Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Priznajte si i sami deka i kaj vas doma dnevnata agenda e kako da se izbega dodeka e vreme. Moze da plukate po vmrovcite kolku sakate ama toa e vistinata.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Kapele ne kapele eve zapamtete sto sum kazal. Tie so go glasaa sds svesno ili nesvesno i zabija poslednite klinci na kovcegot makedonija. Sekogas sum bil protiv iseluvanje, ama posle seto ova so se sluci samo ke izrazam golema podrska za tie sto otisle i tie sto se spremaat.
А оти заминаа 600.000 Македонци од 2004 до 2016?
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.915
Znaci Nikola Popovski e kriv zatoa sto mladite si zaminaa u vreme na DPMNE ? Nemozes da sporeduvas dve razlicni vreminja i raspolozivost so razlicni resursi. Kako bi go namalill dolgot Popovski, dokolku go vovedese tvojot nacin na rabotenje ?
Vo toj period nie izleguvavme i zakrpenuvavme ekonomski od voen konflikt (scenario na DPMNE), mozes da go vidis trendot na namaluvanje na dolgot vo negovo vreme od linkovite sto ti gi postirav. Spored mene toa e za pofalba. Chesno i domakjinsko rabotenje so parite na narodot.
Ова твоево "во тој период ние излегувавме и закрепнувавме економски од воен конфликт" е типичната реторика на Бранко Црвенковски, немој ни да момент да помислиш дека ти држи вода.

Видовме ние чесно и домаќинско работење со парите на народот од страна на Владо Димов, кој до денешен ден е во бегство, ама тој не е твојот миленик Никола Поповски.

Патем, и во времето на твојот миленик Никола Поповски младите си заминуваа, разликата е во тоа што денес заминуваат во многу поголеми и помасовни емиграциски бранови, но и претходно си заминуваа.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Vistinata e deka sega doprva ke pocne egzodusot na makedonskiot narod. Pa narod svesno sto glasa za covek sto bez sram javno i otvoreno ti ja prodava drzavata i ne si zasluzuva drzava. Posle seto ova so go svari velepredavnikot vrakanje nazad nema, Makedonija e gotova.
Кој ќе замине, оние барабите што тепаа ?
Администрацијата што е вработена од вмро ?
Тие братче, едвај у македонија успееја да најдат работа, ради вмро. Во било која земја се знае дека треба да се работи, треба јазик.
Луѓето емигрираат заради економски причини, а не идеолошки.
 
S

Samurai_Sk

Гостин
Човек што подржувал вмро сите овие години нема капацитет да се снајде надвор, не се плашете Заев ке биде фер ке ви даде субвенции за одгледување свињи
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.842
Поени од реакции
14.214
Мене ме интересира само вие што викате сите се исти, исто ќе биде, да ми одговорите ако може - како по вас требаше да се среди ситуацијава и како би изгледал перфектниот излез од сето ова? Ок знаеме дека двете страни се со срамна историја, што требаше да се направи?
Пошто се пронаоѓам во ова што го напиша ќе ти одговорам.
Има едно многу безболно решение што не ни бара протести на улица.

Бојкотирање на секакви избори со што тие ќе бидат прогласени за неважечки бидејќи ќе нема доволна излезеност. Услов за постигнување на успешни избори - на никого не му се дава мнозинство да формира влада дур не се направи една чистка (оставки) од политичката сцена и да дојдат нови ликови на лидерските позиции без докажано криминално или терористичко минато позади нив. Исто така да се стави крај на национализмот еднаш засекогаш (ова како прв услов со болдиран фонт 100ка би го ставил)

Еве лично мене гласовите ми се неважечки, одам да гласам само за да го ишкртам цел лист да не ми го злоупотребат гласот. Ова го сметам како вид на револт зошто ниту една опција не ми се допаѓа.

Ама ова сценарио е само фиктивно и идеалистичко и нема никад да се оствари зошто луѓето кај нас не сакаат вистински промени. Сега кога падна Гвујо и дојде Зајко на власт можам да се кладам дека пола од ликовиве на темава што кењаат за Гвујо ги боли курот дали ќе лежи затвор бидејќи тоа е ирелевантно сега. Важно нивниот пастир си дојде на власт, ќе им обезбедни некоја мизерна живеачка со која ќе бидат среќни и крај на муабетот.

Зајко само да дојде на власт ќе му ебе матер на Гвујо, а потоа ќе му се стави и на Ахмети иако моментално ДУИ му треба за власт да имаат...потоа?? Потоа лом ќе ги направи. Абее уостај, седи раат. Во ова ни самите не веруваат.

За крај. Кога веќе знаеме дека двете страни се со ПРЕсрамна историја, зошто повторно да бираме помеѓу нив? Едноставно овој народ нема свест, нема интелегенција да види подалеку од својот носот. На запад се краде исто, ама таму ако те фатат на дело у истиот момент те НЕМА од политичка сцена. Т.е што на запад во мочанана Романија се дигнаа пола милион луѓе за многу помала работа од кај нас. Тука фатени на дело со снимки и разговори, па еве ги со години си тераат гајле си немаат. Тоа е.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
А оти заминаа 600.000 Македонци од 2014 до 2016?
Toa se partiski prikazni. Slicno ko fantomskite glasaci. I se iseluvale i se vrakale. Posle seto ova ke ima samo iseluvanje. So intenzitet x100 od segasniov. Zastanete malce zemete zdiv, i razmislete za ova so vi kazuvam. Dobro znaete i ke sfatite deka ova e vistinata i deka ZZ ja zakopa Makedonija uste pred da dojde na vlast.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.703
Поени од реакции
1.610
Мислам дека Заев живее во некоја заблуда и цело време се прави на Тошо, ветува разни мерки, разни глупости, попусти нз веќе што, толку глупо ми изгледа ова како никој во СДСМ не знае дека сме толку задолжени што немаме ни за леб, а не па за чоколада (имаше и посебна тема на форумов за ова). Најверојатно ќе треба остерити мерки да се воведат, а не разни глупости. Толку си ги сака празните ветувања, па затоа се врти во истиот круг како Груевски. Ало Зоки освести се, види колку сме задолжени не трескај глупости за живот во МК, стегни го ременот и збори за вистинската слика во држаата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Лекарското на Кочан не било уверливо според СЈО. Не знам каков вид на лекарско мислење се дава во ваков случај за да имаш оправдание (дали е само изјава/писмено мислење или мораат да достават снимки, ЕКГ, ехо..? @wicked_1 @true blue )

Зошто резултати од ехо и од екг не можеш да измајмунисаш ама ако е само писмено мислење можеш сешто да измислиш. Само што уверена сум дека пишувало нешто како тонсилитис дека е причината, како децана кога бегаат од часови. :D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Toa se partiski prikazni. Slicno ko fantomskite glasaci. I se iseluvale i se vrakale. Posle seto ova ke ima samo iseluvanje. So intenzitet x100 od segasniov. Zastanete malce zemete zdiv, i razmislete za ova so vi kazuvam. Dobro znaete i ke sfatite deka ova e vistinata i deka ZZ ja zakopa Makedonija uste pred da dojde na vlast.
не се партиски прикаски тоа се податоци на Светската банка а такви податоци има и европската комисија за исленици (мигранти)
Светската банка не е во рацете на СДСМ.
Значи према тебе која мака натерала 600.000 Македонци да избегаат од овде за 10 години?
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Пошто се пронаоѓам во ова што го напиша ќе ти одговорам.
Има едно многу безболно решение што не ни бара протести на улица.


Бојкотирање на секакви избори со што тие ќе бидат прогласени за неважечки бидејќи ќе нема доволна излезеност. Услов за постигнување на успешни избори - на никого не му се дава мнозинство да формира влада дур не се направи една чистка (оставки) од политичката сцена и да дојдат нови ликови на лидерските позиции без докажано криминално или терористичко минато позади нив. Исто така да се стави крај на национализмот еднаш засекогаш (ова како прв услов со болдиран фонт 100ка би го ставил)

Еве лично мене гласовите ми се неважечки, одам да гласам само за да го ишкртам цел лист да не ми го злоупотребат гласот. Ова го сметам како вид на револт зошто ниту една опција не ми се допаѓа.

Ама ова сценарио е само фиктивно и идеалистичко и нема никад да се оствари зошто луѓето кај нас не сакаат вистински промени. Сега кога падна Гвујо и дојде Зајко на власт можам да се кладам дека пола од ликовиве на темава што кењаат за Гвујо ги боли курот дали ќе лежи затвор бидејќи тоа е ирелевантно сега. Важно нивниот пастир си дојде на власт, ќе им обезбедни некоја мизерна живеачка со која ќе бидат среќни и крај на муабетот.

Зајко само да дојде на власт ќе му ебе матер на Гвујо, а потоа ќе му се стави и на Ахмети иако моментално ДУИ му треба за власт да имаат...потоа?? Потоа лом ќе ги направи. Абее уостај, седи раат. Во ова ни самите не веруваат.

За крај. Кога веќе знаеме дека двете страни се со ПРЕсрамна историја, зошто повторно да бираме помеѓу нив? Едноставно овој народ нема свест, нема интелегенција да види подалеку од својот носот. На запад се краде исто, ама таму ако те фатат на дело у истиот момент те НЕМА од политичка сцена. Т.е што на запад во мочанана Романија се дигнаа пола милион луѓе за многу помала работа од кај нас. Тука фатени на дело со снимки и разговори, па еве ги со години си тераат гајле си немаат. Тоа е
.
Нема да одат работиве вака. Ќе биде спуштен прагот на некоја смешна вредност и барабите ќе си ги извадат најблиските да гласаат. После се случува истиот circle jerk што го гледаме последниве години.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Бојкотирање на секакви избори со што тие ќе бидат прогласени за неважечки бидејќи ќе нема доволна излезеност.
Одличен план. Само што во Македонија не постои цензус за изборите да бидат успешни, што практично значи дека е доволно на избори да се појават политичарите со семејствата за изборите да бидат важешки.

Ама нема врска, ти битно имаш решение.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Лекарското на Кочан не било уверливо според СЈО. Не знам каков вид на лекарско мислење се дава во ваков случај за да имаш оправдание (дали е само изјава/писмено мислење или мораат да достават снимки, ЕКГ, ехо..?
и во затвор ќе има лекарска нега. Плус во затвор ќе биди стално под надзор и ако му се слоши одма ќе викнат брза помош а вака сам замисли дома во џакузи да му се снеарни или дур е негде сам.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom