Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2017
Мислења
51
Поени од реакции
26
cekaj ovaj broj mi go dadoja 12376/2012 ko bev na intervju... i posle kartonceto e kaj toj so mi mi posreduvase za bugarskiot i neznam dr so pisi/... mozi li da go ima tamu pinot???[DOUBLEPOST=1494971177][/DOUBLEPOST] ovaj broj im e od intevjuto ko bev 2012.. mozi li da go pisi pinot na karticata??? imase broj drug go skrtnaa i ovaj mi go pisaa ko bev na intevju
Da. Pinot go pishuva na kartichkata
 
Член од
17 јануари 2016
Мислења
18
Поени од реакции
27
Поздрав до сите во темава
околу 25 месеци сум на дополнителна проверка ,22 месеци откако однесов дополнителни документи стари од баба и дедо венчаница.
Денес ми се смени статусот

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

ова ми е новиот статус иначе сум од 20**/2014 дали знае некој што е следно каков статус да очекувам и дали случајно имам некакви шанси да тргнат работиве кон подобро и мозеби ќе доде карајот на целава процедура
Поздрав до сите
 
Член од
4 април 2015
Мислења
179
Поени од реакции
251
Zdravo decki, dali ima nekoj nekakva informacija sto ponatamu za nas na koi pred mesec dena ni se smeni statusot od finalna na dopolnitelna :

Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка,

Dali nekoj se slusna so svojot posrednik, dali nekoj odnese original dokumenti vo MP? Mnogu e cudno sto ne pisuva zosto sme izvadeni na dopolnitelna i ne pisuva dali treba da doneseme nekakov dokument. Pozdrav do site na forumot !
 
D

Drexel

Гостин
Мислам дека ние што сме на дополнителна треба да причекаме до крајот ма месецот за да ново избраниот министер за правда и претседателот или под претседател се договорат како ќе тече процедурата за државјанство и што ќе бараат како документи, дали само потврда од дабч со наведени работи што докажуваат потекло, или доставување оригинали заедно со потврда од дабч...бар така ми рече посредникот а и има логика бидејќи има релативно нов претседател и нова влада
 
Член од
21 ноември 2014
Мислења
238
Поени од реакции
76
Поздрав до сите во темава
околу 25 месеци сум на дополнителна проверка ,22 месеци откако однесов дополнителни документи стари од баба и дедо венчаница.
Денес ми се смени статусот

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

ова ми е новиот статус иначе сум од 20**/2014 дали знае некој што е следно каков статус да очекувам и дали случајно имам некакви шанси да тргнат работиве кон подобро и мозеби ќе доде карајот на целава процедура
Поздрав до сите
Sega si na ponovo razgleduvanje na dokumentite i sega ke bide konecno za 2..3 meseca ke se znae.Pozdrav i so sreka .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE
Член од
2 октомври 2016
Мислења
349
Поени од реакции
294
зад'лженијата на вицепремиера по икономическата и демографската политика Валери Симеонов ште е координацијата на работата на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.

В'преки че лидер'т на НФСБ беше този, којто пледира за ограничаване на правата на с'народниците ни зад граница при гласуване и репликата му, че б'лгарите зад граница "му се мотајат в краката", тој все пак поема ресора с решение на Борисов. Katastrofa e ovoj simeonov

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Е многу добар сигнал праќа новава влада на ГЕРБ и ПФ. :mad:
Извини не сум дo тoлку упaтен штo престaвувa oвa зa нaс кaндидaтите? Пoтешкo дo држaвјaнствo или штo?вaљдa немa дa дoзвoлaт еден чoвек спoред лични убедувaњa дa oдлучувa зa тoлку мнoгу луге?oн се зaлaгaл дa се ускрaтaт некoј прaвa нa блгaрите в чужбинa oкoлу прaвo дa глaсaaт a не дa не се дaвaaт држaвјaнствa или јaс пoгрешнo рaзбирaм?
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Abe nema nisto loso. Simeonov e od PF toj bese so cel da se ogranic glasanjeto na bugarite vo stranstvo zaradi tie vo Turcija. Nema nisto loso za nas
Претпoстaвувaв зoштo пoлитикaтa нa бугaријa никoгaш не билa прoтив мaкедoнците дa земaaт буг држaвјaнствa пa сегa мaлку се пресекoв oк знaчи oстaнувa кoј и дa дoјде декa немa дa се престaне сo тaa тенденцијa зa издaвaње нa мaкедoнци сaмo oстaнувa дaли нa пoлесниoт или нa пoтшкиoт нaчин
 
Член од
10 март 2009
Мислења
1.300
Поени од реакции
1.161
Претпoстaвувaв зoштo пoлитикaтa нa бугaријa никoгaш не билa прoтив мaкедoнците дa земaaт буг држaвјaнствa пa сегa мaлку се пресекoв oк знaчи oстaнувa кoј и дa дoјде декa немa дa се престaне сo тaa тенденцијa зa издaвaње нa мaкедoнци сaмo oстaнувa дaли нa пoлесниoт или нa пoтшкиoт нaчин
Ama vo toa ne se ni spomnuva za prekratuvanje na drzavjanstva tuku deka sakal da go zakoci procesot na pravo na glasanje na izbori na bugarite vo stranstvo.[DOUBLEPOST=1495009645][/DOUBLEPOST]a dobro e toa sto tocno toj ke bide zamesan vo politikata so DABC zatoa sto e od PF
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.680
Поени од реакции
28.129
Ama vo toa ne se ni spomnuva za prekratuvanje na drzavjanstva tuku deka sakal da go zakoci procesot na pravo na glasanje na izbori na bugarite vo stranstvo.[DOUBLEPOST=1495009645][/DOUBLEPOST]a dobro e toa sto tocno toj ke bide zamesan vo politikata so DABC zatoa sto e od PF
Тaкa рaзбрaв и јaс нели пишaв сaмo сaкaв зa секoј случaј дa препрaшaм ;)
 
Член од
17 август 2016
Мислења
55
Поени од реакции
97
cekaj znaci ima 2 statusi posle onoj status: molbata vi e uvazena, predstoi izdavaneto na ukaz od viceprezidenta. Kako sto razbrav posle ovoj status znaci treba da bide ili odobren ukaz ili neodobren, i ako e odobren pa pak se ceka za potpis?
Ajdeee, jas mislev posle boldiraniot status se zema drzavjanstvoto, znaci imalo uste eden status i pak cekanje?
Јас сум ид 2013 во текот на годинати мн статуси ми се сменија,последно во еден месец 4 пати статусот ми се смени.Последно беше дека указот ми е одобрен и чекам потпис од вицепезидентот на Р.Бугарија тој статус ми седеше приближно 3 месеци.После пишуваше дека указот е потпишан од вицепрезидентот и да закажам датум за негово подигање.Откако го подигнав указот и откако го зедов пасошот статусот беше дека нема више информации.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
зад'лженијата на вицепремиера по икономическата и демографската политика Валери Симеонов ште е координацијата на работата на Д'ржавната агенција за б'лгарите в чужбина.

В'преки че лидер'т на НФСБ беше този, којто пледира за ограничаване на правата на с'народниците ни зад граница при гласуване и репликата му, че б'лгарите зад граница "му се мотајат в краката", тој все пак поема ресора с решение на Борисов. Katastrofa e ovoj simeonov

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Катастрофа е за Турците, не за другите Бугари (со такви документи).

Тој заедно со сите од Патриотическиот фронт беа бурно против групното гласање на Турците на последните нивни избори (ако премотате вести од предизборниот период, тие беа дури и на граница и симболично кренаа рампа против нив - турците - и имаше и некои други натегања) бидејќи токму тие (турските партии) се бореа за 3-то место на изборите и секој глас им беше важен (на Патриотите).

Освен политичката нетрпеливост кон граѓаните на Турција што имаат БГ пасоши (200 000, отприлика), Патриотическиот фронт е ЗА граѓаните во чужбина.

Би било ОК доколку сите Вие што сакате да земете државјанство на Бугарија барем малку научите нешто за неа, а да не се прашањата што се даваат на интервју. Нема да изигравам некој паметник, но бар еднаш во неделата еден осврт да имавте што се случува во Бугарија, нема да е на одмет. Еве ви линк, со сето на купче - http://bg.time.mk/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom