев да не е оштетена и матичната. Со друга графичка има слика со оваа неговата нема. На времето доста скапо ја платив, најверојатно е отидена. Влече струја директ од напојувањето, не преку матична. Но тоа е му дошол денот.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
5.435
Веќе почнува да ме нервира, заменето ново напојување и нова графичка (nVidia GF GT 730). Без графика во слотот вин се подига, со графика само почетна страна и не реагира ништо на тастатаура за да влезам во биос. Ќе поседи така минутка две, се рестартира сам и така нонстоп.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Веќе почнува да ме нервира, заменето ново напојување и нова графичка (nVidia GF GT 730). Без графика во слотот вин се подига, со графика само почетна страна и не реагира ништо на тастатаура за да влезам во биос. Ќе поседи така минутка две, се рестартира сам и така нонстоп.
Koj Windows има, Која матична плоча? Agp или PCI-e графичка. Тастатура USB или PS/2. Дајте повеќе информации кога барате помош.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Веќе почнува да ме нервира, заменето ново напојување и нова графичка (nVidia GF GT 730). Без графика во слотот вин се подига, со графика само почетна страна и не реагира ништо на тастатаура за да влезам во биос. Ќе поседи така минутка две, се рестартира сам и така нонстоп.
пробај ресетирај го биосот. можно е и пцие слотот да се расипал кога отишло напојувањето.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
5.435
Asus M3N-HT матична, win10x64, биос ресетиран. Сите варијанти ги пробав, со графичка од другиот ПЦ вин се подига со оваа новата неќе да чуе, значи слотот е во ред и останува да залади малку и отиде у сервис каде е купена робата.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.255
Поени од реакции
6.451
На сите пребарувачи ми се појавува Плус Нетворк Редирект вирус. Пробав да го избришам (сопред тоа што го видов на нет) ама пак се појавува. Ќе може некој да ми помогле како да го избришам?
 
Г

Грејвдигер

Гостин
На сите пребарувачи ми се појавува Плус Нетворк Редирект вирус. Пробав да го избришам (сопред тоа што го видов на нет) ама пак се појавува. Ќе може некој да ми помогле како да го избришам?
Ги провери поставувањата на броусерите кој ти е ставен како дифолтен пребарувач? Ако се е океј таму, види во Uninstall Programs за некоја сумљива програма да не имаш инсталирано и избриши ја. Исто скенирај со Malwarebytes.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
На сите пребарувачи ми се појавува Плус Нетворк Редирект вирус. Пробав да го избришам (сопред тоа што го видов на нет) ама пак се појавува. Ќе може некој да ми помогле како да го избришам?
I kaj mene go ima istoto sranje veke 2 meseca. Ne e niso opasno ama dosadno e. Pri sekoe novo otvaranje na bilo koj browser prave redirect. Aj ke probam so malwarebytes pa da videme sho ke rece.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Имам toshiba satellite лаптоп и од пред извесно време иам проблеми со звукот.
Постојано прекинува, па треба да го рестартирам за да повторно функционира, па по 10-15 минути повторно се губи звукот.
Иначе колку за инфо, на слушалки си работи ОК и нема никакви проблеми.
Барав на нет некое објаснување и како шо можев да заприметам, овој дефект често се јавува кај toshiba лаптопите.

Дали некој овде на форум имал сличен проблем и дали постои некакове решение пошо сварно иритира ?
Логично е да треба да се сменат звучниците...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom