Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Време е да разграничиш што е приватна фирма. Во приватна фирма брат да му си ако не му ја бркаш работата ке те избрка.
Тебе нешто не ти е јасно, очигледно. Ако сум капо ди тути капи, тоа значи дека ако ми ги бркаш партиските војници од работа можам да ти пратам УЈП, пазарна, трудова, санитарна, ппз, хтз, има да ти го згорчам животот, па ќе видиш ќе невидиш - мора да го трпиш паразитот со книшка што сум ти го пикнал. Тоа е класичен рекет и затоа приватен бизнис во оваа земја не пркна цели 25 години.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Не, само ги зедоа на душа тие што протестираа.... А ти мислиш дека некад ќе земеш 500 евра плата ?
Не 500е, туку 30000 денари.
Ќе земе.
...кога 1 евро ќе биде 100 денара.

И сите ќе имаат 30000 ден. просечна плата, и ќе бидат =еднакви=
;)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Колку ти е тоа -Уште малку??
ај малку попрецизно:D (на св.никад)
Ќе те замолам да не ме цитираш, јас со луѓе со посебни потреби не сакам да комуницирам, затоа за да не им досадуваме на модераторите бидејќи секогаш кога ќе ме цитираш ќе те пријавувам, најубаво не ме цитирај. Прај си што си праиш, убивајте новороденчиња, бранете го министерот смрт, бранете ги докторите, само не ме замарај. Ти си дно од личност, овие другиве со кои комуницирам не ги гледам како дно луѓе иако ама за баш ништо не се сложувам и сакам да ги заебавам, ти си дно, не ме цитирај туку спреми се од понеделник пак треба новороденчиња да убивате.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Ќе те замолам да не ме цитираш, јас со луѓе со посебни потреби не сакам да комуницирам, затоа за да не им досадуваме на модераторите бидејќи секогаш кога ќе ме цитираш ќе те пријавувам, најубаво не ме цитирај. Прај си што си праиш, убивајте новороденчиња, бранете го министерот смрт, бранете ги докторите, само не ме замарај. Ти си дно од личност, овие другиве со кои комуницирам не ги гледам како дно луѓе иако ама за баш ништо не се сложувам и сакам да ги заебавам, ти си дно, не ме цитирај туку спреми се од понеделник пак треба новороденчиња да убивате.
ок, нема да те цитирам повеќе, знам дека си премногу разочаран од Зајко што најави дека нема да брка никого од администрација:)
Добра ти ноќ!
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
AMA JA SUM GRAGANIN SO VISOK IQ,
A VIE BRANITE KRIMIMALCI

IQ-то во Македонија е земено само од студентарија.
Истражувањево мора да е направено откако @Ставрогин дипломирал, инаку ќе беше +20 поена.
Штета...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
Можеби на новава власт ќе и биде најтешко на свет да ги опраи работите во земјава, али барем ќе и биде најлесно на свет да биде боља од прошлата.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Можеби на новава власт ќе и биде најтешко на свет да ги опраи работите во земјава, али барем ќе и биде најлесно на свет да биде боља од прошлата.
CJO треба да вработи 500 истражители кои само ќе шетаат по државни институции и проверува шо се фали од парите и опремите
http://www.ohridsky.com/2017/во-битолската-болница-исчезнале-11-ехо-а/
колку ли болници, амбуланти, градинки, школи, музеји и други државни инстиуции кријат вакви работи
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.969
Поени од реакции
11.608
Можеби на новава власт ќе и биде најтешко на свет да ги опраи работите во земјава, али барем ќе и биде најлесно на свет да биде боља од прошлата.
Bash toa preeska si mislev. Kje im bide epten teshko da zaebat poishe od prethodnive.

A za eksternoto, da ne se zaebavame, merkata nikad ne trebase da postoi.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.311
Поени од реакции
8.849
Прегледај го приврзокот 171159
Така, така, удри малце по дебилите не само кафеУзцигара шема.
ha ha, ova ke bide jako , samo togas SDSM da ne nastrada, ovie djabolebarive ne se bas raspolozeni da rabotat pokasno, ke im se poremeti zivotot.[DOUBLEPOST=1495233703][/DOUBLEPOST]
Од идната влада очекувам:

1. Демонтажа на Скопје2014; како акт на добра воља за решавање на спорот со Грција, Воин на коњ и Филип да се подарат на Солун, како што Франција му ја подари Статуата на Слободата на САД. Ако не ги сакаат, да се претопи бронзата и да се искористи за Споменик Шарена Револуција. За спомениците за кои специјална комисија од експерти ќе оцени дека може да бидат од некакво значење за историјата на Македонија, да се утврдат места за дислокација ширум државата.

2. Да се преуреди Музејот на ВМРО и жртвите на комунизмот и да се преименува во Музеј на ВМРО и жртвите на грујовизмот.

3. Преименување на аеродромот.

4. Десеткување на казните за сообраќајни прекршоци. Возачите да се мотивираат на дисциплина со поевтини давачки за регистрација доколку не сториле прекршок.

5. Назначување на триото од СЈО за водечки лица на ОЈО, Врховен и Уставен.

6. Доколку во наредните 12 месеци од избор на влада, Македонија не влезе во нато, да се потпише договор за стратешка економска, културна и воена соработка со Бугарија.

7. Ублажување на казните за редица кривични дела во КЗ, декриминализација на марихуаната и дефинирање на бракот како заедница на две полнолетни и деловно-способни лица.

8. Пренасочување на буџетските средства за субвенции во земјоделството и сточарството кон вистинските земјоделци и сточари кои произведуваат храна.

9. Укинување на сите поволности за пензионерите, вклучително и бесплатните бањи и автобуски превоз. Бесплатен автобуски превоз да има секој основец, средношколец, студент и ранливи категории како лица приматели на социјална помош и лица со попреченост.

10. Освен осудување, и конфискација на целиот имот стекнат на нелегален начин од мафијата која пустошеше низ државата претходните 11 години.

11. Сеопфатно ревидирање на сите учебници и програми по кои до сега се учеше на сите нивоа. Еден од објектите на Скопје2014 да се пренамени во Младински центар за развој на компјутерски и андроид апликации.

12. Владата целосно да ги игнорира телевизиите, радијата, весниците и порталите кои ширеа гебелштина и ги умртвуваа мозочните клетки на граѓаните. Никакви пари од владина реклама не смее да се слее во нивните каси. Забрана за емитување турски серии и српска музика на сите нивоа.

13. Забрана за користење на името ВМРО од политички партии и било какви здруженија на граѓани. И најважно: создавање на услови партијата која го помагаше злото во изминатите 11 години, т.н. Демократска унија за интеграција, да замине во историјата во наредните 4 години.
pa uste lajkovi si dobil
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Од идната влада очекувам:

1. Демонтажа на Скопје2014; како акт на добра воља за решавање на спорот со Грција, Воин на коњ и Филип да се подарат на Солун, како што Франција му ја подари Статуата на Слободата на САД. Ако не ги сакаат, да се претопи бронзата и да се искористи за Споменик Шарена Револуција. За спомениците за кои специјална комисија од експерти ќе оцени дека може да бидат од некакво значење за историјата на Македонија, да се утврдат места за дислокација ширум државата.

2. Да се преуреди Музејот на ВМРО и жртвите на комунизмот и да се преименува во Музеј на ВМРО и жртвите на грујовизмот.

3. Преименување на аеродромот.

4. Десеткување на казните за сообраќајни прекршоци. Возачите да се мотивираат на дисциплина со поевтини давачки за регистрација доколку не сториле прекршок.

5. Назначување на триото од СЈО за водечки лица на ОЈО, Врховен и Уставен.

6. Доколку во наредните 12 месеци од избор на влада, Македонија не влезе во нато, да се потпише договор за стратешка економска, културна и воена соработка со Бугарија.

7. Ублажување на казните за редица кривични дела во КЗ, декриминализација на марихуаната и дефинирање на бракот како заедница на две полнолетни и деловно-способни лица.

8. Пренасочување на буџетските средства за субвенции во земјоделството и сточарството кон вистинските земјоделци и сточари кои произведуваат храна.

9. Укинување на сите поволности за пензионерите, вклучително и бесплатните бањи и автобуски превоз. Бесплатен автобуски превоз да има секој основец, средношколец, студент и ранливи категории како лица приматели на социјална помош и лица со попреченост.

10. Освен осудување, и конфискација на целиот имот стекнат на нелегален начин од мафијата која пустошеше низ државата претходните 11 години.

11. Сеопфатно ревидирање на сите учебници и програми по кои до сега се учеше на сите нивоа. Еден од објектите на Скопје2014 да се пренамени во Младински центар за развој на компјутерски и андроид апликации.

12. Владата целосно да ги игнорира телевизиите, радијата, весниците и порталите кои ширеа гебелштина и ги умртвуваа мозочните клетки на граѓаните. Никакви пари од владина реклама не смее да се слее во нивните каси. Забрана за емитување турски серии и српска музика на сите нивоа.

13. Забрана за користење на името ВМРО од политички партии и било какви здруженија на граѓани. И најважно: создавање на услови партијата која го помагаше злото во изминатите 11 години, т.н. Демократска унија за интеграција, да замине во историјата во наредните 4 години.
Три точки од овие да се остварат и вмро никогаш нема да дојде на власт.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
зомби е поприсебно од овој
О педерче барем пишуваj на кирилица. Шо да зборим со тебе глуп си ко даска:)[DOUBLEPOST=1495239833][/DOUBLEPOST]Аjде со здраве ке наминем след неколку дена. Бев ви заебал за една седмица и се случиа настаните во собранието. Да ебам и глуперди не можеш да ги оставиш ке се изколат. Сега имам дилема кoj прв од овие дна ме приjави? Како сите да се деца на белградските криминалци пуштени да сеат српството.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom