Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.916
ок Сабина, доволно е.

ова се однесува на мене? Партиска насока?

иди бегај бе. Кажи нешто за тенковите, Кељменди, Гостивар.
На здравје нека ти е субјективната дискусија со таков памет. :tapp:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
На здравје нека ти е субјективната дискусија со таков памет. :tapp:
те прашав нешто.. Не ми одговори. Добив некои визии како според тебе ќе изгледа иднината. Те прашав што мислиш за сјо, зошто е блокирано, ти велиш не е што е ноторна глупост или чиста лага. Јас не мислам сега допрва да цитирам случаи и да се навраќам 2 години наназад за да ти нацртам колку случаи се одбиени, колку предмети се стопирани. Информирај се самиот. Те прашав за нападите во собрание, ти велиш имало такви случаи, што е ноторна лага. Дали во Јапонија влегле параформации, банди, вооружени лица и извршиле напад врз пратеници? Да? Не?
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857


Ова е објавено пред нешто помалку од месец дена.

Ова е уште една епизода од серијалот Жедни преку вода, Балканфилм продукција.
Ако нема Меѓународен притисок нема буква да остане од антикорупција, и се прави се за амортизација на пристискот, од сите страни да се разбереме.

ова се однесува на мене? Партиска насока?
Конректно не спомнав никого, не знам зошто баш ти се препозна?!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
@Dexter26 , треба да ти стане јасно дека имаат партиска насока да не се навлегува во дебата во која нема контрааргументи, мислиш дека не знаат која е поентата на дискусијата?
Точно знаат, проблемот е што ако се прифати дискусија од тој тип, тоа отвара прашања што не одат во прилог на шаблонот.
Следен чекор е да те дискредитираат, веќе започнуваат со дефокусирања преку некој саркастични досетки.
Еве напиши дека се согласуваш со тоа дека потребна е да се понесе одговорност за цтниот понеделник и црниот четврток, за цеолкупниот коруптивен и партизиран систем...и?
Следен чекор кој се избегнува е конкретни решенија за конкретни проблеми, а тоа не може со шаблонски флоскули.
Дисксуија за трета опција се сведува на не госитни отпорот, и дека една единствена опција за промена на сегашната власт е таа, нивната што е точно, но одењето чекор понатаму е проблемот и преземање на одговорност заедно со власта...
Јебига ситуацијата ќе беше почиста и појасна , а вмро сега истеран на чистина , ако на време уште 2006 донесоа закон за ликвидација на сдсм и го раскупусаа сисе тоа тоа раководството, што на клоци, што по затвори , што у прогон.., а некој богами и у вечни ловишта.. Ама јадац , тие си требаат едни на други. Остаени сами на себе за пола година народ има , натопени со катран и увалкани во перја ..по улици да ги шутира....:):)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Конректно не спомнав никого, не знам зошто баш ти се препозна?!
очигледно декстерон не дискутираше овде со никој друг последниве страни или ај да се прајме будали. Се обидуваш нешто без везе да лепиш етикети, без никаков основ? Зошто? Со која цел?[DOUBLEPOST=1494887871][/DOUBLEPOST]
На здравје нека ти е субјективната дискусија со таков памет. :tapp:
ќе ми одговориш она што те прашав овде?
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.916
те прашав нешто.. Не ми одговори. Добив некои визии како според тебе ќе изгледа иднината. Те прашав што мислиш за сјо, зошто е блокирано, ти велиш не е што е ноторна глупост или чиста лага. Јас не мислам сега допрва да цитирам случаи и да се навраќам 2 години наназад за да ти нацртам колку случаи се одбиени, колку предмети се стопирани. Информирај се самиот. Те прашав за нападите во собрание, ти велиш имало такви случаи, што е ноторна лага. Дали во Јапонија влегле параформации, банди, вооружени лица и извршиле напад врз пратеници? Да? Не?
А јас само ти потенцирав дека ова не е ништо ново, бидејќи се случувало и во минатото. Не е никаква новост дека судовите и досега ослободувале криминалци, а и во иднина ќе ослободуваат криминалци, но тебе лично ептен те засегаат криминалците кои ги гони СЈО, додека за овие другиве кои никој не ги гонеше во 1990-те и во раните 2000-ти години не ти е гајле, бидејќи тоа било порано.

Поважно ти е дали се вршеле напади во минатото врз пратеници наспроти безбројните напади врз народот, како да само пратениците биле напаѓани од параформации, банди и вооружени лица, изгледа си заборавил дека добар дел од тие 123 ѓубриња од луѓе во Собрание всушност амнестираа терористи, ама тоа било порано, не е од минативе 2 години.

Не батка, или ти спаѓаш меѓу тие за кои @Klin вели дека имаат партиска насока да не навлегуваат во дискусија во која има контра-аргументи, или си доселеник во Македонија, па не си запознаен со сите идиотизми кои се имаат случено на овие простори изминативе 30 години.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Јебига ситуацијата ќе беше почиста и појасна , а вмро сега истеран на чистина , ако на време уште 2006 донесоа закон за ликвидација на сдсм и го раскупусаа сисе тоа тоа раководството, што на клоци, што по затвори , што у прогон.., а некој богами и у вечни ловишта.. Ама јадац , тие си требаат едни на други. Остаени сами на себе за пола година народ има , натопени со катран и увалкани во перја ..по улици да ги шутира....:):)
Делумно, ама сепак да се согласам со тебе за подвлеченото, само треба човек да мисли глобално, а да гледа што се случува локално и да го стегне партиското менгеме :)


очигледно декстерон не дискутираше овде со никој друг последниве страни или ај да се прајме будали. Се обидуваш нешто без везе да лепиш етикети, без никаков основ? Зошто? Со која цел?
Прво никого конкретно не спомнав, најмалку тебе па за да најдеш вака засегнат, тоа беше генерализирана реплика за исто такво појаснување. Јас сум проопозициски настроен, не знам за тебе. Еве самоетикетирање.
Само што дефинирањето на опозиција е релативна работа. Различна перцепција.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
А јас само ти потенцирав дека ова не е ништо ново, .
значи ајде да се помириме со фактот дека има криминал, дека се е исто. Во суштина значи ти и оние кои така размислувате придонесувате кон тезата -сите се исти. Пак да ти повторам, имаше шанси да се гони криминал од големи размери преку Сјо. Тоа со 1990 е лошо токму за довчерашната власт. Тоа се поени минус за сегашното судство кое не ги осуди тогашните криминалци. Сега истото судство има 2 минуси, сјо е блокирано.
Поважно ти е дали се вршеле напади во минатото врз пратеници наспроти безбројните напади врз народот, како да само пратениците биле напаѓани од параформации, банди и вооружени лица, изгледа си заборавил дека добар дел од тие 123 ѓубриња од луѓе во Собрание всушност амнестираа терористи, ама тоа било порано, не е од минативе 2 години.
Ти тврдеше дека напади се случувале и во други парламенти, не било ништо ново. Таа теза ја читав негде. Затоа те молам, објасни дали Јапонија или друга сериозна држава имало напад на параформации врз пратеници, на овој начин.
Не батка, или ти спаѓаш меѓу тие за кои @Klin вели дека имаат партиска насока да не навлегуваат во дискусија во која има контра-аргументи, или си доселеник во Македонија, па не си запознаен со сите идиотизми кои се имаат случено на овие простори изминативе 30 години.
не Декстер. Јас живеам во населба во која веќе функционира платформата, кај што требаше да го ставаат крстот. Но доволно е лични квалификации кон мене во Сабина стил. Впрочем тоа тебе не треба да те интересира, не е тема на муабет.
Значи те молам да ми одговориш она што те прашав, конкретно. Зошто вмро ја блокира сјо, кога се случувале во минатото вакви масовни контрапротести од администрација (напад врз службеници во општина Центар) и кога се има случено ваков напад врз собранието. Имај на ум кој владееше последните 12 години[DOUBLEPOST=1494889395][/DOUBLEPOST]
Прво никого конкретно не спомнав, најмалку тебе па за да најдеш вака засегнат, тоа беше генерализирана реплика за исто такво појаснување. Јас сум проопозициски настроен, не знам за тебе. Еве самоетикетирање.
Само што дефинирањето на опозиција е релативна работа. Различна перцепција.
не знам тогаш какви контрааргументи бараш во дискусија во која од цитирано појаснување за обвинение за Труст, лицето кое го подучуваш го шири муабетот на 1990та. Какви контрааргументи очекуваш за таков муабет? Во подфорум историја? А ни збор за блокираните судски процеси, за скоро воената состојба вечерта на 27ми? Надвор беше хаос не па внатре.
 
Последно уредено:

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
@concrete , која Запaдна Европа бе, ќе одиме ќе изиграваме морепловци за 10% од то шо тука некој го тепа, ама знање имање шо велиш ти, белосветско образовање, ум и то е то ;)

Јана Станисављева била ангажирана и во Агенцијата за странски инвестиции


овинарот Љубиша Станковиќ кој работеше во Утрински весник на својот Фејсбук профил објави дека директорката на МПМ, Јана Станисављева, покрај платата од 25.000 евра, имала и дополнителни приходи.
Таа била член и на Управен одбор на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Македонија.
Од оваа функцијата Станисављева е разрешена во март 2017 година откако ѝ истекол мандатот, според објавата во „Службен весник“.

[DOUBLEPOST=1494890113][/DOUBLEPOST]
не знам тогаш какви контрааргументи бараш во дискусија во која од цитирано појаснување за обвинение за Труст, лицето кое го подучуваш го шири муабетот на 1990та. Какви контрааргументи очекуваш за таков муабет? Во подфорум историја? А ни збор за блокираните судски процеси, за скоро воената состојба вечерта на 27ми? Надвор беше хаос не па внатре.
Не сакам да навлезам во дебата шо може ќе биде контрапродуктивна во овој момент, па тек тогаш да има етикетирања и сл, реалноста е дека делумно сте во право и двајцата, прво ниту тој ниту ти не ја поддржувате сегашната власт, за почеток, разликата е што тебе моментално ти е доволна само замена на власта, него не.
Каде точно имате конфликт во ставовите утврдете сами.
Еве почетна точка.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.916
значи ајде да се помириме со фактот дека има криминал, дека се е исто. Во суштина значи ти и оние кои така размислувате придонесувате кон тезата -сите се исти. Пак да ти повторам, имаше шанси да се гони криминал од големи размери преку Сјо. Тоа со 1990 е лошо токму за довчерашната власт. Тоа се поени минус за сегашното судство кое не ги осуди тогашните криминалци. Сега истото судство има 2 минуси, сјо е блокирано.

Ти тврдеше дека напади се случувале и во други парламенти, не било ништо ново. Таа теза ја читав негде. Затоа те молам, објасни дали Јапонија или друга сериозна држава имало напад на параформации врз пратеници.

не Декстер. Јас живеам во населба во која веќе функционира платформата, кај што требаше да го ставаат крстот. Но доволно е лични квалификации кон мене во Сабина стил. Впрочем тоа тебе не треба да те интересира, не е тема на муабет.
Значи те молам да ми одговориш она што те прашав, конкретно. Зошто вмро ја блокира сјо, кога се случувале во минатото вакви масовни контрапротести од администрација и кога се има случено ваков напад врз собранието.
Па баш и не се контрапротести бидејќи за да се контрапротести треба да има протести.

Не знам колку е ново ова со искористувањето на администрацијата за партиски цели, бидејќи и во 2004 година беше откриено дека анкетата со телефонско гласање во Чуму на А1 Телевизија за новата територијална организација на локалната самоуправа била наместена бидејќи голем број од телефонските гласови дошле од телефони од државната и од јавната администрација, претпоставувам дека тоа можеме да го наречеме пасивен протест на администрацијата.

Но настрана Чуму во 2004 година, можам да ти потврдам дека добар дел од бирократите од СДСМ учествуваа во повеќе наврати во протести - ненасилни за волја на вистината, но сепак добар дел од протестирачите беа вработени во државната и во јавната администрација - конкретно за овие кои јас лично ги познавам, можам да ти потврдам дека работат во казнено поправните установи како чувари и шефови на не знам какви таму затворски одделенија.

Зошто вмро ја блокира работата на СЈО ?

Зошто криминалци би ја блокирале работата на тие кои ги истражуваат нивните криминални активности ?

За волја на вистината, вмро не ја блокира работата на СЈО, бидејќи СЈО како што јас гледам, работи со полн капацитет без прекин, но судовите се тие кои ги одбиваат нивните предмети.

Ако прашуваш зошто судовите ги одбиваат нивните предмети, мојот одговор е - бидејќи така функционира партиското судство, исто како што и Агим Красниќи беше ослободен во 2005 година од страна на таа судијката - не и` го помнам името - која во телефонско интервју за А1 Телевизија мислам дека беше, имаше тестиси за да изјави дека со нејзината ослободителна пресуда докажала дека судството е независно. Па направи си сега ти математика колку напреднало судството од 2005 година па наваму.

Жал ми е ако си разочаран, но оваа сурова реалност не е од вчера, од секогаш постоела, разликата е во тоа што сега е поголема од порано, но не е ништо ново, единствено што е ново, односно постојано е предмет на промена, е бројот на партиските бирократи кој никогаш не бил поголем од денес. Разликата е во тоа што денес има многу повеќе корисни идиоти кои се подготвени на се` и сешто за сендвич и за ситна боранија.

Патем, ти прв почна со личните квалификации во Сабина стил, јас ниту те споредував со некого, ниту се обидов да те етикетирам.

Не знам дали имало напади со параформации врз пратеници во парламент во Јапонија или во некоја друга сериозна држава, но мислам дека ја преценуваш нашата положба ако мислиш дека Македонија е сериозна држава.

На крајот на краиштата, ние се граничиме со непризнаена држава во чиј што парламент функционира солзавец демократија, а чие што признавање од страна на Србија е еден од условите кои ЕУ и` ги наметнува за отпочнување на преговори за полноправно членство на Србија во ЕУ - подемократски барања здравје.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
Па баш и не се контрапротести бидејќи за да се контрапротести треба да има протести.
.
добро, како да ги квалификувам и да ги земам предвид овие твои изјави? Дека се шегуваш? Затоа и зборам дека си бил отсутен последниве 2-3 години. Контрапротестантите за црквата, за шарените, ...
За волја на вистината, вмро не ја блокира работата на СЈО, бидејќи СЈО како што јас гледам, работи со полн капацитет без прекин, но судовите се тие кои ги одбиваат нивните предмети.
и за ова не си сериозен. Прочитај за сите случаи како се одвиваа, документи како се криеја. Или ете ти го последниот Труст, укинување на притвор за осомничено лице за 17 милиони евра. Тоа е саботажа и блокада на работата на сјо.
Не знам дали имало напади со параформации врз пратеници во парламент во Јапонија или во некоја друга сериозна држава, но мислам дека ја преценуваш нашата положба ако мислиш дека Македонија е сериозна држава.
но ти тврдеше дека ова не е ништо невообичаено. Ја спомена Јапонија. Па тврдеше дека сите се исти...Дали вакво нешто се случило во нормални држави, ете и кај нас, дали порано се случил ваков напад на парламент? Да или не? Дали досега имало вакво предавање на власта? Со оружје, насилство? ниту во социјалистичка Македонија. Јас не паметам.
Жал ми е ако си разочаран, но оваа сурова реалност не е од вчера, од секогаш постоела, разликата е во тоа што сега е поголема од порано, но не е ништо ново, единствено што е ново, односно постојано е предмет на промена, е бројот на партиските бирократи кој никогаш не бил поголем од денес. Разликата е во тоа што денес има многу повеќе корисни идиоти кои се подготвени на се` и сешто за сендвич и за ситна боранија.
Многу добро знам, подобро од тебе пошто сум прилично постар ама да не разводнуваме муабет. Ова е прва ваква шанса да се гони криминал од вака големи размери. Сјо тргна добро, за жал другите институции го блокираат. Ако е се исто, избори не треба да има во иднина. Тогаш поддршката од протестантиве за барањето на вемерето за нови избори е непотребна и непродуктивна. Но за да се заштитат криминалите, вакви протести беа потребни.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.733
Поени од реакции
12.162
моментално ти е доволна само замена на власта.
не мораше да има ни замена на власта. Доколку лицата одговараа секој за своето. Не знам, не ти е јасно дека како граѓанин не ми е проблем кој е моментално на власт се додека работи за интересите на државата и сите граѓани. Но ниту работеа за државата ниту за народот. Рушвет се подразбира, нема држава без рушвет, ама со усул. Ова што го слушаме што се се случувало...? И видеото погоре јасно кажува. Ниту ги санкционираа оние кои во минатото работеа на овој начин, ги спуштија на дно дна сите државни сектори и државата во политички и економски смисол. Затоа, со помош на сјо, треба секој да си одговара за своето. Ако ова не се случи, има простор за корекција. Засега не знаеме.
 
Последно уредено:
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Подлите бугари му дадоа сите услови на Хитлер да ја нападне Југославија во 1941. Примија кај себе германски армии и дивизии, им даваа храна, транспорт, касарни и дозволија од нивна територија да се напдне друга земја. Немаа храброст ни сила самите тоа да го направат али после како мршојадци дојдоа да ги окупираат териториите кои ги завзеоа нацистите. Во следни 4 години вршеа терор, пљачка, колеа, затвараа стрелаа и жени и деца и старци и на германците им продадоа за пари 20.000 евреи кои завршија во гасните комори.
Единствена војна која бугарските гернерали и маршали ја видоа беше таа против партизаните во Македонија и Србија. И после 4 години таква борба, положија оружје и армиите им се распаднаа.
Самиот черчил имаше речено дека неќи да слушни за никакви бугари пошто му се лоши од самиот помен на такви гнаси.
Во Париз земјите победнички, ја прогласија бугарија за окупатор и слуга на фашисти и и наложија да плати отштети на Грција и Југославија.
Уште еден пример за бедотијата на бугарија е следен, се до 1948 година бугарија му се воодушувуваше на титова Југославија, и имаше склучено бројни меѓудржавни договори. Еден од тие договорите беше и дека Југоалсвија им простува на бугарите тие неколку милијарди долари воена отштета за злосторствата кои ги правеше на нејзина територија. Но во 1948 кога по налог на нивните нови господари - Сталин и СССР бугарите ги прекинаа односите со Југославија и ги откажаа сите договори склучени меѓу двете држави, освен таа кај шо им се простува долгот за воените злосторства.
Е па поциганско од ова - нема!
Ни ронка достоинство и чест да се немало.
Боље рат него пакт:D
Па потоа Србите кукаат дека во Втората светска војна изгубиле скоро 1 милион луѓе.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
:facepalm::pos::pos:
Славица-Депресија гомна да јаде!

Види Пантиќу,
Јапонците може имаат висок БДП, ама ако нема Јапонци - нема БДП.
Не знам како поедноставно да ти објаснам, ти си изрежан ко Princo CD од 9 денара,
абе догма бетер од Инквизицијата си, попрво ќе убедиш вахабист дека во рајот не го чекаат 72 девици, него ли да земе да прочита нешто.
Тоа што до осмо одделение си го запамтил, тоа е вистината, и ништо освен вистината.
Каков Саган, каков Атенборо бору низаеден.
Саган го читав кога имав 10 години, цреп еден уште малце ќе се фалиш дека Зоки Поки си го читал.

Ти си реликвија и нус-продукт на едни дамнешни времиња.
Windows 3.11 без можност за Update.
Хах, го читал Саган, а тешко му доаѓа еден малку подолг пост да прочита. Одма нешто: славица - главица фори...Може. Оставаш впечаток дека го имаш читано, ама вака

51lycWPIAUL._SX322_BO1,204,203,200_.jpg
Пола од постовите ти се во контекст на крмакот миленко, кој меѓу другото протура и една убер-малоумна теорија за рамна земја, која проаѓа у небањатиот сектор у кој припаѓаш, а истата е светлосни години далеку од Саган.
Мене ако ме прашаш, баш "златните времиња" на твоите психопати идоли се на залез. Само празноглави телетабиси имаат толку малку капацитет својот недостаток на тестиси да го надокнадат со палење кандила на квази-идеологии и величање на психопати од калибарот на трамп, путин, паторот, слобо...
Нормално дека на такви плитки, заведени можеш да им протнеш таков квази-аргумент дека "Јапонија е држава во изумирање". Тие 130 000 000 Јапонци (со зборови - милиони) со ова темпо ќе изумираат со милиони години, додека твојава библиска, античко-маќедонска недефинирана спрдачина ќе ја снема во наредниве декади, благодарение на "благородните" политики на кои ти доживуваш анални оргазми.
Стварно ме изненади што седна да напишеш нешто. Обично ставаш некои сликички или мемиња (као ги викате современици) таканаречен „хумор во обид“ или канцероген хумор, ама ете и од ова некоја корист - си покажа дека и еден средно-сложен пост не знаеш да составиш.
Со среќа у животот, памет кога немаш![DOUBLEPOST=1494920845][/DOUBLEPOST]@Dexter26 Ти ги читам постовиве и ме нервира што со Ireal ти праат споредби, посебно the headmaster параноја, ама ќе ми акне бан на лична основа ако продужам. Во некоја мерка се согласувам со твоите постови, мада мислам дека негде ја губиш, како ланс си ми сличен. Јас интензивно го критикувам обидот за воспоставување на режим на паторот и во тоа многу штабски ментални инвалиди гледаат прилика да ми закачат етикета, што е нечесно. Сакаш да држиш неутрална страна во однос на двете лоповски групи што ја узурпираат власта и тоа е легитимно и многу нормално.
Е сега - пошо ти е добро познат политичкиот контекст, што е идејата понатаму? Револуција овде не се случи. Нема ни да се случи. Ти не предлагаш никакви решенија, ниту насилни, ниту ненасилни (ај да не ги нарекувам демократски, излитено е).
А еве да ти го земам постов за пример:

Работата на СЈО не ја блокира никој.....
Една година владата на чие чело беше паторот им немаше канцеларии дадено - као за почеток. Барањата за притвор на лицата што се осомничени се одбиваат на шала. Една брколинда со десетици обвиненија против себе нема ден у притвор поминато, истото важи и за Горан Груевски, миле и сите од прв до последен. Од друга страна надлежните судии земаат годишни одмори у март, април, боледувања, фрчат казни за обвинителките за навреди, а во седниците во собрание на кои главниот обвинител од СЈО поднесува извештај истите се пцуени, навредувани, исвиркувани. Ова е само тревка од купот. Истите материјали се доставени и до кумашинот-јавен обвинител и типчето три години нема составено ниедно обвинение - 0, компир. Ова не е блокирана работа на СЈО? Како овие работи ти промакнале жити све?

За жалење си ако веруваш во правна разрешница....
Пошо неќам да сум за жалење, дај кажи ја разрешницата. Да си купиме цел народ капсули со цијанид и да напраиме групно самоубиство? Да дигаме револуција? Кој ќе дига револуција?

Не се случил досега ваков напад врз законодавен дом и неговите пратеници.....
Жално е што оправдуваш партиско-мафијашки напад врз собрание. Во тие земји кои што ги зборуваш, пред да влезе во парламентот, толпата три дена се тепа со полиција по улици, полиција која врши должност, а не наредба на фамилијарни џелати како чавката, што не дига телефон на министерот под кој е потчинет, туку само на jefe на мафијата, паторот лично. Тука не влезе „народ“ во парламент, влезе орда од платеници и избегани од Бардовци низ отклучена врата со намера да убие или тешко повреди легитимно избрана нова власт (колку и на мене и на тебе да не ни е по кеиф).
Најлесно е критикување од страна на сите инволвирани во настаните и грицкање семки, без некоја конкретна идеја.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom