Скутерчиња: Се за и околу нив

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
а чекајте зарем и на двотактен скутер се менува уље? тогаш зошто правам мешавина бензин + уље? :):) не се рзбирам многу во мотори, мислење ве молам
Не се менува на 2Т, само се дотура и си прави мешавина моторот ... се менува само на 4Т ... дека јас имам 4Т затоа прашав од навика
а членот не се изјасни што има :)[DOUBLEPOST=1495580047][/DOUBLEPOST]
Keeway Matrix е скутерот инаку уље редовно мењавам ама освен тоа ништо друго немам чепнато од кога е купен

Колку ќе кошта се тоа (филтер, ролни и каиш) одприлика ? Да си знам пред да го однесам на сервис
Не ми текнува, имав кивеј ф-акт пред овој ама за цени не памтам
имаш некој мајстор? или ако сакаш ќе ти дадам бројче
 
Член од
1 април 2017
Мислења
5
Поени од реакции
1
Сo м кaтегoријa мoже ли дa се вoзе мoтoри сo пoвеке kw нa пример aприлиa рс50 , дaли ке прaве прoблеми пoлицијaтa?
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Дали случајно некој знае каде би можел да го најдам следниов дел?

Од Aprilia Habana Mojito 50cc orange
 

Attachments

Член од
14 септември 2012
Мислења
94
Поени од реакции
12
Здраво...на скутер Glanz 50cc 4T му ставивме клип и цилиндар 80цц...е сега на скутерчето све нормално си доби поголема сила повеќе влече но многумина ми кажаа дека ако го возам под пуна гас можам да му ја пролупам радилицата...е сега тоа е најмалце што сакам да се случи па прашањето ми е дали ако го возам моторчето со пола или помалце гас зошто и така си иде добро дали тогаш ги има шансите да пролупа радилицата...фала ви однапред позз :)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Здраво...на скутер Glanz 50cc 4T му ставивме клип и цилиндар 80цц...е сега на скутерчето све нормално си доби поголема сила повеќе влече но многумина ми кажаа дека ако го возам под пуна гас можам да му ја пролупам радилицата...е сега тоа е најмалце што сакам да се случи па прашањето ми е дали ако го возам моторчето со пола или помалце гас зошто и така си иде добро дали тогаш ги има шансите да пролупа радилицата...фала ви однапред позз :)
Точно е ... радилицата не е дизајнирана да издржи толку снага и вртежи, башка кинезарија ... гледај не го стискај многу и не се товарајте 2ца на угорници ... колку ќе го чуваш толку ќе те служи
 
Член од
14 септември 2012
Мислења
94
Поени од реакции
12
Точно е ... радилицата не е дизајнирана да издржи толку снага и вртежи, башка кинезарија ... гледај не го стискај многу и не се товарајте 2ца на угорници ... колку ќе го чуваш толку ќе те служи
Аха значи ако возам со мала гас шансите се помали, а што е до угорниците никад не сум се качувал по угорници...фала ти на одговорот :)
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Што мислите за новиве Aprilia Sr 50 од 2014 па нагоре?
Мислев да земам ама некако се попишманив околу овие.
Колку што имам видено многу послабо ми одат од постарите верзии, а и звукот кој го вадат е лош.. Мислење?
 
Член од
23 август 2016
Мислења
14
Поени од реакции
2
Што мислите за новиве Aprilia Sr 50 од 2014 па нагоре?
Мислев да земам ама некако се попишманив околу овие.
Колку што имам видено многу послабо ми одат од постарите верзии, а и звукот кој го вадат е лош.. Мислење?
Ако сакаш квалитет земи Априлиа и не се мисли многу,и јас земав пред 3 месеци нова Априлиа од салон и сум ПРЕЗАДОВОЛЕН :)
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
Здраво. Имам кинески скутер 125 и првото палење е ок пали на прво со повеќе обртаи постепено се намалуваат обртаите и работи нормално но по неколку стотина метри ако ја пуштам гаста гасни па го држам на повисоки обртаи ама по некое време почнува да сецка и да се гуши во возење а ако изгасни неможам да го запалам?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
348
Поени од реакции
368
Здраво. Имам кинески скутер 125 и првото палење е ок пали на прво со повеќе обртаи постепено се намалуваат обртаите и работи нормално но по неколку стотина метри ако ја пуштам гаста гасни па го држам на повисоки обртаи ама по некое време почнува да сецка и да се гуши во возење а ако изгасни неможам да го запалам?
Сличен проблем имав. Сменив филтер за бензин и чистење карбуратор[DOUBLEPOST=1496861617][/DOUBLEPOST]
Здраво. Имам кинески скутер 125 и првото палење е ок пали на прво со повеќе обртаи постепено се намалуваат обртаите и работи нормално но по неколку стотина метри ако ја пуштам гаста гасни па го држам на повисоки обртаи ама по некое време почнува да сецка и да се гуши во возење а ако изгасни неможам да го запалам?
Сличен проблем имав. Сменив филтер за бензин и чистење карбуратор
 
Член од
11 мај 2015
Мислења
34
Поени од реакции
17
Здраво другари. Пред 2 години купив Џилера руннер 50 ка половна со 3900 км поминати.. ја има поназад на слика во форумот на темата. Е сега, имаше гианели ауспух.. го извадив со се гианели ролните поради тоа што многу беше бучна и тоа не ми се допаѓаше... Од пред некој месец ПОСЕБНО СО ДВАЈЦА почна на кривини кога ке се испушти гас па ке се додаде да се случува тресење во задниот дел. И километражата стои на 0, понекогаш само оди до 15, 25, 50... или слично но никогаш не оди како што треба и повеќе од времето е на 0. Исто така кога не е загреена првите 5 минути мора да се држи гаста за да не изгасне. Ве молам помогнете ми или дадете ми совет. Сега моторот има поминато 6800 км. Последен пат каиш е заменет на 3800 км. И дајте ми совет за редовен сервис. Благодарам и Поздрав
 
Ф

Флеш

Гостин
Каде има резервни делови за Baotian скутери во Скопје,па и Македонија,поготово ми треба сегменти од пластика да заменам,седиште и километража и зезната брава.Сакам да правам тотално реновирање на скутерот,да се посреди.
 
Член од
25 февруари 2014
Мислења
139
Поени од реакции
9
Каде има резервни делови за Baotian скутери во Скопје,па и Македонија,поготово ми треба сегменти од пластика да заменам,седиште и километража и зезната брава.Сакам да правам тотално реновирање на скутерот,да се посреди.
Можеш да порачаш од www.motoparts.com.mk
 
Член од
14 јуни 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Kade mozam da ja zategnam gasta. sajlata za gas na 4t skuter kineski oti gledam razlicni e so 2t
 

Kajgana Shop

На врв Bottom