Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Види, да беше така, веројатно претходно ќе требаше да бидам атеист.
Ко тие у влада што ги збориш.

Лицемерие викаш?
Аха.... Лицемерие викам.
За влада со дерпиња само дерпе може да навива.
Баш дека не си атеист си поддржувач на демонохристтијаниве.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Со Русија имаме и сме имале културни врски дали ќе се развиваат и во други свери не зависи само од нас, па тоа е држава која има 12 часовни зони, ресурси како ниту една друга држава, интереси темелени на 800 годишно постоење. Зарем очекуваш Русија сега одеднаш да ги прекине сите поранешни врски и релации со другите само затоа што тебе или мене во моментив ни се допаѓа? Јас би сакал тие врски да се и подлабоки и поразгранети, ама кога кај нас постојат корисни идиоти кои се повеќе подготвени да го плаќаат плинот кој оди преку Дојчландија на место да минува плиновод преку Македонија па тие нам да ни плаќат такси ама тоа никако не се вклопува во слугански менталитет, и сега нормално Русија ни е крива.

Инаку аватарот е Големиот и семоќниот Император Владимир Путин а е ставен само за да ги тртам овие кои ги полнат гаќите само од неговата слика.:lolzz:
Русија и Путин (кој стана можеби најбогат човек на земјата, веројатно од плата) кога би бирале меѓу интереси на Грција и Македонија, Бугарија и Македонија, Србија и Македонија.... сигурно нам ќе не натртат, и тогаш со солзички во очите ќе запиштиш “Аман чичко Путин, па јас сум со вас“
Исто е и кога ЕУ и Америка би бирале меѓу интереси на Грција и Македонија, Албанија и Македонија, Србија и Македонија, Бугарија и Македонија.
Можеби еден ден ќе се распадне ЕУ, можеби Америка ќе пропадне, Кина ќе се воздигне... али каде ќе бидеме ние. Со што ќе ги дочекаме тие идни или сегашни ситуации?
Со стиропор, споменици, скапи лимузини и мебели на министри??
Македонија не е спремна ни за едно сценарио освен да понизно со капа в рака молиме кредити позајмици помош... та од исток та од запад, да да им се обврзиме на едните или другите на ропски односи.
Она шо предходна власт направи е да со пари доволни за 2-3 големи хидроцентрали, гасификација на државата, обновување на патишта и железници и потикнување на сопствено производство (дали земјоделие дали преработувачка индустрија, дали рударство...) изгради безвредни и непотребни и прескапи дреболии.
Наместо да станеме барем сами на себе доволни да вадиме некој динар од нешто станавме зависни да увезиме струја, да некој ни отвара фабрики со робовладетелски односуи, да купуваме млеко месо пиперки домати грав текстил, машини алати техника возила.... од странство
200 километри држава со 2 милиони население не успееа да кренат на нозе и направат нешто корисно (за народ зборувам, тие за себе си направија) Ни на трамп ни на путин ни на меркел не му е ич гајле за Македонија освен да ја користат за меѓусебно препукување. 700 милиони евра за споменици и фасади и уште најмалце пола од тоа на други грабежи кои можеа да ни ја решат иднината сега седат по туѓи конта и сметки или без никаква цел и вредност истопорени по улици со судбина да се распаднат во следни 10 години поради лош и слаб материјал и неможност постојано да се поправаат и одржуваат. Наместо сега да имаме доволна и ефтина енергија која и би ја извезувале, наместо да композиции и колони шлепери врват од тука и имаме ефтин плин до секое место шо би привлекло сериозни инвеститори, сега се чудиме од каде да позајмиме пари за плати и пензии за следен месец.
Она шо предходната власт го направи е рамно на злосторство према народ и така треба и да одговара.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Hahahah, sega i ti si kako zapadnjacite sto se sramat od nivnoto istoriskoto minato.
Samo sto oni se sramat zatoa sto bile gospodari vrz crnci i zatoa sto ubivale evrei, a ti se sramis zatoa sto ti gi dupcele pra pra babite v dup. :D:D:D:D
Изгледа не ми го разбра одговорот.
Еве, попросто да ти објаснам.
Мене не ми ги дупеле бабите, така да немам зошто да се срамам.
Јас ги знам сите мои предци 600 години наназад, кои биле, што работеле, како и каде живееле, со кого се бореле.
прашањето е вие, дали знаете кој ви е дедо воопшто?
Онака, кога ќе се погледнете во огледало, не ли го гледате Ердоган,
и дали е тоа причината што потсвесно се мразите себеси?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
За влада со дерпиња само дерпе може да навива.
Баш дека не си атеист си поддржувач на демонохристтијаниве.
Пу пу скраја да е да сум поддржувач на демо-христијаните.
Знаеш ли дека и Меркел е демо-христијанин (CDU)?

А гледам (барем кај нас) претежно сите атеисти ја поддржуваат Меркел?

Аха.... Лицемерие викам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.381
Поени од реакции
81.707
Русија и Путин (кој стана можеби најбогат човек на земјата, веројатно од плата) кога би бирале меѓу интереси на Грција и Македонија, Бугарија и Македонија, Србија и Македонија.... сигурно нам ќе не натртат, и тогаш со солзички во очите ќе запиштиш “Аман чичко Путин, па јас сум со вас“
Исто е и кога ЕУ и Америка би бирале меѓу интереси на Грција и Македонија, Албанија и Македонија, Србија и Македонија, Бугарија и Македонија.
Можеби еден ден ќе се распадне ЕУ, можеби Америка ќе пропадне, Кина ќе се воздигне... али каде ќе бидеме ние. Со што ќе ги дочекаме тие идни или сегашни ситуации?
Со стиропор, споменици, скапи лимузини и мебели на министри??
Македонија не е спремна ни за едно сценарио освен да понизно со капа в рака молиме кредити позајмици помош... та од исток та од запад, да да им се обврзиме на едните или другите на ропски односи.
Она шо предходна власт направи е да ....
Господинот Груевски е пријател со Господинот Иванов, а овој е на еби-си-мајката со Господинот Путин кој е "вака" со Господинот Трамп по неколку линии...така да....:) :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Пу пу скраја да е да сум поддржувач на демо-христијаните.
Знаеш ли дека и Меркел е демо-христијанин (CDU)?
Појма немам. Ме заболе qr за Меркел. Јас за Јужна Африка зборев. Том Селек е од Јужна Афричка република. Не си знаел?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Господинот Груевски секако не му е сојузник на Трамп, ама Господинот Груевски е пријател со Господинот Иванов, а овој е на еби-си-мајката со Господинот Путин кој е "вака" со Господинот Трамп по неколку линии...
Иванов бил и на матура кај ќерката на Путин, а ова лето заедно фамилијарно ќе летуваат во градиште
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.519
Изгледа не ми го разбра одговорот.
Еве, попросто да ти објаснам.
Мене не ми ги дупеле бабите, така да немам зошто да се срамам.
Јас ги знам сите мои предци 600 години наназад, кои биле, што работеле, како и каде живееле, со кого се бореле.
прашањето е вие, дали знаете кој ви е дедо воопшто?
Онака, кога ќе се погледнете во огледало, не ли го гледате Ердоган,
и дали е тоа причината што потсвесно се мразите себеси?
Mislam deka ti mene ne mi go razbra odgovorot.
Sekoj batka so koj sum go pravel muabetot mi go ima kazano istoto, ova go ima slusnato i od srbi i od albanci i od grci i od bugari i normalno od makedonci. So temni lica, crni kosi, crni oci, crni bradi ali bitno istiot muabet.

Jas ne ti veruvam na ova i tvoeto samo-zalazuvanje sekako korespondira so tvoeto zalazuvanje i naivnost za ostanatiot svet.
Mozebi zatoa i veruvas vo tvoite naludnicavi teorii i seksualni represii, zatoa sto si premnogu mentalno slab i mnogu raboti vo vrska so samiot sebe odbivas da gi prifatis.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Mislam deka ti mene ne mi go razbra odgovorot.
Sekoj batka so koj sum go pravel muabetot mi go ima kazano istoto, ova go ima slusnato i od srbi i od albanci i od grci i od bugari i normalno od makedonci. So temni lica, crni kosi, crni oci, crni bradi ali bitno istiot muabet.

Jas ne ti veruvam na ova i tvoeto samo-zalazuvanje sekako korespondira so tvoeto zalazuvanje i naivnost za ostanatiot svet.
Mozebi zatoa i veruvas vo tvoite naludnicavi teorii i seksualni represii, zatoa sto si premnogu mentalno slab i mnogu raboti vo vrska so samiot sebe odbivas da gi prifatis.
Или пак имам огледало дома.

Не знам од каде ти е заклучокот дека ако некој има црна коса и црни очи, тогаш има турско потекло,
Да не си ти премногу ментално слаб и сексуално репресиран до толку за да мислиш дека баба ти ја силувале, па затоа е тоа така?

Што да кажат Грците тогаш?
 
D

DLM

Гостин
Русија и Путин (кој стана можеби најбогат човек на земјата, веројатно од плата) кога би бирале меѓу интереси на Грција и Македонија, Бугарија и Македонија, Србија и Македонија.... сигурно нам ќе не натртат, и тогаш со солзички во очите ќе запиштиш “Аман чичко Путин, па јас сум со вас“
Исто е и кога ЕУ и Америка би бирале меѓу интереси на Грција и Македонија, Албанија и Македонија, Србија и Македонија, Бугарија и Македонија.
Можеби еден ден ќе се распадне ЕУ, можеби Америка ќе пропадне, Кина ќе се воздигне... али каде ќе бидеме ние. Со што ќе ги дочекаме тие идни или сегашни ситуации?
Со стиропор, споменици, скапи лимузини и мебели на министри??
Македонија не е спремна ни за едно сценарио освен да понизно со капа в рака молиме кредити позајмици помош... та од исток та од запад, да да им се обврзиме на едните или другите на ропски односи.
Она шо предходна власт направи е да со пари доволни за 2-3 големи хидроцентрали, гасификација на државата, обновување на патишта и железници и потикнување на сопствено производство (дали земјоделие дали преработувачка индустрија, дали рударство...) изгради безвредни и непотребни и прескапи дреболии.
Наместо да станеме барем сами на себе доволни да вадиме некој динар од нешто станавме зависни да увезиме струја, да некој ни отвара фабрики со робовладетелски односуи, да купуваме млеко месо пиперки домати грав текстил, машини алати техника возила.... од странство
200 километри држава со 2 милиони население не успееа да кренат на нозе и направат нешто корисно (за народ зборувам, тие за себе си направија) Ни на трамп ни на путин ни на меркел не му е ич гајле за Македонија освен да ја користат за меѓусебно препукување. 700 милиони евра за споменици и фасади и уште најмалце пола од тоа на други грабежи кои можеа да ни ја решат иднината сега седат по туѓи конта и сметки или без никаква цел и вредност истопорени по улици со судбина да се распаднат во следни 10 години поради лош и слаб материјал и неможност постојано да се поправаат и одржуваат. Наместо сега да имаме доволна и ефтина енергија која и би ја извезувале, наместо да композиции и колони шлепери врват од тука и имаме ефтин плин до секое место шо би привлекло сериозни инвеститори, сега се чудиме од каде да позајмиме пари за плати и пензии за следен месец.
Она шо предходната власт го направи е рамно на злосторство према народ и така треба и да одговара.
Добро!
И во што всушност ти не се сложуваш со моето?
Дали си тогаш за како што оној вели да се тртиме на краварите или на кој ќе побара, или Македонија да стане членка на САД (Соединетите албански држави)?
Она што се насетува е дека ти приоѓаш емотивно на државните интереси па таму нема ништо од тоа, таму единствено што постои е ИНТЕРЕС!
Што е важно за Македонија дали Путин станал најбогат човек, дали сака да инвестира тука?

Зошто да прави хидроцентрали кога претходните прво ги затворија фабриките а потоа го продадоа и ЕСМ е па сега им го забута ајде сега нека ги продадат спомениците! :sekc:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Па тоа цело време ви викам, дури можеби и Курир и Либертас се преголем залак за вас.

Во колумната пишуваше дека тој се залага за слобода и еднаквост, и тоа сигурно е вистина,
и ние немаме право да го оспоруваме тоа, пошто е против слободата и еднаквоста.

Зошто Интернет, зошто форум...
Телевизорот си ја врши супер работата.
(Се што ќе ви исерат, вие го сркате.)
..добро де се потепавте, која колумна на Бачев???
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ти коа сфати дека даската ти е трула?
или уште не си сфатил?
..заеби Лорде погрешна мета , ја си имам "паткасто" одење, не пукаат даски под мене , па ни трули...пантера не ми е рамна... :) :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom