Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
V

viktora

Гостин
Своите гласови со потписи го потврдиле мнозинството од вкупен број на пратеници.
Шом имаш ЗА повеќе од 60 пратеници, никаква улога нема ни воздржан ни против ни тие шо не гласале.
за донесување на било која одлука, закон, измена.... важат гласови на мнозинство во собранието.
Покажи црно на бело како доказ.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Koa слушнав за Тодоров, прво што ми падна на памет дека е некој од семејството на Тамара. И стварно така испаднало.
А денес Груевски на интервју кажа дека Тамара починала од бронхопневмонија, а не од болеста за која требало да оди во странство.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
:pos::pos::pos:

Да не беше 61? Или сега откако животот дојде се потребни 60? Знаеш ли ти како се избира претседател? Со гласање, се гласа а не се дават потписи! Е сега каде можеме да ги видиме и изброиме тие гласови, и внимавај потребни се 61 а не 60!!!!
Своите гласови со потписи го потврдиле мнозинството од вкупен број на пратеници.
Шом имаш ЗА повеќе од 60 пратеници, никаква улога нема ни воздржан ни против ни тие шо не гласале.
за донесување на било која одлука, закон, измена.... важат гласови на мнозинство во собранието.
Пошто слабо стоиш со математика, малце ќе ти појаснам, полека за да сватиш.
Повеќе, од 60 значи над 60, 60 плус еден или 60 плус два или шеесет плус пет....
За разлика од самиот број 60, изразот повеќе од шеесет означува некоја вредност која е поголема од таа бројка.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Сите кои бевте (и сеуште сте) симпатизери на режимот, сите кои го гласавте (независно за кој сте сега), сите кои уште го браните предходниот режим - треба да ве бележат, да ви жигосат лавче на чело за кога ќе шетате низ град луѓето да покажуваат со прст и да викаат; "Сине види, види! Глуп вмровец." или нешто стилом странците кога ќе ве гелдаат да прашуваат: "Hey, зоштоу толку говедо шети по улици?".
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
3.014
Поени од реакции
3.757
Да ете сега после ова твое писание гледам дека сме за греота! И ветувам нема повеќе да ја читам Мирка, инаку за либидо и потенција одам на порнхаб.
За тоа здебеленото има линк за проверка?
Тоа што тој им „еба матер“ на тие што си ги наброил, да повторам ме заболе Стојко, проблемот е што тој и вие и „ебавте матер“ на Македонија!
Едно прашање не мора да одговараш ако немаш податоци - Со колку гласови Џафери стана ваш претседетел на Собрание?
Не бев присутен во собранието за да можам да ги пребројам гласовите за Џафери. Но знам дека има деловничка процедура која дозволува да ако некој се посомнева во бројот на гласови, за било кое гласање, може да побара поединечно изјаснување. Така да ако некој од ,,вашите,, се посомневал во бројот на гласови за изборот на ,,нашиот,, Џафери, можел и требало да побара поединечно изјаснување и не верувам дека ,,вашите,, ке пропуштеа да побараат такво нешто ако немало доволно гласови за.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Сите кои бевте (и сеуште сте) симпатизери на режимот, сите кои го гласавте (независно за кој сте сега), сите кои уште го браните предходниот режим - треба да ве бележат, да ви жигосат лавче на чело за кога ќе шетате низ град луѓето да покажуваат со прст и да викаат; "Сине види, види! Глуп вмровец."
Не им треба жиг. Прав вмроец често се среќава у двор со цревото у раце, папуча ЧИК Куманово онаква клозетска, шорц со дупка на газот и маица од предпоследниот митинг кај шо пере кола, јер он е пр
Втора ситуација, пред кладИОница. Истите папучи, друг шорц (Адибас стриКно), маица од прекланскиот митинг.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
А денес Груевски на интервју кажа дека Тамара починала од бронхопневмонија, а не од болеста за која требало да оди во странство.
Паторот сега и пулмолог станал, машала :cuc:

Aбе одете бегајте од бронхопневмонија да починеш, уствари па кога ќе подразмислам па поголем срам е да умреш од бронхопневмонија, се слуша ли што тресе тој :tapp:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Покажи црно на бело како доказ.
Најубо ВМРО да побара да се изјаснат сите пратеници во собранието дали стојат зад изборот на Џафери за претседател на собранието,
За да се нема сомнеж повеќе
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не им треба жиг. Прав вмроец често се среќава у двор со цревото у раце, папуча ЧИК Куманово онаква клозетска, шорц со дупка на газот и маица од предпоследниот митинг.
Втора ситуација, пред кладИОница. Истите папучи, друг шорц (Адибас), маица од прекланскиот митинг.
Пософистицирани се сега, пара и пол се испонакрадоа мора да се бележат.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
се убаво, ама кога ќе дојдеме до конкретни работи, настанува молк, игнорација и се правите будали... ете пример случај Тенковски делови, со сите апелации и чуда и 3 години во фиоките на Уставен суд..стои Уставнаѕа жалба на Бучковски... Не е тоа случајно, Бучковски е клучен и во случајот Т-Хоме, јасен и чист случај, осудени се менаџерите кој давале мито на политичари од Македонија ( од СДСМ и ДУИ). и од Монте Негро... Ама сега тие политичари биле потребни за ру=ањето на наводното руско влијание на Балканот и се се заборава, настанува општо лудило и фук ин браин... дури али го тужи приватно сведокот:facepalm:
.. а не е мала пара за тоа време, па и двата случаи ... и ред други работи..
Ако за времето на денес веќе предходниот режим , владееше некоја автократија, сега има услови да завладее невидена диктатура, цензура и инквизиција, бидејќи нема опозиција подржана од надвор... проѕирни се лагите за руското влијание ... уништена е демократијата и во една Франција па за нас ќе зборуваме... всушност во самат уса не се знае кој владее, трамп е се уште марионета, сакал или не...
Пак со тенковските делови.
Ајде вака. Што е проблемот со тенковските делови? Тоа се тенковите кои ни беа подарени од Бугарија. Кога ќе се уклучат и возат, одредени делови им имаат многу краток период на траење и мораат да се заменат. Бучко и компанија се товарат дека зеле повеќе од потребното делови и тоа било доказ за злоупотреба на службената должност! Тука мора да се напомене моментот дека Бучко излезе од сдсм, ја критикување истата и влезе во сосем 3-та партија која беше про-в(м)ро проектирана. Затоа споредбено со сето ова што се случува, тоа не е ништо. За тенковските делови, се работеше за 2(-4) милиони евра повеќе, а башка тоа што останале деловите, а само за патиштата имаме 150 милиони евра проневера, а годишно издвојуваме само 130 милиони евра за патишта! Зошто тука ЈО не се активира!?

Не знаеш колку грешиш. Зад вмро стојат политиките на Путин. Патем, Путин беше тој кој преку Аце ваш, ама од север, пренел порака дека не се согласува со тоа Заев да биде премиер. Треба да видиме како ќе се наместат коцките во САД, но Русија ја имате зад себе. Сдсм ја има ЕУ. Значи и тука имаме битка на надворешни интереси, па ќе видиме како ќе излезе целокупната приказна. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А денес Груевски на интервју кажа дека Тамара починала од бронхопневмонија, а не од болеста за која требало да оди во странство.
значи починала од болест за која требала да биде излечена овде во Македонија?
тоа е олеснителна околност за Тодоров?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
значи починала од болест за која требала да биде излечена овде во Македонија?
тоа е олеснителна околност за Тодоров?
Ама веќе не се ни преслушуваат ни со себе ни со стручни лица од областа какви глупости лупаат.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Демократија бе. Мое демократско право да сметам дека тој закон не е во ред и да гласам за оној што ке го укини.
Зарем треба закон за да не палиш цигари во затворен простор? Тоа е култура.
 
V

viktora

Гостин
Најубо ВМРО да побара да се изјаснат сите пратеници во собранието дали стојат зад изборот на Џафери за претседател на собранието,
За да се нема сомнеж повеќе
Збориме за време на гласањето.А не сега кој бил за или кој бил против.
Дајте доказ кога гласаа да видиме кој гласал и колку гласале.Црно на бело.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.209
Поени од реакции
21.948
Најди ми еден пост каде јас тебе те цитирам прва. Еден и единствен. Од 2009та наваму.
Ти прв мене ми се обраќаш, прво се исмејуваше зошто сум работтела ко шанкерка, сега друго ти е интересно, ама во секој случај твојата лична беда ја истураш овде да ја читаат 30 000 луѓе. Јас не се потсмевам на ничие работно место, зашто е неваспитано, од дома ме научиле дека не чини така, таквите ко тебе во основно се подбиваа со служителите и чистачите во школо, и ден денес останаа лузери.
Јас тебе не сум ти пишала никогаш, зашто си ми дебилен и очаен, не те ни читам, кога ќе видам мислење од тебе го скролам, а ако несакаш да имаш допирни точки со личности како мене, слободно игнорирај ме, како што јас тоа го правам со тебе, се додека не ме цитираш, или ме тагнеш.
Мојот живот е среќен и убав, твојот е тажен, се гледа по твоите мислења овде, тебе едино може да те трпи жена од Пустец да си ја платиш, на доброволна база тешко, Бога ми.
А ако толку ги интересира луѓето ове што сум напишала јас пред 2-3 години, сега ќе ти кажам, ме чуди како го немаш во ворд зачувано тоа.
Напишав дека менталитетот на Македончето е гаден и одвратен, и дека избегавам да се дружам со Македонци, зашто веројатноста да ти го спопика е поголема од онаа другата.
Прашај кој сакаш дијаспорец, било каде исселен, истото ќе ти го каже. Отвори ги темите во дијаспора, ќе најдеш милион такви мислења од милион други исселени Македонци.
Ти си за греота. Јас комплекси не лечам, ме заболе мене за државјанството било чие, кој е чиј државјанин ми е последна грижа во животот, кој како се чувствува, исто така негово право, ако сакаш чувствувај се ко Пакистанец. Ако ти сметам, заобиколи ме, како што јас тоа го правам со тебе. Ни ти ги читам мислењата што ги пишуваш, ни па ме интересираат, уште помалку прва те цитирам и ти се обраќам.
Со тоа што ми го пишуваш дека сум приглупа зошто сум се омажила за човек кој е од Босна, уште повеќе си ја покажуваш мизеријата и фактот дека ги делиш луѓето по било каков основ и што си даваш за право да се мешаш во било чиј личен и приватен живот, ти се гледа воспитувањето мајка ти дома што ти го дала. За кого сум се омажила и каде јас, тоа не е тема на муабет овдека.
Да не треба тебе да те прашам случајно кај и за кого треба да се омажам, во кого да се заљубам?
Кој се мислиш ти бе дека си, и што се мислиш дека си? Ти имаш за себе мислење дека имаш плава крв.
Во пола мислење велиш за мене имам плава крв сум мислела, а во друго викаш приглупа во Босна се омажила. Ај договори се сам со себе и смири си ја хистеријата, напиј се водичка знам дека не ти е лесно во овие моменти.
И гони ми се од профилот. Да не му се обраќам, а он вреба и прв цитира и тагнува. Кој жал и очај собрани во едно мизерно човече.
За греота.
Прво на што би личел форумот ако треба некој да те цитира за да го цитираш, остај што и сама од никој не повикана го цитираше членот и тоа со видно потценувачи тон од никој повикана. Кога истото го прават за тебе е тогаш не било фер, не чинело така.
Друго срце јуначко не издржа ни колку половина час да си го погазиш зборот и да не ми возвраќаш повеќе што повеќе кажува за тебе отколку за мене. Понатаму како ги измеша брзините тоа чудо едно. Кој кур го боли со кого си се мажила и каде и колку деца имаш. Па ти да не објавеше тука јавно никој и немаше да знае, така да никој не ти го прати твојот приватен живот, сама си го рекламираш. Тоа дека си била шанкерка беше спомнато во сосем друг муабет и сама го знаеш тоа така да немој со тие финти. За твојата наводна плава крв за која си мислиш дека ја имаш очигледно е дека треба дополнително објаснување, најверојатно и цртање што извини ама чим досега не сфати нема ни да сфатиш па ке речиме дека е залудно губење на време. Изгледа и за се друго кое си напишала во постот. Така да извини ако се љутиш и не ти е по кеф кога некој ке те цитира и ке те спушти на земја кога премногу ке се занесиш но на крај на крајовите не ти ги пишам јас постовите нити ставовите, сама си ги пишиш претпоставувам при здрава свест и совест, па према тоа како ке си постелиш така ке си легниш.
Ајде биди ми поздравена.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom