Дискусија за Атеистите, Исламот, Христијанството и останати убедувања

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Не носам јас нов еон. Јас живеам во истиот.

Живееш!?!?
Смртта, истаа е како и во стариот еон?
И да, само зборувам за тој Нов Еон, Еонот на Освојувачкото и Крунисано Дете, за кој многумина немаа поима ниту тука ниту во Македонија... а сега сите експерти за духовноста на старото и новото време и ми зборуваат глупости само за да ми покажат како ептен по цели денови тие само за духовноста размислуваат и ете дојдени се на форумов да ме поправат :)
И бидејќи ми е целта да споделувам инфо за Телема и Новиот Еон :
Па за друго и не те бива, копи-паст, битно ти да си живееш во новиот еон!:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Пак да повторам бидејќи тешко ме разбираш и ти и @alf :
Недостасува саглам прашање од саглам луѓе.

Ако некој не ти одговори, не значи дека нема одговор - само смета дека прашувачот не заслужува одговор заради ставот што го има заземено во животот за овие или оние работи, без разлика.
За се си има причина и последица, нема потреба сега да заморуваш зошто некој не ти одговара - а од тоа да правиш кули од песок како ти поставуваш тешки прашања.
Не биди толку горд на себе си - христијанин си - не оди тоа така. Собери си ја душичката и молчи за момент да видиш каде грешиш во однос на твоето празноверие (чудни зборови измислувате вие од православната вероисповед).



Па за друго и не те бива, копи-паст, битно ти да си живееш во новиот еон!:)
Па подобро да ми е битно да живеам и борам според Законот на Телема отколку смислата на животот 8 години да ми биде следење на рандом луѓе по форуми и да им кажувам кај грешат во својот живот без да ги познавам истите со цел да предизвикам да ми кажат нешто што не знам!
Не сум јас @alf со „соголена душа“ да пишувам на форуми.
Sorry... романтизмот замина. Херметика и тајните на инијацијата веќе не се објаснуваат како во времето кога цветаше алхемијата!

А ако сакаш мои размисли, го имам блогот. Таму има и цитати и мои размисли! Тука - не. Оди, читај!

П.С. Ми се допаѓа ова Хепта на почеток. Мантра... :)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Пак да повторам бидејќи тешко ме разбираш и ти и @alf :
Недостасува саглам прашање од саглам луѓе.

Ако некој не ти одговори, не значи дека нема одговор - само смета дека прашувачот не заслужува одговор заради ставот што го има заземено во животот за овие или оние работи, без разлика.
За се си има причина и последица, нема потреба сега да заморуваш зошто некој не ти одговара - а од тоа да правиш кули од песок како ти поставуваш тешки прашања.
Не биди толку горд на себе си - христијанин си - не оди тоа така. Собери си ја душичката и молчи за момент да видиш каде грешиш во однос на твоето празноверие (чудни зборови измислувате вие од православната вероисповед).
Хепта,

и што велиш, дека живееш во новиот еон? А што да им напрајме на оња тврдоглавине кои ем сакаат ем живеат старо-еонски?

Немој да ми речеш дека и ова не е саглам прашање... :icon_lol:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Смртта, истаа е како и во стариот еон?
Отсекогаш била иста, разликата е што некој увидел дека мораш да го Разбереш животот за да ја разбереш смртта, бидејќи двете се дел од иста целина, додека некој решил да верува во утеха и истата да ја смета за вистина.[DOUBLEPOST=1493066574][/DOUBLEPOST]
Хепта,

и што велиш, дека живееш во новиот еон? А што да им напрајме на оња тврдоглавине кои ем сакаат ем живеат старо-еонски?

Немој да ми речеш дека и ова не е саглам прашање... :icon_lol:
Епа ете, пробај најди некоја судијка, професорка, менаџерка и прочитај и го:

1 Тимотеј 2:
11. Жената нека прима поуки молчешкум, со потполна послушност.
12 .На жената не ѝ дозволувам да поучува,+ ниту да господари над мажот,+ туку нека молчи.

Потоа дај и поука и да видиме дали молчешкум ќе ја прифати и дали ќе се откаже од поучувањето и господарењето над мажи.
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Отсекогаш била иста, разликата е што некој увидел дека мораш да го Разбереш животот за да ја разбереш смртта, бидејќи двете се дел од иста целина, додека некој решил да верува во утеха и истата да ја смета за вистина.
Обратно е, треба да ја осознаеш смртта за да го разбереш животот.
Инаку,како ќе знаеш што е светлина кога никогаш не си видел темнина?

Така да можете да си ги менувате времињата , да ги означите и броите, да ги присвоите за ваши и во нив да живеете, но со смртта тоа не можете да го правите, а уште помалку преку времињата нејзе да ја осознаете.

А животот и смртта може да се сретнат и да бидат едно само во човек со соголена душа.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Обратно е, треба да ја осознаеш смртта за да го разбереш животот.
Инаку,како ќе знаеш што е светлина кога никогаш не си видел темнина?

Така да можете да си ги менувате времињата , да ги означите и броите, да ги присвоите за ваши и во нив да живеете, но со смртта тоа не можете да го правите, а уште помалку преку времињата нејзе да ја осознаете.

А животот и смртта може да се сретнат и да бидат едно само во човек со соголена душа.
Дали ќе ја разбереш ноќта, за да знаеш што е ден, или ќе го разбереш денот за да знаеш што е ноќ, не игра никаква улога во тоа дека и двете се само игра на сенки.
Ти си ја видел твојата ,,сенка" и си заклучил дека таа е вистината што треба да важи за сите, си создал своја етикета и гордо кажуваш дека не носиш туѓи етикети. Си создал догма, верувајќи дека си над оние што веруваат во догми.

Не, не е обратно. Секоја целина може да се анализира преку било кој нејзин дел или аспект.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
„Не е така како што велиш - вака е, како што јас велам иако не читам книги бидејќи тоа е бесцелно бидејќи целото знаење во светот е непотребно ако не го разголиш духот на кајгана форумот и не зборуваш романтичарски за девојките!“ - @alf


Да прашуваш за да потоа се ценкаш околу одговорот или да велиш: не е така како што велиш, јас имам секогаш подобар одговор е лицемерие и бесцелно прашање.
Затоа реков претходно:

Недостасува саглам прашање од саглам луѓе.

А во однос на тоа со @Ipsissimus што се натегаш, треба да ви е јасно:

It is wrong to say triumphantly “Mors janua vitae”, unless you add, with equal triumph, “Vita janua mortis”.
To one who understands this chain of the Aeons from the point of view alike of the sorrowing Isis and of the triumphant Osiris,
not forgetting their link in the destroyer Apophis, there remains no secret veiled in Nature.“
- Магика, Книга 4, А. Кроули


И околу оваа изјава има огромен комплексен лавиринт кој затскрива голема тајна која што и не може да се раскаже со зборови.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
Дали ќе ја разбереш ноќта, за да знаеш што е ден, или ќе го разбереш денот за да знаеш што е ноќ, не игра никаква улога во тоа дека и двете се само игра на сенки.
Ти си ја видел твојата ,,сенка" и си заклучил дека таа е вистината што треба да важи за сите, си создал своја етикета и гордо кажуваш дека не носиш туѓи етикети. Си создал догма, верувајќи дека си над оние што веруваат во догми.

Не, не е обратно. Секоја целина може да се анализира преку било кој нејзин дел или аспект.
Ако е така како што викаш, зошто уште човештвото практикува да каже крај на едно, а почеток на друго, ако преку секоја точка може да се анализира целината и иста ја осознаете?

Отука може да се види апсуртноста од прогласување крај на еден еон, а почеток на друг.
Тоа кажува дека уште не сте ја осознале целината и затоа ја кроите и прекројувате, како би се држеле во рамките на тоа што ви е вам познато.

Да ви беше смртта позната, времето ќе ја изгубеше својата сила, но бидејќи не ви е затоа времето посилно е.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Многу брзоплето во своето незнаење. Штета.
Ајде заврши со тоа „што се ние не знаеме“ за да ти биде подобар животот или смртта бидејќи ти сигурно и физичка смрт имаш поминато, па вака воскреснат сега нов спасител се појави на форумов со разголена душа да не поправиш нас Телемитите кај тоа згрешивме со Еоните :)

Ќе прашав за книга од кај вадиш овие мудрости, кој авторитет - ама сигурен сум дека поголем авторитет од тебе, тешко дека имаш...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Прво друго треба ти да направиш после глупостите што ти ги читам во врска со Телема без да си прочитал било што, па потоа јас сериозно да ти ги разгледувам прашањата. До тогаш не можам да те гледам како сериозен соговорник кој што знае што прашува воопшто... да не имаше строги правила, ќе ти кажев дека постои име за луѓе како тебе, но не можам да го напишам... за жал, дури и ова што го пишувам сега ти е премногу.

Дома си играј со твоите вакви ствари: прашај ги и потоа им држи лекции како погрешиле и дека не треба да читаат книги. Не тука!


„Не е така како што велиш - вака е, како што јас велам иако не читам книги бидејќи тоа е бесцелно бидејќи целото знаење во светот е непотребно ако не го разголиш духот на кајгана форумот и не зборуваш романтичарски за девојките!“ - @alf

Да прашуваш за да потоа се ценкаш околу одговорот или да велиш: не е така како што велиш, јас имам секогаш подобар одговор е лицемерие и бесцелно прашање.
Затоа реков претходно:
Недостасува саглам прашање од саглам луѓе.


Од сега со тебе и таквите само вака, романтичарски... нормално, со извадоци од книги. Да има што да зборуваш, а сепак ти да не прочиташ. За други споделуваме секако ;)
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.508
Поени од реакции
1.072
„Не е така како што велиш - вака е, како што јас велам иако не читам книги бидејќи тоа е бесцелно бидејќи целото знаење во светот е непотребно ако не го разголиш духот на кајгана форумот и не зборуваш романтичарски за девојките!“ - @alf
Можеш ти и подобро.

Да ни раскажеш, каква ќе биде смртта во новиот еон.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Епа ете, пробај најди некоја судијка, професорка, менаџерка и прочитај и го:

1 Тимотеј 2:
11. Жената нека прима поуки молчешкум, со потполна послушност.
12 .На жената не ѝ дозволувам да поучува,+ ниту да господари над мажот,+ туку нека молчи.

Потоа дај и поука и да видиме дали молчешкум ќе ја прифати и дали ќе се откаже од поучувањето и господарењето над мажи.
Испи,

дај бе не забегуј во оваа извретност од Телема; пак ми поставуваш прашање „...а ла хабардов центар...„, кое пати од извртена логика, во која последицата ја условува причината па така, ..... СКАРЛЕТНА БУКВА .... ОД МОДЕРАТОР , очекуваш да и‘ поставам рисјанско прашање на некоја претпоставена судијка, која си нема благе везе од мојата вероисповест, оти кога претпоствената судијка (како и сите нешта во Телема, кои патат од претпоставеност, не од реалност...) би бија рисјанка, не би и‘ паднало на памет да биде судијка, уште помалку да сака бисери и кристали појќе од словото од законот...

Дај не лупетај...

Туку, оти не ми кажеш дали судијките ја зголемија или ја намалија правичноста во Светов, со тоа што токму жени-судии се нашле во позиција да делат правичност, иако никој не ги повикал за таква функција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom