Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Кои конкретно, македонци албанци срби бошњаци роми турци етц ? Пошто се некако се маргинализира се останато на сметка на Албанците. Села нели не признава Македонци нели не постоиме, Заев како иден премиер не може да ме убеди дека ќе се залага за сите граѓани кога главниот коалиционен партнер Села секој можен момент го користи за да сере за Македонците, дека не постоиме, дека химната ги иритирала дека се они се најобесправениот народ на планетава земја и така натака.
Sela e irelevanten vo muabetov. Zaev ke bide premier i on ke se zalaga za interesite na site gradjani na R. Makedonija.[DOUBLEPOST=1493369084][/DOUBLEPOST]
На македонците не.[DOUBLEPOST=1493368154][/DOUBLEPOST]
За завчера.
Ti za makedonec se smetas ?
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.680
Поени од реакции
3.641
Па ти си експерт за меѓународна политика. :bravobe:
Дали си размислил да те викнат во ТВ Нова како аналитичар? :гик:
Или не ви даваат на вас од кај Стевчота такви аналитичарски места по куртонските телевизии? :unsure:
Да
Да
Не
> Бучко направи територијална поделба,
Ок фала, тоа ми требаше
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
како сакаш речи ама СДСШ овциве докажаа дека се издржливи на ќотек, секоја година наклоци летаат од собрание, посебно бе онаа шеќернана, ептен издржлива, на толку ќотек на некој друг ќе му скурчеше и собрание и све, ќе се откажеше.
Ignorance is bliss.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.167
Поени од реакции
8.468
Сите да се откажеме и да ја оставиме нашата татковина на фамилијата. Извини ама сите имаме фамилии и немаме намера да бегаме од овде за вие да крадете и линчувате. Две години Грујо си го стегаше јажето околу вратот, вчера го клоцна и столчето.
вие и татковина, немој да ме ебеш,
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.697
Да
Да
Не


Ок фала, тоа ми требаше
Супер. Оди сеа пак да ги лажеш дедо ти и баба ти дека Сорос ќе не уништи и дека Грујо е патриот. Ќе ти даде од пензиичето дур уште го има. Гледаме дека ви успеала јако таа пропаганда кај нив. Пошто 70+ годишни старци кои се жалат дека не можат да стојат на нозе у ЈСП сеа влагаат у Собрание да се тепаат ко младичи.
 
S

silmarillion

Гостин
И сега како ќе функционира државата? Од кај ќе се гласа влада? Дали полицијата и војската ќе слушаат команди од новите раководства и дали ќе ги сметаат за легитимни?
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
4.680
Поени од реакции
3.641
Супер. Оди сеа пак да ги лажеш дедо ти и баба ти дека Сорос ќе не уништи и дека Грујо е патриот. Ќе ти даде од пензиичето дур уште го има. Гледаме дека ви успеала јако таа пропаганда кај нив. Пошто 70+ годишни старци кои се жалат дека не можат да стојат на нозе у ЈСП сеа влагаат у Собрание да се тепаат ко младичи.
Ај иди ти сега лажи ги баба ти и дедо ти дека сорос е чистокрвен македонски патриот и баш му падна жал за народот македонски и си рече дај да им помогнам на овие кутри луѓе пошто по природа сум многу добар и фин и сакам да помогам исто како што помогнав у Украина на пример.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.167
Поени од реакции
8.468
И сега како ќе функционира државата? Од кај ќе се гласа влада? Дали полицијата и војската ќе слушаат команди од новите раководства и дали ќе ги сметаат за легитимни?
највероватно од Мала Речица
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
највероватно од Мала Речица
Ќе дојдат самоиницијативно жени и бабички да исчистат нередот кои ги направија платениците на Сорос вчера во собранието.
 
A

apidrone

Гостин
Уште еден пример за човекова психосемантичка испрограмираност. Во овие операции на странците до сега употребија скоро се што е откриено за човековото резонирање, однесување, расудување за да дојдат до својата цел.
Во вакви дебати со блиски сум седел со саати и саати и на крај кога ке се потрошат сите аргументи на реално, конструктивно и објективно аргументирање последниот т.н. аргумент е "Абе не можам да го гледам, 10 години го гледам, нека дојде некој друг"

Таа платформа требаше да биде испорачана преку Диво Насеље, затоа беа дојдени гнидите таму. Али кога таму беа брзински неутрализирани еве ги 2 години подоцна преку Заев таа да се реализира.
Ништо од таа платформа не беше отфрлено, впрочем вчерашното интонирање на албанската химна и обидот за поставување на Талат прв чекор кон нејзина имплементација. Интонирањето на химната беше класичен преседан, провокација, у собрание на една држава ти се интонира албанска химна. Ај за тие од сдс јасно ми е, ама тука и пратениците на вмро изреагираа многу аматерски го дозволија тој чин на провокација нешто што не смееше никако да го дозволат.

Грујо јавно на тв, не преку лидерски тајни средби, зад затворени врати каде што можеме само да нагаѓаме, покажа дека не се бори за власт, кога му рече на Заев дека ги има на располагање пратениците на вмро да формира влада чим толку се запнал да доаѓа на власт но нормално да ја отфрли платформата. Чушката фала богу не може да ја отфрли затоа што потпишал таму нешто, главата му е под хипотека, зема 400.000 гласа благодарение на албанците и западот и сега нема назад, има обврска да ја имплементира до крај. Нема назад.

Немој да ми збориш за криминали, јазичето на вагата е во рамна линија, а тоа значи еднаквост. Иаме аболициран криминалец, 1 евро за вицето и пар други работи за него и тие околу него. Али не ми е тоа проблем, сварно ме заболе курот за тужните врби, палмите и мерцедесот.
Овде влогот е многу поголем.

Ова сценарио беше испорачано во Украина и во друго земји од блискиот исток. Копи пејст. И слеп човек може да го види. Штета што не научивме од другите. Не дадовме, т.е. многу малку жртви дадовме во осамостојувањето на оваа држава, затоа сега ја даваме на тацна и со широко отворени раце прифаќаме премиер на туѓа држава и албанците во македонија да ни ја креираат судбината. Да ти погинел татко, дедо, постар брат, братучед сега другачие ке размислувавме.

Не е на арно дефинитивно, но јас велам, нека се остави да тера сдс. Народот мора да осети на сопствена кожа за да поверува. Сеуште има луѓе кои читаат/гледаат само нивни медиуми и немаат поим што се дешава зад завесата. Убедени се дека платформата нема нишо везе. Исто како во 2004 со територијалната поделба. После тоа вмро беше 10 год на власт.
Уште една нус појава на диктаторското владеење на вмро последниве 10 години. Затоа на сите меѓународни релевантни ранг листи сме на дното по сите фактори.

Диво насеље беше нарачано од ретардирани особи како Мартин Протуѓер со неговата легендарна изјава „А војна да имаме?“ за да се сврти вниманието на јавноста од бомбите на сдсм каде се откриваа тешки криминали. Ако е брзински неутрализирано со 8 загинати и 40 повредени полицајци, недај боже стварно да мислеле да напаѓаат терористите, без полиција ќе останевме.

Груевски 20 (со букви: ДВАЕСЕТ) дена преговараше за истата таа платформа. Во ниту еден ден, во ниту една изјава за време на тие 20 дена додека го имаше мандатот не ја отфрли платформата. Единствено што отфрли беше продолжување на мандатот на СЈО, затоа што знае дека го чека доживотен затвор ако дозволи да дојде до судење. Се што се содржи во тн „тиранска платформа“ Груевски веќе го изгласал и дал одобрение.

Стварно Груевски не се борел за власт, кога не дозволува СЈО да си ја врши работата за која е формирано (со гласови и на вмро), кога не дозволува судската власт да си ја врши работата за која постои, кога не му дозволува на фикусот да го даде мандатот за формирање влада на мнозинството во согласност со член 90 од Уставот, кога го повикува „народот“ (всушност за него народот е неговата хорда од вмровци, сите останати се или Албанци или соросоиди) да не седи дома во папучи туку да излезе „да ја одбрани државата“ (со тепање на пратеници на сдсм + Села). Приметивте дека никој од ДУИ не е ниту чепнат?

Истиот тој Талат кој сега ви смета, беше избран за министер за одбрана на РМ. Ама тогаш добар беше.

Народот осетил како е на своја кожа. Десет години се и предолг период за да бидеш инфериорен. Никогаш не сме живееле полошо, никогаш немало толкава миграција на младите надвор од државата. Ама ова го нема на Сител и курир.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ај иди ти сега лажи ги баба ти и дедо ти дека сорос е чистокрвен македонски патриот и баш му падна жал за народот македонски и си рече дај да им помогнам на овие кутри луѓе пошто по природа сум многу добар и фин и сакам да помогам исто како што помогнав у Украина на пример.
Се виде намерата на Сорос со вчерашни негови платеници кои влегоа во владина институција тепаа политичари и кршеа народен имот
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom