Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.733
Поени од реакции
36.699
Најинтересно ми е кога вмровец објаснува како било гнасно да се коалицирало со УЧК и како тоа било крајот на државата.

Да се чудиш каде биле и во која дупка се криеле последниве 10 години.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042
Пер, знам дека е тешко пак ќе кажам ама Фројд има пишано дека многу е лошо кога твоите грешки ги проектираш на рандом луѓе. Онака, уз муабет да се најдеме.

Инаку видов како се прави, ќе кажам вода сум носела :icon_lol:
Не е смешна ситуацијата во којашто се наоѓаме, ама ај ќе кажам за атер на смешката што ја пиша, хе-хе...
Алудираш на моите грешки ?!? Назад ни е зимата за да збориме за моите проповеди.... И башка ќе беа грешки ако јас со нешто допринесев грешките да се одржат на власт 10 години....

И стварно мислиш дека сум лично засегнат со смената на власта и дека нешто лично ќе изгубам? Јас лично губам што воопшто седам у мк, а не програмирам од некоја плажа у велингтон. А да не зборам за времето изгубено на форумов... така да зборењето за мојата засегнатост остави го настрана... а за грешките, професионално ќе ти кажам... туѓите грешки ти се слабо оправдување за сопствените, кога проектот е на конец, неуспехот е подеднакво заеднички...а успехот се мери во успешни проекти, а не во тоа колку си успешна во неуспешни проекти... а уште помалку во пронаоѓање на туѓите грешки...

Ако пак на тоа инсистираш...тогаш не си поарна од политичариве...па така кариерата многу веројатно ќе ти се движи кон проект менаџер...
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Потрошната роба ја пуштија низ вода.... ама многу лоша порака за патриотите дадоа... Испадна дека цел овој циркус со протестиве кои кулминираа во четвртокот беше канализирање на незадоволството и умртвување на секаков понатамошен отпор.... Нека им е на чест....Со ова си ја потврдија сервилноста кон ДУИ која се укажуваше последните 8 години и си ставија печат дека се предавници и можеби најодговорни за ситуацијава во којашто се наоѓаме и за уцените кои ги јадеме.... И башка све, во целата оваа ситуација се гледа јасно дека ДУИ е вазалот на западот во државава после капитулацијата во 2001...Незнам само како можеме уште да си се лажеме дека живееме во демократско и плуралистичко општество.
..дуи е конструкција на американските тајни служби во нивните подземни кујни за такви манџи. Рецептите се одамна проверени. Кореографијата и стилот на нивното целокупно однесување јасно ја покажува провиненцијата на продуцентот, режисерот...кореографот. Тие цело време ја водат својата креација за раче и го диктираат тактот на чекорите. На личниот карактер на глумците му се дава во мал дел да дојде до израз , па така на моменти ,неупатениот гледач може да остане по малку збунет и да не му биде јасно што се случува. Бидеќи нас не не интересира.., т.е. немаме никакво влијание на целото дејствие кое се одвива на поширокиот Балкански и Европски простор, останува само да праиме муабет за нашиот двор.А во тој двор еден зајко си натресол гаќи, упрчил мустаќи нагрнал џамадан.......:):):):)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Не е смешна ситуацијата во којашто се наоѓаме, ама ај ќе кажам за атер на смешката што ја пиша, хе-хе...
Алудираш на моите грешки ?!? Назад ни е зимата за да збориме за моите проповеди.... И башка ќе беа грешки ако јас со нешто допринесев грешките да се одржат на власт 10 години....

И стварно мислиш дека сум лично засегнат со смената на власта и дека нешто лично ќе изгубам? Јас лично губам што воопшто седам у мк, а не програмирам од некоја плажа у велингтон. А да не зборам за времето изгубено на форумов... така да зборењето за мојата засегнатост остави го настрана... а за грешките, професионално ќе ти кажам... туѓите грешки ти се слабо оправдување за сопствените, кога проектот е на конец, неуспехот е подеднакво заеднички...а успехот се мери во успешни проекти, а не во тоа колку си успешна во неуспешни проекти... а уште помалку во пронаоѓање на туѓите грешки...

Ако пак на тоа инсистираш...тогаш не си поарна од политичариве...па така кариерата многу веројатно ќе ти се движи кон проект менаџер...
И баш сега кога се смени власта го заклучи тоа?


 
G

Goldie

Гостин
Сфаќам јас дека беше смачено од Груевски и криминалот на ДПМНЕ, али да веруваш во онаков чоек како Заев, дека ќе направи чуда и Македонија ќе цвета, то е да си пукаш сам во нога... Па да беше толку добра опизицијата ќе победеше убедливо, а не да чека на ДПМНЕ да не состави влада, па овие да составуваат...

Дури после вчерашната изјава на 24 вести од Талат ќе им биде појасно на гласачите на СДСМ колку се изиграни, Заев го продаде газот, уствари не знам ни дали беше свесен оти баш е глуп човек еве не знам... (Дури и Вучич индиректно кажа дека нема капацитет да биде премиер), човекот се нафати на нешто, на кое би се нафатила само будала, толку од мене...
А зошто не би верувале на Заев ? Човекот покажа дека има муда да направи промена, да се спротистави на фамилијата која е влезена длабоко во секоја државна институција. Незнам како очекуваш наеднаш СДСМ да победи убедливо кога сме сендвич народ кој се продава за една плата од 250 евра, па се беше на страна на власта од судство до полиција. Неможе преку ноќ да срушиш ваква криминална организација ама битно се почна и сега е важно до крај да ја заврши работава инаку ќе заврши како нив за брзо..

Инаку многу јак фактор е шарлатанот Вучиќ кој кажал дека Заев немал капацитет за премиер :lolzz:
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Сфаќам јас дека беше смачено од Груевски и криминалот на ДПМНЕ, али да веруваш во онаков чоек како Заев, дека ќе направи чуда и Македонија ќе цвета, то е да си пукаш сам во нога... Па да беше толку добра опизицијата ќе победеше убедливо, а не да чека на ДПМНЕ да не состави влада, па овие да составуваат...

Дури после вчерашната изјава на 24 вести од Талат ќе им биде појасно на гласачите на СДСМ колку се изиграни, Заев го продаде газот, уствари не знам ни дали беше свесен оти баш е глуп човек еве не знам... (Дури и Вучич индиректно кажа дека нема капацитет да биде премиер), човекот се нафати на нешто, на кое би се нафатила само будала, толку од мене...
Duri i Vuchich rekol deka nema kapacitet ? A koj relevanten faktor e Vuchich da dava ocenki, sugestii i mislenja za nasata drzava ? Da ne seuste ne smetaat za nivna Juzna provincija, pa non-stop se mesaat i baraat reshavanje na Makedonskoto prasanje. On baral resavanje i on nosi vesti od Moskva kako ona shileze, nema da podrzi vlada so SDS. Nenormalni.

Slikata e malce posiroka i nekoj drug odlucuva, koj za sto ke se nafaka i sto ke pravi vo idnina. Nitu Gruevski, nitu Zajko, nitu bilo koj na Balkanot nema kapacitet i avtoritet da vodi drzava samostojno. Toa sto e zacrtano od mokjniot Zapad i ke se ostvari. Nie, obicnite dokolku bevme poracionalni u glavite i rabotevme i se razvivavme po nivni instrukcii odamna ke bevme primeni i priznaeni sekade. Ramnopravna chlenka na Unija ili Sojuz ne znaci pokoruvanje i predavanje na drzavata.
Sega sme dno i ne zasluzuvame nisto podobro zemajki ja vo predvid zastapenosta: nebanjat/m2.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
210
Поени од реакции
138
^^^

Колку што е и Заев релевантен да дава оценки за Србија. Тој прв го спомна дека водел националистичка политика, па овие му вратија . Не е релевантен фактор да, ама прилично вистинито му одговорија. Некој министер не можам да се сетам кој, дури и во тон на заебанција одговори на тоа што Заев го рече за Вучич, демек и тоа ти го кажаја Еди Рама и Тачи? А каде каде е покапацитетен Вучич мене ако ме прашуваш, за свои лични интереси секако, никој не работи за народот.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Сите независни од власта, некој зема 500 евра неделно, а пак на крајот на денот ги бранат со сите можни сили и се загрижени за политиката и на фб и форум. Од оправдување за криминал па се друго.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.026
Математиката го оправдува криминалот!?:cautious::facepalm:[DOUBLEPOST=1494054558][/DOUBLEPOST]
Ова е таа страшната казна за 10 годишното владеење,за ова ли се бореа шарените ревулуционери?
Ја гледам само нов режим ништо друго
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Неможе преку ноќ да срушиш ваква криминална организација ама битно се почна и сега е важно до крај да ја заврши работава инаку ќе заврши како нив за брзо..
Не може. Треба да почекаш режисерот да го реализира сценариото до крај.

Цел град знае дека фамилијата на Заев беше "евакуирана" од Струмица во странство пред да дојде до случувањата во Собранието. Се во согласност со работниот план за спроведување и финализирање на гео-стратешките проекти на англо-јудејската глобална Империја.

Притоа да разјасниме. Не велам дека бандата на Грујо не беше криминална, напротив. Но, тоа не е причината за партизанско-балистичката (оксиморонска реалност), антиуставна и недемократска окупација на институциите и преземање на власта. Причината беше непослушноста на двоецот Груевски-Мијалков кон газдите од Запад, и нивната желба да владеат како полузависни вазали.

И ова не е толку страшно, ако во плановите на режисерот не беше исчезнувањето на македонската држава, односно во најмала рака нејзиното сведување на безлична територија под управа на западни емисари.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Притоа да разјасниме. Не велам дека бандата на Грујо не беше криминална, напротив. Но, тоа не е причината за партизанско-балистичката (оксиморонска реалност), антиуставна и недемократска окупација на институциите и преземање на власта. Причината беше непослушноста на двоецот Груевски-Мијалков кон газдите од Запад, и нивната желба да владеат како полузависни вазали.
Процесот требаше да се изврши фер и демократски, најпрво требаше да се направат избори на кои граѓаните слободно ќе изберат свои преставници во собранието, потоа треба да се формира мнозинство во собранието на кое спрема устав претседникот ќе им дадеше мандат за состав на влада а во собранието на конститутивна седница да се избере претседник на собрание
 
W

wicked_1

Гостин
^^^

Колку што е и Заев релевантен да дава оценки за Србија. Тој прв го спомна дека водел националистичка политика, па овие му вратија . Не е релевантен фактор да, ама прилично вистинито му одговорија. Некој министер не можам да се сетам кој, дури и во тон на заебанција одговори на тоа што Заев го рече за Вучич, демек и тоа ти го кажаја Еди Рама и Тачи? А каде каде е покапацитетен Вучич мене ако ме прашуваш, за свои лични интереси секако, никој не работи за народот.
Со тек на време и дечките од Златна зора ќе ви станат вистиноносци како што тргнала работава, дека се покапацитетни де.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042
за 3700 дена си напишал 6000 мислења.
или 1,6 мислења денот.
аматер
Па сеа .... како би ви се мерела професионалноста, без нас аматерите ?!?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom