Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.360
Поени од реакции
3.518
Не знам дали беше постирано веќе, ама интересно навистина.
eve mu go i kolegata hrabar patriot

http://tv21.tv/mk/?p=127647

Gi zaebavame siptаrite deka "go krile u podrum ne videli nisto" ama eve u zort i nie ispagja deka sme istoto gomno, ako ne i beter. Se cukaat vo gradi koga se dvesta dusi ama koga ke dojde vreme racun da se plati za kafanata se pretvaraat vo nevini majmuni "ej, abe jas vaka...".

Vistinskoto prosvetluvanje za makedonceto e koga ke sfati deka e bukvalno isto gomno kako negovite komsii od planinite i deka najferski si se zasluzuvaat eden so drug i ne zasluzuvaat nisto podobro od ova sto go imaat sega.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Другар, смени си го дилерот...
Не си ми ти никаков другар, а дилерот ми е другар и не го мењаам...ок си е чоекот, си работи, не ко партиска војска што чмае у администрација.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Очигледно си, мене албанец со возило ми прегази близок на пешачки со смртни последици и до ден денес не одговараше за тоа ради врските кои ги има со политички партии блиски до оние кои сега се прават власт. Ти ми збориш за претепување ? Типот не бокс, бомба у форма на дилдо со Ц4 полнење во аносот заслужува, олабави не од твоите демагогии.
isto kje bese i da bese makedonec so vrski vo partija
rezultat na 26 godishnoto vladeenje na sdsm-dpmne
na pogresno mesto ja proektiras lutinata i gnevot[DOUBLEPOST=1494529964][/DOUBLEPOST]
Гледаш и самиот дека требаат промени и реформиу и во администрација и во судсво и здравство. Нема Македонец кој на некој начин не пропиштал од ова власт.
zaev, shekerinska, kamcev, minco, trifun
da prodolzam?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Види, во принцип си во право, меѓутоа ако треба да се избере помеѓу тоа као Здравко да немаш никому обезбедено личен доход, работа итн и да останеш чесен, пред се човек, и да обезбедиш некои мизерни 200 еврулиња за рмбање по 10 сати дневно вклучително и саботи на 100 јадници кои се таму чисто од немајкаде, сиот тој обем на работа обезбеден преку давање фелацио на партиски полуписмена џукелана, попатно краднување од што ќе се стигне, акробации околу даноците и давачките, јас знам што би избрал, знам што би избрал ти, и видиш јас сум јас, ти си ти, кој е што во човечки рамки...;)
..хммм, ова може да е само погрешна импресија, но ти Klin очигледно си уфилман у некакво филмче кое врска нема со реалноста на животот и функционираш у некаков меур полн виртуелна реалност која те довела до состојба да трескаш глупости у стил :сиот тој обем на работа обезбеден преку давање фелацио на партиски полуписмена џукелаана, со попатно краднување од што ќе се стигне, акробации околу даноците и давачките........ ко задња сорос злонамерна џукела од овдешниве и со акцент на поткраднување, рмбање на 100 јадници за јадни 200 евра итн.
Незнам јас што си избрал или не си избрал и колку добар или незнам каков ти е изборот....на рамките..., но јас се си мислам дека јадници со 200 евра се во мнооогу подобра положба во однос на јадниците без 200 евра. Или ти си за милозлива еутаназија на јадниците... ??
Има едно потврдено правило дека само лопов мисли дека нема чесни луѓе , а пружач на услугата фелацио секогаш ќе тврди дека тоа е тајната на успехот и не може ни да смисли дека има некои на кои ништо од тоа не им треба .., си имаат доволно ум, белосветско образование и знаење .:sneaky:
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Со плус 50 000 невработени на улица кредити нема да се враќаат полесно. Ова покажува дека немаш базично познавање за полнење и функционирање на буџетот. Од каде ќе влезат пари во буџет кога приливот од ДДВ на тој начин ќе се намали? Тие кредити од буџет пак ќе мора да бидат вратени. Ај размисли малку пред да шириш небулозни теории. И од каде тоа ти баш си сигурен и знаеш колкав број на административци и се потребни на државава?
Ама во SDSH така ве учат по штабовите, толку имате познавања па секој може во се да ве убеди.
ermm...
platata na budzetarot e 100% zijan za budzetot.
ti vikas deka e bolje da davaat 100% pa da zimaat nazad 20%(DDV)=80% zijan.
nego li da zastedat 100% so toa sto kje go otpustat, 0% zijan?
vo koja ekonomija budzetot se polni so davanje plati na budzetari?
srekja sdsm sea kje ja popravi ovaa glupost
namesto da vrabotuva na drzavna cicka, sdsm kje im dava na industrijalcite(najgolem broj od niv stanati vo tranzicijata) razlikata od budzet. za minimalnata plata da se krenela
znaci. lugje seuste kje bidat na minimalec, sve toa kje ide od nashi pari,ama nema da bide kako od vmro.
kje bide mnogu podobro sea poso e demokratija
btw, politikata kon stranskite `sweat shops` nema da se menuva
poso vmro bea losi koga davaa pari od budzet na stranski zagubari, zatoa sdsm kje prodolzi so istata politika
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.993
Поени од реакции
3.724
..хммм, ова може да е само погрешна импресија, но ти Klin очигледно си уфилман у некакво филмче кое врска нема со реалноста на животот и функционираш у некаков меур полн виртуелна реалност која те довела до состојба да трескаш глупости у стил :сиот тој обем на работа обезбеден преку давање фелацио на партиски полуписмена џукелаана, со попатно краднување од што ќе се стигне, акробации околу даноците и давачките........ ко задња сорос злонамерна џукела од овдешниве и со акцент на поткраднување, рмбање на 100 јадници за јадни 200 евра итн.
Незнам јас што си избрал или не си избрал и колку добар или незнам каков ти е изборот....на рамките..., но јас се си мислам дека јадници со 200 евра се во мнооогу подобра положба во однос на јадниците без 200 евра. Или ти си за милозлива еутаназија на јадниците... ??
Има едно потврдено правило дека само лопов мисли дека нема чесни луѓе , а пружач на услугата фелацио секогаш ќе тврди дека тоа е тајната на успехот и не може ни да смисли дека има некои на кои ништо од тоа не им треба .., си имаат доволно ум, белосветско образование и знаење .:sneaky:
Превара... човек со доволно ум, белосветско образование и знаење не е ни прошол покрај штабот на вмро а не пак ли да е дел од нив.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
..хммм, ова може да е само погрешна импресија, но ти Klin очигледно си уфилман у некакво филмче кое врска нема со реалноста на животот и функционираш у некаков меур полн виртуелна реалност која те довела до состојба да трескаш глупости у стил :сиот тој обем на работа обезбеден преку давање фелацио на партиски полуписмена џукелаана, со попатно краднување од што ќе се стигне, акробации околу даноците и давачките........ ко задња сорос злонамерна џукела од овдешниве и со акцент на поткраднување, рмбање на 100 јадници за јадни 200 евра итн.
Незнам јас што си избрал или не си избрал и колку добар или незнам каков ти е изборот....на рамките..., но јас се си мислам дека јадници со 200 евра се во мнооогу подобра положба во однос на јадниците без 200 евра. Или ти си за милозлива еутаназија на јадниците... ??
Има едно потврдено правило дека само лопов мисли дека нема чесни луѓе , а пружач на услугата фелацио секогаш ќе тврди дека тоа е тајната на успехот и не може ни да смисли дека има некои на кои ништо од тоа не им треба .., си имаат доволно ум, белосветско образование и знаење .:sneaky:

Изглеа те вознемири содржината на напишаното Хер Конкрит, инаку не можам да си објаснам како некој кој во континуитет тврди дека има еве ум и белосветско образование, ја побркал овој пат репликата и од технички аспект ;) инаку се согласувам со тоа шо си го напишал, вистина има такви успешни луѓе и кај нас.
Интересно е како те води мислата кон еутаназија место кон зголемување на лилен доход или минималецот воопшто, те открива во корен.
Како лопов размислува не е мое да знам, а за меури и виртуелна реалност, допрва ќе има драма изглеа, неаме за леб а купуваме чиколато :) во една прилика го нарече Ришелје добро се сеќавам...времето че покаже кој и каква реалност или меур создаде. Наше е да ги трпиме последиците.
 
Член од
6 август 2011
Мислења
682
Поени од реакции
1.065
Изглеа те вознемири содржината на напишаното Хер Конкрит, инаку не можам да си објаснам како некој кој во континуитет тврди дека има еве ум и белосветско образование, ја побркал овој пат репликата и од технички аспект ;) инаку се согласувам со тоа шо си го напишал, вистина има такви успешни луѓе и кај нас.
Интересно е како те води мислата кон еутаназија место кон зголемување на лилен доход или минималецот воопшто, те открива во корен.
Како лопов размислува не е мое да знам, а за меури и виртуелна реалност, допрва ќе има драма изглеа, неаме за леб а купуваме чиколато :) во една прилика го нарече Ришелје добро се сеќавам...времето че покаже кој и каква реалност или меур создаде. Наше е да ги трпиме последиците.
Кога ќе помисли дека ќерка му запослена во општина аеродром и син му запослен во арсение јовков дека ќе останат на улица а тој ќе треба да враќа париња од тендерчињата... не збркување спој у глава му се прави.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Изглеа те вознемири содржината на напишаното Хер Конкрит, инаку не можам да си објаснам како некој кој во континуитет тврди дека има еве ум и белосветско образование, ја побркал овој пат репликата и од технички аспект ;) инаку се согласувам со тоа шо си го напишал, вистина има такви успешни луѓе и кај нас.
Интересно е како те води мислата кон еутаназија место кон зголемување на лилен доход или минималецот воопшто, те открива во корен.
Како лопов размислува не е мое да знам, а за меури и виртуелна реалност, допрва ќе има драма изглеа, неаме за леб а купуваме чиколато :) во една прилика го нарече Ришелје добро се сеќавам...времето че покаже кој и каква реалност или меур создаде. Наше е да ги трпиме последиците.
..не бе Klin мене ништо не ме визнемирува одамна. А личниот доход се зголемува со работа и тоа работа која може да си најде купувач кој ќе ја плати пазарната цена за неа, нормално ако дотичниот знае да најде или да створи работа за себе, а за да се умножи и за други кои ќе ги најми да му помогнат во тоа. Се друго е факање зјали и продавање демагогија. Инаку со декларирани минималци имаме само политика, џаболебарство и продавање на иднината своја и на следните. Тоа го правиш кога си глуп , а и по правило секој кој е глуп е и сиромав.[DOUBLEPOST=1494532535][/DOUBLEPOST]
Кога ќе помисли дека ќерка му запослена во општина аеродром и син му запослен во арсение јовков дека ќе останат на улица а тој ќе треба да враќа париња од тендерчињата... не збркување спој у глава му се прави.
црна гујо..кога мислиш да врачаш паре???? ;););)[DOUBLEPOST=1494532755][/DOUBLEPOST]
Превара... човек со доволно ум, белосветско образование и знаење не е ни прошол покрај штабот на вмро а не пак ли да е дел од нив.
....кој штаб јеботе благи бог , јас сум поише по палати... :)
 
Последно уредено:

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
....кој штаб јеботе благи бог , јас сум поише по палати... :)
Дремеш у "палата" Емануел Чучков или "палата" Борис Сарафов?...а сигурно паркираш у катна гаража Тодор Александров и македонска фаланага...
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.993
Поени од реакции
3.724
..не бе Klin мене ништо не ме визнемирува одамна. А личниот доход се зголемува со работа и тоа работа која може да си најде купувач кој ќе ја плати пазарната цена за неа, нормално ако дотичниот знае да најде или да створи работа за себе, а за да се умножи и за други кои ќе ги најми да му помогнат во тоа. Се друго е факање зјали и продавање демагогија. Инаку со декларирани минималци имаме само политика, џаболебарство и продавање на иднината своја и на следните. Тоа го правиш кога си глуп , а и по правило секој кој е глуп е и сиромав.[DOUBLEPOST=1494532535][/DOUBLEPOST]
црна гујо..кога мислиш да врачаш паре???? ;););)[DOUBLEPOST=1494532755][/DOUBLEPOST]
....кој штаб јеботе благи бог , јас сум поише по палати... :)
Дали е некој објект палата ценам по луѓето внатре, така да тоа што вие си го нарекувате палата е една обична прдакана....
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Кога ќе помисли дека ќерка му запослена во општина аеродром и син му запослен во арсение јовков дека ќе останат на улица а тој ќе треба да враќа париња од тендерчињата... не збркување спој у глава му се прави.
Горе напишаното како увертира,

..не бе Klin мене ништо не ме визнемирува одамна. А личниот доход се зголемува со работа и тоа работа која може да си најде купувач кој ќе ја плати пазарната цена за неа, нормално ако дотичниот знае да најде или да створи работа за себе, а за да се умножи и за други кои ќе ги најми да му помогнат во тоа. Се друго е факање зјали и продавање демагогија. Инаку со декларирани минималци имаме само политика, џаболебарство и продавање на иднината своја и на следните. Тоа го правиш кога си глуп , а и по правило секој кој е глуп е и сиромав.[DOUBLEPOST=1494532535][/DOUBLEPOST]
црна гујо..кога мислиш да врачаш паре???? ;););)[DOUBLEPOST=1494532755][/DOUBLEPOST]
....кој штаб јеботе благи бог , јас сум поише по палати... :)
Види, само што те читам, можам да заклучам дека си видно вознемирен, напиј се малку водичка, е сеа колегата погоре напиша нешто, нема додатно да го коментирам, веројатно е вистина?!

Е сеа нешто актуелно,
кој знае сега дали размислува како тебе сега и колегата твој? Не би сакал да те видам во догледна иднина во слична ситуација ;)
Кажи, колку од успешниве бизнисмени кај нас можат да „преживеат“ прописно чешлање од инспекциски служби во различни сектори?
Не велам дека донекаде не е џаболебарство, ама ако веќе имаш доста буџетарски доенчиња, не е баш благо речено, прикладно да говориш за истото, така?
Од др страна, не може некој да стекнува стотици милиони капитал а притоа вработените да добиваат некои скромни, просечни примања, ако веќе сето тоа е испумпано од буџет.
Долга широка, вишок работна сила или недостаток на работни места како сакаш си го прави своето, после бомбите нема релативизација, се се сведува на магарешко рикање. Проблемот е дали целокупното одолговлекување на се и сешто досега, ќе го амортизира целосно тој антикорупциски моментум, ако Меѓународниот фактор го дозволи тоа, губи довербата кај обичниот народ, оној по статистички податоци со примања помали од минималанта потрошувачка кошничка.
Чесен и сиромав народ по мое, по твое глуп.
What goes around, comes around.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom