Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Вече втор ден живот во Мачедониа, сонцето изгреа вчера а кога ќе зајдит сеуште не знаеме, затоа радувајте се чеда божји! :popce:
Вака некако му доаѓа добро утро за пучаните во окупирана земја.

Бидејќи имаше интензивно миење кај орл со екстерно, трагична смрт на деца и слични дребулии, дојде време нешто и да се работи па еве линк до колумната на
Мирка Велиновска во Дневник објавена на првиот ден од доаѓањето на живот во Македонија.

„...македонски народ ве советуваше низ вековите да не летате како слепци по бумбар, оти кај и да е, ќе ве слета на гомно? И го послушавте ли макар еднаш гласот на умниот? Јок! Пошто слушате команди на далечинско и редовно атериравте меко на смрдливо гомно, сега што правиме? Дада ви Ангела ќе си ја зема својата судбина во свои раце. Вие што линија ќе следите, баш ме интересира оти судбината на Македонија и Македонците четврт век ја проигрувате на комар прогласувајќи ги евроатланските буљаши за наша единствена судбина. Демек тие имаат право да си кројат ем своја судбина, ем на сите оние на кои им го имаат меракот, а нашата ја пишуваат сетики некои евроатлански муфљузи. И немала алтернатива!?“

Има многу написи (кои се претежно од 3 до 15 збора како овој „На куров пишува. Сакаш да прочиташ?“) кои.... па сакав да ставам еден текст за препознавање на психопати во 10 ситуации, подготвен пред 2-3 год. ама ај за тоа ќе одиме челор по чекор...
Нема да се лутат некои ако во тој текст се најдат - нели?[DOUBLEPOST=1496386733][/DOUBLEPOST]
Зошто прашање и одговор во исто време?
Па самиот си рекол значи овој суд е криминален и треба да се реформинира!
Абе СДСМ се предавници соработници на Дип Стејт на масоните и Сорос и слуги на Ротшилд и Рокефелер. Ама овие "патриотиве" од ДПМНЕ што чутеа кога се пееше албанската химна во собрание и кога се гласаше Џафери? а??
A тетка ти Мирка не е интересна веќе години наназад. Исти те исти колумни пишува за теории на заговор. Абе ако сака некој од Америка да ја нема Македонија ќе ја снема додека го завршам овој текст алооо. Ја виде бе ти дечко Владата на што личи?? Па тоа е раскош на ниво на Франција од 17 век. Народот нема за леб нека јаде колачиња муабетов, а?
Абе оди вози си такси и не лупетај овде глупости...
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.089
Поени од реакции
12.745
Се надевам нема народот морам да напоменам (глуп, прост) заради тоа што ова влада нема повеќе да гледа на национална придпадност ке се работи еднакво за сите и сите знаеме дека само така ова држава ке тргне напред а не со перење на мосоци со националистички позадини па одма тоа ВМРО да го користи за следните избори и пак да добијат како добиа во 2006, и на крај резултат пак 0 ке биде ова влада мора да остане на власт минимум 8 години за јавноста да се свести и да се промени мислењето на обичниот граѓанин и после нема врска кој ке биде на власт, се надевам 8 години се довилно за било која влада да промени многу работи, тогаш верувам ке се променат и структурите а верувам и политиката и кај ВМРО или било која друга партија, едноставно да и кажеме крај на тие што мислат со национализм да стигнат на власт
Чекај бе,застани!
Сакаш да кажеш дека со владата на вмро вие албанците бевте нешто обесправени?Дека националистички се однесувале према вас?
Па дали си нормален?Имате ли усул малку бе?Па што уште да ви се даде,што не ви е дадено бе ?
ццццц
Абе по саможивен и безобразен народ нема од вас нигде у свет.Све ви е малку,све вие незадоволни!
Прст човек да ви даде,одма рака барате!

Ама па со право до негде.Со право у смисол на тоа што 2те македонски партии и војниците нивни се тешки гомна и ги интересира само смрдената власт и делењето тендери.А за да догураат до таа ебана власт редовно се повеќе и повеќе ви се тртат на вас албанците.


Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
....бла бла бла бла, тука гледам само плачење, приказни и ништо друго. Помина таа веќе со убиства на неистомисленици, доста правиш глупи филмови во кои не веруваш ни самиот дека тоа вчера е "нарачан атентат". Цел свет знае кој е напаѓачот и која е неговата вистинска причина. И колку и да му била јака причината, сепак во нормална држава (каква што треба да стане Македонија) не се решаваат така работите. Да, се решаваа до пред некој ден, но не повеќе. Затоа човекот треба да си одлежи казна за обид за убиство. А ме интересира кај беше ти на 27ми Април? Дали го осудуваш тоа што се случи во Собранието и дали сметаш дека ако и сега дедово се извини треба да го добие 3 или 6 (колку и да беа) месеци условно?
..дедово треба да заглави робија за обид за убиство со умисла и плус да се истражи кој го навел на тоа и со што , па да проектира кривица за својата фамилијарна трагедија во еден министер. А она на 27ми е рушење на Бастиља , за тоа се влегуе у историја , а не у апс. Само ти како тутурутка и света крава тоа не можеш да ко сконташ..., но не се разочарувај , третирај го како: така сакал Бог, толку дал. :) :)
 
D

DLM

Гостин
....бла бла бла бла, тука гледам само плачење, приказни и ништо друго. Помина таа веќе со убиства на неистомисленици, доста правиш глупи филмови во кои не веруваш ни самиот дека тоа вчера е "нарачан атентат". Цел свет знае кој е напаѓачот и која е неговата вистинска причина. И колку и да му била јака причината, сепак во нормална држава (каква што треба да стане Македонија) не се решаваат така работите. Да, се решаваа до пред некој ден, но не повеќе. Затоа човекот треба да си одлежи казна за обид за убиство. А ме интересира кај беше ти на 27ми Април? Дали го осудуваш тоа што се случи во Собранието и дали сметаш дека ако и сега дедово се извини треба да го добие 3 или 6 (колку и да беа) месеци условно?
кога читам се повеќе сум убеден дека овој нарачан атентат е нарачан и инспириран од Груевски и неговите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
пак преку врски :tapp:, да не ви средуе нашиот носител на живот преку некој премиер на пријателска земја?
Македонија е премала за во неа во исто време да живее досегашната врхушка на ВМРО и Македонскиот народ.
Едни од тие две мора да се тргнат за да може другиот да живее рает.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Чекај бе,застани!
Сакаш да кажеш дека со владата на вмро вие албанците бевте нешто обесправени?Дека националистички се однесувале према вас?
Па дали си нормален?Имате ли усул малку бе?Па што уште да ви се даде,што не ви е дадено бе ?
ццццц
Абе по саможивен и безобразен народ нема од вас нигде у свет.Све ви е малку,све вие незадоволни!
Прст човек да ви даде,одма рака барате!

Ама па со право до негде.Со право у смисол на тоа што 2те македонски партии и војниците нивни се тешки гомна и ги интересира само смрдената власт и делењето тендери.А за да догураат до таа ебана власт редовно се повеќе и повеќе ви се тртат на вас албанците.


Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Сакам да кажам дека владата на ВМРО не однесе во ова дереџе каде сме, без разлика македонци, албанци, а ти терај со ВМрО кој те убедува дека можеш да живееш со 20 илјади во 2017 со овие стандарди, даноци додека на нив милионите им се малку пари
 
V

viktora

Гостин
nacionalizmot e ekskluzivno pravo na siptaranata, drugite ne smeat ni da pomislat na toa
Национализмот на шошоните им е во генетиката,а насилството им е национален спорт.
Завчера во гратски автобус од Битпазар до Ченто десетина шпонови искршиле од ќотек македонче.Шоферот исто така шпон чекал убаво да го истепаат па после некаде во Ченто повикал полиција откако испаднале насилниците.

Тоа македончето бил тежок националиста а браќава му мавнале ќотек за соживот.
Никаде не е спомнат инцидентов,во ниеден медиум.И псле криви биле македонците што си ги продавале имотите.Никој не е глуп да јаде ќотек секој ден во име на некој си ебен измислен соживот.
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.089
Поени од реакции
12.745
Сакам да кажам дека владата на ВМРО не однесе во ова дереџе каде сме, без разлика македонци, албанци, а ти терај со ВМрО кој те убедува дека можеш да живееш со 20 илјади во 2017 со овие стандарди, даноци додека на нив милионите им се малку пари
Настрана економските моменти.

Јас ти забележав за " национализмот" на вмровската влада и побарав објаснување од тебе во однос на тоа.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Настрана економските моменти.

Јас ти забележав за " национализмот" на вмровската влада и побарав објаснување од тебе во однос на тоа.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Па со националисм тие стигна на власт, и одржа власт 11 години, иначе зошто би биле на власт толку долго, што направија ?????? каде животот се подобри ??? во кој поглед, насока, што имаше воопшто нешто убаво и добро? кажи ми ти во нормални услови такви луѓе одма треба да се симнат од власт, зошто не се симнеа ти одговори ми
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
..дедово треба да заглави робија за обид за убиство со умисла и плус да се истражи кој го навел на тоа и со што , па да проектира кривица за својата фамилијарна трагедија во еден министер. А она на 27ми е рушење на Бастиља , за тоа се влегуе у историја , а не у апс. Само ти како тутурутка и света крава тоа не можеш да ко сконташ..., но не се разочарувај , третирај го како: така сакал Бог, толку дал. :) :)
То е то барокни методи во Македонија во 21 век.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Национализмот на шошоните им е во генетиката,а насилството им е национален спорт.
Завчера во гратски автобус од Битпазар до Ченто десетина шпонови искршиле од ќотек македонче.Шоферот исто така шпон чекал убаво да го истепаат па после некаде во Ченто повикал полиција откако испаднале насилниците.

Тоа македончето бил тежок националиста а браќава му мавнале ќотек за соживот.
Никаде не е спомнат инцидентов,во ниеден медиум.И псле криви биле македонците што си ги продавале имотите.Никој не е глуп да јаде ќотек секој ден во име на некој си ебен измислен соживот.
Да еве јас ќе ти кажам директно криви се Македонците што продавале имоти и властите што дозволуваат вакви тепачки врз Македонци.
Никаква национална стратегија немаме. Само наполни го џебот продај го имотот на Албанец за 3х поскапа цена и пресели се странство или во "нашиот дел" од Македонија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.336
Поени од реакции
18.209
Па со националисм тие стигна на власт, и одржа власт 11 години, иначе зошто би биле на власт толку долго, што направија ?????? каде животот се подобри ??? во кој поглед, насока, што имаше воопшто нешто убаво и добро? кажи ми ти во нормални услови такви луѓе одма треба да се симнат од власт, зошто не се симнеа ти одговори ми
Грешка си, Груевски дојде на власт затоа што изгледаше како топ реформатор, кој ќе ја направи Македонија тип топ економски, во тој момент кога веќе беше ослободен од национализмот на Љубчо Горгиевски.

И беше добар во првите две години до 2008 дури не ги спичкаа 1.5 милјарда евра кои му ги остави во касата глупиот Никола Попоски.

После се виде...
 
V

viktora

Гостин
Па со националисм тие стигна на власт, и одржа власт 11 години, иначе зошто би биле на власт толку долго, што направија ?????? каде животот се подобри ??? во кој поглед, насока, што имаше воопшто нешто убаво и добро? кажи ми ти во нормални услови такви луѓе одма треба да се симнат од власт, зошто не се симнеа ти одговори ми
Како ДУИ опстојуваат 16год на власт?Што направиле на економски план?Знаеш како?Со изјави од типот УШТЕ МАЛЦЕ И МАКЕДОНЦИТЕ ЌЕ СТАНАТ МАЛЦИНСТВО И ОНИ ЌЕ БАРААТ ПРАВА ОД НАС.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Сакам да кажам дека владата на ВМРО не однесе во ова дереџе каде сме, без разлика македонци, албанци, а ти терај со ВМрО кој те убедува дека можеш да живееш со 20 илјади во 2017 со овие стандарди, даноци додека на нив милионите им се малку пари
...секогаш и секаде некој живее со 20.000 , а некој прави милиони. Проблемот е што ти наивно веруваш , или некој те убедил дека тоа и ти го можеш....дека треба да го живееш американскиот сон. :) :) :) . Да можеше не ќе имаше потреба да ги тресеш овие глупости овде за дереџето на кое наводно не донело вмро. Тие имаат само две грешки у животу кои не може да им се простат , прво што не го ликвидираа, распродадоа и архивираа сдсм од одма и второ што шипатаерс не ги ставија у полицата каде припаѓаат кога сакаат да глуматаат албанци.. Само тоа..., но нажалост пропуштената работа сега ќе ја чини македонската држава нејзиното постоење...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DLM
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom