Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ставре е заштитена бела мечка на форумов. Се што напишал е само навреди. Ништо друго.
Човекот е под "чадорот", не е уставно ама шо да праиме, "чадорот" го тера да прави така.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
фала к***у се врати Ireal....уште lans да олабави со трипоите и темава ќе се врати у (не)нормала
ti ne si na protesti pred sudot? ne znam dali procita denes
ve izmocaa i od sudot, kaj zaev sto ve moca,pa use i sudot
`kje si lezite`
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
ti ne si na protesti pred sudot? ne znam dali procita denes
ve izmocaa i od sudot, kaj zaev sto ve moca,pa use i sudot
`kje si lezite`
судот ги прифати обвиненијата. Ќе има судење. Само не е одредена мерка притвор како претпазливост туку обвинетите ќе мора да ги предадат пасошите и еднаш неделно да се јавуваат во полиција
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
судот ги прифати обвиненијата. Ќе има судење. Само не е одредена мерка притвор како претпазливост туку обвинетите ќе мора да ги предадат пасошите и еднаш неделно да се јавуваат во полиција
sho fino vaka se nadevas
i onaka na ocajnite toa im ostanuva, da se nadevaat
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.675
Поени од реакции
28.116
судот ги прифати обвиненијата. Ќе има судење. Само не е одредена мерка притвор како претпазливост туку обвинетите ќе мора да ги предадат пасошите и еднаш неделно да се јавуваат во полиција
Ке имa судење сaмo не се знaе кoгa.Извини нештo дa те прaшaм гледaм си упaтен.Дa изгубиш 10 пaти нa избoри,дa си oпoзицијa 11 гoдини.Кaкo мислиш декa oпстoјa Сдсм цели 11 гoдини и не се рaспaднa?Oд членствo?Тие штo финaнсирaле у Сдсм мoрa дa си ги врaтaт пaрите нaјмaлку двoјнo.Тaкa дa дел oд укрaдените пaри сo кoи oвие ке си јa купaт слoбoдaтa супер ке им се нaјдaт нa Сдсм дa се рaздoлжaт кaј финaнсиерите.
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Акo мислиш декa Анѓушев мoже дa си мери мудa oд финaнсискa гледнa тoчкa сo Мијaлкoв или пaк сo Грујo мнoгу се лaжеш.А декa имaaт 5 пaти пoвеќе oд пријaвените,имaaт
...додека некој не покаже милијарда евра , остануваме брбушка земја, не се квалификуваме ни во боранија , не па банана лигата...:)[DOUBLEPOST=1499110890][/DOUBLEPOST]
sho fino vaka se nadevas
i onaka na ocajnite toa im ostanuva, da se nadevaat
..не е бе очаен, таков е секогаш надежен после петтото мартини...:)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.150
Поени од реакции
15.130
судот ги прифати обвиненијата. Ќе има судење. Само не е одредена мерка притвор како претпазливост туку обвинетите ќе мора да ги предадат пасошите и еднаш неделно да се јавуваат во полиција
Судот не прифаќа обвиненија, туку обвинителството. Судот само закажува судење за да одлучи која од двете страни е во право.

обвинителството е тоа што ризикува или не со профаќање на обвиненија. Затоа во ``обичното`` обвинителство многу лесто се случува да одбијат поднесена кривична пријава од МВР, бидејќи ако ја профатат, тие го превземаат ризикот ако паднат на суд.

Судење мора да има, притвор не мора(кај нас тоа се смета за казна а не за мерка)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ке имa.Сaмo кoгa
последно шо слушнав е дека обвинетите ги отпуштиле досегашните адвокати и најмиле други кои бараат да ги разгледаат предметите пред почеток на судењата.[DOUBLEPOST=1499111040][/DOUBLEPOST]
Судот не прифаќа обвиненија, туку обвинителството. Судот само закажува судење за да одлучи која од двете страни е во право.

обвинителството е тоа што ризикува или не со профаќање на обвиненија. Затоа во ``обичното`` обвинителство многу лесто се случува да одбијат поднесена кривична пријава од МВР, бидејќи ако ја профатат, тие го превземаат ризикот ако паднат на суд.

Судење мора да има, притвор не мора(кај нас тоа се смета за казна а не за мерка)
судот отфрла неосновани обвинителни акти
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
ti ne si na protesti pred sudot? ne znam dali procita denes
ve izmocaa i od sudot, kaj zaev sto ve moca,pa use i sudot
`kje si lezite`
мрш бе ланс....небањативе се академици за тебе.
се удави у сопствени говна, ни сам не знаеш што пишуваш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не Лет...не е така
(1) судијата или советот за оценка на обвинителниот акт ќе го одбие обвинителниот акт како неоснован во однос на сите или одделни кривични дела ако утврди дека: 1) делото што е предмет на обвинителниот акт не е кривично дело; 2) постојат околности што ја исклучуваат кривичната одговорност, а нема основ за примена на мерки на безбедност; 3) нема барање од овластен тужител, предлог на оштетениот или одобрение од надлежен државен орган, ако е тоа потребно според законот, или дека постојат околности што го исклучуваат гонењето; 4) нема доволно докази во прилог на обвинението.

Сега шопрајме
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.150
Поени од реакции
15.130
(1) судијата или советот за оценка на обвинителниот акт ќе го одбие обвинителниот акт како неоснован во однос на сите или одделни кривични дела ако утврди дека: 1) делото што е предмет на обвинителниот акт не е кривично дело; 2) постојат околности што ја исклучуваат кривичната одговорност, а нема основ за примена на мерки на безбедност; 3) нема барање од овластен тужител, предлог на оштетениот или одобрение од надлежен државен орган, ако е тоа потребно според законот, или дека постојат околности што го исклучуваат гонењето; 4) нема доволно докази во прилог на обвинението.

Сега шопрајме
Не...пак кажувам, доколку обвинителството ја прифати кривичната пријава, судење ќе има.

Ова се однесува на други случаи, предвидувајќи некои други можности(месна надлежност, истеченост на казненост...)

Досега немало случаеви да обвинителството профати пријава, а судот да несака да има судење
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не...пак кажувам, доколку обвинителството ја прифати кривичната пријава, судење ќе има.

Ова се однесува на други случаи, предвидувајќи некои други можности(месна надлежност, истеченост на казненост...)

Досега немало случаеви да обвинителството профати пријава, а судот да несака да има судење
Закон за кивична постапка

Член 359 Основи за одбивање на обвинителниот акт како неоснован
(1) судијата или советот за оценка на обвинителниот акт ќе го одбие обвинителниот акт како неоснован во однос на сите или одделни кривични дела ако утврди дека:
1) делото што е предмет на обвинителниот акт не е кривично дело;
2) постојат околности што ја исклучуваат кривичната одговорност, а нема основ за примена на мерки на безбедност;
3) нема барање од овластен тужител, предлог на оштетениот или одобрение од надлежен државен орган, ако е тоа потребно според законот, или дека постојат околности што го исклучуваат гонењето;
4) нема доволно докази во прилог на обвинението.

на кои “други случаеви“ велиш се однесува?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom