Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Па јасно бе валво, на сликата што ја ставив пише дека просечната бруто плата во Словенија е малку над 800 евра. Што не ти е јасно со платите?

Колку сакаш да зема сестра ти како најобичен работник во фабрика бе човече? 1000ка? Ова е иста фабрика како оние кај нас што ги свлече паторот, Ван Хол, Ман Хол и служат за е вакви емигранти како блогерот и сестра ти што ќе стигнат и ќе најдат најобична работа затоа што немаат доволно образование. Само што има една разлика, Ревоз е во топ 6 извозници во Словенија а Словенија својата економија ја темели на извоз во Германија, Австрија, Италија итн.

И дај не ме заебавај, ако и е лошо на сестра ти зошто не се врати тогаш во Македонија? Или па да отиде во друга земја, да речеме Германија, Холандија или па проблем е што не те пуштаат таму ако не шпрехаш дојч или нидерланден?

Сега значи не е битно тоа што Словенија е земја со А+ кредитен рејтинг од Стандард енд Пуарс, со најписменото население во регионов, со највисока просечна плата после UK, Германија, Франција, Белгија, Холандија, со Human Development Index од 0,9 на скала од 0 до 1, битно е што била септичка јама само затоа што валво и сестра му не успеале да се снајдат.

Знаеш кога ќе падне Словенија? Кога Германија, Австрија и Италија ќе и го забранат пласманот на производите во нивните земји, ќе и го сопрат извозот. А тоа знаеш кога ќе се случи? Никогаш, зошто тие не се Македонија се некои други да им се криви и знаат како и каде да пласираат производи додека ние се ебаваме со Казахстан што ги имал сите елементи од периодниот систем.

Научи словенечки, земи диплома од факултет, вклопи се во колината без тие тупи балкански припрости сфаќања и ќе правиме муабет колку плата ќе земаш.
Eh, ne se vadi sega druze. Slovenija e provereno promasena destinacija od sekoj aspekt za emigracija.
Patem tuka konstantno se kenja deka rabotnicka plata e 1000 evra, eve vi kolku se platite. Tie so lezat tamu u drzavno zemaat 1000e+ da, a drugite ofcicki si pasat trevicka, ima tamu dosta treva.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
@valvoline постот што го "лајкна" е од саркастичен карактер, дочитај го до крај. Дискусијата ти е апсурдна.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Eh, ne se vadi sega druze. Slovenija e provereno promasena destinacija od sekoj aspekt za emigracija.
па што барате со сестра ти таму кога е промашена? Дајте си оставки, оставете простор на некого на кого не му е промашена, што друго да ти кажам.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
па што барате со сестра ти таму кога е промашена? Дајте си оставки, оставете простор на некого на кого не му е промашена, што друго да ти кажам.
Ja odam cisto poslovno, po koli i delovi. I usput da im odnesam na sestra mi i zetot poneso za jadenje so ima ukus na hrana a ne na guma :) Nikogas ne bi se selel i ziveel tamu, treba da si nenormalen vo Slovenija da baras egzistencija i zivot. Istovo vazi za site ex komunisticki kolhozi.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Ja odam cisto poslovno, po koli i delovi. I usput da im odnesam na sestra mi i zetot poneso za jadenje so ima ukus na hrana a ne na guma :) Nikogas ne bi se selel i ziveel tamu, treba da si nenormalen vo Slovenija da baras egzistencija i zivot.
Аааааа значи и двајцата имате користи од таа земја ама ја плукате по форуми, ваква таква :) Сега па ми е уште појасно зошто не можете да се вклопите во таква средина, уживај ;)
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
СДСМ го чека историска улога каква имаа малкумина досега, можеби на времето Филип Македонски, или Македонија 1945, да ја издигнат земјата од пепел и урнатини, да ја обноват, зајакнат, оформат.
Пари беа најбитни на педходна власт, реки пари се слеваа во пералната каде дел одеше на проекти за кои денес нема ни трага испарени и повторно кондезирани во приватни сметки, плацеви, згради и населби, лимузини и скапоцени гардероби на локалните моќници.
За да се воведе ред и контрола не треба пари, треба воља одлучност и решителност а кога ќе се има ред и правда, лесно ќе се контролира секој денар и евро кој зел од каде под какви услови и за што се потрошени.
Секако како пример ќе послужат и стотици осудени криминалци и нивните одземени нелегални имоти, како опомена за секој кој мисли да се поигрува со народните тешко спечалени пари.
ima edna druga dobra strana na tvoive hvalospevki
a taa e sto kje ima pisan dokaz za tvoite ocekuvanja od novata vlada i da mozeme da napravime konstruktivna kritika posle 100 dena.
da ne bide posle`ama ja ne rekov toa`
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Morav lajk da stavam radi duhovitost. Inaku i tamu krmaci se zaposednati po sekakvi klativratovski fotelji, ist e sistemot. Slicni gudinja im se pojavuvaat i im baat po mediumite kolku e ubavo da rabotis po toa koncentraciskite logori - pardon fabriki ko ovaa Revoz za minimalna plata.
Ама чекај бе малку. Јас ќе ти најдам човек од Монте Карло, Лихтенштајн, Брунеи, Абу Даби што ќе ти сведочи дека тоа се ѓубре од држави и дека едвај преживува - некој физички работници, од градежништво, амали...а ќе зеам сведоштво од сале, орце, станисављева, да ти кажат за ФИРОМ два-три збора: све мед и млеко, лова до крова, секс, дрога и рокенрол. И? Тоа се релевантни, просечни искази? Дај малку биди објективен, инаку ти се исмеваат другиве.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Eve eden bloger kako go opisuva svojot raboten angazman vo Revoz za mizerna plata od 600-700e neto, isto kolku so zema sestra mi. Znaci se raboti za edna od najgolemite fabriki vo Slovenija. Prevedeno so gogle translate, kolku se razbira tolku. Samo za napomena 800e bruto e cca 550e 900e bruto e cca 600-650e, tolku da gi razbirate rabotite:
Vaki ...vidi gi ovie be...istiot muabet ko ja i ti pred nekolku godini...koa ti tvrdese deka nie vo stranstvo cistime klozeti!
Elaboriraj im...kolku ti toa imas vozeno aka setano po EU i deka nikade necini ...i deka site tvoi poznanici po evropa isto go velat ...ama nikoj ne se vraka od inat! A tek za kvalitetot na hranta...kako se tepaat po nasite kvalitetni ovosja i zelencuci!
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Eh, ne se vadi sega druze. Slovenija e provereno promasena destinacija od sekoj aspekt za emigracija.
Patem tuka konstantno se kenja deka rabotnicka plata e 1000 evra, eve vi kolku se platite. Tie so lezat tamu u drzavno zemaat 1000e+ da, a drugite ofcicki si pasat trevicka, ima tamu dosta treva.
Аман бе чоече ко слеп за стап се фати за платите у Европа и платите у Македонија. И во темана за Ауфидерзен Македонијо и тука. Де олабај се за бога милога oтече веќе најсериозно!
Безвезе се трупа темава со неповрзани срања.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Vaki ...vidi gi ovie be...istiot muabet ko ja i ti pred nekolku godini...koa ti tvrdese deka nie vo stranstvo cistime klozeti!
Elaboriraj im...kolku ti toa imas vozeno aka setano po EU i deka nikade necini ...i deka site tvoi poznanici po evropa isto go velat ...ama nikoj ne se vraka od inat! A tek za kvalitetot na hranta...kako se tepaat po nasite kvalitetni ovosja i zelencuci!
Не знам кој беше од таа тема што ја тераше Леандра да стави слика од пејчекот од Германија дека стварно зема толкава голема сума на пари а не чисти веце ама се мислам дека валво беше :icon_lol: идат по земјиве без јазик, без образование, без компјутери и после не било како што викале, епа не е.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ама чекај бе малку. Јас ќе ти најдам човек од Монте Карло, Лихтенштајн, Брунеи, Абу Даби што ќе ти сведочи дека тоа се ѓубре од држави и дека едвај преживува - некој физички работници, од градежништво, амали...а ќе зеам сведоштво од сале, орце, станисављева, да ти кажат за ФИРОМ два-три збора: све мед и млеко, лова до крова, секс, дрога и рокенрол. И? Тоа се релевантни, просечни искази? Дај малку биди објективен, инаку ти се исмеваат другиве.
Vo taa fabrikata Revoz crncat ko magarinja najmalku 3000 luge za plata so e za zapadot krajno dno. A takvi se platite vo site najgolemi slovenski fabriki. Vo Gorenje koj mislam deka e najgolem konzorcium to est proizvoditel so poveke fabriki platite se isto mizerni od 600-800e.
patem i tamu imaat ogromen visok na klativratovski diplomi, nema rabota za kostumisanii, se barat argati so sredno za minimalec.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Нешто реакција, коментар ова она на "предвиденото" од моја страна :)
Брат, предвиде нереди, паралелни влади и „нешто многу полошо“. Нит нереди, нит паралелна Влада, доби шамари од Европа оној што требаше да добие и тоа е тоа, мандатот доделен :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Vaki ...vidi gi ovie be...istiot muabet ko ja i ti pred nekolku godini...koa ti tvrdese deka nie vo stranstvo cistime klozeti!
Elaboriraj im...kolku ti toa imas vozeno aka setano po EU i deka nikade necini ...i deka site tvoi poznanici po evropa isto go velat ...ama nikoj ne se vraka od inat! A tek za kvalitetot na hranta...kako se tepaat po nasite kvalitetni ovosja i zelencuci!
Pa i si stojam zad toa, Svajcarija i Norveska ne se vo EU i zatoa se najdobri. Drugoto e sve kiselo grozje. Ama kako i da e sve e podobro nego da go gledas ova guzenje na ljockite i prodavanje na drzavata samo za pusta vlast. I WC da cistis tamu e poarno nego ovaa sramota.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
ima edna druga dobra strana na tvoive hvalospevki
a taa e sto kje ima pisan dokaz za tvoite ocekuvanja od novata vlada i da mozeme da napravime konstruktivna kritika posle 100 dena.
da ne bide posle`ama ja ne rekov toa`
уше сега можеме да се вратиме назат последни месеци на хвалопојките како нема шанса заев да пави влада, да добие мандат дека ова или она ќе му се направи дека трамп нема да дозволи...
А и во следни месеци и години ќе можеме да се враќаме дека немало криминал, нема да ги апсат или судат
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Канада не чини, Словенија не чини, јаделе гуми место храна.. Одиме понатака..
Ako ova go upati na mene, kanada nikade ne sum ja spomnal, nitu komentiral. Nit sum videl nit znam kako e so e tamu. Za Slovenija ti garantiram deka e kanta, isto i Hrvatska.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom