Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 март 2017
Мислења
51
Поени од реакции
26
Zdravo.
Jas imam dedo so bugarsko poteklo. Ke saka li nekoj da mi kaze koj dokumenti ke mi trebaat da gi ponesam za bugarski pasos. Jas gi znam samo:
-izvod od dedo,tato I od mene
-potvrda od sud
-lekarsko uverenie
najdobro e toa da si se rasprashash so posrednikot, i da ti objasni se shto ti e potrebno.
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
Има кај некого промена на статус на преписка последниве две-три недели? Не гледам на некој да му се има сменето....
 
Член од
8 февруари 2016
Мислења
400
Поени од реакции
396
Vo vrska so proverkite od Viceprezidentot... od upaten covek go dobiv sledniov odgovor - Проверки во врска со криминалци и муслимани. Такви има со добиено државјанство, од понапред и затоа инсистира на дополнителни проверки. Нашите тоа не ги закача.
Ako ti e suguren izvorot, togas super, toa nas ne ne dira, nemame kriminalno dosie i ne sme muslimani. Pa i da proveruva za toa ok e. Mene mi e da ne bara nevozmozni dokazi za poteklo, kako sto zategnaa edno vreme.
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Ako ti e suguren izvorot, togas super, toa nas ne ne dira, nemame kriminalno dosie i ne sme muslimani. Pa i da proveruva za toa ok e. Mene mi e da ne bara nevozmozni dokazi za poteklo, kako sto zategnaa edno vreme.
Sigurnosta na informacijava e od Bks, pa taka rekoja... valjda se informirani. A sto ima Viceprezidentot drugo da proveruva... osven kriminal, ako baraat vlakno na jajceto... togas dzabe ni e... se ke bide na sreka...
 
Член од
20 април 2017
Мислења
20
Поени од реакции
9
Zdravo svima.Hteo bih da podelim moje iskustvo oko aplikacije za drzavljanstvo.Podneo sam zahtev za Proizhod u konzulatu u Pristini marta 2013,da bi isti podigao u junu ili julu iste godine.Jurnjava,prevod dokumenata i sve sto prati trajalo je do decembra 2013. 27.12.2013 bio u Pristini na intervju.Broj za proveru sam dobio u septembru 2014.Za proizhod nisam imao nikakve papire,samo sam potpisao izjavu o bugarskoj nacionalnoj svesti (u to vreme za moju etnicku zajednicu goranaca je bilo dovoljno)i to je to.Status sam proveravao retko,ali iskljucivo citao protokole koji su bili do kraja 2015.Kada se promenio nacin provere krenula je i prica da vise nije dovoljno imati proizhod,nego cvrst dokaz o bugarskom poreklu.Onda sam prestao da proveravam jer nisam imao dokaz.Krajem novembra 2016 sam slucajno proveri status da vidim da li su me skinuli iz evidencije a tamo je pisalo - Molbata vi e razgledana ot saveta po grazdanstvo c polozitelno stanoviste. predstoi izdavaneto na ukaz na viceprezidenta na RB.Iznenadjenje je veliko ali........ I dan danas je isto taj status od ne znam kad.Medjutim sad krece nova agonija i nova provera svih dokumenata.Jedan od posrednika blizak MP mi je tamo proveravao i rekao da ce sve vratiti na ponovnu proveru i da ce me 100 % odbiti ukoliko ne dostavim adekvatan dokument.Tuga,nemam dokumenat.

Sada bih zamolio upucene da pomognu.Deda mi je do 1938 bio u Bugarskoj u mestu Silistra i po recima mog oca tamo je imao licnu kartu i mozda i pasos.Da li postoji nacin da se proveri i eventualno da se dodje do nekih dokumenata? Hvala svima i puno srece u ovom haosu.
 
Член од
9 јули 2014
Мислења
130
Поени од реакции
44
Zdravo svima.Hteo bih da podelim moje iskustvo oko aplikacije za drzavljanstvo.Podneo sam zahtev za Proizhod u konzulatu u Pristini marta 2013,da bi isti podigao u junu ili julu iste godine.Jurnjava,prevod dokumenata i sve sto prati trajalo je do decembra 2013. 27.12.2013 bio u Pristini na intervju.Broj za proveru sam dobio u septembru 2014.Za proizhod nisam imao nikakve papire,samo sam potpisao izjavu o bugarskoj nacionalnoj svesti (u to vreme za moju etnicku zajednicu goranaca je bilo dovoljno)i to je to.Status sam proveravao retko,ali iskljucivo citao protokole koji su bili do kraja 2015.Kada se promenio nacin provere krenula je i prica da vise nije dovoljno imati proizhod,nego cvrst dokaz o bugarskom poreklu.Onda sam prestao da proveravam jer nisam imao dokaz.Krajem novembra 2016 sam slucajno proveri status da vidim da li su me skinuli iz evidencije a tamo je pisalo - Molbata vi e razgledana ot saveta po grazdanstvo c polozitelno stanoviste. predstoi izdavaneto na ukaz na viceprezidenta na RB.Iznenadjenje je veliko ali........ I dan danas je isto taj status od ne znam kad.Medjutim sad krece nova agonija i nova provera svih dokumenata.Jedan od posrednika blizak MP mi je tamo proveravao i rekao da ce sve vratiti na ponovnu proveru i da ce me 100 % odbiti ukoliko ne dostavim adekvatan dokument.Tuga,nemam dokumenat.

Sada bih zamolio upucene da pomognu.Deda mi je do 1938 bio u Bugarskoj u mestu Silistra i po recima mog oca tamo je imao licnu kartu i mozda i pasos.Da li postoji nacin da se proveri i eventualno da se dodje do nekih dokumenata? Hvala svima i puno srece u ovom haosu.
toa nema logika site da gi proveruvaat eden kup sme,a za tebe misam deka trebada proveris vo Veliko Trnovo arhivata
 
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Zdravo svima.Hteo bih da podelim moje iskustvo oko aplikacije za drzavljanstvo.Podneo sam zahtev za Proizhod u konzulatu u Pristini marta 2013,da bi isti podigao u junu ili julu iste godine.Jurnjava,prevod dokumenata i sve sto prati trajalo je do decembra 2013. 27.12.2013 bio u Pristini na intervju.Broj za proveru sam dobio u septembru 2014.Za proizhod nisam imao nikakve papire,samo sam potpisao izjavu o bugarskoj nacionalnoj svesti (u to vreme za moju etnicku zajednicu goranaca je bilo dovoljno)i to je to.Status sam proveravao retko,ali iskljucivo citao protokole koji su bili do kraja 2015.Kada se promenio nacin provere krenula je i prica da vise nije dovoljno imati proizhod,nego cvrst dokaz o bugarskom poreklu.Onda sam prestao da proveravam jer nisam imao dokaz.Krajem novembra 2016 sam slucajno proveri status da vidim da li su me skinuli iz evidencije a tamo je pisalo - Molbata vi e razgledana ot saveta po grazdanstvo c polozitelno stanoviste. predstoi izdavaneto na ukaz na viceprezidenta na RB.Iznenadjenje je veliko ali........ I dan danas je isto taj status od ne znam kad.Medjutim sad krece nova agonija i nova provera svih dokumenata.Jedan od posrednika blizak MP mi je tamo proveravao i rekao da ce sve vratiti na ponovnu proveru i da ce me 100 % odbiti ukoliko ne dostavim adekvatan dokument.Tuga,nemam dokumenat.

Sada bih zamolio upucene da pomognu.Deda mi je do 1938 bio u Bugarskoj u mestu Silistra i po recima mog oca tamo je imao licnu kartu i mozda i pasos.Da li postoji nacin da se proveri i eventualno da se dodje do nekih dokumenata? Hvala svima i puno srece u ovom haosu.
Мора да контактираш са ова агенција
http://www.grao.bg/esgraon.html
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Член од
13 февруари 2012
Мислења
826
Поени од реакции
1.322
http://www.mediapool.bg/ministerstvoto-na-pravosadieto-smyata-da-preseche-biznesa-s-balgarskoto-grazhdanstvo-news260945.html

Од тука се гледа дека вицепрезидент нема да проверува само криминали,туку и на кој начин е добиен происходот. Во февруари не потпишала ниеден указ кој не е потрепен со взходјашт блгарин
Веста е од март, пред изборите. Најдете си некоја занимација бе луѓе.
 

pastor

mikan
Член од
10 јануари 2015
Мислења
97
Поени од реакции
109
Веста е од март, пред изборите. Најдете си некоја занимација бе луѓе.
Не е занимација. многу тука се заглавени со укази и ги враќат од таму па ред е да знаат кај се кочи и зошто. Ако не го усвојат законот вицепрезидентот има право да не потпишува и да кочи без разлика која влада е на власт.

https://www.president.bg/cat20/Viceprezident-vazlojeni-pravomoshtia/
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom