Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Најди ми еден лидер на држава кој амнестира воени злосторства извршени врз неговиот сопствен народ! Еден!

Сликањето со некакво знаме е пичкин дим, во однос на сето она што Груевски му го правеше на својот сопствен народ и земја сиве овие десетина години.
Криминалот кој Груевски го вршеше врз својот сопствен народ и земја е со толкав обем да ќе му дадам на Заев да се слика со какво кур сака знаме, само нека направи за само една десетина помалку зла од Груевски. Тоа би било у пичку матер помалку нанесување штета на Македонците и Македонија.


Сликање со знаме бе...
Ние имавме мочање и серење десет години врз уставот, законите и правото, грабеж од титански размери, продавање на националните интереси за своја лична сметка и ред други миљарда пиздарии, па сега за сликање со знаме бе дали некој го боли кур.

Вие сте бре скарани со проста логика и расудување, а патриотските идеали ви достигаат до џебот на вашиот господар, чии слуги избравте да бидете на штета на Македонија и Македонците.
Болд 1. Тој товар ВМРО и Грујо ќе си го носат и од тоа нема бегање. Иако се тоа дела кои не застаруваат и било која следна Влада може да го реши тоа по кратка постапка. Нормално ако има плус уште една македонска партија.

2. Сликање со знаме и со јатаци на учките. Да бидеш попрецизен. :).
Иначе можеш да ми кажеш дали СЈО има обвинение за 5-те милијарди изнесени во Белизе?
И бидејќи криминали од невидени размери направиле да ми кажеш за што обвиненија оди Грујо на суд. Ме интересира онака :).

3. Немаш ти право со орли да се сликаш а под тоа знаме се убиваа бранители 2001 година што ме бранеа мене, тебе, сите нас. Неможеш со гласови одработени од нарко дилери од Арачиново да ми кажуваш правда и правна држава. Најмалку можеш да се повикуваш на Македонија и на Македонци. Неможеш ти да ми кажуваш за прекршување на устави курци-палци а амбасадори пред Влада одложуваат избори. Алооо дечко Петре, Сашо...ти дали си свесен што збориш? Во која држава во Европа има на власт партија што изгубила на избори? Во која? Во која земја во Европа и во Свет и лидер на опозиција што не се појавува на суд?
Зошто не оди на суд за поткуп? Зошто го чуваат цијашите од Кале?
Ама тие уште малце нема да бидат таму. Шу ќе праиме тогаш?
Ќе останете како курац да седите а понижувањето на Македонецот и на Македонија ќе остане.
Се ородивте со сите 18 шипаци у Парламент, на штета на македонски национални интереси, со цел доаѓање на власт.
Не се повикувај ти на Македонци и Македонија. Ве боли ку*ац вас за тоа.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.496
Реков пред многу страни дека очекувам Заев да исполни тоа што рече дека ќе го укине екстерното и МРТВ претплата. Почна со екстерното, сега ќе видиме за претплата.
Оваа нова изјава му е скроз на место:
"...парно ќе плаќаат само тие што го користат, нема да толерираме криминал."

Ја сум рекол дека никад нема да гласам за СДСМ и до сега си го држев зборот, али ако продужи вака Заев, некако ми личи дека ќе си го погазам зборот на локални. али да почекаме, можеби Заев ќе амнестира воени злосторници, можеби ќе дозволи вехабијски капитал да влезе во Македонија за евтини пари у џеб, па ќе имаме џамии насекаде, можда ќе се договори со албански банди да убиваат наши полицајци за да дефокусира нешто и така натаму и така натаму...
Болд 1. Тој товар ВМРО и Грујо ќе си го носат и од тоа нема бегање. Иако се тоа дела кои не застаруваат и било која следна Влада може да го реши тоа по кратка постапка. Нормално ако има плус уште една македонска партија.

2. Сликање со знаме и со јатаци на учките. Да бидеш попрецизен. :).
Иначе можеш да ми кажеш дали СЈО има обвинение за 5-те милијарди изнесени во Белизе?
И бидејќи криминали од невидени размери направиле да ми кажеш за што обвиненија оди Грујо на суд. Ме интересира онака :).

3. Немаш ти право со орли да се сликаш а под тоа знаме се убиваа бранители 2001 година што ме бранеа мене, тебе, сите нас. Неможеш со гласови одработени од нарко дилери од Арачиново да ми кажуваш правда и правна држава. Најмалку можеш да се повикуваш на Македонија и на Македонци. Алооо дечко Петре, Сашо...ти дали си свесен што збориш? Во која држава во Европа има на власт партија што изгубила на избори? Во која? Во која земја во Европа и во Свет и лидер на опозиција што не се појавува на суд?
Зошто не оди на суд за поткуп? Зошто го чуваат цијашите од Кале?
Ама тие уште малце нема да бидат таму. Шу ќе праиме тогаш?
Ќе останете како курац да седите а понижувањето на Македонецот и на Македонија ќе остане.
Се ородивте со сите 18 шипаци у Парламент, на штета на македонски национални интереси, со цел доаѓање на власт.
Не се повикувај ти на Македонци и Македонија. Ве боли ку*ац вас за тоа.
Колку многу лицемерни небулози во еден пост.
До задутре можам да ти цитирам и со линкови да ти покажам колку си лицемерен. За знамето, за понижувањето на Македонија и Македонците, за пун курац ретардации што си ги срочил. Ко ние овде да сме живееле на Марс до вчера и поима неаме какви гомна владееја и зашто протуви ко тебе им се слуги.

Но зошто би се објаснувал со предавници што и мајка си би ја шитнале за сендвич, бедна плата у администрација или ветувања?
Со такви како тебе нема потреба од тоа.
 
Последно уредено:
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Џорчееџ ја сум освестен кога требаше да почнам да ранам неколку усти околу мене кои ги заболе тоа меѓу нозе дали имало некаков командант вентили, сероњи, нинџи, фантоми, груевци, мијалковци, заевци и бранковци. Ти изглеа немаш таков проблем па имаш вишак време да паламудиш надреална политика. Не само лево ме заболе и десно маде за Македонија ко што неа ја заболе за мене со мала разлика што ја на никаков начин не удрив по неа, додека ко стара ороспија ме рендаше од сите страни до пред некое време. Али ако, си има она свои паразити внатре што ќе ја доебат, а можеше да биде пристојна дама.
Имаш фин потег на располагање.
Бидејќи сакаш да си гмо човек, граЏанин имаш лепеза на држави за избор.
Пакуј куферите и не се мачи повеќе во државава.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Ме интересира само дали се чуствуваш како Македонец?
Ако се чуствуваш како граџанин можам да те разберам.
Грото на форумов не се знаеме лично и кој може да процени нечија Македонштина,на крај секој си е Македонец за себе и пред себе,не си ти достоен да ја правдам мојата Македонштина пред тебе.
Прашање е и дали знајте шо е Македонштина,од незе напрајвте бизнис,ја продаваја твојте како домати на пазар,вас да ви ја правдам шо мислите дека сте Македонци ако клајте лав на профил на фб?Дека за да бидиш Македонец треба крст да истетовираш на рака и вергина да имаш привезок за на клуч?На веспа лавче на резервар?Е таја е вашата Македонштина и ти ме прашуваш за мојата бе лиге?Ти се чуствуваш ко Македонец шо поддржуваш партија шо ја опљачка државава,шо ги амнестира шпонојте,шо ви го испра умот и ви напрај од најголемите бугарашки крвници херои,слепци да ода сега по улици во име на тодор александров и да пеат нешто ќе те питам бабо да му ебам то слепците.Партија шо одработи пола мк бугарски да земи,нема по предавничка партија од вмро 2 пати капитална улога изигра за нашите мили комшии,еднаш '99 еднаш '08,и то најубо шо можи ви го начукаа дури се мафта,ви го завиткаја најголемото предавство во вергини и лавчина а вие слепците го голтнавте ко циган мрсул,и во то е генијалноста на вмро шо во име на Македонија ја уништија Македонија,со помош нормално на вас професионалните Македонци....
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
многу си бе чуствителен и емотивен.
Мислам дека солзи ти капат на тастстурата додека го пишуваше постот.
Ко некое девојче......
Бардо дај бе олабај не ми се пуштај не сум хомич. Си имаш таму Љуми, Коче, Боки 13 дај одјеби.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Бардо дај бе олабај не ми се пуштај сум хомич. Си имаш таму Љуми, Коче, Боки 13 дај одјеби.
Скендер, таков впечаток самиот оставаш, само да се плачело само да се липало.
Ни на хомиќ не би му се дигнал на тебе.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Немаше друго чаре да го слезиме николче од слива,ко че го нема николче и со љопките че се разбериме,некош треба да го пресечиш прсто за да ја спасиш раката стари го знајш ти ова убо;););)
Таков е од денес или таков беше и како министер за одбрана во владата на ВМРО и ДУИ?
од роџења...., а ти ко да незнаеш , толку години сте биле у иста војска... :) :)[DOUBLEPOST=1496155080][/DOUBLEPOST]
Сеа да допијам кафево.
..побрзај, ќе се укинат дотациите на Визер...:)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ај некој комуњар нека каже што зборел во воведот нелегалниот Претседателот на Собрание поддржан од меЏународната, изгласан во ќош.
Пошто не го разбираме јазикот на малцинството.
Имаш преведувач.
 
V

viktora

Гостин
Бугарија се покажа највоздржан и најконструктивен сосед изминативе три години колку што траеше политичкава циркузијада.
Нај воздржани изјави даваа бугарските ЕУ пратеници во европскиот парламент .Да можеа и погреб ќе ни исценираа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
од роџења...., а ти ко да незнаеш , толку години сте биле у иста војска... :) :)
еее та војска крајот не му се гледаше колкава беше, башка тој си беше друг род
 
Член од
13 март 2009
Мислења
672
Поени од реакции
284
Реков пред многу страни дека очекувам Заев да исполни тоа што рече дека ќе го укине екстерното и МРТВ претплата. Почна со екстерното, сега ќе видиме за претплата.
Оваа нова изјава му скроз на место:
"...парно ќе плаќаат само тие што го користат, нема да толерираме криминал."

Ја сум рекол дека никад нема да гласам за СДСМ и до сега си го држев зборот, али ако продужи вака Заев, некако ми личи дека ќе си го погазам зборот на локални.
Ебати реформата да укинеш нешто, уште државава да ни ја укинат, како ни е преку глава се, би била најдобрата реформа. Треба да изградат систем што ќе функционира сакаш наречиго екстерно сакаш наречија матура ама битно да функционира а не да ги оставиме дебилниве деца и понатаму да се шлепаат со завршени факултети а појма немаат. Што се однесува до радио дифузната такса паѓаш на чиста пропаганда, ако во една семејство има барем еден вработен и еден пензионер тоа би значело дека пензијата и платата оваа влада ја качиле за цели 90 денари, тоа е математиката.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Грото на форумов не се знаеме лично и кој може да процени нечија Македонштина,на крај секој си е Македонец за себе и пред себе,не си ти достоен да ја правдам мојата Македонштина пред тебе.
Прашање е и дали знајте шо е Македонштина,од незе напрајвте бизнис,ја продаваја твојте како домати на пазар,вас да ви ја правдам шо мислите дека сте Македонци ако клајте лав на профил на фб?Дека за да бидиш Македонец треба крст да истетовираш на рака и вергина да имаш привезок за на клуч?На веспа лавче на резервар?Е таја е вашата Македонштина и ти ме прашуваш за мојата бе лиге?Ти се чуствуваш ко Македонец шо поддржуваш партија шо ја опљачка државава,шо ги амнестира шпонојте,шо ви го испра умот и ви напрај од најголемите бугарашки крвници херои,слепци да ода сега по улици во име на тодор александров и да пеат нешто ќе те питам бабо да му ебам то слепците.Партија шо одработи пола мк бугарски да земи,нема по предавничка партија од вмро 2 пати капитална улога изигра за нашите мили комшии,еднаш '99 еднаш '08,и то најубо шо можи ви го начукаа дури се мафта,ви го завиткаја најголемото предавство во вергини и лавчина а вие слепците го голтнавте ко циган мрсул,и во то е генијалноста на вмро шо во име на Македонија ја уништија Македонија,со помош нормално на вас професионалните Македонци....
..негде имаш голем куршлус , се надевам не е системски и непоправлив...Инаку некој, некои..ко грујо се минлива појава, да не е државотворниот сдсм да ја уговнуе работата секогаш до балчак со своето терцирање. Незнам што праел и напраил грујо , ама знам што напраил бране и еве сеа зајко и шеќерната му женска што прават. На моменти помислувам дека и се заебаа со грујо. Мислеа ќе сврши работа без тие да валкаат раце , ама небидна така...па мораат сами да ја свршуваат.. како што имаат ветено и наплатено уште мнооогу одамна... :) :)
И не туку пљукај неконтролирано по Тодор и не толку лекомислено лепи бугарски етикети...., некои работи не се баш такви какви некој у школо ти кажал...или американците ти кажуваат сега.[DOUBLEPOST=1496155739][/DOUBLEPOST]
еее та војска крајот не му се гледаше колкава беше, башка тој си беше друг род
...иста војска , немој сеа ти да ми се вадиш....да ниси одавде.. :) :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Ебати реформата да укинеш нешто, уште државава да ни ја укинат, како ни е преку глава се, би била најдобрата реформа. Треба да изградат систем што ќе функционира сакаш наречиго екстерно сакаш наречија матура ама битно да функционира а не да ги оставиме дебилниве деца и понатаму да се шлепаат со завршени факултети а појма немаат. Што се однесува до радио дифузната такса паѓаш на чиста пропаганда, ако во една семејство има барем еден вработен и еден пензионер тоа би значело дека пензијата и платата оваа влада ја качиле за цели 90 денари, тоа е математиката.
Во право си, откако ДПМНЕ ги воведоа дисперзираните студии и екстерното, состојбата во образованието нагло се поправи. Еве ти и доказ за тоа:

http://ako.mk/македонските-деца-меѓу-најнеписмени/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom