Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јули 2017
Мислења
32
Поени од реакции
23
Исто во Министерството за правосудие, шалтер број 3 :)
Znaci ako jas dadam dopolnitelni dokumenti sega vo ministerstvoto za pravda posle toa tie ke stojat tamu vo prepiskata i ako viceprezidentot gi pobara ke se prilozat i nema da ima potreba pak na isto mesto originali da nosam
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Vcerav vo razgovor so covek koj e dobro upaten vo ovaa rabota mi potvrdi deka ne se znae sto ke bide.mi rece deka sve e mozno od ukinuvajne na davajne drzavjanstva osven za onie so stari dokumenti od pradedovci I dedovci I roditeli no procedurata ke tralela od 5do7 godina ,do promena na zakonot za drzavjanstva, taka da rabotava Sega e kasa popara.ostanuva samo da cekame I da se nadevame deka na kraj ke ispadne sve ok.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Vcerav vo razgovor so covek koj e dobro upaten vo ovaa rabota mi potvrdi deka ne se znae sto ke bide.mi rece deka sve e mozno od ukinuvajne na davajne drzavjanstva osven za onie so stari dokumenti od pradedovci I dedovci I roditeli no procedurata ke tralela od 5do7 godina ,do promena na zakonot za drzavjanstva, taka da rabotava Sega e kasa popara.ostanuva samo da cekame I da se nadevame deka na kraj ke ispadne sve ok.
Ajde sega smesni raboti se ova. Nikoj od nadvor ne e upaten voopsto a najmalku dobro. Mozam da ti tolkuvam jas ako sakas i da te razubedam duri ama toa ne e vistina. Vistinata ja znae samo sovetot po drzavjanstvo i nikoj drug a najmalku znaat posrednicite pa posle niv doagaat tie na salter so prilicno normalna informacija ;)
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Ajde sega smesni raboti se ova. Nikoj od nadvor ne e upaten voopsto a najmalku dobro. Mozam da ti tolkuvam jas ako sakas i da te razubedam duri ama toa ne e vistina. Vistinata ja znae samo sovetot po drzavjanstvo i nikoj drug a najmalku znaat posrednicite pa posle niv doagaat tie na salter so prilicno normalna informacija ;)
Toa e covekot koj mi brka Mene rabotava inace sum preku prv bratuced ,a toj toa mi go kaza I ima svoj rodnina vo agencijata za bugarsko grazdanstvo.i jas me veruvam deka ke bidat tolku rigorozni I jas sakam da veruvam deka toa ne e vistina ama ke vidime na krajot kako ke ispadne.ostanuva da cekame I nisto drugo ne ni preostanuva
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Toa e covekot koj mi brka Mene rabotava inace sum preku prv bratuced ,a toj toa mi go kaza I ima svoj rodnina vo agencijata za bugarsko grazdanstvo.i jas me veruvam deka ke bidat tolku rigorozni I jas sakam da veruvam deka toa ne e vistina ama ke vidime na krajot kako ke ispadne.ostanuva da cekame I mistook drugo
Toa e negov stav i mislenje ili na naroden jazik kazano rekla kazala. Naivno e da se veruva na takvi gluposti se dodeka ne se soopsti deka e vistina od lugeto sto se odgovorni za toa a ne od posrednici
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Toa e negov stav i mislenje ili na naroden jazik kazano rekla kazala. Naivno e da se veruva na takvi gluposti se dodeka ne se soopsti deka e vistina od lugeto sto se odgovorni za toa a ne od posrednici
I jas se nadevam deka gresi ama sekoj informacija ja primam so rezerva,a I Eve decko koj go poznavam e so stari dokumenti od pradedo od potpisuvanje na ukaz e vraten na dopolnitelna inace ima aplicirano 2014,a vo meguvreme otprilika od pred pet meseci isto taka moi prijateli mazot zede pasos preku svojata tetka koja e bugarka I zivee vo bugarija ,a negovata sopruga bez poteklo zede isto taka.inaku cekaja okolu 5godini.daj boze da gresi ama rabotava seriozno e zakocena.
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Znaci ako jas dadam dopolnitelni dokumenti sega vo ministerstvoto za pravda posle toa tie ke stojat tamu vo prepiskata i ako viceprezidentot gi pobara ke se prilozat i nema da ima potreba pak na isto mesto originali da nosam
Д,а ти ги додават во преписката. Ако имаш соодветни документи, однеси ги, колку побрзо толку подобро. И да знаеп оригиналот во никој случај копија :)
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
I jas se nadevam deka gresi ama sekoj informacija ja primam so rezerva,a I Eve decko koj go poznavam e so stari dokumenti od pradedo od potpisuvanje na ukaz e vraten na dopolnitelna inace ima aplicirano 2014,a vo meguvreme otprilika od pred pet meseci isto taka moi prijateli mazot zede pasos preku svojata tetka koja e bugarka I zivee vo bugarija ,a negovata sopruga bez poteklo zede isto taka.inaku cekaja okolu 5godini.daj boze da gresi ama rabotava seriozno e zakocena.
Znam i moi poznanici zemaa drzavjanstvo so potvrdi od strumica pred nekolku meseci a imase i drugi na forumov sto zemaa drzavjanstva bez dopolnitelna proverka bez proverki od viceprezident. Ke pravime kako sto ke ni kazat. Odnese ti dopolnitelni dokumenti?
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
32
Поени од реакции
23
Д,а ти ги додават во преписката. Ако имаш соодветни документи, однеси ги, колку побрзо толку подобро. И да знаеп оригиналот во никој случај копија :)
Jas nemam stari dokumenti imam samo uverenie od Strumica-Bugarski kulturen klub
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
I jas se nadevam deka gresi ama sekoj informacija ja primam so rezerva,a I Eve decko koj go poznavam e so stari dokumenti od pradedo od potpisuvanje na ukaz e vraten na dopolnitelna inace ima aplicirano 2014,a vo meguvreme otprilika od pred pet meseci isto taka moi prijateli mazot zede pasos preku svojata tetka koja e bugarka I zivee vo bugarija ,a negovata sopruga bez poteklo zede isto taka.inaku cekaja okolu 5godini.daj boze da gresi ama rabotava seriozno e zakocena.
За жал Супермен е во право. Еве јас бев во Софија у средата и сега за сега се издаваат државјанства врз основа на взходјашт (родители, дедо, баба, прадедо или прабаба). Тие преку брат/сестра/братучед/вујко/чичко/тетка се ставени на дополнителна проверка од комисијата за гражданство или евентуално на проверка от вицепрезидента, не ги одбиваат затоа што според законот кој го донесоа дека може и преку тие роднински врски имаат право на државјанство ама не ги ни издаваат. Тоа е тоа. Па затоа совет од мене ако имате документи од предци носете ги.
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
За жал Супермен е во право. Еве јас бев во Софија у средата и сега за сега се издаваат државјанства врз основа на взходјашт (родители, дедо, баба, прадедо или прабаба). Тие преку брат/сестра/братучед/вујко/чичко/тетка се ставени на дополнителна проверка од комисијата за гражданство или евентуално на проверка от вицепрезидента, не ги одбиваат затоа што според законот кој го донесоа дека може и преку тие роднински врски имаат право на државјанство ама не ги ни издаваат. Тоа е тоа. Па затоа совет од мене ако имате документи од предци носете ги.
I so stari dokumenti se na dopolnitelna eden kup clenovi na forumov napisaa.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Znam i moi poznanici zemaa drzavjanstvo so potvrdi od strumica pred nekolku meseci a imase i drugi na forumov sto zemaa drzavjanstva bez dopolnitelna proverka bez proverki od viceprezident. Ke pravime kako sto ke ni kazat. Odnese ti dopolnitelni dokumenti?
Sto da Im odnesam sve e tamu ,tie se dokumentite drugi stari nemozam da najdam.inace sum taze na zadolzitelna okolu 5 meseci taka da ke cekam I toa e to.
 
Член од
1 јули 2017
Мислења
202
Поени од реакции
177
Edinstveno olesnuvajne gledam vo dobrososedskiot dogovor sto treba da se potpisi so koj Mislam deka sekoj sto se oseka kako bugarin ke moze da zeme bugarsko grazdanstvo.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
145
Поени од реакции
384
Supermen 1 go imas li gledano Supermen 3? Druze vcera si podnel dokumenti odma panicis, neli gledas izborite ja zakocija celata rabota, isto kako kaj nas so se menjaat ministri isto e i tamu, pocekajte malku be drugari ne bidete pesimisti da ne ve zatepam :)))
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.298
Поени од реакции
78.968
Edinstveno olesnuvajne gledam vo dobrososedskiot dogovor sto treba da se potpisi so koj Mislam deka sekoj sto se oseka kako bugarin ke moze da zeme bugarsko grazdanstvo.
епа добро што го вметнале тоа во договорот, оти до сеа не беше така
:X3:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom