Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.950
Поени од реакции
11.577
Мене само не ми е јасно како во видео од 20 минути, и во други од 10-на, нема ни 1 сцена каде некој го удира Села, а он наводно бил влечен, газен, цела фаца у крф? како е тоа можно?
Искрено и јас сакав да видам, недостасуваат снимки од тие моменти, но рачунај дека тогаш новинарите со камерите се веќе или надвор (во холот од Собранието) или камерите се веќе искршени (а новинарите се во прес-центарот). Али факт е дека таа една слика што ја видовме е дека цело лице му било со крв, што оди во прилог на извештајот од Клинички центар дека претрпел контузија на мозокот (со повеќе удари по главата).
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Искрено и јас сакав да видам, недостасуваат снимки од тие моменти, но рачунај дека тогаш новинарите со камерите се веќе или надвор (во холот од Собранието) или камерите се веќе искршени (а новинарите се во прес-центарот). Али факт е дека таа една слика што ја видовме е дека цело лице му било со крв, што оди во прилог на извештајот од Клинички центар дека претрпел контузија на мозокот (со повеќе удари по главата).
Јас не викам дека не се случило тоа, него како кога никој него не го ни чепна - нити тргна накај него - нити се помрдна од место за цели 30-на минути, и на крај гледаме како се смирува состојбата - а сепак на крај нај повреден? јас колку што гледам цело време на Заев му идат. И како тоа баш од неговиот напад нема снимка нигде?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Јас не викам дека не се случило тоа, него како кога никој него не го ни чепна - нити тргна накај него - нити се помрдна од место за цели 30-на минути, и на крај гледаме како се смирува состојбата - а сепак на крај нај повреден? јас колку што гледам цело време на Заев му идат. И како тоа баш од неговиот напад нема снимка нигде?
Ако не постојат снимки незначи дека тоа не се случило.
Мора ли од се да правите теории на заговор?
Аман веќе...

Еве ти заговор - можеби постојат но намерно не ги објавуваат во јавност за да не се предизвикаат меѓуетнички тензии.

Може вака?

Како и да е, мое мислење е дека сите (СИТЕ) треба да снесат одговорност, сите политичари - сите.

Тие се одговорни за овие тензии (СИТЕ ПОЛИТИЧАРИ) (политички/идеолошки и етнички) а не јас или вие што дремиме како мисири на форумов.
 
Последно уредено:

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ако не постојат снимки незначи дека тоа не се случило.
Мора ли од се да правите теории на заговор?
Аман веќе...

Еве ти заговор - можеби постојат но намерно не ги објавуваат во јавност за да не се предизвикаат меѓуетнички тензии.

Може вака?
Не реков дека е било какова теорија на заговор или дека не се случило - по 2 пат, него дека ми е чудно како нема снимка, а иначе теоријата за тензии ти е на место, и јас помислив на тоа.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не реков дека е било какова теорија на заговор или дека не се случило - по 2 пат, него дека ми е чудно како нема снимка, а иначе теоријата за тензии ти е на место, и јас помислив на тоа.
Лично, мислам дека нема снимка.
Собранието е огромно - незнам дали си бил внатре.

Едноставно нема - се случи хавус, многу луѓе, немири, се користеа новинарски опреми како оружје, новинари и камермани беа нападнати итн итн.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Лично, мислам дека нема снимка.
Собранието е огромно - незнам дали си бил внатре.
Не би требало да нема, се снимаше баш тој дел каде што седеше он - а како капак зарем би направиле таков пропуст да има делови кои не се опфатени од видео надзор?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Не би требало да нема, се снимаше баш тој дел каде што седеше он - а како капак зарем би направиле таков пропуст да има делови кои не се опфатени од видео надзор?
Море да - избезумив.

Треба да има снимки од видео надзорот и тоа сигурно бидејќи ако одиме хронолошки (настаните) Села е нападнат многу пред да се исклучи струјата во собранието.

Инаку 2001 кога влегоа батки во собранието струјата веднаш се исклучи како превентивна мерка.

Еве уште еден индикатор дека ова е смислено сценарио.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.653
Поени од реакции
36.318
Не реков дека е било какова теорија на заговор или дека не се случило - по 2 пат, него дека ми е чудно како нема снимка, а иначе теоријата за тензии ти е на место, и јас помислив на тоа.
аааа тоа што си рекол не важи, ќе ти го превртат како им одговара, ете јас коментирав за твитер фотографија на Ивон & Лата демек сликани во моментот на несакани инцидент во Собранието демек е лош фотошоп, веднаш ми се прикачија демек коментирам за фотошоп на повреди на членовите во собранието и пази главен администратор на форумов...што сакаш понатаму! јас коментирам и се смеам за смешен фотошоп на една работа , тие ти ја местат за друга работа,па уште мавкаат со дијагнози... што знам, самите си ја имаат мувата па си ја ишкаат ! (y)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.950
Поени од реакции
11.577
Лично, мислам дека нема снимка.
Собранието е огромно - незнам дали си бил внатре.
Можда има снимка од безбедносна камера. @Psyside

Али ништо нема да видиме баш заради тоа што спомна, да нема меѓуетнички тензии ако поддржувачите на Села видат таква снимка. Поради иста причина Ахмети воопшто не бил во Собрание. Тоа го спомна и Заев. Замисли да му се десеше нешто на Ахмети, не знам дали некој ќе можеше да ги исконтролира Албанците. Тоа не' доведува дека веројатно СДСМ биле свесни дека може да се деси вакво нешто.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Можда има снимка од безбедносна камера. @Psyside
Да би требало - избезумив.
Зависи каде е напданат незнам јас каде е точно нападнат и каде има безбедноси камери тоа нека си брка полицијата.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.653
Поени од реакции
36.318
Можда има снимка од безбедносна камера. @Psyside

Али ништо нема да видиме баш заради тоа што спомна, да нема меѓуетнички тензии ако поддржувачите на Села видат таква снимка. Поради иста причина Ахмети воопшто не бил во Собрание. Тоа го спомна и Заев. Замисли да му се десеше нешто на Ахмети, не знам дали некој ќе можеше да ги исконтролира Албанците. Тоа не' доведува дека веројатно СДСМ биле свесни дека може да се деси вакво нешто.
оф.... колку присутност има АА во Собрание жити се, па демек сега не бил :facepalm:
 
Член од
23 октомври 2016
Мислења
22
Поени од реакции
16
Искрено и јас сакав да видам, недостасуваат снимки од тие моменти, но рачунај дека тогаш новинарите со камерите се веќе или надвор (во холот од Собранието) или камерите се веќе искршени (а новинарите се во прес-центарот). Али факт е дека таа една слика што ја видовме е дека цело лице му било со крв, што оди во прилог на извештајот од Клинички центар дека претрпел контузија на мозокот (со повеќе удари по главата).
samo formalno vo klinicki centar batki so nivni prihodi ne se budali da trcaat po drzavni zdravstveni ustanovi pa oni se od golemoto dobro utro sigurno ke odat po privatni kliniki
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
:pos: Ќе треба да почекаме за тоа.
Нема да се објават во јавност, секако ќе има судска постапка и нели не смејат да се објават во јавност (како доказ - дел од истрагата?)

Еве ти нели си правник нешто?
Како оди тоа (кој е процесот/протоколот) јас не сум запознаен.
Штосот е да не се создаваат теории на заговор.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.950
Поени од реакции
11.577
Нема да се објават во јавност, секако ќе има судска постапка и нели не смејат да се објават во јавност (како доказ - дел од истрагата?)

Еве ти нели си правник нешто?
Како оди тоа (кој е процесот/протоколот) јас не сум запознаен.
Се смеев за тоа што ми збореше дека ќе брка полицијата. Ти реков ќе почекаме, да дојде друга полиција. Иначе јасно, нема шанси такво нешто да се објави.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom