Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.787
Поени од реакции
1.504
Каква голема Албанија бре?
Јас сум за социјална правда - ништо друго.

А за да добиеме социјална правда треба да одговараат сите од 91 до сега.

СИТЕ да се однесат и да одговараат пред СУД и да им се конфискува имотот.

Може и една реформа (привремена - додека се среди ситуацијава);
Тој кој што е осуден - да нема никакво учество во општествено/политичкиот живот на нашата република.

Исто сите осуденици да немаат право на глас. (криминал поврзан со политика или злоупотреба на службена должност пред се)

Неможе некој кој не ги почитува, не се придржува кон одредени/воспоставени општествени норми/закони (договор) да ти одлучува за исите.

Тоа е апсурдно!
Со ова се согласувам 100% со тебе.
Ама немој брате македонски да даваш поддршка на некој што се согласи да го промени мојот и твојот идентитет.

Да дојде асална опозиција јас прв ќе ги поддржам.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Со ова се согласувам 100% со тебе.
Ама немој брате македонски да даваш поддршка на некој што се согласи да го промени мојот и твојот идентитет.

Да дојде асална опозиција јас прв ќе ги поддржам.
Идентитетот е комплицирана, субјективна појава.
Никој неможе тоа да го промени тоа да ти биде јасно.

Денеска живееме индивидуализам, не за џабе пред некој пост запна со тоа ЈАС, ЈАС. (т.е. САМ, САМ)
Контрадикторен си.

П.С.
А кога веќе си толку засекиран за идентитетот (чисто сумљам) тоа прашај го Грујо кој има ликови (во својата гарнитура) како Мијалков, Протугеров, Бонева, Милошевски итн нивен ментор Љубчо Георгиевски, воедно амнестираќи ги Хашките случаји итн. како апетисан нека ти е ова ако толку ти е убав вкусот на "идентитетот".
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.337
Кога вели дека граѓаните биле излажани за платформата треба Чомовски да го праша "а амнестијата на хашките случаи беше дел од програмата на ДПМНЕ?"
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Поентата е шо луѓе со 2000 евра месечни примања кажуваат каков е животот во Македонија.[DOUBLEPOST=1493403601][/DOUBLEPOST]
И Србија не воведе санкции кон Русија, напротив имаат богата соработка и на економски и на воен план, па ете ЕУ им отвара поглавија за прием.
Не ќе да е до Брисел проблемот
Eve vaka 2500 dolari ovde...350 danok na imot, 100 struja 160 priroden gas, 130 internet, TV i telefon, 300 osiguruvanje za avtomobil i imot kukja/ stan, transportni troshoci najmalku 100. ada ne zboruvam ako ti dojde red da menuvash prozori, pokriv ili driveway (pristap do garazha, neshto kako parking do kukjata) i najmalku 500 za zaemot shto si se zadolzhil da ja otplakjash kukjata, i na seto toa 13 % danok za gavramentot pa ti rachunaj koj zhivee vo raskosh a koj gladuva. Se razbira edno prosechno semejstvo pravi okolu 4000 mesechno so dvajca vraboteni. Edinstvena prednost shto ovde ja imame e politichkata stabilnost i nishto poveke.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Зошто не ми кажавте дека и јас сум протестирал 60 дена?????????????ЗОШТТОООООООООООООООООООООО!!!!!!!!1111111111111!
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.787
Поени од реакции
1.504
Идентитетот е комплицирана, субјективна појава.
Никој неможе тоа да го промени тоа да ти биде јасно.

Денеска живееме индивидуализам, не за џабе пред некој пост запна со тоа ЈАС, ЈАС.
Контрадикторен си.

П.С.
А кога веќе си толку засекиран за идентитетот (чисто сумљам) тоа прашај го Грујо кој има ликови (во својата гарнитура) како Мијалков, Протугеров, Бонева, Милошевски итн нивен ментор Љубчо Георгиевски, воедно амнестираќи ги Хашките случаји итн. како апетисан.
Запнав да објаснувам за мене пошто ме гледавте како поддржувач на ВМРО ДПМНЕ.

Морав да се објаснам.

Национален идентитет е всушност многу едноставна работа.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Национален идентитет е всушност многу едноставна работа.
Не е.
Тоа ќе го оставиш на археолози, историчари, психолози и филозофи.

Нема што да се мешате каде што не ви е местото - одовде стапува на сцена таа етничка или политичко/идеолошка војна на сметка на пристојниот живот во мкд.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.337
Ојде братов:гик:

"Ако сакаа ќе го убиеја"

Многу кум го има гледано изгледа.
 
B

Beck's

Гостин
Немале намера да го убијат, само глава да му пукнат. Феир инаф
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.286
Eve vaka 2500 dolari ovde...350 danok na imot, 100 struja 160 priroden gas, 130 internet, TV i telefon, 300 osiguruvanje za avtomobil i imot kukja/ stan, transportni troshoci najmalku 100. ada ne zboruvam ako ti dojde red da menuvash prozori, pokriv ili driveway (pristap do garazha, neshto kako parking do kukjata) i najmalku 500 za zaemot shto si se zadolzhil da ja otplakjash kukjata, i na seto toa 13 % danok za gavramentot pa ti rachunaj koj zhivee vo raskosh a koj gladuva. Se razbira edno prosechno semejstvo pravi okolu 4000 mesechno so dvajca vraboteni. Edinstvena prednost shto ovde ja imame e politichkata stabilnost i nishto poveke.
Солза ми потекува кога вака читам за тешкиот живот во САД. Кај нас било супер бе. Не знам што се жалат сите.
Исто не ми е јасно зошто не се вратиш тука? Верниот пес е секогаш посреќен кога е поблизу до својот господар.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom