Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Посебно е интересна точка 11..

Pravila"Moć nije samo u onom što imate, moć je u onom što neprijatelj misli da imate". Snaga dolazi iz dva glavna izvora – novca i ljudi. "Have-Nots" snagu trebaju stvarati od krvi i mesa."Nikada ne izlazite izvan granica iskustva svojih ljudi", jer to dovodi do zbrke, straha i povlačenja. Osjećaj sigurnosti osnažuje svačiju kralježnicu."Kad god je to moguće izađite izvan granica iskustva neprijatelja". Tražite načine za povećanje njihove nesigurnosti, tjeskobe i neizvjesnosti."Natjerajte protivnika da se ponaša u skladu s vlastitim pravila". Ako je njegovo pravilo da odgovori na svako pismo, pošaljite mu 30.000 pisama. Tako ga možete uništiti, jer nitko se ne može do kraja pridržavati vlastitih pravila."Ismijavanje ljudi je moćno oružje". Tu nema obrane. To je iracionalno. To je iritantno. To također radi kao ključna točka kod pritiska protivnika na ustupke."Dobra taktika je ona kod koje će vaši ljudi uživati radeći". Uz takvu taktiku raditi će bez da ih se to zatraži, samoinicijativno će tražiti još zaduženja. Odraditi će svoja zaduženja, a ponuditi će i bolja rješenja."Taktika na kojoj se predugo ustraje, postaje opterećenje". Nemojte postati stara vijest."Zadržite pritisak. Ne posustajte". Nastojite isprobati nove stvari kako bi zadržali protivnika u neravnoteži. Kada protivnih savlada jedan vaš pristup, napadnite ga s boka s nečim novim."Prijetnja je u pravilu više zastrašujuća nego je to sam subjekt prijetnje." Mašta i ego mogu stvoriti jači utjecaj nego bilo koji aktivist."Osnovna premisa taktike je razvoj djelovanja koje će održavati stalni pritisak na protivnika". Neprestani pritisak uzrokuje reakciju protivnika koja je nužna za uspjeh kampanje."Ako negativnu stranu pritisnete dovoljno snažno, ona će se probiti i postati pozitivna." Nasiljem s druge strane možete pridobiti javnost na svoju stranu, jer javnost suosjeća s gubitnicima."Cijena uspješnog napada je konstruktivna alternativa". Nikada ne dopustite da neprijatelju poentira jer niste imali rješenje za problem."Izaberite cilj, zamrzite ga, personalizirajte ga i polarizirajte ga." Odvojite ga od okruženja koja ga može podržati, izolirajte cilj od svake simpatije prema njemu. Idite na ljude, ne na institucije. Ljudi će propatiti brže nego što će to institucije.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
A vnatre vo Sobranie tegneni pratenici, megju koi i zheni, megju koi i edna bremena i edna so povreden zglob. I seto od strana na vraboteni vo MVR pod komanda na Goca. Da imase vo chetvrtokot takvo obezbeduvanje kako togash, vlakno nemashe da im fali na pratenicite.

Koga vekje spomnuvate, kazhete ja celata situacija. I plus ne razlikuvate sudir so policija i klasichen linch.
Викаш Нухиу како член на ДУИ не знаел дека ќе го бираат талал?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Сите жмровци се едни исти слики споделуваат. Ќе земам во фотошоп ќе ви направам некои слики и скриншотови од пораки и ќе ви подметнам глупи приказни, па препраќајте си ги. :pos:
И никако да научи како да зачувува слика од фб, само скриншот прави.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.950
Поени од реакции
11.577
Викаш Нухиу како член на ДУИ не знаел дека ќе го бираат талал?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Ete go Chavkov kazha deka "ne znael". On gi ima tie nadlezhnosti shto gi barash.

I da, togash vo 2012 i Stevcho udri po policaec, a posle dobar beshe koga pochna da mu go dudla na Grujo.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
И Русија е во ЕУ? Не сум знаел.
Добро, ако не разбра, напишав дека САД и ЕУ се истите насилнички го*на (како Русија, Кина и било која друга глобална империјална сила). Различен е само митот. За носење демократија. Бесплатно.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
@Ѓорѓи Н. ќе собереш храброст да ми одговориш или да ти местиме дечко? Знам дека ќе прашаш пак за што треба да одговориш ама не се секирај ќе ти кажам пак. Паметен еден.

Овој па другиов збори за тоа дека некој добивал инструкции што да одговори, а него го немаше цела недела да одговори на прашање. Паметен и тој бил.
 
P

PewDiePie

Гостин
Најпаметно нешто што може ВМРО да направи е да ги остави СДСМ и албанскиве партии да ја пошќиптарат Македонија. Одма нема да се приметат разлики,ама за 5-6 години еве и 10-15 колку што има сега од рамковниот нека се барањата ќе станат поголеми и ќе станат за територија,прво таму кај што можат после низ цела Македонија. После едно убаво етничко чистење,селење на Македонците по Бугарии,Србии и тоа е тоа. Прашање е колку идење на Грујо во затвор или било кој од кај нив ќе помогне,ова е веќе народ со комплетно испран мозок,пропагандата и милијардата невладини помогнаа,а и тоа што ги фатија со раката во медот не помага,народов ќе го доживее падот на Груевски ко чин на слобода и сам ќе си влезе во самопоништување.

После ќе се сети што направил,ама касно ќе биде.
 
A

apidrone

Гостин
Добро, ако не разбра, напишав дека САД и ЕУ се истите насилнички го*на (како Русија, Кина и било која друга глобална империјална сила). Различен е само митот. За носење демократија. Бесплатно.
Па ете Груевски не сака да го признае поразот и мирно да ја предаде власта, не ти требаат САД и ЕУ за да го воочиш тоа.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Сите жмровци се едни исти слики споделуваат. Ќе земам во фотошоп ќе ви направам некои слики и скриншотови од пораки и ќе ви подметнам глупи приказни, па препраќајте си ги. :pos:
И никако да научи како да зачувува слика од фб, само скриншот прави.
Не прњави од твитер се и можам да ја направам но зошто да трошам време на златни рипки и така до утре ќе ја заборават...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Ete go Chavkov kazha deka "ne znael". On gi ima tie nadlezhnosti shto gi barash.

I da, togash vo 2012 i Stevcho udri po policaec, a posle dobar beshe koga pochna da mu go dudla na Grujo.
Ја за Нухиу прашав еве уште еднаш дали знаел како член на ДУИ дека ќе го бираат талал?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
A

apidrone

Гостин
Најпаметно нешто што може ВМРО да направи е да ги остави СДСМ и албанскиве партии да ја пошќиптарат Македонија. Одма нема да се приметат разлики,ама за 5-6 години еве и 10-15 колку што има сега од рамковниот нека се барањата ќе станат поголеми и ќе станат за територија,прво таму кај што можат после низ цела Македонија. После едно убаво етничко чистење,селење на Македонците по Бугарии,Србии и тоа е тоа. Прашање е колку идење на Грујо во затвор или било кој од кај нив ќе помогне,ова е веќе народ со комплетно испран мозок,пропагандата и милијардата невладини помогнаа,а и тоа што ги фатија со раката во медот не помага,народов ќе го доживее падот на Груевски ко чин на слобода и сам ќе си влезе во самопоништување.

После ќе се сети што направил,ама касно ќе биде.
Груевски веќе ја пошќиптари Македонија само што тоа на Сител и Канал 5 не ви го кажуваат.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.950
Поени од реакции
11.577
Ја за Нухиу прашав еве уште еднаш дали знаел како член на ДУИ дека ќе го бираат талал?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
I da znael i da ne znael, ne e bitno. Eve da recheme deka znael, shto menuva koga Chavkov gi ima nadlezhnostite da dava naredbi na nachalnicite/komandirite.

@PewDiePie Da, i feel brainwashed.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
I da znael i da ne znael, ne e bitno. Eve da recheme deka znael, shto menuva koga Chavkov gi ima nadlezhnostite da dava naredbi na nachalnicite/komandirite.

@PewDiePie Da, i feel brainwashed.
Многу работи менува а ти размисли зошто и колку време е спремано..



Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom