Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Па нормално дека не кога не ни има Албанци на протестите. Ее педерче какво време дојде, да те ебат твоите, а уште малку и други ќе те ебат. Само трпение.
Пичлеме недораснато, докази не се објавуваат вака. Можеби лажеле тие на конференција. Се повеќе и повеќе навлегуваш во докажување на твојот никаков капацитет. Не е ова политичка изборна кампања па да се обраќаш така. Доказите се презентираат на рочиште каде постои и одбрана и ги изложува своите факти. Тоа е судска постапка. Леле, леле.. со кого овде треба да водам полемика. Со ептен „боси“ луѓе.
Не сум јас на никаква позиција, ниту некогаш сум бил. Вие само си правите свои „заклучоци“, па редите како видовити луѓе кој што е. Јас ти пишувам како треба, ти тресеш, не зелени, ами дебилштини... и уште се силиш. Ајде малку пружи ги нозете колку што ти е чергата. Прашај прво некој кој барем малку има нешто во главата да не се „брукаш“ со пишувањава.[DOUBLEPOST=1494247210][/DOUBLEPOST]
Многу си изнапишал, непотребно. Јас никого не амнестирам од одговорноста. Секој кој го прекршил законот и за кого постојат докази за тоа, треба да сноси последици пропишани со закон, соодветни за делото што го сторил.
СЈО не може да го води овој случај, бидејќи не е надлежно за него. Во законот за неговото формирање пишува дека се надлежни само за предмети од нелегалните снимени материјали.
Ти бидејќи не си бос и не спушташ со факти, ајде спушти не со фактот дека си програмер. Сендвичу селски.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.286
Голем кур дали е програмер или не.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Нели програмираш бе? Или па тебе те програмираа од сабајле :unsure:
Мали, престани со кавгаџиството. Што ти е гајле што правам и што сака да правам. Пишувај без навреди. Ако не можеш, не пишувај.
Ви ги кријат податоците и законите во штабот

Член 71
(1) На седницата на Собранието претседава претседателот на Собранието.
(2) Во случај на спреченост или отсутност на претседателот на Собранието го заменува еден од потпретседателите на Собранието.
(3) Ако и потпретседателите се спречени или отсутни, на седницата на Собранието се избира пратеник кој ќе претседава на седницата. До изборот на пратеник кој ќе претседава на седницата, седницата ја отвора и со неа претседава најстариот по години присутен пратеник.
Лет, дај бе сериозно. Сум го читал законот. Ова е за претседател на Собранието, ние зборуваме за претседавач на конститутивната седница. Си ја згрешил страната од законот.[DOUBLEPOST=1494259596][/DOUBLEPOST]
Добро, но од самиот старт, дел од тепачите се амнестирани за дел од одговорноста која секој нормален граѓанин, без политички врски, би ја сносил и би одговарал според Законот. Од напад на пратеник на функција, нанесување тешки телесни повреди, обид за убиство, тепање на новинари, тепање со полиција, кршење на асортиман во Собранието, насилен влез и упад во Собранието.....се’ се тоа дела за кои треба и може да се одговара. Има уште неколку кои моментално не ми текнуваат. А видовме дека најголемиот тепач кој тепа жени, одеше како паша со полицијата, додека одредени лица, како на пример, едниот еден саат лежел доле за да дојдат новинари да го сликаат!, другиот како најголем злосторник го влечеа, а на крајот го обвинија за поседување на службено оружје, па екс градоначалникот на Охрид од редовите на сдсм го носеа триумфално како да го фатиле најголениот злосторник...и така. Не ги амнестирам нив од одговорноста, но сите требаат да имаат еднаков пристап и кон сите треба да се постапува исто. Ако полицијата може да тегне жени, како што правеше во минатото, нека собере храброст и нека окова некого со лисици од насилнициве. Не знам како не ви е јасно дека не е мала работа да се влезе во Собрание и да се претепа пратеник! Нападнат е на функција, плус е дел од најважниот орган од власта.

Јас затоа те прашав дали може. И може. Патем, овој тим на СЈО, во новата влада, и при смената на партиските несудии, треба да добие простории во ЈО и да продолжи да си ја работи работата на уште еден дополнителен период. Никој ќе нема ништо против тоа. Да имавме функционално непартиско ЈО, немаше да има потреба од СЈО, нели? И останувам на ставот дека судиите треба да се бираат непосредно, а не да ги избира Собранието. Затоа што вака, секој режим, одново и одново ќе си поставува свој членови да вршат така важна работа која постои за баланс на власта.
Можам само да го повторам она што го напишав. Секој треба да си одговара за свој престап, а СЈО нема ингеренции за ваков тип на дела.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Лет, дај бе сериозно. Сум го читал законот. Ова е за претседател на Собранието, ние зборуваме за претседавач на конститутивната седница. Си ја згрешил страната од законот.[DOUBLEPOST=1494259596][/DOUBLEPOST]
Можам само да го повторам она што го напишав. Секој треба да си одговара за свој престап, а СЈО нема ингеренции за ваков тип на дела.
Значи виде и самиот дека седница може да води и најстар пратеник во одсуство на претседател на собрание.
Се е по закон и деловник.
Најстариот пратеник превзеде водење на седница, се предложи претседател на собрание и мнозинството го одбра Талат.
Легално и законски.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ти бидејќи не си бос и не спушташ со факти, ајде спушти не со фактот дека си програмер. Сендвичу селски.
Ја сум тоа што сум, белки знам што сум подобро од вас. А ти имаш нешто против селаните? Зошто? Зошто толку ги потценуваш?[DOUBLEPOST=1494259776][/DOUBLEPOST]
Значи виде и самиот дека седница може да води и најстар пратеник во одсуство на претседател на собрание.
Се е по закон и деловник.
Најстариот пратеник превзеде водење на седница, се предложи претседател на собрание и мнозинството го одбра Талат.
Легално и законски.
Ха ха ха.. добро, може ќе ти поверува некој истомисленик на форумов.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ја сум тоа што сум, белки знам што сум подобро од вас. А ти имаш нешто против селаните? Зошто? Зошто толку ги потценуваш?[DOUBLEPOST=1494259776][/DOUBLEPOST]
Ха ха ха.. добро, може ќе ти поверува некој истомисленик на форумов.
Знаеме и ние што си. Дворска будала, служиш за потсмев тука за да се забавуваме, ти мислиш не спушташ со факти а уствари ние ти се смееме, те исмејуваме и убаво ни е. Програмеру еден најдобар, факти вика. :pos:
Ехее мажиште бе, јаде гомна а кога ќе треба да спушти некого тогаш тој си знаел најдобро. Сендвич.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Koj не верува нека отвори деловник и прочита член 71
Скокаш членови. Еве што пишува во деловнокот:

II
. КОНСТИТУИРАЊЕ НА СОБРАНИЕТО
1.
Конститутивна седница на Собранието и верификација на мандатот на пратениците
Член 9
(1)
Доколку првата седница на Собранието не ја свика претседателот на заминување, седницата се одржува на дваесет и првиот ден од завршувањето на изборите, во 10,00 часот, а ја свикува најстариот по години избран пратеник, ако и тој одбие да ја свика, тоа право преминува редоследно на наредниот по години избран пратеник, се до избраниот пратеник кој ќе се согласи да ја свика првата седница.
(2)

Пратеникот кој ја свикал првата седница, претседава со седницата на Собранието (во натамошниот текст: претседавач), додека новоизбраниот претседател или еден од потпретседателите не ја преземе должноста.

3. Избор на претседател и потпретседатели на Собранието
Член 24
(1)

Со гласањето за избор на претседател на Собранието раководи претседавачот.

Еве што пишува во деловникот за работа на Собранието. Заклучете дали е прекршен истиот при изборот на Талат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Скокаш членови. Еве што пишува во деловнокот:

II
. КОНСТИТУИРАЊЕ НА СОБРАНИЕТО
1.
Конститутивна седница на Собранието и верификација на мандатот на пратениците
Член 9
(1)
Доколку првата седница на Собранието не ја свика претседателот на заминување, седницата се одржува на дваесет и првиот ден од завршувањето на изборите, во 10,00 часот, а ја свикува најстариот по години избран пратеник, ако и тој одбие да ја свика, тоа право преминува редоследно на наредниот по години избран пратеник, се до избраниот пратеник кој ќе се согласи да ја свика првата седница.
(2)
Пратеникот кој ја свикал првата седница, претседава со седницата на Собранието (во натамошниот текст: претседавач), додека новоизбраниот претседател или еден од потпретседателите не ја преземе должноста.

3. Избор на претседател и потпретседатели на Собранието
Член 24
(1)
Со гласањето за избор на претседател на Собранието раководи претседавачот.

Еве што пишува во деловникот за работа на Собранието. Заклучете дали е прекршен истиот при изборот на Талат.
Седницата е созвана, нема збор и се водеа 20 седници. Значи одиме на водење на седници, а за водење на седници убаво стои член 71:

Член 71
(1) На седницата на Собранието претседава претседателот на Собранието.
(2) Во случај на спреченост или отсутност на претседателот на Собранието го заменува еден од потпретседателите на Собранието.
(3) Ако и потпретседателите се спречени или отсутни, на седницата на Собранието се избира пратеник кој ќе претседава на седницата. До изборот на пратеник кој ќе претседава на седницата, седницата ја отвора и со неа претседава најстариот по години присутен пратеник.

Значи функција на претседник на спобраније ја остварува најстариот пратеник во случај на отсуство на претседателот на собранието
Се си беше законски и по деловник
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Голем кур дали е програмер или не.
Така е. Не е важно.[DOUBLEPOST=1494261800][/DOUBLEPOST]
Седницата е созвана, нема збор и се водеа 20 седници. Значи одиме на водење на седници, а за водење на седници убаво стои член 71:

Член 71
(1) На седницата на Собранието претседава претседателот на Собранието.
(2) Во случај на спреченост или отсутност на претседателот на Собранието го заменува еден од потпретседателите на Собранието.
(3) Ако и потпретседателите се спречени или отсутни, на седницата на Собранието се избира пратеник кој ќе претседава на седницата. До изборот на пратеник кој ќе претседава на седницата, седницата ја отвора и со неа претседава најстариот по години присутен пратеник.
Е Лет.. и вреќа сол ќе изедеш бе. Цитираш член кој дефинира работа на претседателот на Собранието, а не избор. Знам дека знаеш што е што, ама не сакаш да признаеш. Немаш коментар за она што цитирав? Ете како се избира претседател. Ти ископирав. Ти сосема друго копираш, што не е поврзано со изборот.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Е Лет.. и вреќа сол ќе изедеш бе. Цитираш член кој дефинира работа на претседателот на Собранието, а не избор. Знам дека знаеш што е што, ама не сакаш да признаеш. Немаш коментар за она што цитирав? Ете како се избира претседател. Ти ископирав. Ти сосема друго копираш, што не е поврзано со изборот.
(3) Ако и потпретседателите се спречени или отсутни, на седницата на Собранието се избира пратеник кој ќе претседава на седницата. До изборот на пратеник кој ќе претседава на седницата, седницата ја отвора и со неа претседава најстариот по години присутен пратеник.

Изборот беше и по закон и по деловник, си имаше мнозинство во собрание, си имаше претседател кој беше према деловник најстариот пратеник и имаше гласови на мнозинство од вкупен број на пратеници за избор на Талат.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
(3) Ако и потпретседателите се спречени или отсутни, на седницата на Собранието се избира пратеник кој ќе претседава на седницата. До изборот на пратеник кој ќе претседава на седницата, седницата ја отвора и со неа претседава најстариот по години присутен пратеник.

Изборот беше и по закон и по деловник, си имаше мнозинство во собрание, си имаше претседател кој беше према деловник најстариот пратеник и имаше гласови на мнозинство од вкупен број на пратеници за избор на Талат.
Што измислуваш непотребно.Ти напишав како е деловнички. Претседателот од претходниот состан ја свика конститутивната седница и со неа раководи додека не се избере претседател, ја води и седницата на самиот избор. Најстар претседава ако тоа не се случеше. Ама ја свика. А за Талат немаше седница, претседавачот ја затвори седницата за тој ден, значи, избран е спротивно на деловникот.[DOUBLEPOST=1494262366][/DOUBLEPOST]
Добро кој уште верува дека Жорж е програмер?
Ајде бе мажиња вие кажаето што сте? Јас кажав, ајде вас да ве видиме, не бидете страшливци, ни име не кажувате, ниту што работите. Плачковци.
 
S

silmarillion

Гостин
Ајде бе мажиња вие кажаето што сте? Јас кажав, ајде вас да ве видиме, не бидете страшливци, ни име не кажувате, ниту што работите. Плачковци.
Еве ја сум космонаут, и нигде не го кријам тоа. Ме знаат лично двајца од форумов можат да потврдат во секое време.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom