Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.406
Поени од реакции
7.857
E па тоа е и поентата шо седнуваат деца и бараат пример низ светот како било и како кај нас не можело оти ете не постоело нигде во свет двојазична земја како Македонија со иста географија, политика, демографија историја за да може и тоа кај нас да упали.
И ги подебавам вака со постови и се палат отвараат атласи по википедији и вцрвенети в лице трагаат за примери поводи причини....
Ова не го може секој, баеги си активен за само да подебаваш, ова некој удбашка тактика м? Ептен озбилен за некој си кај шо ти се можи, коа ќе те фатат во тесно мајтап праев :)
Абе шо си ти еј, :)

Важно според тебе: Македонија е составена од Македоснки Бугари и Срби, Албанци како доминантни етнички заедници, е сега покрај Албански кој е другиот `език?

П.С Колу суфлери имаш?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.576
Поени од реакции
20.843
ти требаат пари?
и сега ај ообјасни како уставот го предвиде воведување на службен јазик, промена на химна знаме граници...
Објасни со факти како тоа може да се направи и зошто треба да се плашиме и паничиме ради тоа
не ми објасни зашто не се чуствуваш како Македонец и зашто сакаш да не постои Македонија.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ако 81 пратеник од 120 во собрание гласа ЗА тоа е демократската воља и таа ќе се почитува.
Значи единствено со гласови и о д ВМРО може да се променат уставвни одредби. Али тоа не им го кажуваат на уплашените пензионери и деца пошто им требаат такви уплашни и испотресени за да ги користат во своја одбрана од обвиненијата за криминал.
И јас така мислев.. дека сме „сигурни“. Ама после се што се стори за промена на власта (врв беше „изборот“ на Талат), се ми се верува дека е можно.
Впрочем, која беше целта на промена на ВМРО ДПМНЕ? Беше јасно определено СДСМ да стане власт, и покрај поразот. Зошто беше платформата, ако не за исфрлање на ВМРО ДПМНЕ. И сега нема да важи?
Се можам да очекувам (на лошо за македонците), макар и неуставно.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
Никако да потрефи точна информација Фолк :) како мува се лепи на такви работи.



Пред тоа злоупотребуваа загинати бранители, ова со малолетничката за нивните стандарди е чекор напред.
Kako vikaa, #FakeNews.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
МНР изразило незадоволство поради присуството на Живаљевиќ во Собранието
Српската амбасадорка ги повторила истите ставови кои ги искажаа Вучиќ и Дачиќ за присуството на Живаљевиќ во Собранието.
http://www.plusinfo.mk/vest/116068/mnr-izrazilo-nezadovolstvo-poradi-prisustvoto-na-zivaljevikj-vo-sobranieto

Со два збора, човекот бил тамо да гледа личните картици и да праша, дали Вие сте србски државjaнин или не сте? :icon_lol::icon_lol::icon_lol:
Дали си мислат дека некоj им верува на ваквите глупости?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.057
Поени од реакции
8.631
Јас сум од Кумановско, знам дека во Липковско имаше македонци, уште има, Лопате, Романовце, Ржановце ти се мешани села каде нема воопшто инциденти. Намерно цело време го избегнувате моментот на иселување од село во град на македонците, најди ми село во источна со над 1000 жители, јас ќе ти најдам десетици празни. Кој ги избркал од таму?
1. Лопате, Романовце и Режановце не припаѓаат на Општина Липково, туку на Општина Куманово, со тоа што во Режановце Албанци нема. Што не кажеш зошто подрачното основно училише во Режановце кое беше под училиштето во село Лопате се префрли како подрачно основно училиште на училиште од Куманово?

2. Знаеш ли колку жители имаат Оризари (кочанско) или Злетово?

3. Ти кажи ми како Велешта која по пописот во 2002 има 5834 жители, во основното училиште во ова село Зини Хани, учат само 365 ученици?

http://ombudsman.mk/upload/documents/2015/Aktivnosti/Informacija Autizam-mk-2015.pdf
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Jac сум Илир по потекло и не се срамам од тоа
Подрамнет си во тилот, а?! :icon_lol::D
Со таа теза дека употреба на втор јазик кој веќе се употребува фактички на голема територија на Македонија ќе се федерализирало, ќе се уништело...
И колку голема е таа територија кадешто албанскиот се употребува така како што опиша??!
Нема теорија да е повеќе од 20%.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Дачиќ: Живаљевиќ требаше да извести дали при упадот во македонското Собрание има српски државјани

Не учествувал во кривично дело, само известуваше за ситуацијата во Македонија, бидејќи Србија мора да знае како таа ситуација може да се одрази врз националните и државните интереси – рече Дачиќ пред новинарите во Белград.
http://fokus.mk/dachik-zhivalevik-trebashe-da-izvesti-dali-pri-upadot-vo-makedonskoto-sobranie-ima-srpski-drzhavjani/

Мдаа, влегуване без дозвола во законодавниот дом на туга држава не е кривично дело, добро што акредитивни писма не носел, а тоа што известувал се вика разузнавал и предавал податоци ком Белград.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
И колку голема е таа територија кадешто албанскиот се употребува така како што опиша??!
Нема теорија да е повеќе од 20%.
To e променлива категорија, се менува од деценија во деценија, ако пред 70 години беше помалце од 10% денес е можеби над 20...
штета шо владата на ВМРО не го направи законскиот попис па да видмие точно али гледајќи ги податоците од пописите од 60ти 70 ти 80 ти.... можеме барем да претпоставиме какви ќе бидат резултатите
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Вучич во предизборната кампаниja колко пати зборуваше за "Македонско сценарио" ? Се гледа маj дека било Београдско сценарио среде Скопje.
Да не забораваме и нешто друго, совсем скоро Црна Гора обвини руски и србски лица за обид за државен удар.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
И јас така мислев.. дека сме „сигурни“. Ама после се што се стори за промена на власта (врв беше „изборот“ на Талат), се ми се верува дека е можно.
Впрочем, која беше целта на промена на ВМРО ДПМНЕ? Беше јасно определено СДСМ да стане власт, и покрај поразот. Зошто беше платформата, ако не за исфрлање на ВМРО ДПМНЕ. И сега нема да важи?
Се можам да очекувам (на лошо за македонците), макар и неуставно.
секоја партија има право на своја политичка платформа, и партија на србите и на власите и на ромите имаат своја платформа каде се залагаат за права на својот народ кој живее во Македонија, али за предлози одлучува мнозинството во собранието преку дискусии и гласања, за некои побитни општествени промени потребно е да гласаат ЗА и пратениците на ВМРО како на пример за воведување на втор службен јазик, за промена на име, химна, граници.
Целата ова паника дека ќе се направат некои битни уставни промени е сумњива, како членовите на ВМРО да не веруваат дека нивните пратеници ќе гласаат против. Инаку реално можат како опозиција во собрание да блокитраат било каква измена на устав. Али ете велат дека ќе имало измени на устав шо наводува на заклучок дека мнозинство пратеници на ВМРО подржуваат тиранската платформа и ќе гласаат за неа во собрание.[DOUBLEPOST=1495801937][/DOUBLEPOST]
не ми објасни зашто не се чуствуваш како Македонец и зашто сакаш да не постои Македонија.
Затоа што Македонија не е цела и затоа што ВМРО со Грујо не ги исполниа ветувањата дека ќе и ги вратат одземените земји Пирин, Егеј, Југот на Србија до Ниш и деловите во Албанија каде живеат Македонци.

Разочаран сум![DOUBLEPOST=1495802051][/DOUBLEPOST]
Ова не го може секој, баеги си активен за само да подебаваш, ова некој удбашка тактика м? Ептен озбилен за некој си кај шо ти се можи, коа ќе те фатат во тесно мајтап праев :)
Абе шо си ти еј, :)

Важно според тебе: Македонија е составена од Македоснки Бугари и Срби, Албанци како доминантни етнички заедници, е сега покрај Албански кој е другиот `език?

П.С Колу суфлери имаш?
а шо да прам друго, внуците се на школо, за ручек ми е рано освен да мезам пијуцкам и ви укажувам на детско наивно размислување шо го истурате без мерка на ова тема
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Од мене нема да добиете ништо повеќе
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Од каде таква идеја R2D2. Нит некој мразам нит сум скаран. Сега некој ако го боли вистината тоа е негов проблем.
Не паднаја моите туку ВМРО паднаја од власт неколку месеци, ништо страшно. Ти како дива коза се понашаш од кога си зачленет на форумот пошто твоите и од пред тоа не беа на власт. Па ете сите здрави живи сме, барем повеќето. Ти од друга страна пак толку години неолабаен, под лекарства шознам некако сумлив си ми :cautious:
И чекај допрва ке биди весело.
Владе, уште еднаш по едно 20ти пат да ти објаснам дека јас немам мои. Не ми е газот даден под кирија, не зависам ни од едните ни од другите. Јас и сдс да е на власт тоа што не чини ќе го критикувам и ќе плукам, за разлика од тебе, кога се работи за дпмне си глув и слеп.

Владе, земи разгледај си ги мислењата од кога се формира техничка влада, кога почнаа оставките. Не како дива коза друже. како некоја вдовица не ебана 10 години се понашаш.

И немој аман со тие муабети допрва весело ќе биди. 3 години на темава те слушаме како допрва ќе биди весело.

За кого како, за некого весело за некого тажно :pos:

бтв најјак дел ти е тој кај што си пишал за некој месец ќе се врателе дпмне. :pos:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
секоја партија има право на своја политичка платформа, и партија на србите и на власите и на ромите имаат своја платформа каде се залагаат за права на својот народ кој живее во Македонија, али за предлози одлучува мнозинството во собранието преку дискусии и гласања, за некои побитни општествени промени потребно е да гласаат ЗА и пратениците на ВМРО како на пример за воведување на втор службен јазик, за промена на име, химна, граници.
Целата ова паника дека ќе се направат некои битни уставни промени е сумњива, како членовите на ВМРО да не веруваат дека нивните пратеници ќе гласаат против. Инаку реално можат како опозиција во собрание да блокитраат било каква измена на устав. Али ете велат дека ќе имало измени на устав шо наводува на заклучок дека мнозинство пратеници на ВМРО подржуваат тиранската платформа и ќе гласаат за неа во собрание.[DOUBLEPOST=1495801937][/DOUBLEPOST]
Затоа што Македонија не е цела и затоа што ВМРО со Грујо не ги исполниа ветувањата дека ќе и ги вратат одземените земји Пирин, Егеј, Југот на Србија до Ниш и деловите во Албанија каде живеат Македонци.

Разочаран сум![DOUBLEPOST=1495802051][/DOUBLEPOST]
а шо да прам друго, внуците се на школо, за ручек ми е рано освен да мезам пијуцкам и ви укажувам на детско наивно размислување шо го истурате без мерка на ова тема
Знаев јас дека е до пијуцкањето :) :) И секоја чест, да беше некој послаб карактер, кога оние џукели, лопови и грамзиви преродбеници со лош вкус за архитектура вака полтронски и потпикувачки ја сјебаа работава, ќе се пропиеше ѓол ќе се напраеше. А ти се држиш очигледно, само благо разочаран.:) :) :) :)
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
To e променлива категорија, се менува од деценија во деценија, ако пред 70 години беше помалце од 10% денес е можеби над 20...
штета шо владата на ВМРО не го направи законскиот попис па да видмие точно али гледајќи ги податоците од пописите од 60ти 70 ти 80 ти.... можеме барем да претпоставиме какви ќе бидат резултатите
Скрос си Лет-нат.
Кажи ми во колку општини каде што порано не живееле Албанци сега се мнозинство?! Ако има такви места, сигурно не се повеќе од десетина-петнаесет села некаде во крајните западни делови околу Гостивар, Кичево, Тетово + Куманово.
Територијалната експанзија на Албанците се има случено од почетокот на 17 до крајот на 19 век.
Точно е дека поради поголемиот прираст и доселувањето на косовари се има зголемено процентот како дел од вкупната популација во текот на 20 век, но територијално не се има нешто суштествено променето.

Еве ти една германска мапа од 1940, а ти кажи ми каде во изминативе 80 години населението од неалбанско станало претежно албанско?

map111iu3iu3.jpg

https://pbs.twimg.com/media/CcI8QQfUAAAsN0h.jpg:large
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Скрос си Лет-нат.
Кажи ми во колку општини каде што порано не живееле Албанци сега се мнозинство?! Ако има такви места, сигурно не се повеќе од десетина-петнаесет села некаде во крајните западни делови околу Гостивар, Кичево, Тетово + Куманово.
Територијалната експанзија на Албанците се има случено од почетокот на 17 до крајот на 19 век.
Точно е дека поради поголемиот прираст и доселувањето на косовари се има зголемено процентот како дел од вкупната популација во текот на 20 век, но територијално не се има нешто суштествено променето.

Еве ти една германска мапа од 1940, а ти кажи ми каде во изминативе 80 години населението од неалбанско станало претежно албанско?

Прегледај го приврзокот 171671

https://pbs.twimg.com/media/CcI8QQfUAAAsN0h.jpg:large
Картата сместа да се прати во Брисел и Пендагон (заедно со велигденското јајце со 16 крако сонце и пењушката со ликот на свети Наум) и да се побара најитно прием на Македонија во ЕУ и НАТО
http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=9AB4D65C72A2334BB5B5B9EC8D209276
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom