Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Викаш Рама да влагаше во ќесите со ливчиња и да џапаше тендери?

Ќе дочекаме некогаш ние Македонците да кажеме "ние сме криви"? Секоја декада нов виновник имаме зошто сме беда, медицинска дијагноза има за таков вид однесување/размислување.
Извини шо ти го нападнав лидерот Рама тој прекрасен лик шо и сака се најдобро на Македонија и нејзиниот народ!Замисли ,никаде не спомна дека освен македонци,на власт беа и албанци,ама ти бараш одговорност само од македонскиот дел!Знаеш е тоа е дијагноза,се вика дволичност!
 
Последно уредено:
A

apidrone

Гостин
...само људска беда го нарекува својот народ беда...Незнам зошто треба па посебно ние Македонците да кажеме "ние сме криви"...??? Можеби заради геноцидирањето на невините беспомошни шипатарес на пример.....или за кражба на нечија историја или можеби затоа шти педерите ги викаме педери??? Да не е зошто сме премногу сервилни, па исполнувавме сечии желби како ќе им прдне, а ние одма со скок да го фатиме прдежот??? Мислам дека се тоа повеќе спаѓа у наивност , добродушност, неискусност и баја глупоќа, никако у категорија кривица.
Затоа што не може стално некој друг да биде крив за твоите срања. Тоа се вика понесување одговорност. Бранко се повлече од политиката, сега Заев ви е крив. Сорос е стар, утре ќе умре, кој ќе ви биде крив после? Не може ти 10 години да владееш, а си една единствена константа. Вмро ако сака да се издигне од мртвилото, ќе мора да го исече ракот кој ја зафатил како партија. Се надевам ќе се најде некој маж што ќе се осмели да го направи тоа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
...само људска беда го нарекува својот народ беда...Незнам зошто треба па посебно ние Македонците да кажеме "ние сме криви"...??? Можеби заради геноцидирањето на невините беспомошни шипатарес на пример.....или за кражба на нечија историја или можеби затоа шти педерите ги викаме педери??? Да не е зошто сме премногу сервилни, па исполнувавме сечии желби како ќе им прдне, а ние одма со скок да го фатиме прдежот??? Мислам дека се тоа повеќе спаѓа у наивност , добродушност, неискусност и баја глупоќа, никако у категорија кривица.
Знам дека е long shot ова да ти го објаснувам тебе, директен зависник од режимов но ќе се обидам.

Ние сме криви зошто сме неамбициозен, готован, народ склон на непотизам, брзо богатење, воглавно народ кој не знае сам газ да избрише. Народ кој не гледа крајната цел да е доброто на целото општество туку само доброто на два - тројца. Народ кој наместо да покаже заби и да казни криминал кој десет години му се случувал пред очи, за еден пуст сендвич замижува и се пењави како да нема утре.

Криви сме зошто сме народ задоен со турбофолк и простотија. Народ кој чувствува одбивност кон културолошко, спортско, уметничко, научно и богатење од секаков вид на секојдневни сфери освен ако не е кафана или кладилница.

Додека Македонецот живее со парадигмата "Јас да си се снајдам, другите кој ги ебава", не може да ни е крив ни Рама, ни Хојт, ни Могерини, ни Тито, ни комунистите, ни Словенците, ни Хрватите, ни Германците, ни Бугарите, ни Џорџ Робинсон, ни Дора Бакојани, ни Колин Пауел, ни Грците ни уште не знам кој сѐ ни беше имагинарен кочничар низ изминатиов век.

Секако дека постојат исклучоци ама Македонците накратко во глобала се она што го набројав погоре.

Не биди прост(и), квалитетни нации кои имаат што да понудат како општества никој екстерен не сака да ги уништи, сите гледаат да имаат било каков вид соработка со нив. Само шизофрени како нас бараат изговори.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Извини шо ти го нападнав лидерот Рама тој прекрасен лик шо и сака се најдобро на Македонија и нејзиниот народ!Замисли ,никаде не спомна дека освен македонци,на власт беа и албанци,ама ти бараш одговорност само од македонскиот дел!Знаеш е тоа е дијагноза,се вика дволичност!
Интелигенцијо, државава да имаше Македонци од аир што се вика изминативе 25 години, ликови како Рама ќе беа небитни како семафор во Чаир.

Што пак доаѓа на моето, дека сум во право дека сме бескичмени паразити едноставно способни да бидат закачени на европските и USAID фондови.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.136
Поени од реакции
11.208
Да бевме ние како што треба,ќе се соберевме 200 000 за покачување на струјата а да не правиме муаебт за поголемиве работи.Сите си чутат и кур ги боли.Сите се со ставот:''Ех, што можам јас да сменам, кур ме боли тоа е.Да излезе пасошот и да ме нема''
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Затоа што не може стално некој друг да биде крив за твоите срања. Тоа се вика понесување одговорност. Бранко се повлече од политиката, сега Заев ви е крив. Сорос е стар, утре ќе умре, кој ќе ви биде крив после? Не може ти 10 години да владееш, а си една единствена константа. Вмро ако сака да се издигне од мртвилото, ќе мора да го исече ракот кој ја зафатил како партија. Се надевам ќе се најде некој маж што ќе се осмели да го направи тоа.
Ako drugi biraat premier vo zemjava,kako moze nie da bideme odgovorni za sranjata na premierite?
 
A

apidrone

Гостин
Да бевме ние како што треба,ќе се соберевме 200 000 за покачување на струјата а да не правиме муаебт за поголемиве работи.Сите си чутат и кур ги боли.Сите се со ставот:''Ех, што можам јас да сменам, кур ме боли тоа е.Да излезе пасошот и да ме нема''
Ама струјата поскапе ради Шекеринска и нејзиниот „бомбона бизнис“ :( Тоа што цената ја определува Регулаторна комисија за енергетика, и она што државата го укина како „евтина тарифа“, е најмалку важно.[DOUBLEPOST=1493659311][/DOUBLEPOST]
Ako drugi biraat premier vo zemjava,kako moze nie da bideme odgovorni za sranjata na premierite?
Како други бираат премиер? Па нели избори имаше, и вие ги признавте резултатите?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.916
To кога од џеп на пратеници министри и премијери ќе се платат стотици милиони евра дадени за кинески палми, вардарски плажи, имитации на мермери, фалсификовани бароци и споменици од ламарина премачкани со бронза.
Да ти се позлати тастатурата.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ама струјата поскапе ради Шекеринска и нејзиниот „бомбона бизнис“ :( Тоа што цената ја определува Регулаторна комисија за енергетика, и она што државата го укина како „евтина тарифа“, е најмалку важно.[DOUBLEPOST=1493659311][/DOUBLEPOST]
Како други бираат премиер? Па нели избори имаше, и вие ги признавте резултатите?
Vidi pogore.vekje utvrdija i priznaa drka premier vo zemjava se menuva koga kje im zboktisa na amerite. Ja primer,mislev deka na izbori menuvame vlast.btw koi se toa "vie"? Nemoj da mi kazes deka i ja sum vmro?
 
A

apidrone

Гостин
Vidi pogore.vekje utvrdija i priznaa drka premier vo zemjava se menuva koga kje im zboktisa na amerite. Ja primer,mislev deka na izbori menuvame vlast.
Па се менува и власт, а со тоа и премиер. Да имаше некој маж у ваши редови да каже доста, вмро уште 10 години ќе владееше. Ама нема, пичкици сте сите.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Па се менува и власт, а со тоа и премиер. Да имаше некој маж у ваши редови да каже доста, вмро уште 10 години ќе владееше. Ама нема, пичкици сте сите.
Idemo sdsm logika,ako ne si sdsm ondak si vmro.
Genijalno, i identicno kako zhmoronite
Ako ne si vmro,ondak si sdsm.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom