Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Инаку од ситниве риби Тони Јакимовски вработен како шеф на кабинетот на Мијалков, прв човек на југоистoчна европа во борбата против компјутерски криминал, дрога, трговија со луѓе. Поранешен офицер на ЈНА, работел на чувствителна позиција во касарната каде што беше Ратко Младиќ

Туку превара денес нема прашано дали некој притворија, чудно :D
Превара лежи форумска ќорка. Го банирава за глупирање.
Да беше објективно немаше ни да му даат профил да држи.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Подобрување на односите со Грција и Бугарија ,брз влез во НАТО и ЕУ(со променето име нормално) се точки од тиранската платформа која сега се спроведува на дело. Ама некои уште не можат да сватат изгледа.
Што да сФатат? Дека до 27 јануари паторот седеше со потпишана ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА во барокната торта во центар и чекаше абер од Мала Речица дека СЈО ќе го минираат? Тоа е апсолвирана работа одамна.
Дури некој кога ќе ја спомне ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА како да ја пронашол Атлантида - со колективна амнезија магично ја заборавивте после посетата на Хојт Ји. Баш би сакал да знам како ви го убеди пастирот тоа да го напраи.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Нешто ќе ги куваат дуи да гласаат против договорот со бугарите? Има некоја скапана позадина ова лигавење, не е за џабе или скраја да е - од љубов.
Интересна е политиката. До некни бугарите беа најцрните душмани, а сега ни се браќа. Заедничка историја, па и јазик, народ... Различни сме само дека во уставот сме напишале „македонски јазик“.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Интересна е политиката. До некни бугарите беа најцрните душмани, а сега ни се браќа. Заедничка историја, па и јазик, народ... Различни сме само дека во уставот сме напишале „македонски јазик“.
А нели вмро беа патриоти? Од кај сеа албански знаеле и збореле дури?
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Интересна е политиката. До некни бугарите беа најцрните душмани, а сега ни се браќа. Заедничка историја, па и јазик, народ... Различни сме само дека во уставот сме напишале „македонски јазик“.
:pos::pos::pos:

 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Интересна е политиката. До некни бугарите беа најцрните душмани, а сега ни се браќа. Заедничка историја, па и јазик, народ... Различни сме само дека во уставот сме напишале „македонски јазик“.
Мене не ми се.
Сакам да ме сфатиш, да се потрудиш. Р'чкање, пикање прст у око, провокации, националистички текстови со омраза, кршење или поставување плочи со сомнителна историска порака јас не ги разбирам ни како имање и покажување сила, ниту како патриотизам, ниту како храброст. Тоа е обично простачко кошкање кое има за цел да држи тензија и назадување на земјава. Да биде изговор дека "некој не мрази и заради тоа не сме добредојдени во ЕУ и други организации".
Кога си бил последен пат накај Софија? Патот личи како да е меѓу Н'џамена и некој друг соседен главен град од третиот свет. Кога ќе ја пројдеш границата, те ловат џандари за да те казнат.
Официјалните политики мора да се нормализираат и да се разговара за економија, врски, инвестиции, енергетика пошо и они и ние тонеме како Титаник. Бугарија има скоро два милиони исселени луѓе од 90-тите наваму. И тие интерно си го лажат сиромашниот народ со историски санстефански бугарии и слична научна фантастика.
Јас очекувам повеќе договоров да е политички, отколку да "решава" историски прашања, ама ПАК ЌЕ ПОВТОРАМ - НЕ СУМ ГО ВИДЕЛ, А И ТИ ИСТО И ДОСТА ВАДИШ ЗАКЛУЧОЦИ НА НЕВИДЕНО!
Да го видиме договорот, па да коментираме.
"Браќа" би станале со нив, единствено ако дозволиме она фашистичко кичевско ѓубре остане во политиката и некогаш пак дојде на власт, наместо да гние по зандани.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А нели вмро беа патриоти? Од кај сеа албански знаеле и збореле дури?
Можеби. Зошто да не? И јас би сакал да знам јазик плус. А што има врска тоа со муабетот?[DOUBLEPOST=1500407687][/DOUBLEPOST]
Мене не ми се.
Сакам да ме сфатиш, да се потрудиш. Р'чкање, пикање прст у око, провокации, националистички текстови со омраза, кршење или поставување плочи со сомнителна историска порака јас не ги разбирам ни како имање и покажување сила, ниту како патриотизам, ниту како храброст. Тоа е обично простачко кошкање кое има за цел да држи тензија и назадување на земјава. Да биде изговор дека "некој не мрази и заради тоа не сме добредојдени во ЕУ и други организации".
Кога си бил последен пат накај Софија? Патот личи како да е меѓу Н'џамена и некој друг соседен главен град од третиот свет. Кога ќе ја пројдеш границата, те ловат џандари за да те казнат.
Официјалните политики мора да се нормализираат и да се разговара за економија, врски, инвестиции, енергетика пошо и они и ние тонеме како Титаник. Бугарија има скоро два милиони исселени луѓе од 90-тите наваму. И тие интерно си го лажат сиромашниот народ со историски санстефански бугарии и слична научна фантастика.
Јас очекувам повеќе договоров да е политички, отколку да "решава" историски прашања, ама ПАК ЌЕ ПОВТОРАМ - НЕ СУМ ГО ВИДЕЛ, А И ТИ ИСТО И ДОСТА ВАДИШ ЗАКЛУЧОЦИ НА НЕВИДЕНО!
Да го видиме договорот, па да коментираме.
"Браќа" би станале со нив, единствено ако дозволиме она фашистичко кичевско ѓубре остане во политиката и некогаш пак дојде на власт, наместо да гние по зандани.
Јас одамна сум ги прифатил бугарите како луѓе, за разлика од доктрината со која не задоиле дека ни се смртни душмани. Но, не дозволувам да ме омаловажуваат.[DOUBLEPOST=1500407760][/DOUBLEPOST]
Си погрешил, јас не сум Антонио Милошоски. Ниту сум му адвокат, итн...
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Можеби. Зошто да не? И јас би сакал да знам јазик плус. А што има врска тоа со муабетот?
Има врска. Ти викаш дека вмро се бореле за македонските интереси, биле против тиранска платформа и не сакале двојазичност. Како може таква партија да има функционери кои зборуваат албански, зборуваат бугарски, и сакаат да привлечат гласачи Албанци? Нели тие беа истите кои протестираа против албанска влада дека се правела? Нели тие викаа дека државата е нападната? Нели ти тоа го пишуваше тука и ги оправдуваше?
Како се осеќаш сега кога дозна дека Илче педерчето знае и збори албански, а Милошоски знае и збори бугарски? Дали можеш да собереш храброст и да ги исплукаш?

Пази еј, човекот знае и збори бугарски а вика дека е против таков договор. Длабоко во себе трепери од радост и едвај чека да го изгласа тоа.
Другиот викаше дека е против Албанците а сега вика дека знае и збори албански.
Кој е тука луд, глуп и излажан? Јас или ти?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Мхм.
Заев само отплаќа долгови, а паторот тргна на пат да го врати царството на Александар до Индија. Мислиш дека паторот го заболе за тебе кога го лапаше стекот од бизон?
Уште не знаете кај терате вие бе. Стоите позади самоубиец и уште не ви е јасно колку сте очајни. Паторот ти е "yesterday news", завршена приказна.
Patorot e zavrshena prikazna, a eve gledam od usta ne go vadite. Nema post da ne go spomnete. A Zaev vrakjal dolgovi? Yea, right.
 
Член од
21 јуни 2010
Мислења
165
Поени од реакции
39
Не разбирам зошто толку се коментира овој договор. Тој ништо нема да промени меѓу Македонија и Бугарија. Ниту ќе направи автопати, ниту железница. Јас веќе напишав, тоа е политика на европските социјалисти.Во моментов тие се консолидираат околу НАТО наспроти антисоциалната и империјална политика на "див капитализам" на путинова Русија. Тоа само австралиските и бугарските комунисти уште не можат да го разберат. За македонските нема да кажам, бидејќи таму никогаш немало комунисти, теку комунjаци. Единствениот го пратиле на одмор во Голи Оток и потоа тој избега во Бугарија. Овој договор е потребен главно на Заев за влез во НАТО, бидејќи е услов. Оваа политика на ЕСП, може да биде спречена сепак од новата политика на Трамп, бидејќи тој не е Обама.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Јас одамна сум ги прифатил бугарите како луѓе, за разлика од доктрината со која не задоиле дека ни се смртни душмани. Но, не дозволувам да ме омаловажуваат.
Нас не задоиле?
Така кој ти кажа? Ачковска, Жежов или некој од новопеченине, самозвани?
Знаеш Цветан Димов како загинал? Бил ѕверски мачен и фрлен од зграда на бугарската окупациона полиција во Скопје? Македонските партизани во склоп на југословенската народна одбрана биле дел од светската победничка коалиција, за разлика од тие кои ги потепале Димов, Орце Николов, Кузман Јосифовски, кои биле де факто фашисти. Тоа не е задојување, тоа се факти. Ти си побааги задоен од модерна паторска фашистичка пропаганда и затоа бладаш овде. Релативизирањето на бугарските фашистички гревови овде е срамно и одвратно.
Наспроти ова, нивната држава после падот на еднопартискиот систем пак се врати во тој националистички и експанзионистички дух и сега сите бугари нас не гледаат низ иста призма - дека ние сме во некаква заблуда. Е тоа е плод на политики од ист калибар ги водеше дпне, кон сите соседи. Дека сите не мразат, подобри сме од сите и дека ќе дојде денот кога "ќе им е***е мајката" - на свети никад. Напоредно со тоа, се одвиваше процес на масовно отселување, масакрирање на демографските податоци, уништена економија и се' најлошо. Е, тоа носи национализам - чисто срање.
Разликата во "задоеноста" е таа што КПЈ беше поттикната внатре во народот и таа по идеолошки пат даваше слобода на било која националост да се определи како се чувствува. Тоа е левичарска идеологија. По тој основ 16 поголеми заедници во бившиот СССР добија можност да се самоопределат: казахстанци, киргистанци итн, кои претходно биле цел на силна руска асимилација. Е по тој принцип ние одбравме да бидеме Македонци. Наспроти тоа, фашистичкиот бугарски режим го реши советска инвазија, која до последниот ден преку КП на СССР практично ја држеше Бугарија како една од советските републики - затоа што беа на казнетата, лузерска страна на историјата. Тие суштински се разликуваат од нас.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Македонските партизани во склоп на југословенската народна одбрана биле дел од светската победничка коалиција, за разлика од тие кои ги потепале Димов, Орце Николов, Кузман Јосифовски, кои биле де факто фашисти.
Додека некои уште се залутани во комунистички баjки од Втора светска, еден reality check покажува дека божемски поразениот камп успешно jа растури Jугославиjа, Ромите на големо ги крадат бистите на хероите од НОБ за старо железо (судбината знае добро да зафркава, нели?), до пред само еден месец Македониjа беше потполно изолирана и без соjузници каj светските фактори, со албанско малцинство како константен извор на внатрешна дестабилизациjа, среде партиски поделено општество, а jагмата за пасоши наспроти доказ за произход никако да стивне. Како да не се осеќаш победник во слободна држава...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom