Мачки (општи дискусии)

Член од
17 април 2017
Мислења
18
Поени од реакции
1
Моево и бебе дури беше не обожаваше премногу млеко и јогурт. Кога подпорасна, па ич. Само кашкавал си јаде, си знае..:)
Иначе на таа возраст му давав попара супа, манџичка ние што јадиме испасирана, каша со паштета, лепче и вода или јогурт, салама, виршли, риба и тоа е. Посебна и скапа храна за мачки не сум му купила никогаш, освен оние грицките ама не се скапи воопшто. Едно кило 100 денари и приметив нема никаков проблем, во смисла пролив и слично.
Не ги учи од мали со скапа храна, освен ако имаш вишок пари за тоа. Моето вака го хранам па машала право зверче е :D
Па да ти кажам и јас сакам да ги навикнам моиве на домашна храна, манџички, супа, мусака, риба, виршли... Тоа што ќе остане и не сме го доизеле дома а што можат и смеат да јадат мачињата, секако им давам :) И мајката нивна така ја хранам, ми дојде уште кога беше малечка, многу беше слаба и некако ја живнав :D Обично кога купувам храна за мачки купувам во конзерва со туна или говедско (онаа што е околу 35 ден) и ефтино и мачките мои ја јадат ;) Позз и фала :ljubove:
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Дечки имам еден голем проблем.

Имам мало маче 4-5 месеци, вчера паднало од тераса, го однесоа на ветеринар тој им рекол дека кичмата му е скршена и едино што може да се направи е да се успие.

Закажа за понеделник, е сеа го гледам мачево и се освен што неможе да ги движи задните нозе е нормално, игра, шета низ дневна, јаде...

Некој совет што да правам.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Дечки имам еден голем проблем.

Имам мало маче 4-5 месеци, вчера паднало од тераса, го однесоа на ветеринар тој им рекол дека кичмата му е скршена и едино што може да се направи е да се успие.

Закажа за понеделник, е сеа го гледам мачево и се освен што неможе да ги движи задните нозе е нормално, игра, шета низ дневна, јаде...

Некој совет што да правам.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Vo zavisnost od serioznosta na povredata mozebi moze da se operira NO ne kaj nas. Nie ne poseduvame prvo soodvetna oprema za dijagnostika (Ct ili magnet uste podobro) a vtoro kaj vakvi povredi moznost za zazdravuvanje mnogu zavisi od vremeto. Znaci sekoe odlozuvanje znaci namaluvanje na sansite za zazdravuvanje na nervnoto tkivo. Dokolku maceto ne moze da kontrolira mockanje i kakanje... toa ne e dobar znak.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Vo zavisnost od serioznosta na povredata mozebi moze da se operira NO ne kaj nas. Nie ne poseduvame prvo soodvetna oprema za dijagnostika (Ct ili magnet uste podobro) a vtoro kaj vakvi povredi moznost za zazdravuvanje mnogu zavisi od vremeto. Znaci sekoe odlozuvanje znaci namaluvanje na sansite za zazdravuvanje na nervnoto tkivo. Dokolku maceto ne moze da kontrolira mockanje i kakanje... toa ne e dobar znak.
Neznam sto da pravime.

Mene mi e dovolno da znam deka e primer paralizirano i ne custvuva bolka, za negova griza ima eden kup okolu nego.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
A

Avenger99

Гостин
Дечки ми треба совет. Мачорот е кастриран денеска, од страна на ветеринарот ме советуваше да му давам исклучиво храна за кастрирани мачки бидејќи можело нагло да се здебели. Јас досеа го хранев со храна на Фармина, претежно N&D. Дали да го послушам ветеринарот или може да мешам храна? Благодарам.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Дечки ми треба совет. Мачорот е кастриран денеска, од страна на ветеринарот ме советуваше да му давам исклучиво храна за кастрирани мачки бидејќи можело нагло да се здебели. Јас досеа го хранев со храна на Фармина, претежно N&D. Дали да го послушам ветеринарот или може да мешам храна? Благодарам.
Мојот мачор е исто кастриран, јас го хранам со Farmina N&D и не планирам да сменам.

Еве после едно 8-9 месеци од операцијата не забележувам никаква промена во килажа, активност, навики итн.

Единствен совет е гледај како ќе се однесува со твојата храна и реагирај доколку има потреба. Ветеринарот секако ќе ти предложи храна за кастрирани мачки пошто претпоставува дека го храниш со џанк фуд. :)
 
A

Avenger99

Гостин
Мојот мачор е исто кастриран, јас го хранам со Farmina N&D и не планирам да сменам.

Еве после едно 8-9 месеци од операцијата не забележувам никаква промена во килажа, активност, навики итн.

Единствен совет е гледај како ќе се однесува со твојата храна и реагирај доколку има потреба. Ветеринарот секако ќе ти предложи храна за кастрирани мачки пошто претпоставува дека го храниш со џанк фуд. :)
Гледам дека има и N&D и за кастрирани мачки, со таа си пробал? Иначе, нема проблем, ја обожава N&D.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Гледам дека има и N&D и за кастрирани мачки, со таа си пробал? Иначе, нема проблем, ја обожава N&D.
Можеш и со таа, истата храна е со помалку калории. Можеш и со старата помалку да храниш, ако е попасивен. Ефектот ист.
 
E

Epsilon

Гостин
aj ve molam za pomosh... go napudriv so edno protiv bolvi, ama gledam macevo pak ima... a i plus kaj glavata t.e kaj ocite ne smeam da go napudruvam so ova, a tuka gledam imashe.. t.e. se dvizat, dali moze da mi kazete drug nacin kako da go procistam?
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
aj ve molam za pomosh... go napudriv so edno protiv bolvi, ama gledam macevo pak ima... a i plus kaj glavata t.e kaj ocite ne smeam da go napudruvam so ova, a tuka gledam imashe.. t.e. se dvizat, dali moze da mi kazete drug nacin kako da go procistam?
Нема голем ефект тоа пудрата пошто мачето шета и ја растресува, не останува на него. Ако е доволно возрасно за ампула, однеси го на ветеринар нека му стават.
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Моето кога беше 3 месеци му ставив ампула по препорака од ветеринар, ампулата беше за повозрасни мачиња, па ми кажа на два пати да ја ставам, ама боље ќе беше цела.
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
5.089
Поени од реакции
9.000
Таман е, над 2 месеци мислам беше препораката. Стави му сега една и уште една по точно еден месец, со две ставања ако не ги искорнеш тогаш имаш извор од каде се појавуваат повторно.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.494
Поени од реакции
80.557
На мачоров мој пред 2-3 дена од десната страна на устата му се појави како мала раничка, а еве сега гледам дека малце му се зголемила. Го мачкам со една бела маст препишана од ветеринар, али какошто реков со оглед на тоа што му се наоѓа одма до муцката, чим го напачкам одма ја лижи со јазикот.

Живеам во стан, и овој не излага од дома, такада е изолиран од надворешниот свет, и не би можел да фати некоја си болест од надвор[DOUBLEPOST=1502539364][/DOUBLEPOST] IMG_20170812_140028.jpg Еве слика...
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2010
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.781
Има некој искуство со вдомување возрасен мачор, а веќе да има помало(6 месеци старо) маче дома?
Ваљда нема да се испотепат :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom