Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Па да де, промени, тоа и се најави, големи промени.... знамето, химната, името....државно уредување
Тоа трае веќе 10 години минимум.

Како беше тој слоганот на ДПМНЕ - " Време е за промени "?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.006
Нема ни да ги мириснете тајните досијеа,бидејки откако некако ке формираате влада уште на првата собраниска на дневен ред ке биде шип тарската пљатформа која секако нема да има 2/3 мнозинство

Е ддури тогаш ќе гледаме поголем циркус од овој моменталниов
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.811
Поени од реакции
4.287
Бришат дискови, фрлаат опреми во отпад, бришат безбедносни камери ... Многу е, каде побрзо. Многу гомна се за чистење :pos:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.474
Поени од реакции
22.444
Таму има овде ќе нема.
Али можеш да ми пишиш писмо и да клајш 50 евра внатре да се почастам...
Договорено.
Само да останиме во контакт, да не се смени адресата. Незнам во кој дел ќе бидиш.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.644
Нема ни да ги мириснете тајните досијеа,бидејки откако некако ке формираате влада уште на првата собраниска на дневен ред ке биде шип тарската пљатформа која секако нема да има 2/3 мнозинство

Е ддури тогаш ќе гледаме поголем циркус од овој моменталниов
Ќе се најдат начини да се протне тоа....Прошли пат ни го пртнаа како мировен договор, сега ќе му ја смислат нешто друго...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не... трае 26 години, а како што гледам му нема крај....
Јас колку што гледам се почна од "Време е за промени" - тоа беше слоганот на ДПМНЕ 98ма година.

Фала на промените, фала.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.644
Јас колку што гледам се почна од "Време е за промени" - тоа беше слоганот на ДПМНЕ 98ма година.

Фала на промените, фала.
Зборот промена е само синоним за зборот транзиција, ти си барем повозрасен и треба да знаеш....
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.175
Поени од реакции
4.133
Makedonskiot narod e kriv za ovaa situacija. Slatko vi bese koga gi prodavavte imotite na albanci za 3 pati pogolemi ceni. A sega aj da ja branime Mk. Epa odete branete ja picka vi materina. Mene ic kur ne me boli ako utre se deli mk. Sami sme krivi. Ajt gitla...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.806
Поени од реакции
29.541
Па да де, промени, тоа и се најави, големи промени.... знамето, химната, името....државно уредување
па досадно е цел живот едно исто знаме, вака да искомбинираш орли и сонциња, македонски со албански текст, малце креативноста на децата да ја разбудиме.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Зборот промена е само синоним за зборот транзиција, ти си барем повозрасен и треба да знаеш....
Зависи како гледаш, во која смисла е употребен - дали фигуративна или буквална.
Мене ми стои... извини не ми стои, гледам дека е употребен во буквална смисла.

Какви транзиции какви бакрачи - ако толку сакаа такви промени (имаа историска шанса за прв пат да ги средат работите) зошто тогаш не ги осудеа сите транзициски профитери туку продолжија со бизнисот?

Промени, промени... ваше чуеног поштење.
 
I

IBIZA SOUND

Гостин
nie makedoncite sto ne se upravuvame ne se upravuvame, aj da vidime dali ova siptarot moze ke ne uprave
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.964
Поени од реакции
26.644
па досадно е цел живот едно исто знаме, вака да искомбинираш орли и сонциња, македонски со албански текст, малце креативноста на децата да ја разбудиме.
Значи со каква динамична историја можеме да се пофалиме ние како држава во толку мал период на постоење.... Смена на знаме, ембарга, смена на име, смена на устав ... 2 атентати на претседатели од кои едниот неуспешен и сега повторно смена на знаме, име а богами и уредување... и тоа све за 26 години независнот, па олку динамика ретко некоја држава праи и за еден век....
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom