Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.291
Поени од реакции
22.055
На народот му е битно да влезимево Европа и за прв пат таа желба се поклопува и со она на владата.
Ова лето 4 семејства од мои приатели и познаници се иселуваат од Битола. Не млади деца, туку семејства со средношколци и студенти во семејството. Битола која на времето имаше 100.000 жители сега дали има 60.000.
Незнам дали мене ме рачунаш во познаник или пријател ама кај да е и мене ке ме спомнуваш тука како еден од многуте. И да во право си со две раце ке потпишам за смена на име , презиме, јазик, знаме , грб, химна и се што треба за да влезиме во ЕУ и НАТО.
Ти не ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Незнам дали мене ме рачунаш во познаник или пријател ама кај да е и мене ке ме спомнуваш тука како еден од многуте. И да во право си со две раце ке потпишам за смена на име , презиме, јазик, знаме , грб, химна и се што треба за да влезиме во ЕУ и НАТО.
Ти не ?
јас имам дома веќе сошиено знаме од ЕУ и НАТО и само чекам момент да ги развеам гордо на портата
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.498
Поени од реакции
29.932
јас имам дома веќе сошиено знаме од ЕУ и НАТО и само чекам момент да ги развеам гордо на портата
Стави ги одма можда ќе не примат :pos:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.291
Поени од реакции
22.055
јас имам дома веќе сошиено знаме од ЕУ и НАТО и само чекам момент да ги развеам гордо на портата
Каков погоден момент чекаш? Знамињата на ЕУ и НАТО се веат по јавни институции веќе со години. Не си ја стегај душата и развеј ги гордо на портата како што се вееше знамето на другиот државотворен народ на минарето на реновираната џамија кој ти го овековечи со фотографија.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Од кога тоа на режим кој ги имаше сите судии во малиот џеб , цела полиција и скоро се под нивна капа му треба валиден доказ ?
па вчера можеше да видиш како неподобните судии ги тргале на прекршоци, и сите СЈО постапки се кај неколку судии, кои за да одлучат за притвор кој е средство за обезбедување на обвинетиот во 100 барања од Обвинителството, се усвојува 98 пати, па ти види сега...а за случајот поткуп требаше во судницата со новинари и остала јавност да се пуштеше целото видео од ПИМ мерките, каде што ке се утврдеше дека нема никаков криминал, а не како што би рекол вашиот пастир сечено,лепено и монтирано...
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.075
Па вие сами си докажавте дека прост народ живее тука. Човекот ви вика доказ во смисла секој посебно да се свести дека правеле криминал и убиства, а не доказ за на суд. За на суд снимките не се доказ.
СЈО бара бомбите да бидат доказ за на суд бидејќи нема цврсти докази...А одбраната на Заев за случајот Поткуп бара да се отфрлат снимките со ПИМ мерките бидејќи некој ги објавил на ЈуТјуб, демек со тоа влијаел на Судот...
А објавите на Бомбите 2 години НЕ влијаат на суд ??
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Каков погоден момент чекаш? Знамињата на ЕУ и НАТО се веат по јавни институции веќе со години. Не си ја стегај душата и развеј ги гордо на портата како што се вееше знамето на другиот државотворен народ на минарето на реновираната џамија кој ти го овековечи со фотографија.
То е како на лада да ставиш лепенка ТУРБО СПОРТ.
Јас сум џентлемен - бизнисмен, и ќе развеам гордо знамињата на ЕУ и НАТО кога навистина ќе бидиме земја членка на ЕУ и НАТО.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
Мислиш? Мислам дека од друг зависи.[DOUBLEPOST=1499235926][/DOUBLEPOST]
Така пишува во закон.
Немoј дa мислиш.Сигурнo е тoa.Oнoј мoмент кoгa ке им се спрoтистaвaт Сдсм нa "НАДЛЕЖНИТЕ" ете ти ги Вмрo нa влaст пoвтoрнo.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.291
Поени од реакции
22.055
То е како на лада да ставиш лепенка ТУРБО СПОРТ.
Јас сум џентлемен - бизнисмен, и ќе развеам гордо знамињата на ЕУ и НАТО кога навистина ќе бидиме земја членка на ЕУ и НАТО.
Е добро ко така. Ај ваљда ќе те послужи здравјето и ќе го дочекаш тој ден.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
СЈО бара бомбите да бидат доказ за на суд бидејќи нема цврсти докази...А одбраната на Заев за случајот Поткуп бара да се отфрлат снимките со ПИМ мерките бидејќи некој ги објавил на ЈуТјуб, демек со тоа влијаел на Судот...
А објавите на Бомбите 2 години НЕ влијаат на суд ??
Заев се обиделе да го наместат, се знае како полиција и обвинителство работи во такви случаеви (видовме на примери на доктори, професори....) , нема тука снимки, туку му се даваат бележани новчаници кои ги барал како поткуп, 15 минути подоцна влегува полицијата, претрес и притвор.
Али изгледа не им успеваше да го намамат, па рекоа, “дај барем некоја снимка... ова можи да послужи али мора да сецнеме на неколку места за да изгледа како да бара поткуп...“
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.291
Поени од реакции
22.055
па вчера можеше да видиш како неподобните судии ги тргале на прекршоци, и сите СЈО постапки се кај неколку судии, кои за да одлучат за притвор кој е средство за обезбедување на обвинетиот во 100 барања од Обвинителството, се усвојува 98 пати, па ти види сега...а за случајот поткуп требаше во судницата со новинари и остала јавност да се пуштеше целото видео од ПИМ мерките, каде што ке се утврдеше дека нема никаков криминал, а не како што би рекол вашиот пастир сечено,лепено и монтирано...
Остај ти вчера, некни и заднекни. Падна режимот од пред неколку месеци но колеше и бесеше 11 години со ред. Под своја капа ги имаше сите судии, полиција, медиуми итн итн. За какви валидни докази ми зборуваш ти во тие 11 години. На кој му требаа такви докази? Си измислуваш нешто и некој го јади матната. Судењето онака фарса колку да се речи и тоа под услов да го има, оти може да се случи некој да се предозира, да му падни фенот во кадата, да помини на улица и некој да го изгази и да избега и никој никогаш да не го најди. Полицијата со прст нема да мрдни, медиумите нема ни да спомнат и толку. Ти сега немаше ни да знаеш ни кој бил Заев ни која била Шекеринска.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
На народот му е битно да влезимево Европа и за прв пат таа желба се поклопува и со она на владата.
Ова лето 4 семејства од мои приатели и познаници се иселуваат од Битола. Не млади деца, туку семејства со средношколци и студенти во семејството. Битола која на времето имаше 100.000 жители сега дали има 60.000.
..не мешај твои лични желби и желби на народ, ние нема зошто да влегуваме во Европа , ние сме таму и дури не сме ни најдалеку од центарот , споредено со други :) Кога Битола ќе дојде на свој природен број жители се тоа ќе запре. Сега е само попатна станица на ГОООЛЕМ број сељачаана према привлечните мегалополиси...кај и да се наоѓаат..
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Остај ти вчера, некни и заднекни. Падна режимот од пред неколку месеци но колеше и бесеше 11 години со ред. Под своја капа ги имаше сите судии, полиција, медиуми итн итн. За какви валидни докази ми зборуваш ти во тие 11 години. На кој му требаа такви докази? Си измислуваш нешто и некој го јади матната. Судењето онака фарса колку да се речи и тоа под услов да го има, оти може да се случи некој да се предозира, да му падни фенот во кадата, да помини на улица и некој да го изгази и да избега и никој никогаш да не го најди. Полицијата со прст нема да мрдни, медиумите нема ни да спомнат и толку. Ти сега немаше ни да знаеш ни кој бил Заев ни која била Шекеринска.
ок.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.075
врз основ на што да се осуди?
има кривична пријава, има снимка... се исто за што е осуден и Зоран Талер , обид за барање МИТО, истото што и СЈО го бара со наметнување на бомбите како докази во Суд..
А патем да те потсетам, СЈО ги гони Латас ии Ивона бидејќи прво изградиле па потоа добиле одобренија за градба..Арно ама лично Заев како граденачелник на Струмица потпишал незаконска Легализација на Огромен објект кој е изграден ПО датумот до кој се легализираат дивоградбите, излезе во медиум незаконското Решението на Општина Струмица , го има и во форумот... И сега какви аршини има ???
Нели Заев и СЈО изјавија дека против новите министрите нема постапки, па испадна дека против Османи има постапка од СЈО, излезе документ од СЈО дека ИМА постапка во медиуми и пак ништо, МОЛК, вук појео магарца...
Имавме авторатија, ете сега имаме фашизам и инквизиција, во пресрет на ворлд вар3 ние ќе влегуваме во НАТО :facepalm:... а една Ирска не влегува, за Австрија да не зборувам,, а и Србија има прогласено воена неутралност
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom