Животот и подвизите на Александар Македонски

Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Да ! - се инспирирав од твоите постови во врска со словени и те вака , те поинаку ...и не се лути бидејќи не е злонамерно туку напротив ...
Не, не, не се лутам само не ми беше јасно прашањето :wink:.

Зашто помисли дека не сум ги прочитал? Ги прегледав комплетно уште кога беа објавени само не дискутирам многу на таа тема бидејќи не сум лингвист.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Не, не, не се лутам само не ми беше јасно прашањето :wink:.

Зашто помисли дека не сум ги прочитал? Ги прегледав комплетно уште кога беа објавени само не дискутирам многу на таа тема бидејќи не сум лингвист.
а демек си историчар па дискутираш историја ...
јаска несум ни едното ни другото па си дозволувам коментари , ако несмеам кажи да си одам :salut:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
а демек си историчар па дискутираш историја ...
јаска несум ни едното ни другото па си дозволувам коментари , ако несмеам кажи да си одам :salut:
Хе, хе, има разлика :wink:. Ако човек треска глупости од историја може да врти лево или десно и некако да помине ама ако човек каже глупост од лингвистика многу повеќе се приметува. Ова не се однесува на тебе туку општо зборам и затоа јас за лингвистика многу коментари не давам но да дискутираме за можности и во лингвистика тоа секогаш може.

Јасно дека твоите коментари се добродојдени. Плодна и толерантна дискусија е секогаш богатство кое може да не однесе до вистинските заклучоци.

Поздрав

ПС. Никогаш не се лутам освен ако не ме навредуваат:wink:.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Хе, хе, има разлика :wink:. Ако човек треска глупости од историја може да врти лево или десно и некако да помине ама ако човек каже глупост од лингвистика многу повеќе се приметува. Ова не се однесува на тебе туку општо зборам и затоа јас за лингвистика многу коментари не давам но да дискутираме за можности и во лингвистика тоа секогаш може.

Јасно дека твоите коментари се добродојдени. Плодна и толерантна дискусија е секогаш богатство кое може да не однесе до вистинските заклучоци.

Поздрав

ПС. Никогаш не се лутам освен ако не ме навредуваат:wink:.
недозволувај некој да влијае на твоето согледување , па маскар се работи за авторитет и тие знаат да забегаат .Точно лингвистиката е комплексна наука и навистина е премногу обемна , ама јаска ја обожувам , а знаеш дека аматерите знаат да бидат вистински професионалци , ајде те предизвикувам на тема лингвистика ...
инстиктот ми говори дека имаш познавање и тоа обемно ...
се радувам што си најдов соговорник :smir:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
недозволувај некој да влијае на твоето согледување , па маскар се работи за авторитет и тие знаат да забегаат .Точно лингвистиката е комплексна наука и навистина е премногу обемна , ама јаска ја обожувам , а знаеш дека аматерите знаат да бидат вистински професионалци , ајде те предизвикувам на тема лингвистика ...
инстиктот ми говори дека имаш познавање и тоа обемно ...
се радувам што си најдов соговорник :smir:
Сега ме усрами :wink:. Немам толкаво познавање како што мислиш ама за дискусија нема проблем.

Ако ти е мерак отвори посебна тема за јазиците па ќе дискутираме. Само повеќе ќе можам да ги кажам моите дилеми отколку конкретни заклучоци.

Ќе биде интересно :smir:.
 
A

anaveno

Гостин
helenizmot i debilizmot na delo..
..the "Greek" inscription clarifies. The Babylonian text recording the death of Hyspaosines, although incomplete, appears to testify to a conflict between the king’s wife, named Talasisasu,........

sega sleduva jazicna gimnastika..
The Bahrain inscription shows that in reality the queen bore the fairly "rare Greek name" Thalassia...

a vistinata e..
Thalass

a izrazot "a word from a lost pre-Gk. Mediterranean language"=PELAZGI

talas i denes e poznato,duri i kaj site "slavsi"..

no..ako go nema kaj Douglas Harper,da vidime vo Sanskrit?...
gledame..
od korenot tarala=taraMga=moving to and fro , trembling , tremulous
potoa,iznenaduvanje..
liquid W(ater). ;m. a wave=%{tala}

a moreto,sto pliva okolu (S)Krit,Pelazgite (Makedoncite) go vikale talasa..
izvor..Homer,Irodot i kompanija...
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
Постирано: 14 Фев 2008 во 04:10
 
Член од
6 март 2008
Мислења
65
Поени од реакции
1
Па токму тоа ми е муабетот... Спартанци, Атињани...(Полиси кои склучувале сојузи)...А МАКЕДОНИЈА била уште тогаш држава и останала со истото АНТИЧКО ИМЕ до ден денес...
Greska si:nenene: ... Makedonija i da bila togas drzava, oni ne bile nacionalno svesni... Isto taka i Spartancite i Rimjanite i Vizantijcite itd. zatoa sto poimot nacionalnost , nacija prv pat se sretnuva 14 ili 15 vek... Toa e isto kako sega nekoi Italijani da recat: Nie ne sme Italijani tuku po nacionalnost sme Rimjani... Sto mislis ke gi priznae nekoj..??? NE! A najmalku Italijanite koi ke tvrdat deka se tie edno isto i..??? Ete ti nova polemika i istoriska rasprava...
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Делија...не тропај!

Јазик, култура, обичаи, религија, уредување се само дел од работите што окарактеризира еден народ!
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
[FONT=book antiqua, times new roman, times]
[/FONT] [FONT=book antiqua, times new roman, times]Istoriska karta na granicite na imperijata na Aleksandar III Makedonski vo vremeto na negovite najgolemi teritorijalni osvojuvawa (Larus, Istoriski atlas, Pariz, 1995)[/FONT]
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Значи Селтик, не спамирај, и мислете со своја глава, како може да го освоиш светот, а на север ни сантиметар да се прошириш.

Археолошки во денешна Србија постојат градови градени од Филип, а за северната граница никако не го покренуваат прашањето.
 

PIRRO

Walking away
Член од
25 ноември 2007
Мислења
561
Поени од реакции
7
MACEDONIA the clip that shocked Greece


MACEDONIA the clip that shocked FYROM

 
Член од
13 јануари 2008
Мислења
570
Поени од реакции
18
Александар МАКЕДОНСКИ - МАКЕДОНЕЦ!

МАКЕДОНЕЦ како нас! Крај на приказната!

:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom