Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не, вмро не го почна клиентелизмот од почеток, тој само го прошири. Во странските инвестиции се вработуваат само вмро, во голем дел на приватни фирми се вработуваат само вмро, а за администрација да не правиме муабет.
вмро на грујо го прошири клиентелизамот до ниво, на кое и сталин може да подзавиди
sakas da kazes deka onie(SDSM+DUI) sto ne uspeaa da go suzbijat klientelizmot 2002-2006, sega kje mu rasplakaat majka na klientelizmot?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Колку што сум во тек сега ја привршват новата хала а вработени има некаде околу 3000. Така да работи погонот не се секирај. За најмалата плата мислам дека е околу 15 000 со платен превоз и хранарина.
Знам дека има добри услови, имам другар шо работи таму па доста задоволен е. Ми има кажувано дека почнал со 14к, сега до кај 18500 стигнал, ако не ме лажи. Ама и општо имам слушано од други дека така се движат платите со напреднување. Искрено ме изненади оваа инвестиција, за разлика од сите други, не очекував толку добри услови да пружат и плата.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Тој приватник што вработувал на партиска основа, е морон во најмала рака ... :)
Во најмала рака, сите странски инвестиции се морони[DOUBLEPOST=1495224409][/DOUBLEPOST]
sakas da kazes deka onie(SDSM+DUI) sto ne uspeaa da go suzbijat klientelizmot 2002-2006, sega kje mu rasplakaat majka na klientelizmot?
Или тоа или ќе банкротираме, па ти види сеа
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.601
Знам дека има добри услови, имам другар шо работи таму па доста задоволен е. Ми има кажувано дека почнал со 14к, сега до кај 18500 стигнал, ако не ме лажи. Ама и општо имам слушано од други дека така се движат платите со напреднување. Искрено ме изненади оваа инвестиција, за разлика од сите други, не очекував толку добри услови да пружат и плата.
Бериќат. Сега можи Заев ке изненади, ке отвори уште некој погон таму со уште 3000 вработени па ке накрениме малце како град. Или можи ке му го мани клучот. Се бива.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
За државно ајде и така и така , ама кај ти текна за странските инвестиции па уште и во приватно.
За у сити мол, дете. Подржикоњот стефчо се ложеше дека се отвара на негова територија и дека по тој основ ќе пика негови пацови по дуќани, обезбедување и чистење, ама се знае кој беше "капо ди тути капи" и го остаија "кутриот" со прстот во уста, а со тоа и тие што дудлале кај него.
Убаво знаеш ти како функционира тоа, ама се праиш луд.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
За државно ајде и така и така , ама кај ти текна за странските инвестиции па уште и во приватно.
Абе будало една, слушни ги снимките, па идиотите сакаа фамилијата на Тоше да не добива субвенции од државата оти не биле за вмро.
На отварањето на хрватската фирма за откуп на земјоделски производи уште првата ден и пуштија инспекција затоа што идиотите не сечеле ленти на отварањето.
Слушнете ги уште еднаш бомбите, да видите до кој степен се подготвени да одат, па после донесувајте заклучоци.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.601
За у сити мол, дете. Подржикоњот стефчо се ложеше дека се отвара на негова територија и дека по тој основ ќе пика негови пацови по дуќани, обезбедување и чистење, ама се знае кој беше "капо ди тути капи" и го остаија "кутриот" со прстот во уста, а со тоа и тие што дудлале кај него.
Убаво знаеш ти како функционира тоа, ама се праиш луд.
Не бе Алма појма немам како функционира.
Ете и јас сум во приватна фирма па нити ме прашал за кој сум нити за што сум.
Се разбираш во тоа и тоа. Да.
Ај седни да видиме и толку.[DOUBLEPOST=1495225390][/DOUBLEPOST]
Абе будало една, слушни ги снимките, па идиотите сакаа фамилијата на Тоше да не добива субвенции од државата оти не биле за вмро.
На отварањето на хрватската фирма за откуп на земјоделски производи уште првата ден и пуштија инспекција затоа што идиотите не сечеле ленти на отварањето.
Слушнете ги уште еднаш бомбите, да видите до кој степен се подготвени да одат, па после донесувајте заклучоци.
Море дете, го поминав јас и социјализмот, и СКМ-ПДП и СДСМ и ВМРО на Љупчо, пак СДСМ, па ВМРО на Груевски. Ти си ги слушнал бомбите и како америка да си ја открил.
Полека малце , има време.
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Не бе Алма појма немам како функционира.
Ете и јас сум во приватна фирма па нити ме прашал за кој сум нити за што сум.
Се разбираш во тоа и тоа. Да.
Ај седни да видиме и толку.
Ова што ти го кажав е така у 1 на 1. Подржикоњот мислам и дека заради тоа не беше на отварањето или збриша одма, а милиони прими за комуналии. Знам некои пациенти од населбава што останаа извисени. За продавач или "обезбедување" што има да знаеш - секој може тоа.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
За државно ајде и така и така , ама кај ти текна за странските инвестиции па уште и во приватно.
vmro nudea rabota po mesni komiteti vo mcdonalds dodeka rabotese
posle pukna tikvata i `ja izgubija` licencata za mcdonalds
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.601
Ова што ти го кажав е така у 1 на 1. Подржикоњот мислам и дека заради тоа не беше на отварањето или збриша одма, а милиони прими за комуналии. Знам некои пациенти од населбава што останаа извисени. За продавач или "обезбедување" што има да знаеш - секој може тоа.
Време е да разграничиш што е приватна фирма. Во приватна фирма брат да му си ако не му ја бркаш работата ке те избрка.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
То многу значи... да ги имаш вистинските информации во право време :)
И ти можеш да се пофалиш со вистински информации. Како на пример 10.000 спремни со оружје во секој момент.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.541
Поени од реакции
22.601
vmro nudea rabota po mesni komiteti vo mcdonalds dodeka rabotese
posle pukna tikvata i `ja izgubija` licencata za mcdonalds
Сега ако земиш така и за во Кромберг прашуваа ама од што мака да им бидиш борџлија кога треба само да пополниш пријава на портирница. Мислам веќе ако се фаќаат врски за од партија , се знае за каде се фаќаат така? Да не се правиме сега сите наивни.
 
Член од
23 ноември 2011
Мислења
14.322
Поени од реакции
32.862
И ти можеш да се пофалиш со вистински информации. Како на пример 10.000 спремни со оружје во секој момент.
И 3000 или 8000 муџахедини на граница, мајданот што само не се случил (од мај 2015 почиња)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom