Заминување од семејниот дом после 18 год.?

Дали би заминале од сем. дом ако имате можност?

  • Не, cool ми е со мама, тато и др. членови

    Гласови: 20 24,7%
  • Да, зошто?

    Гласови: 53 65,4%
  • Сеедно, пак ќе имам морална и финансиска поддршка од моите.

    Гласови: 14 17,3%

  • Вкупно гласачи
    81

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Во Охрид слаткарницата Славица сега е кафич праеше најмалку 5000 марки на ден од сладолед и сок.Мини Маркетот кај гимназијата пред нова година 1990 год имаше 20 000 марки промет само во еден ден,Ѓуптинот шо ги чистеше WC -ата во Десарет крајот на 80 тите од бакшиш купи стан.
Фуфо имаше Пизерија во Пореч и не им дозволуваше на келнерките да наплаќаат туку седеше на првата маса со новчаникот и тој наплаќаше насекаде.
Не ги знам објектите,никогаш не сум бил во Охрид
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
@chef_cook убаво е да се види вреден млад човек, но мислам дека поред твојата трудољубивост, ти фали амбиција за довршување на средното образование, рече дека не си го дозавршил и не ќе е лошо да продолжиш на факултет итн.
Пријавен ли си на работа, со кој износ ако веќе те пријавиле, како ти се средени тие делови од работењето!?
Не е само колку заработуваш, битно е и дали ти тече стаж, дали имаш осигурување!
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Пак ќе се вратам на претходното, не зборувај за другите зошто не работеле две работи, а се жалеле дека не им стигале, дека се мрзи и немале работни навики, кога финансираш таков случај.
Многу е веројатно дека и тие за кои збориш имаат потпирачка ко што си и ти на сестра ти. Чекаме на бато да ни прати да ги видиме другите држави и култури, оти нешетани ќе останеме.
90% од тие што ги знам немаат.
И немаш право да навредуваш,и да лепиш епитети на луѓе што не ги познаваш.Тоа што ти наведов личен пример,нетреба да значи дека треба да го ушпотребиш против мене. ОК ?[DOUBLEPOST=1499884843][/DOUBLEPOST]
@chef_cook убаво е да се види вреден млад човек, но мислам дека поред твојата трудољубивост, ти фали амбиција за довршување на средното образование, рече дека не си го дозавршил и не ќе е лошо да продолжиш на факултет итн.
Пријавен ли си на работа, со кој износ ако веќе те пријавиле, како ти се средени тие делови од работењето!?
Не е само колку заработуваш, битно е и дали ти тече стаж, дали имаш осигурување!
Немам амбиција за факултет.Мислам дека факултетот нема што да ми даде,или што ново да ме научи.
Се разбира дека сум пријавен и осигуран.Работам во интернационална хотелска компанија која е регистрирана во Швајцарија,па таму и ми тече стаж,на цела сума,што ја заработувам.Здравствено сум осигуран во CIGNA,целосно,вклучувајки заби и очи.
 
Последно уредено:
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
90% од тие што ги знам немаат.
И немаш право да навредуваш,и да лепиш епитети на луѓе што не ги познаваш.Тоа што ти наведов личен пример,нетреба да значи дека треба да го ушпотребиш против мене. ОК ?
Никој не те навредува, само констатирав дека мислењата за двете работи не ти се поклопуваат. Или кога веќе помагаш, што не викам дека не е во ред, тогаш не ги обвинувај луѓето оти седат така со слободно време. :toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.806
Он изглеа е главен кувар у дво-мишелински ресторан, вие го прашуете дали е пријавен и дали е келнер.
У ствари, знае некој овде што се две Мишелин-ѕвезди?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.335
Во странство нема семинарски и во странство поточно во Америка се работи по 6 часа на ден,сите тоа го знаат и не ме мрзи да пишувам семинарска,ти кажав неможев да најдам материјал
Множи по 2. Со 6 саата дневно работа во Америка можда и ќе имаш за хот-дог , али меѓу нозе. :pos:
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
Кој ќе каже дека доколку би бил ситуран не би помогнал на сестра/брат.ЛАЖЕ.
Јас не давам ни денар. Сериозно. Додека е здрава, жива и работоспособна, не давам ништо. Не сакам погрешно да ме разбереш, не ни помислувам да те нападнам, ама убаво ти вика Маја. На темава станува збор за независност од фамилијата после одредена возраст. Убаво си кажуваш низ што сѐ си поминал за да стигнеш до таму каде што си, ама со тоа што финансиски помагаш некој што одбива да ги слуша твоите совети и да работи, ти не ѝ помагаш на сестра ти, туку ѝ одмагаш. Дозволи ѝ да научи и она да биде независна, за нејзино добро. Ако видиш дека ете, се труди да најде работа, се убива од работа и пак не стигнува, тогаш разбирам да помогнеш.

Пријателски совет.
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Множи по 2. Со 6 саата дневно работа во Америка можда и ќе имаш за хот-дог , али меѓу нозе. :pos:
Па по 6 саати работат а не како тука кај нас плус преку времено
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Никој не те навредува, само констатирав дека мислењата за двете работи не ти се поклопуваат. Или кога веќе помагаш, што не викам дека не е во ред, тогаш не ги обвинувај луѓето оти седат така со слободно време. :toe:
Секој е кројач на својата судбина,и сам избира што сака и што ќе биде у животот.На никој не му се мешам.Ниту ме интересира.Затоа и личЈас само кажав дека не ги разбирам луѓето што кукаат дека не им ен пример ти наведов,бидејки не ја оправдувам.А ти почна да ми објаснуеш тука,и за животни сваќања,како сестра ми ќе останела непрошетана ако не сум и прател пари,и што уште не!Јас релно не ги разбирам луѓето шо кукаат дека не им стигнуваат пари,а не се трудат доволно да ги заработат.Тврдам дека има кој има силна желба да успее,да заработи,или да се исели од Македонија,ќе го направи тоа.[DOUBLEPOST=1499894242][/DOUBLEPOST]
Он изглеа е главен кувар у дво-мишелински ресторан, вие го прашуете дали е пријавен и дали е келнер.
У ствари, знае некој овде што се две Мишелин-ѕвезди?
EPIC:zver::oleee:[DOUBLEPOST=1499894625][/DOUBLEPOST]
Јас не давам ни денар. Сериозно. Додека е здрава, жива и работоспособна, не давам ништо. Не сакам погрешно да ме разбереш, не ни помислувам да те нападнам, ама убаво ти вика Маја. На темава станува збор за независност од фамилијата после одредена возраст. Убаво си кажуваш низ што сѐ си поминал за да стигнеш до таму каде што си, ама со тоа што финансиски помагаш некој што одбива да ги слуша твоите совети и да работи, ти не ѝ помагаш на сестра ти, туку ѝ одмагаш. Дозволи ѝ да научи и она да биде независна, за нејзино добро. Ако видиш дека ете, се труди да најде работа, се убива од работа и пак не стигнува, тогаш разбирам да помогнеш.

Пријателски совет.
И јас го сваќам тоа,дека е така.Најверојатно така се обидувам да го замаскирам моето одсуство од дома.На сите нејзини важни моменти во нејзиниот живот досега,јас не бев присутен.Кога прв пат излегов од дома беше мало девојче,а сега ќе се мажи .
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.884
Секој е кројач на својата судбина,и сам избира што сака и што ќе биде у животот.На никој не му се мешам.Ниту ме интересира.Затоа и личЈас само кажав дека не ги разбирам луѓето што кукаат дека не им ен пример ти наведов,бидејки не ја оправдувам.А ти почна да ми објаснуеш тука,и за животни сваќања,како сестра ми ќе останела непрошетана ако не сум и прател пари,и што уште не!Јас релно не ги разбирам луѓето шо кукаат дека не им стигнуваат пари,а не се трудат доволно да ги заработат.Тврдам дека има кој има силна желба да успее,да заработи,или да се исели од Македонија,ќе го направи тоа.[DOUBLEPOST=1499894242][/DOUBLEPOST]
EPIC:zver::oleee:
Пак на истото се вртиш де, ем даваш совет дека кој сака може да заработи надвор, ем кажуваш дека ни дома не можеш да ги убедиш да излезат и да си заработат онолку колку што трошат.
Гледај да ги средиш тие односи дури си сам, претпоставувам дека не си женет, али кога ќе го сториш тоа верувај дека ќе си направиш само проблеми во моментот кога ќе кажеш дека ја финансираш сестра ти, а неа ако во моментов не и стига платата додека е со дечко и, рачунај дека кога ќе створи фамилија ќе треба минимум да ја дуплираш сумата што и ја праќаш, ова ти го кажувам најдобронамерно, имав сличен случај во фамилијата додека растев, па затоа сега никој со никој не сакаат да се видат пред очи.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Пак на истото се вртиш де, ем даваш совет дека кој сака може да заработи надвор, ем кажуваш дека ни дома не можеш да ги убедиш да излезат и да си заработат онолку колку што трошат.
Гледај да ги средиш тие односи дури си сам, претпоставувам дека не си женет, али кога ќе го сториш тоа верувај дека ќе си направиш само проблеми во моментот кога ќе кажеш дека ја финансираш сестра ти, а неа ако во моментов не и стига платата додека е со дечко и, рачунај дека кога ќе створи фамилија ќе треба минимум да ја дуплираш сумата што и ја праќаш, ова ти го кажувам најдобронамерно, имав сличен случај во фамилијата додека растев, па затоа сега никој со никој не сакаат да се видат пред очи.
Да така е.Она нејќе.На нејзе и одговара ))))) Мислам реално и никогаш сериозно не сме разговарале на таа тема,онака уз муабет јас сум и спомнал опции со како би можела да зработи повеќе.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.352
И јас го сваќам тоа,дека е така.Најверојатно така се обидувам да го замаскирам моето одсуство од дома.На сите нејзини важни моменти во нејзиниот живот досега,јас не бев присутен.Кога прв пат излегов од дома беше мало девојче,а сега ќе се мажи .
Во скроз иста ситуација сме и те разбирам целосно. Пази го болдот. Пушти го малото девојче да порасне. Парите нема да го надокнадат твоето отсуство. Знаеш што ќе надокнади? Да успееш да ја научиш да биде подобар човек. Тогаш си ѝ оставил вистинска вредност.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Во скроз иста ситуација сме и те разбирам целосно. Пази го болдот. Пушти го малото девојче да порасне. Парите нема да го надокнадат твоето отсуство. Знаеш што ќе надокнади? Да успееш да ја научиш да биде подобар човек. Тогаш си ѝ оставил вистинска вредност.
Ма она е ОК,релно не дека ми е сестра али се гордеам со нејзе.Али ете,постар брат )))
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.938
Поени од реакции
35.335
Па по 6 саати работат а не како тука кај нас плус преку времено
Бев во САД пред 5 год и работев 12 саати дневно понеделник-сабота цели 4 месеци. Да има пари ако си работник човек , за 2 дена вадев пари еднакви на месечна плата тука , ама со 6 саати дневно нема ни трошоци да покриеш , камоли да имаш за нешто друго.[DOUBLEPOST=1499896707][/DOUBLEPOST]
Јас релно не ги разбирам луѓето шо кукаат дека не им стигнуваат пари,а не се трудат доволно да ги заработат.Тврдам дека има кој има силна желба да успее,да заработи,или да се исели од Македонија,ќе го направи тоа.
Желбата , мотивацијата и амбициозноста каде можат да те донесат , ниту една врска поп владика или незнам кој неможат да те однесат. Човек со амбиција и hard work како шо викат енглезите , порано или подоцна го собира медот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom