Лондон - работа, живот, авантура

Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Причината поради која некои не сакаат да помогнат е затоа што истите тие кои ќе ги извлечеш од калта после гадно ќе те заебат.
Ја знаеш онаа "Ќе го научиш да плива после ќе сака да те удави."
Македончето е неблагодарно ѓубре. Другите народи си имаат друг карактер.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Јас би помогнала и еве ќе му помогнам на братучед ми, сега се заинтересира да вадел пасош а бевме скарани нешто з имотот со чичко ми ама пак ми е жал за него и неможам да го одбијам, ќе му дадам документ нека вади пасош, нека се поврзе, сите сме за жалење тука, и јас мислам грев е да не се помага, голем верник сум а и сум приметила дека секогаш кога сум помогнала ми се вратило со добро
 
Член од
3 јули 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
Alal da ti e za pisanovo, bas mi vlea nekoja nadez, zosto malce izgubiv verba vo Uk posle Bregzitov, mnogu ti blagodaram, pa zasega seuste go cekam pasosot, drzavjanstvoto kje go podignam za 1 nedela a ponatamu moze i po brza postapka da go izvadam, vazno kje se zavrsi za mesec dva, a me interesirase, dali i po 2019 kje moze da se ostane, zosto nekade procitav deka 2019 kje go aktivirale clen 50, sto znaci mozno e vo taa godina tie sto seuste nemaat angliski dokumenti a se so rab. dogovor da ne im bide prodolzen? ili mozebi kje moze i ponatamu da se ostane, racunajki deka ako vlezam sega, kje imam pravo na angliski dokumenti po 5 god sto znaci tek 2022, taka mi rekoa 5 god neprekinat prestoj trebalo za da imas pravo na angliski dokumenti? Dali ovie informacii se vistina.
Uste ednas ti blagodaram i ako mozes da mi odgovoris na sevo ova da znam dali na dolgorocen plan moze da se nadevam na emigracija bas vo Uk, a skroz se slagam so toa deka nie kako narod voopsto ne si pomagame, za razlika od ostanatite, jas bi pomognala na sekogo sto bi pobaral pomos od mene, ne sum ednostavno takva licnost da zaviduvam site luge si imaat svoi problemi i nikoj ne e za zavid, posebno ne tie sto sakaat da gi pretstavat svoite zivoti vo sovrseno svetlo, no ete nekoj luge se takvi i ne pomagaat, tie se stie sto se najnesrekjni vsusnost i povekje gi zalam, negoli sto gi smetam za zlobni, zosto nepomaganjeto e cisto znak za dlaboka nesrekjnost i nezadovolstvo od sopstveniot zivot.
Da bidam iskren neznam nisto so ke bide posle 2019 a i nikoj nemoze da znae so sigurnost,No .. Kako sto slusam onie koj ke imaat postojan dogovor za rabota uredno sredeni dokumenti so NI Number,Smestuvanje,Bank Acount,Dogovor za rabota .. Mislam deka nema da imaat problem da ostanat,Anglicanite ne se raboten narod toa e sigurno,ama zatoa ke moras da vlezes ovaa godina u Anglija za da imas nekoj period na rabota tuka i osnova za nikoj da ne ti kaze odi si,ti kazav kolku mozam na sekoj ke pomognam oti i mene mi pomognale,sega mi doagja bratuced na 16 Juli,mu najdov rabota ke pocne odma,naredniot mesec doagja uste eden prijatel i za nego ke probam da najdam rabota. Ne e tesko da prasas a i ako posle toa zaboravat na dobrinata pa neka im sluzi na cesta,jas imav pomos od Bugari mn tuka ne im zaboravam toa,bea sekogas tuka da mi pomognat.Ako imas uste nesto slobodno prasaj. Pozdrav
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
@James Bond 07 07 ti blagodaram mnogu, retki se takvite kako tebe, so pomagaat, niv i Gospod im pomaga, tuku za situacijata malce mi e neizvesna pa se mislam vo plan mi bese i germanija, sega predimstvo i davam na Germanija, ama zaradi jazicnata bariera se mislam vo isto vreme i za UK, germanski ucev ama pak ne go znam dovolno za da polozam b1 sepak kje si ja probam srekjata ako polozam b1 idam germanija so sigurnost, zosto lesno kje najdam rabota so toj stepen, poplatena i podobra se razbira, no ako ne polozam, togas kje razmisluvam aktivno i za Anglija, zosto neizvesno mi e, voopsto ne ocekuvav da iskocat od EU ama na iznenaduvanje ete izlegoa, i sega ne znam sto kje bide po 2019, a sakam da emigriram nekade za stalno,a ne potoa da izleze da porabotam vo UK pa posle da pocnat da brkaat, vo sekoj slucaj fala ti za ponudenata pomos.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
@James Bond 07 07 ti blagodaram mnogu, retki se takvite kako tebe, so pomagaat, niv i Gospod im pomaga, tuku za situacijata malce mi e neizvesna pa se mislam vo plan mi bese i germanija, sega predimstvo i davam na Germanija, ama zaradi jazicnata bariera se mislam vo isto vreme i za UK, germanski ucev ama pak ne go znam dovolno za da polozam b1 sepak kje si ja probam srekjata ako polozam b1 idam germanija so sigurnost, zosto lesno kje najdam rabota so toj stepen, poplatena i podobra se razbira, no ako ne polozam, togas kje razmisluvam aktivno i za Anglija, zosto neizvesno mi e, voopsto ne ocekuvav da iskocat od EU ama na iznenaduvanje ete izlegoa, i sega ne znam sto kje bide po 2019, a sakam da emigriram nekade za stalno,a ne potoa da izleze da porabotam vo UK pa posle da pocnat da brkaat, vo sekoj slucaj fala ti za ponudenata pomos.
Vidi si i vo Irska, mnogu prijatelcinja Hrvati se tamu i tamu si rabotat, pretezno luge koi ne go poznavaat ili im e mnogu tezok germanskiot jazik odat tamu. Sega ne mozam mnogu da te sovetuvam ti si znaes najdobro, eve jas nikako ne mozam da gi naucam tie Germanski/Skandinavski jazici, ni pak da gi razberam sto zboruvaat.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Vidi si i vo Irska, mnogu prijatelcinja Hrvati se tamu i tamu si rabotat, pretezno luge koi ne go poznavaat ili im e mnogu tezok germanskiot jazik odat tamu. Sega ne mozam mnogu da te sovetuvam ti si znaes najdobro, eve jas nikako ne mozam da gi naucam tie Germanski/Skandinavski jazici, ni pak da gi razberam sto zboruvaat.
Da znam razmisluvav i za irska, sekako, no prvo da polagam b1, pa i jas taka 6 meseci ucev germanski na kursevi, a i doma gledam filmovi i slusam zboruvanje si pustam na youtube, razbiram ne deka ne, no obemen jazik e a i gramatikata e dosta teska, posebno tie dodavkite pred imenkite, sekoja imenka mora da ja znaes po rod, kje vidam so kje napravam na testot, sega najvekje nekako Germanija mi e kako prijatelski nastroena za emigracija, a imam i dosta prijateli tamu, a gledam i nasi ima dosta, okolu 100.000 gi ima makedonci a za srbi i ostanati balkanci da ne zboruvame, no jazikot sepak ostanuva kako precka za site, pa i za mene sto ete posetuvav kurs, no ne mozam da naucam dovolno...
 
Член од
3 јули 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
Da znam razmisluvav i za irska, sekako, no prvo da polagam b1, pa i jas taka 6 meseci ucev germanski na kursevi, a i doma gledam filmovi i slusam zboruvanje si pustam na youtube, razbiram ne deka ne, no obemen jazik e a i gramatikata e dosta teska, posebno tie dodavkite pred imenkite, sekoja imenka mora da ja znaes po rod, kje vidam so kje napravam na testot, sega najvekje nekako Germanija mi e kako prijatelski nastroena za emigracija, a imam i dosta prijateli tamu, a gledam i nasi ima dosta, okolu 100.000 gi ima makedonci a za srbi i ostanati balkanci da ne zboruvame, no jazikot sepak ostanuva kako precka za site, pa i za mene sto ete posetuvav kurs, no ne mozam da naucam dovolno...
Ti si znaes za Germanija,bev tamu rabotev ne mi se dopadna,nekogas parite i ne igraat najvazna uloga a i ne deka ke zemas kojznae kolku,tie prikaski za plata od 2000 evra i slicno se vistina samo ako rabotis po 6 dena u nedelata po 10 saati,se smenija vreminjata i tamu,naplivot na emigranti si go pravi svoeto,premnogu Turci,Siriici,Afganistanci .. Druga rabota sto e so golema razlika a i jas ja osetiv e deka vo Germanija sekogas si i ke bides drzavjanin od vtor red,znaci ako treba da dobies rabota ti ili Germanec ke ja dobie toj veruvaj,ostajte toa deka demokratija Germanija gi saka site,dojdite vo Germanija ima rabota za site .. Da ama najcesto onaa sto ne sakaat da ja rabotat tie,plus danocite glava boli. Se na se ma da sekoj ima razlicen vkus,mi se dopagja UK,nacinot na zivot,zabavata (koja vo sporedba so Germanija e poim) tretiranjeto na lugjeto na relacija sef - vraboten,sekoj te pozdravuva,nema studenost kako kaj Germancite tie se druzat samo megju sebe,prost primer prasaj prijateli koi se vo Germanija dali imaat bliski kontakti so Germanci,da ispadnat na kafe na pivo da se druzat. Kraj na kraeva UK nema da propadne,bile sekogas i ke bidat megju vodeckite zemji,ovoa so Brexit jas imam razgovarano so Britanci e zaradi emigrantskite kvoti so koj Britanija trebase da pribere mn emigranti a tie ne gi sakaat. Se na se izborot e tvoj,nikoj ne moze da ti kaze kade da odis.Ovde sme da spodeluvame mislenja i iskustva,moe e da ti posakam srekja sto i da odberis.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Ti si znaes za Germanija,bev tamu rabotev ne mi se dopadna,nekogas parite i ne igraat najvazna uloga a i ne deka ke zemas kojznae kolku,tie prikaski za plata od 2000 evra i slicno se vistina samo ako rabotis po 6 dena u nedelata po 10 saati,se smenija vreminjata i tamu,naplivot na emigranti si go pravi svoeto,premnogu Turci,Siriici,Afganistanci .. Druga rabota sto e so golema razlika a i jas ja osetiv e deka vo Germanija sekogas si i ke bides drzavjanin od vtor red,znaci ako treba da dobies rabota ti ili Germanec ke ja dobie toj veruvaj,ostajte toa deka demokratija Germanija gi saka site,dojdite vo Germanija ima rabota za site .. Da ama najcesto onaa sto ne sakaat da ja rabotat tie,plus danocite glava boli. Se na se ma da sekoj ima razlicen vkus,mi se dopagja UK,nacinot na zivot,zabavata (koja vo sporedba so Germanija e poim) tretiranjeto na lugjeto na relacija sef - vraboten,sekoj te pozdravuva,nema studenost kako kaj Germancite tie se druzat samo megju sebe,prost primer prasaj prijateli koi se vo Germanija dali imaat bliski kontakti so Germanci,da ispadnat na kafe na pivo da se druzat. Kraj na kraeva UK nema da propadne,bile sekogas i ke bidat megju vodeckite zemji,ovoa so Brexit jas imam razgovarano so Britanci e zaradi emigrantskite kvoti so koj Britanija trebase da pribere mn emigranti a tie ne gi sakaat. Se na se izborot e tvoj,nikoj ne moze da ti kaze kade da odis.Ovde sme da spodeluvame mislenja i iskustva,moe e da ti posakam srekja sto i da odberis.
Bas me zacudi so pisanovo, a navistina pojma nemav deka e takva situacijata vo Germanija,osven za migrantite, da se prepolni tocno e, i strasna e situacijata so ovie migranti, no jas pak skroz obratni prikazni imam slusano za Anglija, deka anglicanite bile studeni, ima mnogu ksenofobija vo Uk i ne gi sakaat emigrantite, za razlika od germanija kade sekoj si ja gleda svojata rabota, a da germancite se studen narod, toa e tocno, no se e toa veter i magla dur ne zamine covek da vidi sam, dur ne stekne iskustvo dzabe e da slusa razni prikazni, inace za Anglija voopsto ne bi mi bilo problem angliski go vladeam podobro od MK, samo ova so aktiiviranje na clen 50 me plasi. Inace odsekogas mi bilo zelba da ziveam vo UK. Pa mozebi i kje se smiluva Gornion :) da mi se pruzi taa prilika, no i da ostanam! e toa bi bilo a dream come true.. :)
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.853
Moze da zamines i sega,moj bratuced doagja na ovoj mesec na 15,mu najdov rabota i ke zapocne vednas,smestuvanjeto e mal problem za naogjanje rabota ne e problem,so dobro CV (malku i lazenje vo nego ) ke najdes rabota brzo,jas sum vo UK eve 3 meseci,imav trckanja so NI number,smetka vo banka i tie raboti ama gi zavrsiv brzo,sprotivno na mislenjava tuka za Barcleys jas tamu otvoriv account za eden den,bez zakazuvanja nisto,ako nekoj e so misla za rabota i idenje navamu znam mesto kade sto se baraat lugje u smisla saatninata pocetna e 8 £ rabotis po 9 h na den ama za pocetok moze da zavrsi rabota,ne sum posrednik da ne bidam svaten pogresno,ne mu sakam na nikoj pari nisto,ako moze da si pomognime,gi gledam Romancite i Bugarite si pomagaat se izvlekuvaat eden po eden a kaj nas se u pusta prevara se gleda da te zaebe nekoj. Ako ima nekoj nekoe prasanje slobodno,ke pisam stom ke mozam. Pozdrav
A be ova 8£ ne e mala satnica ili mene taka mi izgleda ? kolku e minimalna plata tamu ?
 
Член од
3 јули 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
A be ova 8£ ne e mala satnica ili mene taka mi izgleda ? kolku e minimalna plata tamu ?
Pa za 8 £ moze dokolku nekoj e zainteresiran da mu pomognam,glavniot menager e Bugarin,ziveeme ubavo,osnovni poznavanja na Angliski i ja imas rabotata,imas jadenje na rab i pienje,posle tri meseci imas 8.5 £,plus baksis koj letno vreme ne e mal mora da kazam. Pozdrav
 
Член од
18 јуни 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
Bravo za takvi razmisluvana bravo James Bond
i moja namera e da idam vo UK ama vo pomalo mesto
zavrsiv skolo vo GR za maser
tamy se dosta trazeni maserite
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.924
Поени од реакции
7.853
Pa za 8 £ moze dokolku nekoj e zainteresiran da mu pomognam,glavniot menager e Bugarin,ziveeme ubavo,osnovni poznavanja na Angliski i ja imas rabotata,imas jadenje na rab i pienje,posle tri meseci imas 8.5 £,plus baksis koj letno vreme ne e mal mora da kazam. Pozdrav
Drug mi bese muabetot, sve e toa ok ti sto sakas da pomognis, mene cisto onaka generalno me interesira kolku e minimalna plata, od ona sto sum slusal za anglija posebno za London se kazuva za skap grad, taka da takva plata nekako mi Izgleda epten mizerna.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.316
Поени од реакции
22.605
Drug mi bese muabetot, sve e toa ok ti sto sakas da pomognis, mene cisto onaka generalno me interesira kolku e minimalna plata, od ona sto sum slusal za anglija posebno za London se kazuva za skap grad, taka da takva plata nekako mi Izgleda epten mizerna.

Druga e matematikata vo london. Nekoj raboti se dosta poeftini on sidnej (transport, setanje itn) nekoj se na isto nivo, moze malku poefitno ama po pomizerno (hrana, vo london svezo tesko) a nekoj na prv pogled isto ama u princip ne bas (smestaj) isti pari ko sidnej so toa sto vo london ke zivees vo nesto izgradeno pred 30 godini a vo sidnej ganc novo, moderno i malku pogolemo.

Ne sakas deca da ti idat na skolo u london...

8 funti za pocetok e taman za nekoj bez familija.
 
Член од
3 јули 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
Bas me zacudi so pisanovo, a navistina pojma nemav deka e takva situacijata vo Germanija,osven za migrantite, da se prepolni tocno e, i strasna e situacijata so ovie migranti, no jas pak skroz obratni prikazni imam slusano za Anglija, deka anglicanite bile studeni, ima mnogu ksenofobija vo Uk i ne gi sakaat emigrantite, za razlika od germanija kade sekoj si ja gleda svojata rabota, a da germancite se studen narod, toa e tocno, no se e toa veter i magla dur ne zamine covek da vidi sam, dur ne stekne iskustvo dzabe e da slusa razni prikazni, inace za Anglija voopsto ne bi mi bilo problem angliski go vladeam podobro od MK, samo ova so aktiiviranje na clen 50 me plasi. Inace odsekogas mi bilo zelba da ziveam vo UK. Pa mozebi i kje se smiluva Gornion :) da mi se pruzi taa prilika, no i da ostanam! e toa bi bilo a dream come true.. :)
Ako vekje go razbiras jazikot i go vladees zosto bi odela u Germanija,ne ja gledam celta sto te vlece na kaj Germanija,dali opstoto vladeenje na mislata kaj Makedonskiot Narod deka Germanija e taa vetenata zemja ili pak parite koi ke kazam pak deka ne se razlicni mn od UK,so toa sto i u Germanija ke pocnes so mininalecot nisto povekje,ama ako ne go znaes ubavo jazikot ke zaglavis dolgo na toj minimalec od 9€ so e ekvivalent na 8£ vo UK so toa sto ne pisuvam na prazno sum bil sum rabotel tamu sum videl.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Drug mi bese muabetot, sve e toa ok ti sto sakas da pomognis, mene cisto onaka generalno me interesira kolku e minimalna plata, od ona sto sum slusal za anglija posebno za London se kazuva za skap grad, taka da takva plata nekako mi Izgleda epten mizerna.
Minimalna e 7.50.[DOUBLEPOST=1499490534][/DOUBLEPOST]
Pa za 8 £ moze dokolku nekoj e zainteresiran da mu pomognam,glavniot menager e Bugarin,ziveeme ubavo,osnovni poznavanja na Angliski i ja imas rabotata,imas jadenje na rab i pienje,posle tri meseci imas 8.5 £,plus baksis koj letno vreme ne e mal mora da kazam. Pozdrav
Kaj zivees druze?

P.S; Ne baram rabota :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom