Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.644
i toa sto vikas, nie sme si krivi sto se zanesuvame so izbori,demokratija i slicni gluposti
koga usvari sve sto treba e da dojde pomosnikot na pomosnkiot na nekoj si i da kaze kako kje bide.
toa e defo podobro nego li da bideme pod necij protektorat. oh wait...
Абе море протекторат е кога те бранат. To Protect.... за ова нашето имаше друг збор, Вазалство....Додека протекторат е на пример... Албанија, Косово, во некоја иднина Илирида.....
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Хах, сега ти смета дека го хејтам дпне. Години проаѓаат, а никако да сфатам како тоа во оваа безвезна територија (држава во обид) "имаш ексклузивно право да го хејташ дпне само ако си од сдс, а ако не си - немаш право на став".
И сеа пошо не сум ни член, ни симпатизер на сдс, да ќутам за говната на дпне?
Бре мајката?! Ја не знам да е вака у друга држава.
Може да споделиш дали и во Бугарија е така, пошо сигурно добро и ја знаеш ситуацијата. Матична земја ти е, а и си се спремал за тоа тестовите...не знам што праите за пасош таму, рецирате бугарски песнички, раскажувате бугарска историја...па може и од системот политички нешто ве учат.
slabo,slabo
nigde nikoj ne ti zabrani da hejtas za dpmne.ako ne si se sebelobotomiral premnogu,kje se setis deka zaedno hejtavme protiv dpmne
samo sto negde popat,negde posle 11ti nekako ja izgubi zestinata i za sdsm.poso neli ti si objektiven i demokrata i progresiven. ne ti treba rezim,mozes sam da se avtocenzuriras.
kako sto nebanjative ne smeat da pisat ili izgovorat mijalkov,taka i vie demokratite ne smeete da izgovorite za albancite. bitno nie so bg pasosi sme opasnosta vo makedonija.
sho i da ti pomaga da zaspies navecer.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
i toa sto vikas, nie sme si krivi sto se zanesuvame so izbori,demokratija i slicni gluposti
koga usvari sve sto treba e da dojde pomosnikot na pomosnkiot na nekoj si i da kaze kako kje bide.
toa e defo podobro nego li da bideme pod necij protektorat. oh wait...
Помошник на помошник не гласаше на избори.
Гласаа граѓаните на Македонија. И во собрание мнозинство пратеници нема помошник на помошник туку пратеници избрани со вољата на народот. И нив не ги спречуваше помошник на помошник да формираат влада или изберат претседател на собрание.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Помошник на помошник не гласаше на избори.
Гласаа граѓаните на Македонија. И во собрание мнозинство пратеници нема помошник на помошник туку пратеници избрани со вољата на народот. И нив не ги спречуваше помошник на помошник да формираат влада или изберат претседател на собрание.
ako glasaa gragjanite, sho ondak praese pomosnikot na pomosnikot? bese na social visit?
sea poso pomosnikot gi poddrza tvoite,super e. sleden pat kje gi poddrzi nekoi drugi,togas kje galamis.
a so sekoe poddrzuvanje gubime nie normalniot narod koj sto `glasa` na izbori,ali se dodeka e po volja na pomosnicite od nadvor.koga nema da e po nivni keif,ondak zacestuvaat posetite i dobronamernite soveti.
racionalizacii,racionalizacii na glupostite sekade.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Па нема да поминат 6 месеци кога ќе почнеш да го колнеш и заеб...
nemora da znaci. ima lugje i posle 11 godini rezim,los zbor nemaat za gruevski i mijalkov
mislis deka poddrzuvacite na zaev se pametni i racionalni?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
ako glasaa gragjanite, sho ondak praese pomosnikot na pomosnikot? bese na social visit?
sea poso pomosnikot gi poddrza tvoite,super e. sleden pat kje gi poddrzi nekoi drugi,togas kje galamis.
a so sekoe poddrzuvanje gubime nie normalniot narod koj sto `glasa` na izbori,ali se dodeka e po volja na pomosnicite od nadvor.koga nema da e po nivni keif,ondak zacestuvaat posetite i dobronamernite soveti.
racionalizacii,racionalizacii na glupostite sekade.
помошник на помошник секогаш даваше подршка на демократско избрани власти. И со влада на ВМРО (пред да излезат криминалите) си имаа средби разговори потпишувања давања не пари и помош од фондови.
Нема Меркал слика од Заев во спалната. Нив ги интересира државата да ги достигне стандардите на ЕУ, а дали те стандарди ќе ги достигне под водство на Заев или Грујо или Амди.... не е битно.[DOUBLEPOST=1493933571][/DOUBLEPOST]
Па нема да поминат 6 месеци кога ќе почнеш да го колнеш и заеб...
то единствено ако нелегално зел тендер или субвенции за непостоечко земјоделие или учествувал во местења на избори, земање провизии... и други незаконитости.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ти се верувало или не тоа е тоа. Затоа народот го смени и си го изгласа Заев да ни ја среди заедничката држава. И сега што бидна , уште си на став дека не треба нив да ги средва пошто ете досега не ги средиле. За мир у кучата а?
Не го изгласа. Изгуби на изборите, уште ја чекаме ветената оставка. Принципиелен човек стои на зборот.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
slabo,slabo
nigde nikoj ne ti zabrani da hejtas za dpmne.ako ne si se sebelobotomiral premnogu,kje se setis deka zaedno hejtavme protiv dpmne
samo sto negde popat,negde posle 11ti nekako ja izgubi zestinata i za sdsm.poso neli ti si objektiven i demokrata i progresiven. ne ti treba rezim,mozes sam da se avtocenzuriras.
kako sto nebanjative ne smeat da pisat ili izgovorat mijalkov,taka i vie demokratite ne smeete da izgovorite za albancite. bitno nie so bg pasosi sme opasnosta vo makedonija.
sho i da ti pomaga da zaspies navecer.
Најмалку три пати напишав дека не го одобрувам и поддржувам изборот на таљат за дадената функција и дека ги осудувам провокациите со знамето, ама кога не ти се чита, не можам со сила да те терам.
И покрај тоа сосема легитимно и дозволено е да ги критикувам лажно загрижените груевисти (сега), до вчера коалициони партнери со истиот. Патетика е ова што го праат, како и се' друго.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.646
Па нема да поминат 6 месеци кога ќе почнеш да го колнеш и заеб...
Јас генерално не колнам никого, ама ако заслужил зошто да не го критикувам? Јас првите една-две години од владеењето на твојот газда, сеуште мислам дека се едни од најдобрите во независноста. И тогаш така мислев, а сепак кога го покажа вистинското лице го критикував.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Не го изгласа. Изгуби на изборите, уште ја чекаме ветената оставка. Принципиелен човек стои на зборот.
И да ја чекаш сине, паметно ти е тоа!
И не заборавај дека и СЈО е неуставно!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.644
Најмалку три пати напишав дека не го одобрувам и поддржувам изборот на таљат за дадената функција и дека ги осудувам провокациите со знамето, ама кога не ти се чита, не можам со сила да те терам.
И покрај тоа сосема легитимно и дозволено е да ги критикувам лажно загрижените груевисти (сега), до вчера коалициони партнери со истиот. Патетика е ова што го праат, како и се' друго.
Не е доволно тоа, што ако пишуваш кога редовно се бањаш.... за да фати марифето, треба да не се бањаш 6 недели ..
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
помошник на помошник секогаш даваше подршка на демократско избрани власти. И со влада на ВМРО (пред да излезат криминалите) си имаа средби разговори потпишувања давања не пари и помош од фондови.
Нема Меркал слика од Заев во спалната. Нив ги интересира државата да ги достигне стандардите на ЕУ, а дали те стандарди ќе ги достигне под водство на Заев или Грујо или Амди.... не е битно.[DOUBLEPOST=1493933571][/DOUBLEPOST]
то единствено ако нелегално зел тендер или субвенции за непостоечко земјоделие или учествувал во местења на избори, земање провизии... и други незаконитости.
ili mito?
ili toa ne smee da se spomne sea?
a za poddrska vo pravo si, gi poddrzaa teroristite posle vojna sto bea demokratski izbrani. deka taka praat i vo nivnite zemji,pregovaraat i gi vklucuvaat teroristite vo politickiot zivot.
i deka gi evakuiraat od opsada. zboruvaj mi za pomosnicite na pomosnicite kako poddrzuvaat demokratski procesi.[DOUBLEPOST=1493934209][/DOUBLEPOST]
Најмалку три пати напишав дека не го одобрувам и поддржувам изборот на таљат за дадената функција и дека ги осудувам провокациите со знамето, ама кога не ти се чита, не можам со сила да те терам.
И покрај тоа сосема легитимно и дозволено е да ги критикувам лажно загрижените груевисти (сега), до вчера коалициони партнери со истиот. Патетика е ова што го праат, како и се' друго.
se dodeka za talat vikas`ama i vmro go stavija za minister` zboruvaj mi za objektivnost.
isto taka ne zaboravaj deka i zaev e vo koalicija so dovcerasnite partneri na grujo. sve e isto,samo grujo go nema
za toa li se borevme? grujo da se smeni so zaev? plus provokacii,plus novi etnicki zakoni?
kriminalot kje poceka,a moze i da se prosiri sea poso dui znaat deka top ne gi bie.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom