Заби и сѐ во врска со забите

Член од
5 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
10
Еее, у право си за тоа...Ама коа видам чоколадо оди па остави го :D
Иначе фала ви за советите, малку ме смиривте ;)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Човек што не јаде благо и си ги одржува редовна хигиена на забите, нема мака.

Човек што јаде благо, и да одржува редовно хигиена, најчесто завршува со еден куп пломби во устата. :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Човек што не јаде благо и си ги одржува редовна хигиена на забите, нема мака.

Човек што јаде благо, и да одржува редовно хигиена, најчесто завршува со еден куп пломби во устата. :)
и генетски е до некаде, т.е. 90% ако ме прашаш мене, јас секој ден јадам благо (шеќерот 5ка ми е xD ) а немам ни еден расипан заб ниту пломбиран а кај и да е ќе правам 26 години. Со забниот камен да, имам проблем но тоа е затоа што додека носев фиксни мораа да ми го поместат загризот и сега на некои места кога јадам не допира храната воопшто.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
и генетски е до некаде, т.е. 90% ако ме прашаш мене, јас секој ден јадам благо (шеќерот 5ка ми е xD ) а немам ни еден расипан заб ниту пломбиран а кај и да е ќе правам 26 години. Со забниот камен да, имам проблем но тоа е затоа што додека носев фиксни мораа да ми го поместат загризот и сега на некои места кога јадам не допира храната воопшто.
Да, ја заборавив и мајка генетика исто :D

Ова додуша го имам чуено од повеќе стоматолози, кои велат дека шеќер е смрт за забите. Тоа го имам и приметено по познаници. Кој е по благото често се мафта и по забари.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
31
Поени од реакции
10
Точноо! Мајка ми има лоши заби, татко ми исто.. Од друга страна дедо ми 70 год заб не е извадил ниту пак е имал расипан, ама ете.. Кај мене лошите гени :rolleyes:
 
Член од
28 октомври 2015
Мислења
926
Поени од реакции
1.236
Дали е нормална болка на ладно на заби кои се праени без лек, само пломба?
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Дали е нормална болка на ладно на заби кои се праени без лек, само пломба?
Ако е скоро ставен пломбата да,ако е одамна,тогаш не е нормално посебно ако во прашање бил длабок кариес.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Опасни откритија, убаво заприметуваш.
Јас, знаеш, во последно време читам како радијацијата била штетнa за здравјето и значително ја зголемува шансата за рак.
Исто така и човечкото тело да ти било околу две третини вода.
Јебига, не сме родиле сите учени како тебе, мастеру на знаењето.
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
и генетски е до некаде, т.е. 90% ако ме прашаш мене, јас секој ден јадам благо (шеќерот 5ка ми е xD ) а немам ни еден расипан заб ниту пломбиран а кај и да е ќе правам 26 години. Со забниот камен да, имам проблем но тоа е затоа што додека носев фиксни мораа да ми го поместат загризот и сега на некои места кога јадам не допира храната воопшто.

Токму така, генетиката игра голема улога во стоматологија. Кај мене мајка ми има пломбирано многу заби а татко ми нема пломбирано заби се до пред 3 години т.е до негови 57 години од живот.
И јас имам еден куп заби пломбирано, сум ги наследил забите од мама.
На времето и јас јадев во огромни количини благо и пиев и газирани и негазирани сокови секој ден.

Сега скоро цела година има, не сум јадел никакви колачи и торти. Само понекогаш ќе си купам крофни нив ги обожавам за јадење, или благи кифли ќе купам, или сладолед. Не се откажувам од овошје иако и тоа има шеќери. Понекогаш ќе си растворам сок од боровница со вода да ми мине желба за слатки работи.
Памет доцна доаѓа во живот, иако сметам и да сум порано намалил со благи работи, поради генетика пак ќе сум имал пломбирани заби.
 
G

garthok

Гостин
Дали канал на заб може да се третира со локална анестезија? Мојот стоматолог ги лечи таквите проблеми без, дали пошто неќе да се замара или нема таква опрема (ептен и е outdated ординацијата). Некој искусен во ова поле?
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.839
Дали канал на заб може да се третира со локална анестезија? Мојот стоматолог ги лечи таквите проблеми без, дали пошто неќе да се замара или нема таква опрема (ептен и е outdated ординацијата). Некој искусен во ова поле?
Може, ако има потреба, во смисол на болки ако не не треба анестезија

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
24 јуни 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Дечки,имам 16 год,и вчера при трчање,паднав на вилица и ми се скрши горниот лев кец.Некои викаат треба да се вади некој не,а најлошото е што следен месец ставам фиксна протеза,и до негде се мислам што би правел доколку се извади...Некој со вакво слично искуство да ми помогне/да ми дае совет...Ете и слика доколку би била од помош :)
 

Attachments

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дечки,имам 16 год,и вчера при трчање,паднав на вилица и ми се скрши горниот лев кец.Некои викаат треба да се вади некој не,а најлошото е што следен месец ставам фиксна протеза,и до негде се мислам што би правел доколку се извади...Некој со вакво слично искуство да ми помогне/да ми дае совет...Ете и слика доколку би била од помош :)
Иди на забар де, не ќе слушаш маалски надрилекари. Докторот ќе ти каже што треба да се прави, ако не треба да се вади, ќе ти направи надоградба и нема ни да се познава дека некогаш бил скршен забот.
 
Член од
24 јуни 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
матичната вика изгледа ќе мора,а додека во приватна ординација каде се средуваше братучед ми рекоа нема никаква потреба од вадење...секој со свое мислење е овде..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom