Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Дали можеш да гарантираш дека сите овие деца умреле од докторска негрижа или можеби истата настанала поради други х причини?
Гигс, женско сум, имам одено на гинеколог и државно и приватно. Цела фамилија ми е во здравството, знам и што е и како е на секоја клиника. Сум гледала како се однесуваат со новороденчиња и мајки поготово ако се прворотки.

Снаа ми си првото беше оставена сама на себе да се учи како и да го дои, што да му прави кога ќе заврши, ни некоја од сестрите или докторите да и покаже, ни никој. И знаеш што и кажаа кога си го земаше малиот за дома? :) абе ви остана нешто од чоколатцата да се почастиме?

:)))))))))))))

Здравје, ќе имаш и ти дете ако веќе немаш, кога ќе стигне време за пораѓање, пиши на темава кај си избрал да де пораѓа и после пиши импресии, од прием па се до испис како сте прошле.

П. С. Можам да ти кажам дека на онкологија три пати е зголемен случајот на новодијагностицирани случаи оваа година споредувајќи со изминатите две ама што дека?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.562
Поени од реакции
20.810
Прво, не е до тебе, второ, во МКД нема доживотна затворска казна а трето, најбитно, не може ако е до тебе да пикнеш некој во затвор, за тоа треба да имаш причина. Зошто Заев би бил пикнат во затвор на доживотна робија?

Имаш двојни аршини, затоа што за различни дела за двајца бараш иста затворска казна. Тоа ти е двоен аршин :)
Зашто синот на верушевски би бил пикнат во доживотна поради убид за 3 убиства со огнено оружке прегазување пешаци по улица ракетарство насилство предизвикување општа опасност по безбедноста за другите луѓе? Не можеш пошто е син на верушевски сениор помилуван криминалец. Помилуван не ради тоа што заслужил туку ради тоа што татко му го обработил за партијата.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Зашто синот на верушевски би бил пикнат во доживотна поради убид за 3 убиства со огнено оружке прегазување пешаци по улица ракетарство насилство предизвикување општа опасност по безбедноста за другите луѓе? Не можеш пошто е син на верушевски сениор помилуван криминалец. Помилуван не ради тоа што заслужил туку ради тоа што татко му го обработил за партијата.
Ај, препрочитај ми го постот и те молам одговори ми. Ме заболе мене стап за психопатот од Струга што фрлаше бомби, да е до мене а не е, за колење е таа свиња.
 
C

Castiel

Гостин
Прво, не е до тебе, второ, во МКД нема доживотна затворска казна а трето, најбитно, не може ако е до тебе да пикнеш некој во затвор, за тоа треба да имаш причина. Зошто Заев би бил пикнат во затвор на доживотна робија?

Имаш двојни аршини, затоа што за различни дела за двајца бараш иста затворска казна. Тоа ти е двоен аршин :)
Пошто Заев е веќе осуден за милионски суми. Единствена причина што не е во затвор е поради тоа што е аболициран од страна на тогашниот преседател на РМ Црвенковски. Не се работи за ситни суми. Е сеа ставаш осуден криминалец кој украл големи суми да смени друг криминалец кој исто така украл големи суми. Не глеам кај и се тука двојните аршани. Свесни сме кај живееме и кој све бил на власт. Оваа промена на власт требаше уште пред 4 години да се случи ама да се смени со млади и квалитени кадри на СДСМ. Пошто има премногу интелгентни млади сили и во двете партии.

Е сеа плус кажи ми што ќе го спречи Иванов исто така да го аболицира Груевски ?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.562
Поени од реакции
20.810
Гигс, женско сум, имам одено на гинеколог и државно и приватно. Цела фамилија ми е во здравството, знам и што е и како е на секоја клиника. Сум гледала како се однесуваат со новороденчиња и мајки поготово ако се прворотки.

Снаа ми си првото беше оставена сама на себе да се учи како и да го дои, што да му прави кога ќе заврши, ни некоја од сестрите или докторите да и покаже, ни никој. И знаеш што и кажаа кога си го земаше малиот за дома? :) абе ви остана нешто од чоколатцата да се почастиме?

:)))))))))))))

Здравје, ќе имаш и ти дете ако веќе немаш, кога ќе стигне време за пораѓање, пиши на темава кај си избрал да де пораѓа и после пиши импресии, од прием па се до испис како сте прошле.
Таква негрижа сигурно не е негрижа која придонесува за смртни последици. Кога веќе изнесувам статистика за смрт на 61 бебе директно обвинувам некого за убиство, и е неспоредлив со тоа дали треба на лева или на десна страна да се држи бебето. Јасно дека има грешки што треба да се исправат, но бројкава и веста е у стилот , на ГАК убиено 61 бебе да идеме да прашаме по институции со што се убиени.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Таква негрижа сигурно не е негрижа која придонесува за смртни последици. Кога веќе изнесувам статистика за смрт директно обвинувам некој за убиство, и е неспоредлив со тоа дали треба на лева или на десна страна да се држи.
Гигс, MRSA вирее на скопскиве клиники и после викаш не е точна оваа бројката на смртност? Изгуглај ја бактеријава, ќе ти стане јасно. Ама пак ќе ти кажам што дека јас кажам кога на Курир нема да видиш такво нешто?
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.562
Поени од реакции
20.810
Гигс, MRSA вирее на скопскиве клиники и после викаш не е точна оваа бројката на смртност? Изгуглај ја бактеријава, ќе ти стане јасно. Ама пак ќе ти кажам што дека јас кажам кога на Курир нема да видиш такво нешто?
Па сигурно ниту си видела од мене пост со политичка содржина на форумов, ниту кај мене на фејсбук, инстаграм, твитер или остали интернет медиуми ( како што некои тоа го прават 24/7 на ден ) Ниту читам курир ниту остали медиумски страња отварам, уште помалце палам тв за да гледам политички емисии и скраја да е вести или уште помалце да свршувам на одредена/ни политичка/и партија/и. (иако имам блиски пријатели од сите страни кои котираат високо во сите политички партии и со нив не дискутирам за политика ниту ги делам на небањати неписмени трудни соросоиди и остали навреди)
Ситуацијата во градинките е исто како да си го пратил детето во африка да фати колера и маларија. Цела држава е распад и не во цела држава сите 100% се вработени членови на вмро/сдсм/дуи и не е причина дека истите работат несовесно.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Пошто Заев е веќе осуден за милионски суми. Единствена причина што не е во затвор е поради тоа што е аболициран од страна на тогашниот преседател на РМ Црвенковски. Не се работи за ситни суми. Е сеа ставаш осуден криминалец кој украл големи суми да смени друг криминалец кој исто така украл големи суми. Не глеам кај и се тука двојните аршани. Свесни сме кај живееме и кој све бил на власт. Оваа промена на власт требаше уште пред 4 години да се случи ама да се смени со млади и квалитени кадри на СДСМ. Пошто има премногу интелгентни млади сили и во двете партии.

Е сеа плус кажи ми што ќе го спречи Иванов исто така да го аболицира Груевски ?
Тоа е тоа што го зборам ама не разбираш, проблем ти е што лупаш на празно а не ги знаеш ни точните податоци. Заев е осуден за криминал од нецел милион, односно 700.000 евра, што е далеку од МИЛИОНСКИ СУМИ (освен ако не ги глеаш у денари). Од друга страна, го имаш Груевски кој е на власт една декада и буквално мамицата и ја заеба на државата, буквално, ја опустоши. Крф сереа сите што имаа асален бизнис а не беа негови истомисленици, сфаќаш?

Еве, најкратко да ти објаснам, зошто криминалите на едниот и на другиот не се за исто прогонување. Сега, одговорими, те молам, зошто доживотен затвор за ЗЗ?
 
C

Castiel

Гостин
Тоа е тоа што го зборам ама не разбираш, проблем ти е што лупаш на празно а не ги знаеш ни точните податоци. Заев е осуден за криминал од нецел милион, односно 700.000 евра, што е далеку од МИЛИОНСКИ СУМИ (освен ако не ги глеаш у денари). Од друга страна, го имаш Груевски кој е на власт една декада и буквално мамицата и ја заеба на државата, буквално, ја опустоши. Крф сереа сите што имаа асален бизнис а не беа негови истомисленици, сфаќаш?

Еве, најкратко да ти објаснам, зошто криминалите на едниот и на другиот не се за исто прогонување. Сега, одговорими, те молам, зошто доживотен затвор за ЗЗ?
Добро лошо се изразив со доживотниот затвор. Ама пак треба да е во затвор долго време со оглед на тоа за некои смешни кражби се даваат тешки казни. Баш ко што спомна за тој со ќебапите. Осуден криминалец е Заев. Што ќе го спречи сеа повеќе да краде од државна каса ко другиов што праеше?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Ајде, машки, јас ќе украдам 10 ќебапи од Дестан а ти укради пари од менувачница и двајцата да одиме да се пријавиме во станица, за дело кражба. Може?

Иначе, да си ми ги читал постовите а верувам дека НЕ си ми ги читал, ќе си знаел дека дефинитивно не оправдувам криминал и презирам курвино однесување од поддржувачи на есдеес (не сите, али ги има такви, насекаде), само колку да се смени власта, по секоја цена.
U noramalno praveden sistem...i dvjacata ke bidete osudeni za aktot i deloto!Visinata na kaznata ke se odredi spored namerata (prisrasnost,glad,ljubomora..etc) i dosieto\istorijata na osudenikot! Vo sekoj slucaj kradecot si ostanuva kradec i treba da lezi! Nikoj ne ograbuva banka prviot pat site pocinjaat so sitno! Primerot deka imame kriminalec za premier ne e dobar ama to je to .... balkane moj!

PS: Nemoj da krades kebapi ...jas ke te castam!
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Добро лошо се изразив со доживотниот затвор. Ама пак треба да е во затвор долго време со оглед на тоа за некои смешни кражби се даваат тешки казни. Баш ко што спомна за тој со ќебапите. Осуден криминалец е Заев. Што ќе го спречи сеа повеќе да краде од државна каса ко другиов што праеше?
Не се изрази лошо него ги немаш информациите кои се прелесно достапни.

Во врска со тоа што би го спречило зз да го прави истото, можам да ти дадам две легитимни причини:
- грујико да оди у затвор на тешка робија и он да се плаши за да не му се случи истото за пар години
- да биде свесен како што народ (а не членови на есдеес) беа први што кренаа глас против грујико, истото може да му се деси и него, па потоа истото сценарио што следи, веќе две-три години
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Добро лошо се изразив со доживотниот затвор. Ама пак треба да е во затвор долго време со оглед на тоа за некои смешни кражби се даваат тешки казни. Баш ко што спомна за тој со ќебапите. Осуден криминалец е Заев. Што ќе го спречи сеа повеќе да краде од државна каса ко другиов што праеше?
Логикава ти е дај не се туширам, секако утре пак ќе се испотам(n)
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
U noramalno praveden sistem...i dvjacata ke bidete osudeni za aktot i deloto!Visinata na kaznata ke se odredi spored namerata (prisrasnost,glad,ljubomora..etc) i dosieto\istorijata na osudenikot! Vo sekoj slucaj kradecot si ostanuva kradec i treba da lezi! Nikoj ne ograbuva banka prviot pat site pocinjaat so sitno! Primerot deka imame kriminalec za premier ne e dobar ama to je to .... balkane moj!

PS: Nemoj da krades kebapi ...jas ke te castam!
Битен момент, многу битен.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Заев е осуден??? за криминал од нецел милион, односно 700.000 евра, што е далеку од МИЛИОНСКИ СУМИ (освен ако не ги глеаш у денари).
Баш би сакал ако можеш да ја најдеш пресудата, ако ја има нели, за кое дело, кога и на колку време е осуден?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom