Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
idemo
'
Sonja Stevanovic Baldzieva Станавме зависници од провокации, на дневна основа. Ако ги нема, сами си ги создаваме. Може ли да замолам да искулираме околу декорот во пратеничката канцеларија (НЕ во претседателскиот кабинет) на г-нот Џафери?
Благодарим и ју фалиментерит шум и тенк ју веќе претенкју
Ми се допаѓа · Одговори · Токму сега'
kjutete dur ne dojde sdsm na vlast,posle sve kje bide bolje[DOUBLEPOST=1493830710][/DOUBLEPOST]eve use eden albanofob
ognen janevski
'- Талат Џафери на првиот работен ден во канцеларијата која ја презеде од Вељаноски, има знаменце на Р. Албанија на бирото. Одговорност за тоа треба да сноси Џафери според Законот за употреба на знамињата. Не смее никој да си дозволи да се занимава со националистички испади како овој и понатаму да одржува кризна ситуација, поради ситни страсти! Дополнително, Џафери да биде преиспитан за сите претходни случувања и законски да се спроведе сето тоа. Ако сакаме да одиме кон иднината, мора да раскрстиме со НАЦИОНАЛИЗМОТ! Еднаш за секогаш!'
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Против што рековме дека се бориме ?[DOUBLEPOST=1493830122][/DOUBLEPOST]
По ова треба да заклучиме дека се сложуваш да се промени знамето ?
Не ме интересираат знамиња многу многу, ме интересира економијата и работните места, судство итн...
Менување на знамето нема да има, народот нема да сака. Мене ми е сеедно.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Да беа вмро паметни кога излегоа бомбите да го решеа шизофреното раководство заедно со зомбињана што искачаат по улици, полесно беше да се верува во монтирано, лепено, сечено. Да го направеа ова погоре, сигурна сум дека ќе ги добиеа изборите декемврито. Ама не, тој пусти сендвич што живот значи... Џабе е сега кукање и за знамиња и за маси.
...која ли овца си ти младичу , кога ти треба овчар за да ти каже што да мислиш и гласаш..небитно дал вмро или сдсм ...Државата оди таму за каде овца-народ гласа, како гледам се тврди таму на каде покажале дуи и американците......што сеа бомби, петарди, огномет и слични трици???
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042
Да беа вмро паметни кога излегоа бомбите да го решеа шизофреното раководство заедно со зомбињана што искачаат по улици, полесно беше да се верува во монтирано, лепено, сечено. Да го направеа ова погоре, сигурна сум дека ќе ги добиеа изборите декемврито. Ама не, тој пусти сендвич што живот значи... Џабе е сега кукање и за знамиња и за маси.
Сакаш да кажеш доколку дпмне како партија капитулираше, немаше талат да постави албанско знаме во својот кабинет ?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Не ме интересираат знамиња многу многу, ме интересира економијата и работните места, судство итн...
Менување на знамето нема да има, народот нема да сака. Мене ми е сеедно.
...знамињата ја одредуваат економијата...а ти како гледам преферираш шипатарска, наречена како ми ќефне... :)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042
Не ме интересираат знамиња многу многу, ме интересира економијата и работните места, судство итн...
Менување на знамето нема да има, народот нема да сака. Мене ми е сеедно.
Па изгледа место со економија во наредниот период ќе се мавтаме со знамиња, химни и генерално идентитет на државава па колку тоа и да не ти се допаѓа.... пошто нели од тоа ќе зависи економијата...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042
Да беа вмро паметни кога излегоа бомбите да го решеа шизофреното раководство заедно со зомбињана што искачаат по улици, полесно беше да се верува во монтирано, лепено, сечено. Да го направеа ова погоре, сигурна сум дека ќе ги добиеа изборите декемврито. Ама не, тој пусти сендвич што живот значи... Џабе е сега кукање и за знамиња и за маси.
И да....
Што е со бомбите и реформите на ДУИ ?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.972
Поени од реакции
11.609
"Со Амандманот VIII на Уставот ("Службен весник на Република Македонија" бр.91/2001) членот 48 од Уставот се заменува и гласи:

Припадниците на заедниците имаат право слободно да го изразуваат, негуваат и развиваат својот идентитет и особеностите на своите заедници и да ги употребуваат симболите на својата заедница (став 1)."*
"Оттаму, за Судот не беше спорен изборот на знаме на друга држава како знаме кое ќе служи за симболизирање на идентитетот и особеностите на одредена група на припадници на заедници кои не се мнозинство во Република Македонија бидејќи така избраното знаме не би можело да го загрози суверенитетот и државниот интегритет на Република Македонија се до тогаш до кога во неговата употреба ќе значи само изразување припадност на одредена заедница во функција на Амандманот VIII на Уставот. "
"При истакнување на знамето на Република Македонија во затворени простории, тоа секогаш се става од десната страна гледано од страна на говорникот, а доколку истовремено се истакнуваат знамето на единицата на локалната самоуправа и други знамиња тие треба да стојат од левата страна оддалечени два метри, едно метро пониско и со помали димензии од знамето на Република Македонија."

Од пред неколку страни.
Освен што во вториот параграф збори за техникалија во однос на поставеноста на знамињата, не кажува кога се користи.

Останувам на претходниот став, не е во согласност со Закон за употреба на знамињата на заедниците. Дали ќе добие казна? Секако дека не.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.743
Поени од реакции
12.194
Собранието не е единица на локална самоуправа. Во секој случај, вака "случајно" акцентирана фотосесија не ми личи на случајна.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042

Двоглав орел врз картата на Македонија....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.277
Па изгледа место со економија во наредниот период ќе се мавтаме со знамиња, химни и генерално идентитет на државава па колку тоа и да не ти се допаѓа.... пошто нели од тоа ќе зависи економијата...
то ќе го повторува опозицијата, владата си има мнозинство и нема да се замара со тие работи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Сакаш да кажеш доколку дпмне како партија капитулираше, немаше талат да постави албанско знаме во својот кабинет ?
Како што гледаме погоре, во времето на Вмро, Талат си имал само албанско знаме во кабинетот. Така да ова може да се окарактеризира како напредок како што би се изразил нашиот екс премиер.

Дисклејмер кон другите со повисок ајкју и помала параноја, ни ја не се согласувам со циркусов но само го користам речникот на баграта изминативе 10 години да видат колку смешно звучеа некои работи.
...која ли овца си ти младичу , кога ти треба овчар за да ти каже што да мислиш и гласаш..небитно дал вмро или сдсм ...Државата оди таму за каде овца-народ гласа, како гледам се тврди таму на каде покажале дуи и американците......што сеа бомби, петарди, огномет и слични трици???
Стари не барај вина во мене што твојата љубовна приказна со тендерите заврши. Ако те има во бомбине на Катица пасошот во рака и Косово, не ја прај истата грешка како Гаро. Во друг случај се надевам дека ќе успееш да се упикаш некако во сегашниве.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.274
Поени од реакции
27.042
то ќе го повторува опозицијата, владата си има мнозинство и нема да се замара со тие работи.
Лет од твоја уста во божји уши... дај боже да грешам...[DOUBLEPOST=1493831694][/DOUBLEPOST]
Како што гледаме погоре, во времето на Вмро, Талат си имал само албанско знаме во кабинетот. Така да ова може да се окарактеризира како напредок како што би се изразил нашиот екс премиер.
Ухххх сега ми олесна..... се надевам дека е и ти полесно ќе спиеш...


Стари не барај вина во мене што твојата љубовна приказна со тендерите заврши. Ако те има во бомбине на Катица пасошот во рака и Косово, не ја прај истата грешка како Гаро.
Кој е тој Гаро ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom