Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.868
Би се кладел со тебе околу ова ама не спаѓаме во иста каста. Ај по еден сендвич, толку можам.
@silmarillion за еден сендвич ја направи ѓупската. Или пак да те прашам уште си на мислење дека Заев нема да направи влада ?
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
@Ѓорѓи Н. Дали ЗЗ треба да си даде оставка од местото претседател на СДС затоа што ги изгуби изборите? Нели 51>49. На што си после денешниве случувања?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Значи не била наједноставно и било приватно. Седни и кај нас на приватно и види колку ќе ти земат за иста услуга.
истиот муабет беше и за фризерите и за авто сервисерите ама џабе е. Чистење забен камен приватно кај нас, шематска работа што ја даваат на студенти стажисти во други земји е 4600 денари за сите квадранти.

ама џабе е еве гледам утврдивме дека другиве земји се септички јами само зашо валво и сестра му со (најверојатно) само средно завршено и без јазик работат по 6 смени за по 400 евра и скапо е да центрираш гуми секој ден.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Samo sakam da kazam deka i Slovenija (Hrvatska, Ungarija,Slovacka....) e isto najobicna komunisticka septicka jama. Treba da si lud tamu da se selis. Svajcarija, Norveska, tuka za mene zavrsuva izborot za eventualno selenje. Inaku ubedlivo najubava mi e Italija, posebno okolu Bolonja i Venecija, ama i tamu uste odamna gi skina krizata
Ти како што си по кафански живот у Швицарска и Норвешка треба да земаш 30-40к евра за да можеш да живееш таков живот.
Секаде е убаво да живееш, ако платата ти е барем 3-пати поголема од ќиријата во тој град, но ако разговараме за Швицарска и Норвешка и другите северни земји треба да си го смениш менталитетот, што за балканците е многу тешко, посебно со кола секаде
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
истиот муабет беше и за фризерите и за авто сервисерите ама џабе е. Чистење забен камен приватно кај нас, шематска работа што ја даваат на студенти стажисти во други земји е 4600 денари за сите квадранти.

ама џабе е еве гледам утврдивме дека другиве земји се септички јами само зашо валво и сестра му со (најверојатно) само средно завршено и без јазик работат по 6 смени за по 400 евра и скапо е да центрираш гуми секој ден.
Eve eden bloger kako go opisuva svojot raboten angazman vo Revoz za mizerna plata od 600-700e neto, isto kolku so zema sestra mi. Znaci se raboti za edna od najgolemite fabriki vo Slovenija. Prevedeno so gogle translate, kolku se razbira tolku. Samo za napomena 800e bruto e cca 550e 900e bruto e cca 600-650e, tolku da gi razbirate rabotite:

https://translate.google.si/translate?sl=sl&tl=mk&js=y&prev=_t&hl=sl&ie=UTF-8&u=https://kostinmozeg.wordpress.com/2016/11/16/revoz-iz-drugega-zornega-kota/&edit-text=&act=url
 
V

viktora

Гостин
А како реагираше полицијата контролирани од патриотите на скопското кале? Зошто им ги ваѓаа лисиците на тепачите, а ги притвораа тепаните? Ајде не се филмај, ова не е од сега со знамињава по трибини. Иначе честито опозиција.

Ако гледаш така и од шарените никој не одговараше иако пола град го демолираа.Ниту па оние што запалија автобус....
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
@Ѓорѓи Н. Дали ЗЗ треба да си даде оставка од местото претседател на СДС затоа што ги изгуби изборите? Нели 51>49. На што си после денешниве случувања?
Јас не сакам да им ја кројам работата партиите. Кој како мисли нека си работи, сепак се тоа приватни друштва.
ЗЗ сам најави оставка ако изгуби и лидерите на сериозните партии не ги личи да лажат.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Сите соученици, познаници, колеги од факултет што отидоа во Словенија се вратија тука. Посебно навалија у контингенти да се враќаат кога паторот ги објави тие курсевите за везење и плетење у Агенција за вработување со оној крмакон директор. Баш објавуваа статуси: "јебеш нечист воздух под Триглав, мизерна плата, опасна земја Словенија - Фајром хир ви кам!"
 

Кајганеро

Немој не ме радуј!
Член од
3 јули 2010
Мислења
2.827
Поени од реакции
2.694
Ако гледаш така и од шарените никој не одговараше иако пола град го демолираа.Ниту па оние што запалија автобус....
Абе што да ти кажам... за нередиве во собранието Иванов сака помилување, греота дечките не осрамија пред цел свет па немора да си одлежат, се тоа од патриотски побуди, после ВМРО се оградува од нив и така страда нароод...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Eve eden bloger kako go opisuva svojot raboten angazman vo Revoz za mizerna plata od 600-700e neto, isto kolku so zema sestra mi. Znaci se raboti za edna od najgolemite fabriki vo Slovenija. Prevedeno so gogle translate, kolku se razbira tolku. Samo za napomena 800e bruto e cca 550e 900e bruto e cca 600-650e, tolku da gi razbirate rabotite:

https://translate.google.si/translate?sl=sl&tl=mk&js=y&prev=_t&hl=sl&ie=UTF-8&u=https://kostinmozeg.wordpress.com/2016/11/16/revoz-iz-drugega-zornega-kota/&edit-text=&act=url
Па јасно бе валво, на сликата што ја ставив пише дека просечната бруто плата во Словенија е малку над 800 евра. Што не ти е јасно со платите?

Колку сакаш да зема сестра ти како најобичен работник во фабрика бе човече? 1000ка? Ова е иста фабрика како оние кај нас што ги свлече паторот, Ван Хол, Ман Хол и служат за е вакви емигранти како блогерот и сестра ти што ќе стигнат и ќе најдат најобична работа затоа што немаат доволно образование. Само што има една разлика, Ревоз е во топ 6 извозници во Словенија а Словенија својата економија ја темели на извоз во Германија, Австрија, Италија итн.

И дај не ме заебавај, ако и е лошо на сестра ти зошто не се врати тогаш во Македонија? Или па да отиде во друга земја, да речеме Германија, Холандија или па проблем е што не те пуштаат таму ако не шпрехаш дојч или нидерланден?

Сега значи не е битно тоа што Словенија е земја со А+ кредитен рејтинг од Стандард енд Пуарс, со најписменото население во регионов, со највисока просечна плата после UK, Германија, Франција, Белгија, Холандија, со Human Development Index од 0,9 на скала од 0 до 1, битно е што била септичка јама само затоа што валво и сестра му не успеале да се снајдат.

Знаеш кога ќе падне Словенија? Кога Германија, Австрија и Италија ќе и го забранат пласманот на производите во нивните земји, ќе и го сопрат извозот. А тоа знаеш кога ќе се случи? Никогаш, зошто тие не се Македонија се некои други да им се криви и знаат како и каде да пласираат производи додека ние се ебаваме со Казахстан што ги имал сите елементи од периодниот систем.

Научи словенечки, земи диплома од факултет, вклопи се во колината без тие тупи балкански припрости сфаќања и ќе правиме муабет колку плата ќе земаш.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Сите соученици, познаници, колеги од факултет што отидоа во Словенија се вратија тука. Посебно навалија у контингенти да се враќаат кога паторот ги објави тие курсевите за везење и плетење у Агенција за вработување со оној крмакон директор. Баш објавуваа статуси: "јебеш нечист воздух под Триглав, мизерна плата, опасна земја Словенија - Фајром хир ви кам!"
Morav lajk da stavam radi duhovitost. Inaku i tamu krmaci se zaposednati po sekakvi klativratovski fotelji, ist e sistemot. Slicni gudinja im se pojavuvaat i im baat po mediumite kolku e ubavo da rabotis po toa koncentraciskite logori - pardon fabriki ko ovaa Revoz za minimalna plata.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom