Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
P

PewDiePie

Гостин
Софија Курвовска,старата скопска елитна дама се самоидентификува ко словен,тоест сите ние сме биле словени дојдени од зад карпатите :pos:
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Разговарам на нивото кое го разбираат. Инаку, џабе се трудиш „со арно, со убо“. Не им е нивото до таму.[DOUBLEPOST=1495523234][/DOUBLEPOST]
А што е тоа врховист? Или, си добил директива така да кажеш? Демек, врховист е оној што не чини. Ами, Тодор Александров не бил врховист, бил ептен фален од Даме Груев. Груев добар е или не е?[DOUBLEPOST=1495523367][/DOUBLEPOST]
Иванов мислам дека сакаше да се повика на праксата. Дури и мек испадна. Глигоров ја почна праксата кога не му се допадна изборот на мандатар од ВМРО ДПМНЕ, па си предложи свој.
Казната може секој да го стигне. Затоа, треба да внимава кој што прави.[DOUBLEPOST=1495523568][/DOUBLEPOST]
Се знае, министер за мито.. пардон.. за финанЦии. „Чувар на парите“.
Не ми објасни како Иванов може да го кази Заев???
А кога ДПМНЕ прави глупости одма се повикува на нешто што СДСМ го правеле во минатото! Доста веќе со тоа што правел Киро или Бранко, вакво газење на уставот не сме имале никогаш!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Софија Курвовска,старата скопска елитна дама се самоидентификува ко словен,тоест сите ние сме биле словени дојдени од зад карпатите :pos:
Па, очигледно е дека зборуваме словенски јазик, традиции, итн.. Само, мене ме интересира, Словените кога дошле овде, пустелија ли нашле? Или се што не било словенско ликвидирале, иселиле... Ете од каде сме геноциден народ ние. Не за џабе во пљатформата и тоа го има. Плус, еден куп варварски племиња поминале, турци, итн... Ние сме останале „чисти словени“.[DOUBLEPOST=1495524314][/DOUBLEPOST]
Не ми објасни како Иванов може да го кази Заев???
А кога ДПМНЕ прави глупости одма се повикува на нешто што СДСМ го правеле во минатото! Доста веќе со тоа што правел Киро или Бранко, вакво газење на уставот не сме имале никогаш!
Иванов да го казни Заев? Не сум мислел на тоа никогаш.
Уставот се гази „на велико“. Сум пишувал за некои работи. И доделувањето на мандат по втор пат не е предвидено во уставот, конкретно.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
А што е тоа врховист? Или, си добил директива така да кажеш? Демек, врховист е оној што не чини. Ами, Тодор Александров не бил врховист, бил ептен фален од Даме Груев. Груев добар е или не е?.
Море неписмен. Ме заболе кој е Александров. Не се водам јас по директиви како тебе за еден сендвич.
Ти лупаш ко максим по дивизија. Кај шут па уште бодеш.
Кој е Максим те прашав или што значи „лута ко максим по дивизија“. Оди школувај се малку.
Lupa kao Maksim po diviziji
Obično se fraza „lupa k’o maksim po diviziji“ upotrebljava kada se opisuje osoba koja priča svašta, baljezga, trtlja, govori mnogo a ne kaže ništa, ima puno digresija u govoru a još i prilično besmislenih, tj. nimalo uklopivih u trenutnu konverzaciju. Možda i kada neko „sipa“ netačne podatke, tačnije kada govori neistinu, ubijedjen da je istina...

Hiram Stevens Maxim, ili kod nas Hajram Stivens Maksim, je godine 1884. konstruisao prvi mitraljez. Oružje je bilo ubitačno, ali ne baš i precizno, a i prilično bučno. Po konstruktoru nazvali su ga Maksim! Koriščen je u Prvom svjetskom ratu i kažu, iako prilično haotičan, pravio je rusvaj po divizijama. Pa kad zalupa Maksim po diviziji...
https://sr.wikipedia.org/sr-el/Максим_(митраљез)
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Море неписмен. Ме заболе кој е Александров. Не се водам јас по директиви како тебе за еден сендвич.
Ти лупаш ко максим по дивизија. Кај шут па уште бодеш.
Кој е Максим те прашав или што значи „лута ко максим по дивизија“. Оди школувај се малку.
Максим е еден што личи на тебе... и.. не знам што лупел.. пиперки за ајвар, банани.. не знам.
Максим = пушкатататата.... (српски превод)
(Го знам ова за максима, сам си прикажал слика од него).
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Максим е еден што личи на тебе... и.. не знам што лупел.. пиперки за ајвар, банани.. не знам.
Максим = пушкатататата.... (српски превод)
(Го знам ова за максима, сам си прикажал слика од него).
Си знаел ти знаел ти жими полниов орган. Немаше да пишеш “лута“.
Мрш бе сељак неписмен. Оди застани во редот да земеш сендвич.
 
Последно уредено:
S

silmarillion

Гостин
Се првртува Ќосето ко донер у гроб кога глеа неговите храбри вмровци како едногласно се испичкаа и не признаа дека се они на камерите :) Па нели за Македонија се работи што се пичкате бе вошкари?

 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
pa vaka, od moja gledna tocka eve pustija uvoz na vozila, inaku seuste groto vozila po ulicite ke bea zastavi ili sve ke bese so stransli tabli. so.toa prknaa i servisite i majstorite. pocnaa masovno da se gradat stanovi, se uprosti procedurata za gradenje namesto so godini da se trca po dozvoli, da ne se napravese ova vo skopje denes stan mozebi ke cinese 2000e+ za kvadrat itn. mnogu moi poznanici se vrabotija i narodot realno zivee podobro nego porano.... eve za pocetok nekolku plusovi.
Teбе лично шо ти направи владата шо ти купи шо ти донесе дома. Не прашувам за општи поволности, исто ккако шпо не прашувам за општи неповолности.
Дали владата на ВРО ти купила тебе лично кола или стан, ти ги платила за дти да не плаќаш?
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.832
Поени од реакции
2.697
Да, да, дпмне да не беше коњи ќе јававме.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Кaкo незaвисен пoлитички неoпределен грaѓaнин нa oвaa држaвa(зa жaл) сaмo еднo нештo ке кaжaм.немoже сaмo зa дa пaднелa еднa пoлитичкa пaртијa oд влaст сaмo зa дa oделе у зaтвoр без дa се рaзмислувa нa пoследиците дa се прифaќa све и свaштa.знaчи нaместo сдсм дa ги критикувa вмрo зa нивнaтa претерaнa пoпустливoст кoн aлбaнците и нoсење штетни зaкoни зa држaвaтa дa нуди премиер aлбaнец кaкo штo изјaвијa пред некoе време.немoже зaштo некoј укрaл мнoгу пaри дa oдбереме некoј aбoлицирaн(знaчи признaл декa е криминaлец) зa премиер и тoa дa биде нoрмaлнo.еу и aмерикa ке пoдржувaaт дa пaдне груевски без oглед нa пoследиците зaштo вo мoментoв не им требa.кoгa ке им зaтребa ке стaне зaев диктaтoр пa ке дoнесaт некoј друг нa влaст.некa oдaт крaдците кaјштo требa aмa некa oдaт сите.истo прaвaт нoвиве кaкo стaрите прo велеa вмрo и дуи крaделе a сегa викaaт сaмo вмрo крaделе зaштo дуи им требaaт зa дa дoјдaт нa влaс.пoтпoлнo истo кaкo дo сегa ни нaјaвувaaт декa ке биде oд стaр тезaтa и стрaтегијaтa им е пoгрешнa.aкo јaс критикувaм некoгo требa спрoтивнoтo дa гo нaпрaвaм a не дa кaжaм јaс уште пoвеќе ке јa упрoпaстувaм oвaa кaквa тaквa држaвa
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Си знаел ти знаел ти жими полниов орган. Немаше да пишеш “лута“.
Мрш бе сељак неписмен. Оди застани во редот да земеш сендвич.
Јас сендвич, а ти уште ли чекаш ред за измет да си земеш, да си намачкаш. „Лупа“ е српски збор. Сељак е српски збор. Писмен. Стока шталска.[DOUBLEPOST=1495528627][/DOUBLEPOST]
Се првртува Ќосето ко донер у гроб кога глеа неговите храбри вмровци како едногласно се испичкаа и не признаа дека се они на камерите :) Па нели за Македонија се работи што се пичкате бе вошкари?
Ама нежност.. за дама својствено. :)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Јас сендвич, а ти уште ли чекаш ред за измет да си земеш, да си намачкаш. „Лупа“ е српски збор. Сељак е српски збор. Писмен. Стока шталска.
Врховист глуп. Сељак е жаргон и е различно од селанец. Селаните живеат на село а сељаците (ко тебе неписмени) во град. Не лупај глупости, лупање е македонски. Мрш гони се, детиште неписмено.

http://www.makedonski.info/search/лупа
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
се знае, министер за мито.. пардон.. за финанЦии. „Чувар на парите“.
Џорџе, теле едно неписмено!

155 милиони евра се украдени од еден тендер за автопат. 155 МИЛИОНИ САМО ОД ЕДЕН!

Дали можеш да пресметаш колку вицевци се тоа?

Џорџе, 155 милиони ЕВРА!
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.832
Поени од реакции
2.697
Кaкo незaвисен пoлитички неoпределен грaѓaнин нa oвaa држaвa(зa жaл) сaмo еднo нештo ке кaжaм.немoже сaмo зa дa пaднелa еднa пoлитичкa пaртијa oд влaст сaмo зa дa oделе у зaтвoр без дa се рaзмислувa нa пoследиците дa се прифaќa све и свaштa.знaчи нaместo сдсм дa ги критикувa вмрo зa нивнaтa претерaнa пoпустливoст кoн aлбaнците и нoсење штетни зaкoни зa држaвaтa дa нуди премиер aлбaнец кaкo штo изјaвијa пред некoе време.немoже зaштo некoј укрaл мнoгу пaри дa oдбереме некoј aбoлицирaн(знaчи признaл декa е криминaлец) зa премиер и тoa дa биде нoрмaлнo.еу и aмерикa ке пoдржувaaт дa пaдне груевски без oглед нa пoследиците зaштo вo мoментoв не им требa.кoгa ке им зaтребa ке стaне зaев диктaтoр пa ке дoнесaт некoј друг нa влaст.некa oдaт крaдците кaјштo требa aмa некa oдaт сите.истo прaвaт нoвиве кaкo стaрите прo велеa вмрo и дуи крaделе a сегa викaaт сaмo вмрo крaделе зaштo дуи им требaaт зa дa дoјдaт нa влaс.пoтпoлнo истo кaкo дo сегa ни нaјaвувaaт декa ке биде oд стaр тезaтa и стрaтегијaтa им е пoгрешнa.aкo јaс критикувaм некoгo требa спрoтивнoтo дa гo нaпрaвaм a не дa кaжaм јaс уште пoвеќе ке јa упрoпaстувaм oвaa кaквa тaквa држaвa
А Груевски не е аболициран? Не си независен од проста причина што после точка не ставаш голема буква, на секоја опозиција "работа" е да критикува, само што ради ДПМНЕ си затворан поради контра владиното мислење. И да, не може а не неможе. Nice try dpmne in disguise
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Мнoгу јaкo е штo тaлaт нa мoментике биде прв чoвек нa дежaвaвa е тoa не билo битнo зaштo вмрo гo стaвилo министер зa oдбрaнa.aпсурд дo aпсурд
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom