Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
aj bas da vidime dali ce ne upravat albancite kako drzava
well.posle `etnickoto cistenje` od strana na srbite.sea kosovo e etnicki najcista teritorija na planetava. dosta efikasno.
a vekje pocnaa nashive da zborat za genocid. mozes da pretpostavis kako kje se zavrsi ova za nas, kaurite.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
И да ја чекаш сине, паметно ти е тоа!
И не заборавај дека и СЈО е неуставно!
И ти чекај... Да не кажам што. Тоа што си поддржувач на неправна држава и анархија, што да се каже. Се поставува незаконски избран претседател на Собрание и се потсмеваш на тоа. Се носат неуставни закони, не ти пречи тоа. Потсмевај се, ама тоа не оди на арно.
Во Македонија се реализира сценарио кое не е македонско. Штом поразени партии се форсираат.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
ili mito?
ili toa ne smee da se spomne sea?
a za poddrska vo pravo si, gi poddrzaa teroristite posle vojna sto bea demokratski izbrani. deka taka praat i vo nivnite zemji,pregovaraat i gi vklucuvaat teroristite vo politickiot zivot.
i deka gi evakuiraat od opsada. zboruvaj mi za pomosnicite na pomosnicite kako poddrzuvaat demokratski procesi.
Не подржуваа и нас пред тоа. Ние поставивме државата на национални основи и еден ден се чудевме од каде национални судири? Од каде излегоа толку припадници на друга нација кои бараат права кои ние не сакаме да им дадеме. Со какво право бараа некој си јазик школство знамиња, кога ние им го нудевме нашиот јазик школство и нашето знаме.
Тој процес не е така едноставен како што ти си мислиш. И тој судир можеби можеше да се одложи али беше неминовен, освен ете по некое чудо нашите политичари да седнаа на маса и рекоа, “Да во право се нека имаат своја култура јазик знаме“
Впрочем на исто сме дојдени и сега само после убиства и масакри.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Не подржуваа и нас пред тоа. Ние поставивме државата на национални основи и еден ден се чудевме од каде национални судири? Од каде излегоа толку припадници на друга нација кои бараат права кои ние не сакаме да им дадеме. Со какво право бараа некој си јазик школство знамиња, кога ние им го нудевме нашиот јазик школство и нашето знаме.
Тој процес не е така едноставен како што ти си мислиш. И тој судир можеби можеше да се одложи али беше неминовен, освен ете по некое чудо нашите политичари да седнаа на маса и рекоа, “Да во право се нека имаат своја култура јазик знаме“
Впрочем на исто сме дојдени и сега само после убиства и масакри.
za mitoto na zaev ne ti se docituva?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
well.posle `etnickoto cistenje` od strana na srbite.sea kosovo e etnicki najcista teritorija na planetava. dosta efikasno.
a vekje pocnaa nashive da zborat za genocid. mozes da pretpostavis kako kje se zavrsi ova za nas, kaurite.
Во 70 десети и 80 десети многу срби скапо продаваа имоти и куќи низ косово и купуваа станови во Београд. Не остануваа долу и не се клецкаа со темпо како шо тоа го правеа албанците. И сега се чудат оти е така.
Како и ние о се чудиме како за 50 години македонци со просек на семејство од 2,5 деца не нараснаа во бројност исто или повеќе од просечно албанско семејство со 4 деца[DOUBLEPOST=1493934701][/DOUBLEPOST]
za mitoto na zaev ne ti se docituva?
Митото е во судските процедури.
Ќе се извадат докази и од една и од друга страна и суд ќе одлучи.
Исто како и за другите криминали. Не треба да има никаква разлика во судски процес кон претседтел на партија или некој невработен социјален случај.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Во 70 десети и 80 десети многу срби скапо продаваа имоти и куќи низ косово и купуваа станови во Београд. Не остануваа долу и не се клецкаа со темпо како шо тоа го правеа албанците. И сега се чудат оти е така.
Како и ние о се чудиме како за 50 години македонци со просек на семејство од 2,5 деца не нараснаа во бројност исто или повеќе од просечно албанско семејство со 4 деца
beter si od ireal
ako e taka kako sto vikas,cumu togas intervencija na nato da go sprecat etnickoto cistenje sto vikas deka bilo dobrovolno? aj dogovori se sam so sebe za sto sakas da diskutirame pa kazi
i za mitoto na zaev dogovori se dali postoi ili ne[DOUBLEPOST=1493934974][/DOUBLEPOST]
Во 70 десети и 80 десети многу срби скапо продаваа имоти и куќи низ косово и купуваа станови во Београд. Не остануваа долу и не се клецкаа со темпо како шо тоа го правеа албанците. И сега се чудат оти е така.
Како и ние о се чудиме како за 50 години македонци со просек на семејство од 2,5 деца не нараснаа во бројност исто или повеќе од просечно албанско семејство со 4 деца[DOUBLEPOST=1493934701][/DOUBLEPOST]
Митото е во судските процедури.
Ќе се извадат докази и од една и од друга страна и суд ќе одлучи.
Исто како и за другите криминали. Не треба да има никаква разлика во судски процес кон претседтел на партија или некој невработен социјален случај.
sea ti trebaat sudski presudi da utvrdis dali toa sto go gledas i slusas so svoi oci i usi e vistina?
prekrasno, koj rece deka vmro padna od vlast? istive muabeti gi zborea nebanjatite za snimkite. otsustvoto na presudi za snimkite ne bese precka za smena na vlasta
ama koga za zaev spasitelot ima snimki,kje cekame sudska presuda od korumpiranoto sudstvo.
all hail `zivotot vo makedonija`
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
beter si od ireal
ako e taka kako sto vikas,cumu togas intervencija na nato da go sprecat etnickoto cistenje sto vikas deka bilo dobrovolno? aj dogovori se sam so sebe za sto sakas da diskutirame pa kazi
i za mitoto na zaev dogovori se dali postoi ili ne
Интервенција на НАТО имаше поради режимот на Милошевиќ кој беше надвор од меѓународни норми.
А за митото на Заев ете мене не ми побарал ниту сум му дал мито а судењето се уште не е завршено. Ако примил мито треба да одговара. Како и секој друг во државата на кој ќе му се докаже вината.[DOUBLEPOST=1493935147][/DOUBLEPOST]
sea ti trebaat sudski presudi da utvrdis dali toa sto go gledas i slusas so svoi oci i usi e vistina?
prekrasno, koj rece deka vmro padna od vlast? istive muabeti gi zborea nebanjatite za snimkite. otsustvoto na presudi za snimkite ne bese precka za smena na vlasta
ama koga za zaev spasitelot ima snimki,kje cekame sudska presuda od korumpiranoto sudstvo.
all hail `zivotot vo makedonija`
Има една снимка на интернет која ја видов неколку пати и која е сецната на неколку најбитни места, фали баш делот да се слушне за шо беа парите. Дали за општината дали за црквата дали за него.
Побарав неколку пати овде да се стави целосната снимка зато шо ме чудеше шо некој би се мачел да сецнува снимка на така битно место. Шо е тоа шо не смееше да се слушне или објави.
Еве ти ако ја имаш целосната снимка, или ја имате во штабот, дај да ја видиме.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
http://www.plusinfo.mk/vest/113846/tv24-vmro–dpmne-zaminuva-vo-opozicija-gruevski-zasega-ostanuva-lider

ТВ24: ВМРО–ДПМНЕ заминува во опозиција, Груевски засега останува лидер
МРО-ДПМНЕ замина во опозиција. Високи партиски, но и дипломатски извори ја потврдија оваа информација. Според информации на ТВ24, на седница на извршниот комитет, одржана во вторникот вечерта лидерот на партијата Никола Груевски им соопштил на сопартијците дека заминуваат во опозиција, побарал од носителите на јавни фунцкии, да не прават никакви проблеми и да ги остават печатите.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Интервенција на НАТО имаше поради режимот на Милошевиќ кој беше надвор од меѓународни норми.
А за митото на Заев ете мене не ми побарал ниту сум му дал мито а судењето се уште не е завршено. Ако примил мито треба да одговара. Како и секој друг во државата на кој ќе му се докаже вината.[DOUBLEPOST=1493935147][/DOUBLEPOST]
Има една снимка на интернет која ја видов неколку пати и која е сецната на неколку најбитни места, фали баш делот да се слушне за шо беа парите. Дали за општината дали за црквата дали за него.
Побарав неколку пати овде да се стави целосната снимка зато шо ме чудеше шо некој би се мачел да сецнува снимка на така битно место. Шо е тоа шо не смееше да се слушне или објави.
Еве ти ако ја имаш целосната снимка, или ја имате во штабот, дај да ја видиме.
nemam shtab.slab obid. ako ti si go ostavil mozokot vo shtab, ne mi prefrlaj mene
znaci da rezimirame:
odobruvas eden mitadzija da bide smenet so drug mitadzija i popat toj vtoriot (podobriot) mitadzija da go brani teroristot so ziv shtit.i sve toa vo ime na demokratija i podobar zivot.
monti pajton gomna da jade.
dobar si so bajkive. sudot kje presudi za zaev dodeka on e premier.
covek da te cita prvpat,kje si rece deka si retardiran so detskava logika
ama ne si, ti si ist kako zhmoronite. sve ti se gleda,samo ne gomnenicite na tvojot omilen
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
А која е реална опција како пандан на сегашната влада во формирање според тебе? Ама реална, не замислена.
realna opcija e da prekinat demokrative da se ponashaat kako zhmoroni,pa togas mozebi zaev nema da stane grujo radi bezuslovnata poddrska od lobotomiranite demokrati.
toa kako za pocetok.
ama eve, na prva krivina. se prekjutuva mito i sve,samo za demokratija i evropa
da ne pocnuvam za vetuvanjata na zaev za edna izborna i otvoreni listi kako cekor kon demokratizacija.
ama pa toa ako go napravi,shekerinska kje se prosti od politicka kariera
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
nemam shtab.slab obid. ako ti si go ostavil mozokot vo shtab, ne mi prefrlaj mene
znaci da rezimirame:
odobruvas eden mitadzija da bide smenet so drug mitadzija i popat toj vtoriot (podobriot) mitadzija da go brani teroristot so ziv shtit.i sve toa vo ime na demokratija i podobar zivot.
monti pajton gomna da jade.
dobar si so bajkive. sudot kje presudi za zaev dodeka on e premier.
covek da te cita prvpat,kje si rece deka si retardiran so detskava logika
ama ne si, ti si ist kako zhmoronite. sve ti se gleda,samo ne gomnenicite na tvojot omilen
Немаш видено други времиња, твоите најрани сеќавања се од времто на Груевски, растен си во такво општество и сега се чудиш и не веруваш дека можело и поинаку
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Немаш видено други времиња, твоите најрани сеќавања се од времто на Груевски, растен си во такво општество и сега се чудиш и не веруваш дека можело и поинаку
poleka se somnevam vo pretpostavkata deka ne si retardiran.
prodolzi da kazuvas za tugjite iskustva :D
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.962
Поени од реакции
26.637
Има една снимка на интернет која ја видов неколку пати и која е сецната на неколку најбитни места, фали баш делот да се слушне за шо беа парите. Дали за општината дали за црквата дали за него.
Побарав неколку пати овде да се стави целосната снимка зато шо ме чудеше шо некој би се мачел да сецнува снимка на така битно место. Шо е тоа шо не смееше да се слушне или објави.
Еве ти ако ја имаш целосната снимка, или ја имате во штабот, дај да ја видиме.
Ах сечено лепено ?!?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom