Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
A замисли пак Македонци кои велат надимак наместо прекар.
И надимак е македонски збор.[DOUBLEPOST=1493988050][/DOUBLEPOST]
Зајко на крај уште и патриот голем ќе излезе, изјавува за Талат да си го тргне знаменцето оти ќе одговарал, а во исто време странциве му го накитија палтото, освен закон за јазици кој ништо нема ново да донесе во однос на употребата на јазикот со некој мирудии за мачкање очи, друго ништо нема да се деси, ем стана прв американски човек на балканов со можност да го загрози и Рама, не само што го обори вмро туку и ќе го реформира по американски тек, ем изигра мајтап со албанциве, овие последниве изгледа најсмешни ќе излезат колку лесно се манипулира со нив.
На албанците им беше кажано што да прават. Мислиш дека од мерак коалицираат со СДСМ? Ова е инструирана работа.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Зошто лажеш Лет ?!? Свесно лажеш!!!!

Поготово зошто кога знаеш дека ќе бидеш лесно фатен.... Ми се чини дека целосно се деградираше на форумов во последниве 2 години со бајките што ги кажуваш.... Како бе 600.000 е можно да се исселени а да гласале 1.200.000 на изборите во 2016 ?!? И притоа да имало рекордна излесност од 66% ?
Ќе си припазиш на речникот, јас верувам дека ти е тешко сега во моменти кога Македонија конечно стана слободна земја и дека јамката на правдата полека те стега, али ај да ги видиме лагите
Од 1953 до 1961, населението (вкупно) во Македонија се зголемило за 11% (за нецела деценија)
Од 1961 до 1971 населението во Македонија се зголемило за 17% (за 10 години)
од 1971 до 1981 населението се зголемило за 16% (за 10 години)
Со стапка на раст од некои 15% денес во ова наша слободна Македонија требаше да има
1991 2.350.000
2001 2.700.000
2011 3.100.000

и за избори 2017 отприлика 3,300.000
Гласачки список на толкаво население би требало да има најмалце 2,5 милиони гласачи а ги има околу 1,7 милиони
Каде се уште 800.000 само полнолетни гласачи??
 
Член од
3 мај 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.662
Ќе си припазиш на речникот, јас верувам дека ти е тешко сега во моменти кога Македонија конечно стана слободна земја и дека јамката на правдата полека те стега, али ај да ги видиме лагите
Од 1953 до 1961, населението (вкупно) во Македонија се зголемило за 11% (за нецела деценија)
Од 1961 до 1971 населението во Македонија се зголемило за 17% (за 10 години)
од 1971 до 1981 населението се зголемило за 16% (за 10 години)
Со стапка на раст од некои 15% денес во ова наша слободна Македонија требаше да има
1991 2.350.000
2001 2.700.000
2011 3.100.000

и за избори 2017 отприлика 3,300.000
Гласачки список на толкаво население би требало да има најмалце 2,5 милиони гласачи а ги има околу 1,7 милиони
Каде се уште 800.000 само полнолетни гласачи??
А драстично намалениот наталитет да го внесеше во веселата математика ?

Ако 800.000 илјади се ислелиле, тоа е безмалку половина од државата. Од моите пријатели и соученици од основно, средно и факултет повеќе од 90% тука живеат. Требаше според твоево тврдење скоро сите од нив да се иселени, ако се земе во предвид дека младите се оние кои најчесто се иселуваат.

Математикава ко 500те илјади фантоми у избирачки список.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.861
Поени од реакции
4.804
Чекаме совети од големиот брат како да дојде стандардот до 500 евра.
Убаво од тебе од САД што си се заинтересирал за нашиот случај, штом ти прв прашуваш од САД, немаме гајле, и Бејли и Хојт Ји ќе помогнат да дојдеме до 500 евра. ;)
Ne te razbiram sto sakas da kazes.....poentata ti e....?
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
А драстично намалениот наталитет да го внесеше во веселата математика ?

Ако 800.000 илјади се ислелиле, тоа е безмалку половина од државата. Од моите пријатели и соученици од основно, средно и факултет повеќе од 90% тука живеат. Требаше според твоево тврдење скоро сите од нив да се иселени, ако се земе во предвид дека младите се оние кои најчесто се иселуваат.

Математикава ко 500те илјади фантоми у избирачки список.
Од моите речиси сите заминаа, и тоа со се фамилии, последно еден на 50 години замина австралија со жена и 2 возрасни деца. Не знаев и дека Кубурот кој имаше на времето позната кафана во Битола - замина Австралија, мислам дека над 60 годишен е.
Сега и старо и младо заминува а наталитетот не е толку паднат па да одеднаш од 150.000 нови жители за 10 години, спадене на 2000
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Математикава ко 500те илјади фантоми у избирачки список.
Да, фантомите не се спомнуваат. Лагите не се спомнуваат сега. Ниту оставка, ниту фантоми.. сега не се повторуваат. Сериозни луѓе треба да држат до достоинството. Се потврдува дека за власт секое достоинство се самогази кај некои луѓе.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A замисли пак Македонци кои велат надимак наместо прекар.
Ќе си припазиш на речникот, јас верувам дека ти е тешко сега во моменти кога Македонија конечно стана слободна земја и дека јамката на правдата полека те стега, али ај да ги видиме лагите
Од 1953 до 1961, населението (вкупно) во Македонија се зголемило за 11% (за нецела деценија)
Од 1961 до 1971 населението во Македонија се зголемило за 17% (за 10 години)
од 1971 до 1981 населението се зголемило за 16% (за 10 години)
Со стапка на раст од некои 15% денес во ова наша слободна Македонија требаше да има
1991 2.350.000
2001 2.700.000
2011 3.100.000

и за избори 2017 отприлика 3,300.000
Гласачки список на толкаво население би требало да има најмалце 2,5 милиони гласачи а ги има околу 1,7 милиони
Каде се уште 800.000 само полнолетни гласачи??
Летко , кој мангуп си бил ти , јеботе благи бог и шербетли багдадски калиф....ти Македонциве штакори ги напраи.., па глодарите пацовски бе на бродови за жито така не се множат. Остај ти социјалистички статистики , дај слични состојби во екс ју републики....
 
Последно уредено од модератор:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Да, исто како и секад, никад и ондак.
Да? Па се користи во литературата. Јас го размислив тој збор кога го пишував, не мисли дека не ми текна.. и очекував вакви реакции. Само се мислев дали би требало да е „надимок“. И да се згреши нешто не е штета ако се трудиме да се поправиме. Мене ме загрижува што сме како македонска нација неписмени, во целина. Со многу србизми и несвесни дека е тоа така. Србизмите не се природно навлезени во нашиот народ, еволутивно.. тие се дојдени за краток период... бескичмено.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Летко , кој мангуп си бил ти , јеботе благи бог и шербетли багдадски калиф....ти Македонциве штакори ги напраи.., па глодарите пацовски бе на бродови за жито така не се множат. Остај ти социјалистички статистики , дај слични состојби во екс ју републики....
Остај ти шипатарски стапки на пораст, тие не се луѓе во тој домен.... :) :) :) :)
Нешо друго конкретно и фактички освен изветвеани милошевиќки пароли имаш да напишеш?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Да? Па се користи во литературата. Јас го размислив тој збор кога го пишував, не мисли дека не ми текна.. и очекував вакви реакции. Само се мислев дали би требало да е „надимок“. И да се згреши нешто не е штета ако се трудиме да се поправиме. Мене ме загрижува што сме како македонска нација неписмени, во целина. Со многу србизми и несвесни дека е тоа така. Србизмите не се природно навлезени во нашиот народ, еволутивно.. тие се дојдени за краток период... бескичмено.
Уставник бре, надимак не е македонски збор, и не постои во ниту еден речник на македонски јазик. Во литературата се користи се и сешто, не значи дека ако го има во литературата дека е македонски збор.

Инаку, мене ич не ми смета да велиш надимак, надимок, или надимек. Само ми смета кога се правиш паметен со познавањето на јазикот, па затоа малку те вежбам сега, да крепиш повеќе.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Тебе со бугарски пасош сигурно ќе те прими, како претставник на егзархијата во РМ. Со нив до Групчин ја делевте на времето.
Познавам албанци,турци и роми шо се борат да стигнат до бугарски пасош!Дали се и тие дел од бугарската егзархија?
 
M

Moon Child

Гостин
Да, исто како и секад, никад и ондак.

:pos:
Секад и ондак не постојат ни во српскиот јазик. Тоа се скопски измислици. И еднашКА.
Мене не ми е јасно зошто одбивноста да се научи уште еден јазик?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Уставник бре, надимак не е македонски збор, и не постои во ниту еден речник на македонски јазик. Во литературата се користи се и сешто, не значи дека ако го има во литературата дека е македонски збор.

Инаку, мене ич не ми смета да велиш надимак, надимок, или надимек. Само ми смета кога се правиш паметен со познавањето на јазикот, па затоа малку те вежбам сега, да крепиш повеќе.
Не се правам паметен, реално сум паметен кога е македонскиот јазик во прашање.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom