Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
M

macgowan

Гостин
Што се инаетам? Знам како е викнат. Викнати се сите премиери, само од Македонија мандатар (кој може и да не стане премиер, теоретски). И Вучиќ за неколку недели ќе биде претседател на Србија (нема да е премиер), па викнат е.
Не ми е мене гајле кого ќе викнат, но тоа е скандал и омаловажување на Македонија. Не станува збор за поединците, туку за државата. Ова не е приватна „журка“. И не е само ова. Зошто Могерини не честита победа по изборите? Што и е нејзе гајле кој и дали ќе формира влада? Како на Борисов му честитаа победа скоро, а имаше можеби и помал процент освоени мандати. Тоа е (куртоазна) култура и процедура. Со тоа се омаловажува државата, гласачите кои дале одредена поддршка.
Ѓорѓи, државата наша е омаловажена од страна на граѓанинот Никола Груевски. Крај.
Зајко ќе формира влада, мвро оди во опозиција. Ќе следат промени, болни за мвро, пастирот е минато. Ова мавање четки на `неговите` со сликање по патишта, сколии и сл. е резултат на болната психа која само ја продлабочува неговата агонија и агонијата на тие кои се прават на матуфи околу него.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
@Ѓорѓи Н. И пак не ми одговори на прашањето, но нема врска.
Што бара на прес на ВМРО ДПМНЕ? Одговорив. Тој е висок партиски функционер. Премиерите, министрите... се партиски личности.
Мислам дека треба поинаку да се поставуваат работи за дискусија на форумов. Мене ме прашуваш „што барал Димитриев на прес на партијата“! Како можам јас да знам. Не сум дел од раководството, ниту го познавам човекот... па да ти одговорам. И сега јас треба да бранам или напаѓам? Може да се постави прашање „што мислам за појавување на прес или слично“, ама да одговорам во негово име... не е логички.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Од кога национализам значи омраза кон други нации ?!?
По ваква логика патриотизам може да значи омраза кон други држави, дај те молам, ставот ти е од времето на сталин.
Од секогаш национализам значел омраза кон други народи. Патриотизмот е чувство што се има кон својот народ и величање на неговите вредности.
Основни дефиниции не знаете. Срам ми е со кого дискутирам.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ѓорѓи, државата наша е омаловажена од страна на граѓанинот Никола Груевски. Крај.
Зајко ќе формира влада, мвро оди во опозиција. Ќе следат промени, болни за мвро, пастирот е минато. Ова мавање четки на `неговите` со сликање по патишта, сколии и сл. е резултат на болната психа која само ја продлабочува неговата агонија и агонијата на тие кои се прават на матуфи околу него.
Ова нема врска со темата. Ова се твои лични (и на останати кои така мислат) размислувања и сосема е во ред да ги имаш. Но, овде станува збор за официјални функции.
Ти имаш едни мислења, друг има други... секој има право. Но, нема мислења кога е во прашање функција, тоа е официјално утврдена работа. Може ли УЕФА да не прифати во Лига на шампиони да игра Вардар (шампион), туку (на пример втората) Шкендија? Се знае кој е шампион од МК. Можеби ти мислиш дека Шкендија повеќе заслужува да е.. ама не е.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Од секогаш национализам значел омраза кон други народи. Патриотизмот е чувство што се има кон својот народ и величање на неговите вредности.
Основни дефиниции не знаете. Срам ми е со кого дискутирам.
Да да тоа значи у твојата глава и у пропагандата на Сталин, Мао Це Тунг и слични злосторници.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не можам јас да го разубедам дека заедничките непријатели не не прават нас пријатели. Албанскиот национализам е нешто што треба да иде во историја исто како и другите балкански национализми. Кога ќе фатам да ги хејтам македонските (квази)националисти, истиот ќе ми реплицира негативно.
Ако сакаш да праиш споредба со твоето неприродно кокетирање како хардкор левичар со фашистичката дпне преку константни критики на опозицијата (на сдс мислам) и наивното заборавање на режимот преку ноќ - далеку е тоа дечко. Едно е да го хејташ сдс за непринципиелното поштедување на дуи, што јас целосно го разбирам и истото го мислам, ама тебе тоа на repeat ти е, а не памтам кога последен пат напиша нешто контра паторот. Што да кажам за неуморното твое хејтање на СЈО, кое досегашниот мандат го истера во, за тебе многу добро познат контекст, полн со опструкции од сите институции контролирани од фашистите, пред се' судовите.
Што да кажам повеќе? Све иам видено. Штом еден врвен резил од лик, како бетмен, се кити во иконографија на идолот на слободарите и вистинските левичари - Че Гевара, а води толпа што урла "Чиста Македонија" - ете ти и тебе можност баш онака "левичарски" да работиш на форумов про фамилијата. Нешто као Титови леви сили...
a taka, ama sepak mene koga mi lajkaat postovi ondak sme drugarcinja. vo red.
konstantni kritiki kon OPOZICIJATA? kaj zivees ti? kogo go kanat na sredbi na mogerini? ne go dobi mejlot? vmro e porazen,vo opozicija i na sud. sto da kritkuvam tuka? valjda mislis na tipocnoto makedonsko odnesuvanje,namesto proaktivno da se reagira rekativno.
zatoa imame situacija koga se 'ostava' covek so kriminalni indicii da raboti,pa posle ako trebalo kje se kritikuvalo.
interesen koncept.sdsm pobedi,ama sepak e opozicija i ne treba da se kritikuva.sekoj sto kritikuva e vmro. da zivee slobodata na izrazuvanjeto i slobodnata misla.
hejtanjeto za SJO e poso se 'all talk and no show'
kako i mnogu drugi raboti vo makedonijava vo poslednive 26 godini. nesto so kratko rocna cel i ne sekogas jasna na prv pogled.
seriozno nemas drug argument osve da pises deka rabotam za familijata i toa da ti bide 'krunskiot dokaz'? jesus
a trebase da bide poinaku posle 11ti dekemvri.
a ono pak isto,site sto ne se so nas,se protiv nas.
znaci toa kje bide diskursot natamu? da zboruvame za apsolivrana rabota(kriminalite na vmro) dodeka ivata vlast pravi slicni potezi kalo vmro?
genijalno. i toa genijalno od shtabot na sdsm.ako nemas svoi kvaliteti,ondak potenxiraj gi tugjite mani.
ne ti teknalo nekad deka dzabe nie se penavime za SJO? deka toa nema nikakov efekt.
ali ako fatis da gi potsetuvas novite vlasti za sekoja greska,mozda i kje sprecime novi 11 godini rezim.
ne zaboravja deka kako sto sega vikaat'e de,golema rabota talat za pretsedatel'
taka vikaa i koga talat go stavija minister. toa sakas da bides? clen na horot sto kje vospeva sve od 'herojot'?
 
D

DLM

Гостин
Не пратев вчера, што му кажаа на Емил во Брисел?
Му дадоа три можности:
1. да гласа за федерализација;
2. да му го бутнат авионот;
3. сам да оди во Идризово

Туку не разбрав дали пораката е до Емил или до нас! знаеш ти нешто околу тоа?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Чисто процедурално, кој дел од национализмот е лош? Зошто е толку лошо да си горд припадник на една нација?
“Every miserable fool who has nothing at all of which he can be proud, adopts as a last resource pride in the nation to which he belongs; he is ready and happy to defend all its faults and follies tooth and nail, thus reimbursing himself for his own inferiority.” ― Arthur Schopenhauer, Essays and Aphorisms
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
аман бе зарем ти личам на некој кој посакува нуклеарка да мани во Македонија?!!!
аман бе зарем ти личам на некој кој посакува нуклеарка да мани во Македонија?!!!
..посакувал не посакувал Скопје ќе прими една, бар тактичка.. Она замокот со подруми на Градиште кај калето го стави на картата за такви пригоди... :) :) :) Јеботе бог... која глупоќа на Херр Бране, а си бевме фина , неинтересна, пасторална вукојебина... Битола ти е далеку , не бригај..евентуално само ќе видиш нове сонце на север.., ако не си некој баксуз у посета.:sneaky:[DOUBLEPOST=1495700620][/DOUBLEPOST]
“Every miserable fool who has nothing at all of which he can be proud, adopts as a last resource pride in the nation to which he belongs; he is ready and happy to defend all its faults and follies tooth and nail, thus reimbursing himself for his own inferiority.” ― Arthur Schopenhauer, Essays and Aphorisms
Дер хорнигемутерфуккер плакателепачштурмфиреру не туку лапај шајзе со тоа Шопенхауерот и не се прај уберменш јеботе благи бог инфериорниот сељачки примитивен шаренко... :)
 
Последно уредено:
D

DLM

Гостин
Дер хорнигемутерфуккер плакателепачштурмфиреру не туку лапај шајзе со тоа Шопенхауерот и не се прај уберменш јеботе благи бог инфериорниот сељачки примитивен шаренко... :)
Потписујем!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ова нема врска со темата. Ова се твои лични (и на останати кои така мислат) размислувања и сосема е во ред да ги имаш. Но, овде станува збор за официјални функции.
Ти имаш едни мислења, друг има други... секој има право. Но, нема мислења кога е во прашање функција, тоа е официјално утврдена работа. Може ли УЕФА да не прифати во Лига на шампиони да не игра Вардар (шампион), туку (на пример втората) Шкендија? Се знае кој е шампион од МК. Можеби ти мислиш дека Шкендија повеќе заслужува да е.. ама не е.
..он е бе само обично макговван , што се узнемируеш, пушти вода у веце шољата и реата ќе ја снема....:sneaky:
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.760
Поени од реакции
9.929
“Every miserable fool who has nothing at all of which he can be proud, adopts as a last resource pride in the nation to which he belongs; he is ready and happy to defend all its faults and follies tooth and nail, thus reimbursing himself for his own inferiority.” ― Arthur Schopenhauer, Essays and Aphorisms
Шопенхауер живеел во времиња кога оние што тој лично ги сметал за нижи раси биле далеку од неговиот дел од Европа и не претставувале никаква опасност. Човекот верувал во надмоќ на северната бела раса, жените ги сметал за ментално заостанати и корисни само за раѓање деца...вака кога цитираш мисла од него неупатениве на форумов ќе помислат човеков бил Најчевска и Хелсиншки Комитет.

Да не бил национализмот или чувството на одредена припадност (верска, национална, whatever) на твоите прадедовци ќе беше во моментов во џамија. Ќе пееше и Шопенхауер друга песна да беше роден во Отоманската Империја.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
..посакувал не посакувал Скопје ќе прими една, бар тактичка.. Она замокот со подруми на Градиште кај калето го стави на картата за такви пригоди... :) :) :) Јеботе бог... која глупоќа на Херр Бране, а си бевме фина , неинтересна, пасторална вукојебина... Битола ти е далеку , не бригај..евентуално само ќе видиш нове сонце на север.., ако не си некој баксуз у посета.:sneaky:
Битола има подземен аеродром под тумбекафе уше од времето на ЈНА и таму има уше останато авијони Миг и Гулаб, а и минарињата на битолските џамии се всушност С-400 проектили само маскирани
Амбасадата во скопје во визбите во просторијата кај шо им се бочвите има скришна врата за тунел кој оди кон Алшар. Американциве знат дека во Алшар е скриена круната на Александар како и десното копито на Букефал и тие заедно имаат чудесни моќи, да даваат неисцрпна електрична енергија, топла вода, бензин и дизел, плин, како и да лекуваат од нерви, рак, ишијас, ноќно мокрење, псоријаза и ќелавост.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom