Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
Па тоа цело време ви викам, дури можеби и Курир и Либертас се преголем залак за вас.

Во колумната пишуваше дека тој се залага за слобода и еднаквост, и тоа сигурно е вистина,
и ние немаме право да го оспоруваме тоа, пошто е против слободата и еднаквоста.

Зошто Интернет, зошто форум...
Телевизорот си ја врши супер работата.
(Се што ќе ви исерат, вие го сркате.)
Баш така, и се иземам од понатамошна безпредметна дискусија, и еве честито за Вардар :)
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.519
Не се секирај, кога ќе се спроведат реформите, и ти ќе станеш ко нив:
Ќе дојдат дома и ќе ти ја ебат жената, додека ти чекаш во дневна, а кога ќе завршат работа, дури и ќе им се заблагодариш за тоа,
секако, во духот на политичката коректност.
Да научиме и ние нешто од Шведска - Прогресивност!
Kaj nas toa vekje pominalo ;)

 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Бог да чува и да брани од лицемерни створења. Слики од трансексуалец, а ваму бившата влада сем Том Селек по жени, другово се по мажи.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Бог да чува и да брани од лицемерни створења. Слики од трансексуалец, а ваму бившата влада сем Том Селек по жени, другово се по мажи.
Ти мора да имаш некои инсајдерски информации, штом толку болдирано тврдиш :)
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Да, имам, ми потврди ебачот твој и на тие горе споменатите.
Но единствениот ебач што со сигурност може да ти потврди е твојот.
Така да... :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Туку, гледам, во М. Брод во сообраќајка загинал човек. Што прави новава влада. Беше "за живот", а вакви работи..
Ова со ракометот и Вардар, заслуга на владата на Заев и нивната заложба за спортот ?
 
D

DLM

Гостин
Сигурно читаше преписката со колегата @мкд владе и Енвер Хоџа симболиката, горе писанието, плус нешто, не знам што сакаш да кажеш со непознавање на тактичка и оперативна ујдурма бе, општо така нафрлено не значи ништо, кај конкретно се огрешил така непрофесионално појасни?
Оперативно опфаќа и тактички (организационен) и стратегиски (планерски) дел, по дефиниција. Имаше добар текст од Стратфор пошо е сега актиелно со тероризмот, за асиметрично војување каде појаснува дека во овие мигови во многу кратко време се менуваат класификациите на целите, т.е она што е тактика прераснува востратегија поради склоп на околности, од контра превенција се оди на анти тероризам и сл поради сценаријата и делувања во урбани густо населени области и сл...ке ти ставам линк ако најдам или ке постирам цел текст.

Е сеа, глеам си ставил аватар од Мајорот, лично го поштовам многу, а и тераш некои тези интересни тука апропо пишвањето на Мирка, шо неам ништо против, само шо работата е не гледај шо правиме слушај шо зборуваме а може ни едно ни друго.
Со купи ден помини политика не се гради силен државен апарат, тоа знаеш, полтронство промовирање, партизација и сл атрибути како основен критериум, сервилност не можат да создадат државен систем кој може во кратко време да направи промена на геостратешки колосек, и да одолее или преживее после таков судир на локомотиви како вагон на средина. Мислам чактисваш шо е поента.Проблемот е шо ако ние имаме таков државен систем нема да имаме ниту десетина од проблемите со кои се соочуваме со што би се изгубила потребата од промена на геостратешкиот колосек.
Ама сепак чекор понатаму, ниту САД ниту пак Русија, нема интерес нашите национални и делумно државни интереси како МКД да ги стави примарни по однос на нивните традиционални посебно на Блаканот и како историски се разгранува тоа, значи ако се земе дека во суштина САД и немале некое влијание до пред Прва Светска Војна тука, а и во главно ги присвоиле условоно речено Британските интереси на Блаканот со некоја модификација за нас незначителна, ние тука нема шо мн да бараме.
ЕУ земјите на сите им е јасно дека освен Франција и Германија со свои индивидуални настапи за исто такви интереси, нема драстична промена по однос на Евроатлантска гравура за Балканот.
Од др страна сме Русија, иаме некоја блискост „античка“, нели, по јазик писмо, еве и Православие, некое „античко“ Словенство, е сеа пак проблем е што имаат свои традиционални сојузници чии интереси се спротивставени со нашите, а пак се интереси.
Значи Запад или Исток, сеедно, кој и да избереме нашите интереси никогаш нема да станат примарни за нив во однос на комшиските, историски докажано, а секундарно знаеме што значи. Немаме тежина за да бидеме примарни, кога се носење одлуките елегантно сме биле оставени пред врата поради немањето кохезија исто како и сега.
По мое, без разлика кој колосек и локомотива ќе избереме дестинацијата пак е иста за нас, може различно растојание, брзина и време према тоа, ам пак ист терминус, посебно како етникум Македонски.
Има една англиска, изворна, The tree that doesent bends, breaks, but bend too much, youre already broken.
Бидејќи не ти е јасно што сум напишал еве да повторам.
Тој твој генерал има капацитет само да клима со глава и е производ на принципот „гледај тупо однесувај се глупо и ќе станеш генерал“.

Стратфор, те молам немој тоа е исто како да аргументираш со, зар не си го гледал Рамбо, мамето им ..., тој стратфор служи единствено за да промовира нечии планови, погоди чии, преку всадување на идеи во главите на редикулите кои потоа се држат до тоа како слеп за...! Так. Опер. Стратег. сите содржат и се темелат на сл. елементи простор, време, и ресурси - само што оваа последната опфаќа и географија па економска географија и политика а се игра со помош на шах, туку зошто ме наведе да пишвам за ова ќе ме казнуваат.

Според твоите тези, инаку ништо повеќе и не може да се очекува кога се темелат на либертас и слични опскурни тнр медиуми, има два колосека НЕ, не е точно, има ТРИ тоа е оној што ти не го знаеш не го сакаш и не го прифаќаш а се вика Македонски колосек. Другата работа околу која никогаш нема да се сложиме е тоа што ти пропагираш да им се приклучиме на насилниците (еден тепа друг ти му се приклучуваш па убиете бога во него а тоа го правиш само заради тоа да ти самиот не бидеш тепан и затоа што немаш достоинство), па сега со тие исти низ светот им утеруваме демонкратија на Ирачаните и каде веќе има потреба да се чистат клозети.

Со Русија имаме и сме имале културни врски дали ќе се развиваат и во други свери не зависи само од нас, па тоа е држава која има 12 часовни зони, ресурси како ниту една друга држава, интереси темелени на 800 годишно постоење. Зарем очекуваш Русија сега одеднаш да ги прекине сите поранешни врски и релации со другите само затоа што тебе или мене во моментив ни се допаѓа? Јас би сакал тие врски да се и подлабоки и поразгранети, ама кога кај нас постојат корисни идиоти кои се повеќе подготвени да го плаќаат плинот кој оди преку Дојчландија на место да минува плиновод преку Македонија па тие нам да ни плаќат такси ама тоа никако не се вклопува во слугански менталитет, и сега нормално Русија ни е крива.

Инаку аватарот е Големиот и семоќниот Император Владимир Путин а е ставен само за да ги тртам овие кои ги полнат гаќите само од неговата слика.:lolzz:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Но единствениот ебач што со сигурност може да ти потврди е твојот.
Така да... :D
Де де не срами се толку. Не ме засега што си дерпе, туку што си лицемерен. Твоја работа со ебачот в кревет што правите.
 
D

DLM

Гостин
Црна Гора... НАТО...
Јас реков дека сами со себе ќе почнете да си се цитирате.

Колумната на Бачев е на место.
Прво цело време збори дека ти си од Курир дека шириш пропаганда од тој портал и потоа вели гледаш јас можам и од други извори да најдам потврда ајде сега ти најди од Курир! :yid:
 
E

Epsilon

Гостин
Бидејќи не ти е јасно што сум напишал еве да повторам.
Тој твој генерал има капацитет само да клима со глава и е производ на принципот „гледај тупо однесувај се глупо и ќе станеш генерал“.

Стратфор, те молам немој тоа е исто како да аргументираш со, зар не си го гледал Рамбо, мамето им ..., тој стратфор служи единствено за да промовира нечии планови, погоди чии, преку всадување на идеи во главите на редикулите кои потоа се држат до тоа како слеп за...! Так. Опер. Стратег. сите содржат и се темелат на сл. елементи простор, време, и ресурси - само што оваа последната опфаќа и географија па економска географија и политика а се игра со помош на шах, туку зошто ме наведе да пишвам за ова ќе ме казнуваат.

Според твоите тези, инаку ништо повеќе и не може да се очекува кога се темелат на либертас и слични опскурни тнр медиуми, има два колосека НЕ, не е точно, има ТРИ тоа е оној што ти не го знаеш не го сакаш и не го прифаќаш а се вика Македонски колосек. Другата работа околу која никогаш нема да се сложиме е тоа што ти пропагираш да им се приклучиме на насилниците (еден тепа друг ти му се приклучуваш па убиете бога во него а тоа го правиш само заради тоа да ти самиот не бидеш тепан и затоа што немаш достоинство), па сега со тие исти низ светот им утеруваме демонкратија на Ирачаните и каде веќе има потреба да се чистат клозети.

Со Русија имаме и сме имале културни врски дали ќе се развиваат и во други свери не зависи само од нас, па тоа е држава која има 12 часовни зони, ресурси како ниту една друга држава, интереси темелени на 800 годишно постоење. Зарем очекуваш Русија сега одеднаш да ги прекине сите поранешни врски и релации со другите само затоа што тебе или мене во моментив ни се допаѓа? Јас би сакал тие врски да се и подлабоки и поразгранети, ама кога кај нас постојат корисни идиоти кои се повеќе подготвени да го плаќаат плинот кој оди преку Дојчландија на место да минува плиновод преку Македонија па тие нам да ни плаќат такси ама тоа никако не се вклопува во слугански менталитет, и сега нормално Русија ни е крива.

Инаку аватарот е Големиот и семоќниот Император Владимир Путин а е ставен само за да ги тртам овие кои ги полнат гаќите само од неговата слика.:lolzz:

батица кизнај во шо филмој си зато твојот фирер и таквите ко тебе ќе пропаѓаат. Сакал ти/вие или не.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Де де не срами се толку. Не ме засега што си дерпе, туку што си лицемерен. Твоја работа со ебачот в кревет што правите.
Види, да беше така, веројатно претходно ќе требаше да бидам атеист.
Ко тие у влада што ги збориш.

Лицемерие викаш?
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.361
Поени од реакции
3.519
Точно. Кај вас.
Hahahah, sega i ti si kako zapadnjacite sto se sramat od nivnoto istoriskoto minato.
Samo sto oni se sramat zatoa sto bile gospodari vrz crnci i zatoa sto ubivale evrei, a ti se sramis zatoa sto ti gi dupcele pra pra babite v dup. :D:D:D:D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom