Android програмирање

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Читав некаде околку NPE и како Котлин се справува со тоа, ама искрено не разбрав, во моментот не бев многу заинтересирана па не обратив внимание.
Околу точките 3-4 не знам баш, многу голем чекор е тоа, а и да се деси ќе треба многу време. Може го претставија како официјален јазик за Андроид ама колку ќе им треба да развијат стабилно апи? Додуша и тоа за Јава не е којзнае колку стабилно али ајде :D
Предноста кај Јава е тоа што утре нема работа за Андроид, топ, се префрлам работам веб без проблем. Кај Котлин цврц.
Ќе седнам утре најдов едно проектче во Котлин ќе го разгледам.
Во врска со НРЕ можеби кога си читала за тоа сеуште е бил во многу рана фаза и не е постојал друг извор освен официјалната документација да го објасни на поинаков начин. Верувам дека сега да се заинтересираш ќе ти се разјасни.

Не е битно дали ќе се деси или не, Котлин наспрема Јава е исто како "Once you go black.." Значи утре ќе седнеш ќе подразгледаш некое проектчре, друг ден ќе седнеш ќе напишеш два три реда код, оп после некое време твое проектче и крај на Јава не се вракаш држи ме за збор за ова.

А за предноста што ја напиша за Јава воопшто не се согласувам. Развивањето Андроид апликации со Јава и пишување бек енд е многу различно. Јес дека е исти јазик и веќе ги знаеш неговите парадигми после одреден период ама моментално постојат еден мал милион подобри алтернативи од Јава за таа намена веќе кога збориме за веб. Би било погрешно да се насочиш општо само на еден јазик, а посебно не за таа причина што ја наведе ти. Ако сакаш алтернативи толку со еден единствен јазик како алатка за програмирање секакви апликации научи Јаваскрипт и кодирај и Андроид и ИОС и веб и фронт и бек енд и декстоп веќе со Електрон и не знам кој друг палац да го набројам.

Не те убедувам повеќе ќе чекам да ме цитираш и да ми кажеш за колку светлосни години побрзо заврши Андроид проект со Котлин иако немаше предходно искуство со него.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Во врска со НРЕ можеби кога си читала за тоа сеуште е бил во многу рана фаза и не е постојал друг извор освен официјалната документација да го објасни на поинаков начин. Верувам дека сега да се заинтересираш ќе ти се разјасни.

Не е битно дали ќе се деси или не, Котлин наспрема Јава е исто како "Once you go black.." Значи утре ќе седнеш ќе подразгледаш некое проектчре, друг ден ќе седнеш ќе напишеш два три реда код, оп после некое време твое проектче и крај на Јава не се вракаш држи ме за збор за ова.

А за предноста што ја напиша за Јава воопшто не се согласувам. Развивањето Андроид апликации со Јава и пишување бек енд е многу различно. Јес дека е исти јазик и веќе ги знаеш неговите парадигми после одреден период ама моментално постојат еден мал милион подобри алтернативи од Јава за таа намена веќе кога збориме за веб. Би било погрешно да се насочиш општо само на еден јазик, а посебно не за таа причина што ја наведе ти. Ако сакаш алтернативи толку со еден единствен јазик како алатка за програмирање секакви апликации научи Јаваскрипт и кодирај и Андроид и ИОС и веб и фронт и бек енд и декстоп веќе со Електрон и не знам кој друг палац да го набројам.

Не те убедувам повеќе ќе чекам да ме цитираш и да ми кажеш за колку светлосни години побрзо заврши Андроид проект со Котлин иако немаше предходно искуство со него.
Не сум љубител на Јава премногу како јазик, а и по оптимизација не е сјајна. Како на пример Swift на Apple, па затоа ме заинтересира со ова Котлин, па има ли некоја литература или онлајн курсеви да се едуцираме малку, од што многу ја мразам ова јавата, нај умрен јазик е.
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Не сум љубител на Јава премногу како јазик, а и по оптимизација не е сјајна. Како на пример Swift на Apple, па затоа ме заинтересира со ова Котлин, па има ли некоја литература или онлајн курсеви да се едуцираме малку, од што многу ја мразам ова јавата, нај умрен јазик е.
Супер ако ти се допаѓа Свифт ке увидиш дека Котлин е многу сличен на Свифт дури и по синтакса.

Јас кога почнав прво ги поминав „Котлин Коанс“ - вежбички кои ги имаше на официјаната страна на јазикот како вовед во него.

Потоа прочитав оваа книга (иако тогаш беше во недовршено издание).

И на крај најдобриот метод според мене за учење било што во врска со програмирање - програмирање..

Избрав идеа и ја реализирав со Котлин.

Сега претпоставувам има повеќе ресурси за што и како. Јас моментално само ја користам нивната документација и тоа е тоа.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Во врска со НРЕ можеби кога си читала за тоа сеуште е бил во многу рана фаза и не е постојал друг извор освен официјалната документација да го објасни на поинаков начин. Верувам дека сега да се заинтересираш ќе ти се разјасни.

Не е битно дали ќе се деси или не, Котлин наспрема Јава е исто како "Once you go black.." Значи утре ќе седнеш ќе подразгледаш некое проектчре, друг ден ќе седнеш ќе напишеш два три реда код, оп после некое време твое проектче и крај на Јава не се вракаш држи ме за збор за ова.

А за предноста што ја напиша за Јава воопшто не се согласувам. Развивањето Андроид апликации со Јава и пишување бек енд е многу различно. Јес дека е исти јазик и веќе ги знаеш неговите парадигми после одреден период ама моментално постојат еден мал милион подобри алтернативи од Јава за таа намена веќе кога збориме за веб. Би било погрешно да се насочиш општо само на еден јазик, а посебно не за таа причина што ја наведе ти. Ако сакаш алтернативи толку со еден единствен јазик како алатка за програмирање секакви апликации научи Јаваскрипт и кодирај и Андроид и ИОС и веб и фронт и бек енд и декстоп веќе со Електрон и не знам кој друг палац да го набројам.

Не те убедувам повеќе ќе чекам да ме цитираш и да ми кажеш за колку светлосни години побрзо заврши Андроид проект со Котлин иако немаше предходно искуство со него.
Јас како лаик да прашам едно глупо прашање, јаваскрипт не е најпцуениот јазик меѓу програмерите или тие со кои се дружам се од таа гарда што го мразат?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336
Јас како лаик да прашам едно глупо прашање, јаваскрипт не е најпцуениот јазик меѓу програмерите или тие со кои се дружам се од таа гарда што го мразат?
javaskript i java ti se dva razlicni poimi, javascriptot se koristi vo kombinacija so html i css za web development a javata ti e kompletno poseben programski jazik za izrabotuvanje aplikacii
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
javaskript i java ti se dva razlicni poimi, javascriptot se koristi vo kombinacija so html i css za web development a javata ti e kompletno poseben programski jazik za izrabotuvanje aplikacii
Тој дел го разбирам, но другарите што се програмери по вокација гледам дека имаат одбивност кон јаваскрипт, зошто искрено не сум прашувал.

Инаку читав нешто дека на xamarin.com можам правам translate na код од C# во Андроид и IOS, ова е применливо во реална апликација или чисто колку за играње и пробување?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336
Тој дел го разбирам, но другарите што се програмери по вокација гледам дека имаат одбивност кон јаваскрипт, зошто искрено не сум прашувал.

Инаку читав нешто дека на xamarin.com можам правам translate na код од C# во Андроид и IOS, ова е применливо во реална апликација или чисто колку за играње и пробување?
ne znam zosto bi imale odbivnost koga javascript ti e sostaven del od gradenjeto na eden web sajt, i ne e nesto tesko. Eve ti malce vizuelno da imas orientacija
 
Последно уредено:
Член од
7 април 2015
Мислења
2.636
Поени од реакции
1.525
Тој дел го разбирам, но другарите што се програмери по вокација гледам дека имаат одбивност кон јаваскрипт, зошто искрено не сум прашувал.

Инаку читав нешто дека на xamarin.com можам правам translate na код од C# во Андроид и IOS, ова е применливо во реална апликација или чисто колку за играње и пробување?
Секој јазик си има одредена тежина, и има премногу јазици со некои свои специвичности па така има за секого по нешто. Еве јас на пример си го сакам Питонот и Руби(еден чуден јапонски јазик) од што тие се најмногу употребуваат на запад (Американците премногу го форсираат Пајтоно, секој оглас што сум го прочитал бара Пајтон). Видете си руби он раилс, доста е интересно исто така. Ако некој знае нешто за платформата Heroku.com да ми објасни?
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Јас како лаик да прашам едно глупо прашање, јаваскрипт не е најпцуениот јазик меѓу програмерите или тие со кои се дружам се од таа гарда што го мразат?
Јаваскрипт не е ни малку од тоа што беше пред неколку години. Моментално е „хот“ и се користи ептен многу поради многуте библиотеки и рамки за него.

Гугл го има Ангулар, Фејсбук - Реакт кој е најмногу популарен моментално и можеш да го користиш и на веб и за изработка на андроид и иос апликации со Реакт Нејтив.

Јас моментално на работа користам Реакт веќе 1 година и искрено многу придонесува во тоа да не го мразам јаваскрипт колку порано. Она што твоите другари претпоставувам мразат во врска со јаваскрипт е моменталниот еко-систем на јазикот кој во 2017 го прават многу стресен за учење на тие што не се во тек со најновите „базвурдс“ што се на мода.

Колку и да не ни се допаѓа нешто ако сакаме да сме вработливи како програмери мора да се адаптираме на моменталниот пазар. Разгледај странски огласи за веб девелопер во 80 % од случаите мора да наидеш или на Реакт или на Ангулар за фронт, а за бек енд node.js што си е исто јаваскрипт.

Зборам за странски огласи кај нас е друга приказна.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Ме интересира како / каде да се почне со андроид пракса или работа праќав цв а по фирмиве кај нас за пракса ама никој не се јавува, предпоставувам огласиве претежно за студенти им се, инаку чепкам андроид native dev околу пола година, почнав со Udacity курсевите, на Upwork направив профил и секој ден ми праќаат по некоја понуда за работа ама доста ми се нејасни некои работи за сам да почнам нешто... Некакво упатство?
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Ме интересира како / каде да се почне со андроид пракса или работа праќав цв а по фирмиве кај нас за пракса ама никој не се јавува, предпоставувам огласиве претежно за студенти им се, инаку чепкам андроид native dev околу пола година, почнав со Udacity курсевите, на Upwork направив профил и секој ден ми праќаат по некоја понуда за работа ама доста ми се нејасни некои работи за сам да почнам нешто... Некакво упатство?
Што не ти е јасно земи изгуглај и разјасни го. Не ми е јасно твоето прашање ти праќаат понуди за работа и си работиш на Апвурк, а сам не знаеш за тебе да си направиш апликација?

Процедурата е едноставна: одкако ќе ја поминеш основата (веќе си ја поминал со курсеви), седиш и размислуваш за апликација да изработиш која ке е доволно едноставна за почетник да може да ја заврши ова е многу битно.

И седнуваш и почнуваш и се што не ти е јасно гуглаш или уште подобро за најтив девелопмент гледаш од документацијата.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Што не ти е јасно земи изгуглај и разјасни го. Не ми е јасно твоето прашање ти праќаат понуди за работа и си работиш на Апвурк, а сам не знаеш за тебе да си направиш апликација?

Процедурата е едноставна: одкако ќе ја поминеш основата (веќе си ја поминал со курсеви), седиш и размислуваш за апликација да изработиш која ке е доволно едноставна за почетник да може да ја заврши ова е многу битно.

И седнуваш и почнуваш и се што не ти е јасно гуглаш или уште подобро за најтив девелопмент гледаш од документацијата.
Значи не е проблем за најобична апликација да се направи, ама да искомбинираш recycleview , asynctask , content provider со sqlite датабаза да речеме за weather app и во се ке се изгубиш, можеби треба повеќе време да легнат некои работи?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.910
Поени од реакции
12.395
Значи не е проблем за најобична апликација да се направи, ама да искомбинираш recycleview , asynctask , content provider со sqlite датабаза да речеме за weather app и во се ке се изгубиш, можеби треба повеќе време да легнат некои работи?
AsyncTask човече зарем уште некој ова го користи? Земи научи RxJava за да не се замараш со ова.
Убаво ти викаат, седни сам имај си твој pet project, експериментирај со него, така најдобро ќе ти легнат работите.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
210
Поени од реакции
146
Сами работите или по фирмиве ако не е тајна ?
 

Leb

Член од
9 март 2017
Мислења
33
Поени од реакции
7
Сами работите или по фирмиве ако не е тајна ?
Јас лично работам за германска фирма како фул стак девелопер. Не сум задоволен со работата ни па е некој предизвик. Платата е супер
 

Kajgana Shop

На врв Bottom