Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
..а кој кур красни ..јебиветру... има да доаѓаат овде и да продаваат муда за бубрези. нека си седат таму каде се , ако толку те сакаат нека ти понудат да се селиш кај нив у тоа пустините на Ново Мексико и онака само тоа сањаш и не удаи овде цивкајќи како не ти чини.., а не да ни бутаат купои мигранти и качаци од Проклетие и да ни кажуваат со кого и како биснис ќе праиме???
"Кој кур да доаѓаат?" Колку години имаш ти бе, превара? 12?
Светска сила, ако е воопшто тоа, мора да ја има во секој ќош на планетава. Тоа е геополитика, а не твоите шупливи теории. Процесот со мигрантите е контролиран хаос насочен кон Германија, како главен економски мотор на ЕУ, носител на втора конкурентска велесила и главен енергетски сојузник со Русија, трета велесила. Ова го нема во купот говна срочени во колумните на мирко, од кои ти се информираш и "оплеменуваш". Качаците не се од Проклетије, туку од Шара и од Скопје и се попаметни од твојот ќор водач, затоа што се сојузници со најјаките, а твојот е сојузник само со најблиските поданици, кои до вчера ги полнеше со крадени државни пари.
Процесите воопшто не се комплицирани. Едноставни се. Ама твојата сорта ни тој минимален капацитет го нема за да ги разбере. Место мудра игра, одбравте дрпање на тоа малку што е останато и оставање на бродот да потоне.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
dali zapadot go tolerirase Gruevski 10 godini?
da
sigurno od `filantropski` pobudi, 11tata godina im tekna na strancite da prekinat da go toleriraat i da instaliraat `nov,najdobar` premier vo dosegashnata istorija na Makedonija[DOUBLEPOST=1498937474][/DOUBLEPOST]
osven makfaks i drugite vesnicinja na Leshtar.
zborot e zbor(daden pred izbori vo Seavus)
После изборите груевски не успеа да направи влада со мнозинство во собрание, туку тоа го направи сдсм.
кога груевски со иванов почна да ги попречува демократските процеси - тогаш стана неомилен во западот. То шо праеше криминали - то е наша внатрешна работа, која треба ние да си ја решиме преку институциите. Запад не му се мешаше ни во барок ни во автопатишта ни во купување на луксузни мебели, возила ни во вградување на паркети од 5000 евра квадрат во седиштето на партијата ни во послеизборни преговори и коалиции. Она шо запад бара од сите земји во регионот е почитување на демократија и право. Затоа и им даде подршка и на новото собраниско мнозинство и на новата влада и на работата на новата влада. На нас е да си ја средимее државата со институции по демократски начин.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Имаше еден период кога секоја втора реченица во темава го имаше зборот ПЛАТФОРМА - фамозната ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА. Па како СДС ја прифати, а дпне ја одби....па бесконечни дискусии и жалопојки од сендвичите...
Еве една илустрација како „паторот ништо не им прифаќаше на ши птарите“, а како некој друг ќе ја редефинираше државава. Фотографииве се од политичкиот проект Ск2014, чиј автор е паторот лично, а ова е ТИРАНСКИОТ дел од проектот наречен плоштад Скендер бег, центар на Скопје, држава (?).

#фаланикола #николаучк

Прегледај го приврзокот 173656 Прегледај го приврзокот 173657 Прегледај го приврзокот 173658
imase eden period koga sekoja vtora recenica vo temava imase SJO
pa kako VMRO bile protiv SJO, a SDSM garantiraa za SJO,pa zatoa go progoltavte eklerot narecen `dui reformska` poso neli `mora da se koalicira so DUI,za da se prodolzi SJO`
dui+vmro bea protiv SJO,ali srekja sdsm garantirase za prodolzuvanje na SJO
pa zatoa sdsm dobi shansa da osnova vlada i sjo da bide prodolzeno
well...
SJO dobi kurac, vie dobivte kurac po celo a mislite deka ve pokrstile, sdsm dobi vlast bez da ispolni ona za koe sto bese izbrano
1.SJO
2.Popis
3.Rascistuvanje so sve od minative 11 godini(`abe znaes,SK2014 i ne e taka loso,nema zaso da go rusime`)
4. Rascistuvanje so VMROvskite oligarsi, naprotiv. eden od niv (trgovecot so struja) sea duri i kje pregovara vo ime na zemjava za `poniska` cena na strujata.
abe coek da mu kazuvam kakvi mocki piete za fanta,nema da mu se veruva
`kje ima pradva,kje ima mir`[DOUBLEPOST=1498938975][/DOUBLEPOST]
После изборите груевски не успеа да направи влада со мнозинство во собрание, туку тоа го направи сдсм.
кога груевски со иванов почна да ги попречува демократските процеси - тогаш стана неомилен во западот. То шо праеше криминали - то е наша внатрешна работа, која треба ние да си ја решиме преку институциите. Запад не му се мешаше ни во барок ни во автопатишта ни во купување на луксузни мебели, возила ни во вградување на паркети од 5000 евра квадрат во седиштето на партијата ни во послеизборни преговори и коалиции. Она шо запад бара од сите земји во регионот е почитување на демократија и право. Затоа и им даде подршка и на новото собраниско мнозинство и на новата влада и на работата на новата влада. На нас е да си ја средимее државата со институции по демократски начин.
se glea deka si vo godini,pa ti promaknuvaat postovi
kako projde glasanjeto po predlogot na SDSM za prodolzuvanje na mandatot na SJO?
vmro glasaa protiv ili za?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
"Кој кур да доаѓаат?" Колку години имаш ти бе, превара? 12?
Светска сила, ако е воопшто тоа, мора да ја има во секој ќош на планетава. Тоа е геополитика, а не твоите шупливи теории. Процесот со мигрантите е контролиран хаос насочен кон Германија, како главен економски мотор на ЕУ, носител на втора конкурентска велесила и главен енергетски сојузник со Русија, трета велесила. Ова го нема во купот говна срочени во колумните на мирко, од кои ти се информираш и "оплеменуваш". Качаците не се од Проклетије, туку од Шара и од Скопје и се попаметни од твојот ќор водач, затоа што се сојузници со најјаките, а твојот е сојузник само со најблиските поданици, кои до вчера ги полнеше со крадени државни пари.
Процесите воопшто не се комплицирани. Едноставни се. Ама твојата сорта ни тој минимален капацитет го нема за да ги разбере. Место мудра игра, одбравте дрпање на тоа малку што е останато и оставање на бродот да потоне.
Ти Almeida очигледно со ментална фалинка си роден, па папагалски повторуваш чуени глупости , плус филувани со некакви Мирко унд Славко теории за процес насочен кон Германија како мотор на ЕУ со резервоар за гориво у Русија кои заедно со производните линии у Кина матер ќе и ебат на Америка , ако таа благовремено не ги спичка до темел блискоисточните и северно афиканските земји и не напраи цунами од бегалци за да ја сотре и сопре спомнатата опасност.
У кои јасли одиш бе човече, на кои цицки млекце пиеш.
На кој олтар најде да се клањаш и памет да ми продаваш???
Не гледаш другарти к3b што цитирал??......моето тврдење е наука, која некои скапо плаќаат за да ја научат..,:) :) :)
Вака сеа за на крај..дај ти објасни ми кој кур нас не брига за американските планови , ако тие нас ни ебат матер и како такви не се во наш интерес??? Треба да им ракоплескаме ко онаа нездравата со умот обвинителка , или треба да ги шутираме и тераме у лепу пизду материну секаде каде ќе се појават у функција која не може да се подведе под поимот бизнисмен или турист???
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
imase eden period koga sekoja vtora recenica vo temava imase SJO
pa kako VMRO bile protiv SJO, a SDSM garantiraa za SJO,pa zatoa go progoltavte eklerot narecen `dui reformska` poso neli `mora da se koalicira so DUI,za da se prodolzi SJO`
dui+vmro bea protiv SJO,ali srekja sdsm garantirase za prodolzuvanje na SJO
pa zatoa sdsm dobi shansa da osnova vlada i sjo da bide prodolzeno
well...
SJO dobi kurac, vie dobivte kurac po celo a mislite deka ve pokrstile, sdsm dobi vlast bez da ispolni ona za koe sto bese izbrano
1.SJO
2.Popis
3.Rascistuvanje so sve od minative 11 godini(`abe znaes,SK2014 i ne e taka loso,nema zaso da go rusime`)
4. Rascistuvanje so VMROvskite oligarsi, naprotiv. eden od niv (trgovecot so struja) sea duri i kje pregovara vo ime na zemjava za `poniska` cena na strujata.
abe coek da mu kazuvam kakvi mocki piete za fanta,nema da mu se veruva
`kje ima pradva,kje ima mir`[DOUBLEPOST=1498938975][/DOUBLEPOST]
se glea deka si vo godini,pa ti promaknuvaat postovi
kako projde glasanjeto po predlogot na SDSM za prodolzuvanje na mandatot na SJO?
vmro glasaa protiv ili za?
класична сендвич перцепција дека за два дена може да се реши све што збрљала мафијата за 11 години. Ск2014 да се сруши ќе се потрошат повеќе пари отколку да се изгради, ама тоа на вМорон не можеш да му го објасниш, пошо он си замишља дека миљардите лијат од небо, а не дека паторот не заборчуеше на дневна основа со тешки миљони.
Што се тиче СЈО - ќе се најде лек. Има опции. Доволно е врховен да го укине членот од законот во кој стои рокот и "чао, пријатно".
Има опции ланс. Излези од "Земјата на чудата на КУРир" и ќе видиш дека има опции.
Пописот и олигарсите не се сеќаам дека од паторот ги бараше и сега ми е јасно зошто.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Секогаш може да се продолжи мандатот на СЈО.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
tokmu taka
nemase glasanje,poso sdsm ja zdobole pickata za zemjava i za sjo
ej,tolku gomna jadenje dali vmro kje glasa ili ne...
a toa usvari sdsm vi go spopika i voopsto ne podnese predlog za glasanje
а како гласаше вмро за федерализација на Македонија, промена на име знаме и химна?
нели тоа го вети грујо дека ќе се случи кога сдсм ќе дојдат на власт?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Ти Almeida очигледно со ментална фалинка си роден, па папагалски повторуваш чуени глупости , плус филувани со некакви Мирко унд Славко теории за процес насочен кон Германија како мотор на ЕУ со резервоар за гориво у Русија кои заедно со производните линии у Кина матер ќе и ебат на Америка , ако таа благовремено не ги спичка до темел блискоисточните и северно афиканските земји и не напраи цунами од бегалци за да ја сотре и сопре спомнатата опасност.
У кои јасли одиш бе човече, на кои цицки млекце пиеш.
На кој олтар најде да се клањаш и памет да ми продаваш???
Не гледаш другарти к3b што цитирал??......моето тврдење е наука, која некои скапо плаќаат за да ја научат..,:) :) :)
Вака сеа за на крај..дај ти објасни ми кој кур нас не брига за американските планови , ако тие нас ни ебат матер и како такви не се во наш интерес??? Треба да им ракоплескаме ко онаа нездравата со умот обвинителка , или треба да ги шутираме и тераме у лепу пизду материну секаде каде ќе се појават у функција која не може да се подведе под поимот бизнисмен или турист???
Јас би добил Нобелова награда за медицина ако знаев да турам интелигенција со инка. Коа не ти фаќа тиквата, шо да ти праам.
Ете СЈО ако ги тресе тендерите што ти ги местеле може да им даат кодно име "Тиква зелена" или "Токмак"...цел ден ќе ти објаснувам работи што и мало дете ги разбира.
Коа не те боли к** за американските планови, оди и мери си го со колегите пред суд, тоа ви е ново хоби.
 
A

Avenger99

Гостин
До пред само неколку недели, ПЛАТФОРМА од Тирана, Тиранска платформа, албанска незнам каква.. Протести во сите градови, вмровците на сите телевизии ангажирани пропагираат ќе се распадне Македонија ако се прифати платформата.. Илија Димовски на говорница се дере, Платформа има, Платформа има.. Нападната била државата, кантонизации, федерализации, што ти немаше од нивните усти..
Све тоа помина, до еден ден кога Заев као демек донесе писмени гаранции за зачувување на суверенитетот на државата кај Иванов и го добива мандатот..
Е сеа едно прашање. Колку понижено, глупо и бедно се осеќате со сето ова што ви го напрај Грујо? Ве лажеше, народот ќе си ја одбранел државата, дури некои од нив и во собрание влегоа да тепаат пратеници, со надеж дека СДСМ нема да формира власт. Од денот на добивањето на мандатот, се заборава ама апсолутно се во врска со некоја си платформа, не постои, исчезна.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Секогаш може да се продолжи мандатот на СЈО.
Нека раздигаат на клоци затруен вморонски кадар од ЈО и нека го префрлат СЈО назад во матичната институција - нека си биде се' legal.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
класична сендвич перцепција дека за два дена може да се реши све што збрљала мафијата за 11 години. Ск2014 да се сруши ќе се потрошат повеќе пари отколку да се изгради, ама тоа на вМорон не можеш да му го објасниш, пошо он си замишља дека миљардите лијат од небо, а не дека паторот не заборчуеше на дневна основа со тешки миљони.
Што се тиче СЈО - ќе се најде лек. Има опции. Доволно е врховен да го укине членот од законот во кој стои рокот и "чао, пријатно".
Има опции ланс. Излези од "Земјата на чудата на КУРир" и ќе видиш дека има опции.
Пописот и олигарсите не се сеќаам дека од паторот ги бараше и сега ми е јасно зошто.
uf,da znaes sto sve napravija sdsm od koga stapna nivna noga vo vlada.kosa kje ti se krene.ama ti se palis na `mozebi` `sekogas ima shansa` i ostali floskuli sto ti se serviraat preku Makfaks-noviot kurir/sitel
znaci da rezimirame.
sk2014,nema da se rusi,niti nekoj kje bide suden radi nego. a se poturivte od krekanje i frlanje boja. poso togas bese in da se potencira deka sk2014. ja den denes mislam deka e loso, za razlika od tebe-ti koj sto se opameti i ti tekna deka nemalo potreba da se srusi. jer `kje ima pravda,kje ima mir`
18 meseci mandat, 4 milioni budzet, nieden pritvor i ti use vikas`za SJO kje se najde lek`
toa vekje i SDSM go otpisa SJO, ali ti kako i obicno kasno palis,pa se NADEVAS deka za SJO kje se najde lek. sho i da ti pomaga so kognitivnata disonanca.
poslednata recenica.
popis i pravda ne se baraat od kriminalec(poso nema ni da gi dobies),zatoa i protestiravme da padne kriminalecot.
stom ni sdsm nema namera da napravi popis niti da gi resi kriminalcite,kade e tuka razlikata od sdsm i vmro? samo vo tvojata glava
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Нека раздигаат на клоци затруен вморонски кадар од ЈО и нека го префрлат СЈО назад во матичната институција - нека си биде се' legal.
Подобро е да си стои СЈО за памет на следните. Ако ги префрлат во ЈО може да ги сменат и да си стават нивни.
uf,da znaes sto sve napravija sdsm od koga stapna nivna noga vo vlada.kosa kje ti se krene.ama ti se palis na `mozebi` `sekogas ima shansa` i ostali floskuli sto ti se serviraat preku Makfaks-noviot kurir/sitel
znaci da rezimirame.
sk2014,nema da se rusi,niti nekoj kje bide suden radi nego. a se poturivte od krekanje i frlanje boja. poso togas bese in da se potencira deka sk2014. ja den denes mislam deka e loso, za razlika od tebe-ti koj sto se opameti i ti tekna deka nemalo potreba da se srusi. jer `kje ima pravda,kje ima mir`
18 meseci mandat, 4 milioni budzet, nieden pritvor i ti use vikas`za SJO kje se najde lek`
toa vekje i SDSM go otpisa SJO, ali ti kako i obicno kasno palis,pa se NADEVAS deka za SJO kje se najde lek. sho i da ti pomaga so kognitivnata disonanca.
poslednata recenica.
popis i pravda ne se baraat od kriminalec(poso nema ni da gi dobies),zatoa i protestiravme da padne kriminalecot.
stom ni sdsm nema namera da napravi popis niti da gi resi kriminalcite,kade e tuka razlikata od sdsm i vmro? samo vo tvojata glava
Што ќе ти е попис? За да се пишеш Бугар официјално и тука? :pos::pos:
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Секогаш може да се продолжи мандатот на СЈО.
znam de
i zvrlevski sekogas mozese da gi otvori slucaite sto mu dremea vo fioka
ama ne, sdsm vcera ne podnese predlog za prodolzuvanje
a ti use meles deka `sekogas` MOZE da se prodolzi mandatot na SJO
well...
ako sdsm se smiluva i podnese predlog,mozda i kje se prodozli
ama na sdsm ni na kraj pamet ne im e
poso dogovorot e
amnestija za vlast
a ti drkaj use na`kje ima pravda,kje ima mir`[DOUBLEPOST=1498940905][/DOUBLEPOST]
а како гласаше вмро за федерализација на Македонија, промена на име знаме и химна?
нели тоа го вети грујо дека ќе се случи кога сдсм ќе дојдат на власт?
trokirame malce a?
aj sea od pocetok
na tolku gomna jadenje deka VMRO kje imaat shansa da pokazat deka se za pravda i da glasaat za SJO
tvoite omileni kriminalci voopsto ne ni dadoa shansa na vmro da se pokazat dali se za pravda ili ne
poso ni na kraj pamet ne im e da go prekrsat dogovorot
amnestija za vlast
 
R

red.devil

Гостин
....види џукело , ти сосема слободно у шарен стил можеш да им се подместуеш на твоите американски финансиери и да им го нудиш своето длабоко грло , ама не гледам кој кур красни се трпаш и се закачкаш со некој кој не те смета за повеќе од кравја лепешка???
Да си некој бистар, не си. Доволно се две мислења да ти прочита човек со трите точки при започнување реченица за да го заклучи тоа. Така што, вакви 'визионерски' мислења со детален опис кога доаѓаат од амеба како тебе, може да има само некој кој што ги искусил во животот па сега ни ги презентира во вид на некакви фори - од нудење анални отвори па се до желбата да си третиран како лепешка, бидејќи очигледно многу и тоа ти е.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom