Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.027
idemo, zasiluvanje na demokratskiot tabor.
kazi pak za demokratija i sloboda na govor. toa e in denovive od koga se smeni vlasta. btw, ti kako demokrat bi trebalo da znaes kolku kurovi treba da ispusis ti licno za da stignes na lista na sdsm-dpmne. ne se srami. epa sea vidi ti dali se ili ne se site isti sto doagjaat od listite na sdsm-dpmne. nekoi od sto tolku dobro pusat kurinja, pa nemaat problem da bidat na listi i kaj sdsm i kaj dpmne.poso neli `ne se site isti`
ako jas ne razlikuvam los od dobar moment za racionaliziranje na kriminalite, ondak da. kriv sum sto nemozam i nesakam da racionaliziram kriminali. srekja ti si genijalen pa imas sens da se ubedis sebe si deka nekoi kriminalci se losi del od vremeto, a nekoi kriminalci se losi celo vreme. sho i da ti pomaga da zaspies navecer. ostaj ne nas glupite sto ne se pomiruvame so nikakov kriminal. glupi zatucani nebanjati.
nova partija tesko deka kje uspee kaj nas se dodeka ima vakvi nebanjati zhmoroni i demokratski zhmoroni sto go ostavaat mozokot vo tegla na polica vo zavisnost dali nivniot idol e vo opozicija ili vo pozicija. sakas da zboruvame za diskreditacija za pokazani rezultati.da porazgovarame za snimkata za mito na zaev? poso mitadziite od dpmne gi simnavme od vlast, da vidime tie sto kje gi smenat kakvi mitadzii se
ima cela nauka za peer pressure, za organizaciska kultura i za vkalapuvanje na edinkite vo eteblirani organizacii
ama ne,samo vo makedonija sekoj pat koga kje dojde `nov` lik,on kje ja opravel rabotata,partijata i drzavata. ocajni ste so racionalizaciive na vashite predrasudi.

ako nekoj se srami od nesto, negov problem. slab obid za imputacija na vina
probaj pak.
Дечко мораш под итно да се избањаш, ептен корка си фатил...
 
W

wicked_1

Гостин
idemo, zasiluvanje na demokratskiot tabor.
kazi pak za demokratija i sloboda na govor. toa e in denovive od koga se smeni vlasta. btw, ti kako demokrat bi trebalo da znaes kolku kurovi treba da ispusis ti licno za da stignes na lista na sdsm-dpmne. ne se srami. epa sea vidi ti dali se ili ne se site isti sto doagjaat od listite na sdsm-dpmne. nekoi od sto tolku dobro pusat kurinja, pa nemaat problem da bidat na listi i kaj sdsm i kaj dpmne.poso neli `ne se site isti`
ako jas ne razlikuvam los od dobar moment za racionaliziranje na kriminalite, ondak da. kriv sum sto nemozam i nesakam da racionaliziram kriminali. srekja ti si genijalen pa imas sens da se ubedis sebe si deka nekoi kriminalci se losi del od vremeto, a nekoi kriminalci se losi celo vreme. sho i da ti pomaga da zaspies navecer. ostaj ne nas glupite sto ne se pomiruvame so nikakov kriminal. glupi zatucani nebanjati.
nova partija tesko deka kje uspee kaj nas se dodeka ima vakvi nebanjati zhmoroni i demokratski zhmoroni sto go ostavaat mozokot vo tegla na polica vo zavisnost dali nivniot idol e vo opozicija ili vo pozicija. sakas da zboruvame za diskreditacija za pokazani rezultati.da porazgovarame za snimkata za mito na zaev? poso mitadziite od dpmne gi simnavme od vlast, da vidime tie sto kje gi smenat kakvi mitadzii se
ima cela nauka za peer pressure, za organizaciska kultura i za vkalapuvanje na edinkite vo eteblirani organizacii
ama ne,samo vo makedonija sekoj pat koga kje dojde `nov` lik,on kje ja opravel rabotata,partijata i drzavata. ocajni ste so racionalizaciive na vashite predrasudi.

ako nekoj se srami od nesto, negov problem. slab obid za imputacija na vina
probaj pak.
Ти дали уопште читаш што ти пишав бе кафемат глуп, од кај ги вадиш текстовиве?
 
A

Ali Pasha

Гостин
Села(к) кој кажа дека Македонскиот народ не постои, шири говор на омраза насекаде, кажа дека сите Македонци во Струга ќе ги избрка од работа, сака голема албанија, а лапа илјадници евра како градоначалик и сега како пратеник во МАКЕДОНИЈА, треба нешто да биде сожалуван?
Око не ми трепна кога чув дека го пратиле во болница, такви нацистички копилиња како него не и требаат на државава. Се сложуваш со мене?
Ќе го осудиш фашистот?
Бог да чува...јас да се сложам со таквите како тебе, што око не му трепнува кога на некој сакаат да му го одземат животот.
...И за другите кои шират дезинформации (оти ти тешко имаш капацитет да апсорбираш и лесни реченици), Села никогаш не рече дека не постои Македонскиот народ, туку дека до пред 100 години немало македонски идентитет ( и што е горе долу точно), на турските тефтери нигде не фигурирало македонсканација (сега некој се обидува да со некои непроверени докази да го потврди обратното). И Села рече јавно на емисија, ние потполно го подржуваме зацврстувањето на македонскиот идентитет на нашите сограѓани (народите се раѓаат и умират, како што на повидог е тенденција за креирање на косовари како посебна сорта - замисли после 300 години моѓе да има скроз друг народ - косовари). Ама, на власта секогаш и требаше некој непријалтел, де Сорос, де клетиот шииптар Села, па глупавата раја секогаш наседнува на вакви евтини финти.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Како до сеа така од сеа. Не ми менува мене, не зависам ни од едните ни од другите. Мене и на секој нормален (читај нормален) човек му е битно баграта која до сеа беше на власт да заврши кај што и е местото.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.027
Како до сеа така од сеа. Не ми менува мене, не зависам ни од едните ни од другите. Мене и на секој нормален (читај нормален) човек му е битно баграта која до сеа беше на власт да заврши кај што и е местото.
Повторно во еден пасус успеваш да се демантираш... Па добро не е во една реченица.... И тоа е напредок.

Значи продолжуваме со иста багра од сеа као и до сеа....
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
ovoj izgleda za @Almeida i @Zarniwoop zbori
Zamir A. Mehmeti
Вчера во 18:42 ·
Некои од членовите на СДСМ веднаш да престанат да се ситат и да зборуваат за реваншизам.
ДУИ веднаш да престане да се пали на знамиња.
Нашата цел е да изградиме праведна држава, еднаква за сите граѓани. Држава во која ќе се палиме на правда и прогрес а не на национализам.
На Македонија и треба граѓански концепт а не етнички.
Човеку, дали ти разбираш дека Талатот е заљубен во вмро? Нели е така? Уште се палат на национализам и мислат дека ќе ќарат нешто така. Еве кај тебе им успева, а да ставеше Талат и бугарско знаме тогаш ќе ќутевте.
И ти чекај... Да не кажам што. Тоа што си поддржувач на неправна држава и анархија, што да се каже. Се поставува незаконски избран претседател на Собрание и се потсмеваш на тоа. Се носат неуставни закони, не ти пречи тоа. Потсмевај се, ама тоа не оди на арно.
Во Македонија се реализира сценарио кое не е македонско. Штом поразени партии се форсираат.
Не плачи програмеру, немаш гајле ти не си зависен од власта, олку како тебе плачат само тие што не зависат. Сендвич.
Најрепрезентативна партија на македонците. Најподржана.
Дали само Македонци гласаа бе о програмеру? Земал ми праи филмови, кажи дали само Македонци гласале, ако не гласале тогаш оди еби се сендвичу не е таа репрезент на Македонците.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Повторно во еден пасус успеваш да се демантираш... Па добро не е во една реченица.... И тоа е напредок.

Значи продолжуваме со иста багра од сеа као и до сеа....
Не е баш исто некој што крадел 11 години и некој што сега почнува да краде :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.027
Човеку, дали ти разбираш дека Талатот е заљубен во вмро? Нели е така? Уште се палат на национализам и мислат дека ќе ќарат нешто така. Еве кај тебе им успева, а да ставеше Талат и бугарско знаме тогаш ќе ќутевте.
Па он е од коалицијата чиј предвоник пред два дена ја употреби Бугарската народна поговорка за „С'штиот народ в'в две држави“... заедно со Албанското знаме во кабинетот на претседателот на собранието...
како предвесник на „Македонија во НАТО“, поделена помеѓу Бугарија и Албанија.... И би живот...

[DOUBLEPOST=1493941948][/DOUBLEPOST]
Не е баш исто некој што крадел 11 години и некој што сега почнува да краде :)
Не не таман работа да е исто.... таман си е, се е во ред.....уживај....
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.087
Поени од реакции
16.208
Демек груевски ќе оди у затвор, затоа што неколку луѓе не го слушале трамп ?
Демек се разбирате у геостратешка политика ?
Толку ви сече у тоа тиквата, Америка не е земја каде се менува надворешната политика заради тоа што на груевски не му се оди у затвор, ко он што менува ГУП и ДУП со 2 телефонски разговори.
а што станува со афера Телеком и многу други работи ??? па пред крвавиот четврток излезе во јавност за афера Телеком, пресуда од уса суд за митодавачи, по инсценираниот крвав четврток, наеднаш се тоа се заборава .. насилно на цел народ му се праи у здрав мозок... каква корупција, какви будалаштини, работата е сосем друга... полека се ќе излезе на виделина
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Не не таман работа да е исто.... таман си е, се е во ред.....уживај....
Уживам јас. Само ти и некои останати ликови на темава сте некако разочарани. Суров е животот, знае понекогаш и без сендвич да те остави. :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.269
Поени од реакции
27.027
Уживам јас. Само ти и некои останати ликови на темава сте некако разочарани. Суров е животот, знае понекогаш и без сендвич да те остави. :)
Чувај боже... скраја да е.... зошто би бил разочаран?!? Само за тоа што претседателот на собранието постави знаме во својот кабинет?!? Дај те молам. Или пак дека сеуште после 2 години не се објавени бомбите за Смилковци?!? Нема шанса.. Или па можеби за коалиција со браќата по криминал ?!? Или па за најновиот дил со криминалците, кога вмешаноста на највисокиот ешалон во власта се претвори во најнискиот за Смилковци конкретно.... Или признавањето на фикусот мислиш дека ме разочара ?!?

Не бе брат, тоа мене не може да ме разочара, тоа јас го очекував.....

Можеби малку се разочарав што груле толку лесно попушти, не дека мислев дека е храбар, туку мислев дека е заеб решен да го стави во затвор.

А ти се разочара ли од нешто ?!?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom