Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
62
Поени од реакции
27
a pred toa kakov ti bese statuso?i jas sum od 2014 prvo bev na dopolnitelna pa na finalna proverka pa mi se smeni pak na dopolnitelna da dostavam poteklo a veke 3 pati dostavuvav
 
Член од
12 април 2017
Мислења
28
Поени од реакции
26
Абе во очите на законот не гледаат од кај доаѓаш ти треба документи да си го подкрепиш случајот, за македонец да, постои избор потврда од здружение и тоа ти е тоа, а што ако ни потврда неможеш да земеш а дедо ти буквално ти кажал дека е бугарин без документи а бил роден во погрешно село преполно со муслимани,Нема веќе тоа магично стапче за македонци на жими мајка пројдоа тие денови сега или на папир или ништо



Ако можеш да докажеш преку роднини, директни баба дедо мама тато, или вујко тетка братучед, стари бугарски документи, или ако дедоти или бабати се родени во македонија во некое мнозинско бугарско село можеш да извадиш потврда од здружение или било каков писмен документ можеш и ти да почнеш постапка.
Фала за информација, се работи за мој пријател од Црнагора кој иако има европско државјансто сака да изваде и БГ пасош, ќе споделам со него па ако имам дополнителни прашања ќе исконтактирам тука.
 
Член од
19 април 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo.
Jas imam dedo so bugarsko poteklo. Ke saka li nekoj da mi kaze koj dokumenti ke mi trebaat da gi ponesam za bugarski pasos. Jas gi znam samo:
-izvod od dedo,tato I od mene
-potvrda od sud
-lekarsko uverenie
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Јас сум 2013, од чекање на указ - ме вратија на проверка кај вицепрезидента и уште ми стои ова. Некој да не разбера шо точно е ова и која е процедурата?
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Јас сум 2013, од чекање на указ - ме вратија на проверка кај вицепрезидента и уште ми стои ова. Некој да не разбера шо точно е ова и која е процедурата?
Никој незнае што е тоа, имаше таков случај минативе денови.... колку време чекаш потпис? јас од 7.2.2017
 
Член од
30 декември 2009
Мислења
547
Поени од реакции
149
Едно прашање, дали тие што поднеле 2015 година има некој земено пасош?
 
Член од
1 јули 2015
Мислења
58
Поени од реакции
34
Јас сум 2013, од чекање на указ - ме вратија на проверка кај вицепрезидента и уште ми стои ова. Некој да не разбера шо точно е ова и која е процедурата?
Највувани проверки се овие од вицепрезидентот , ако немаш криминално досие би требало да си се врати во нормала откако ќе те проверат (не треба никакви документи да носиш). Сподели кога ќе ти се смени пак статусот.
 
Член од
15 септември 2014
Мислења
232
Поени од реакции
129
Vo vrska so proverkite od Viceprezidentot... od upaten covek go dobiv sledniov odgovor - Проверки во врска со криминалци и муслимани. Такви има со добиено државјанство, од понапред и затоа инсистира на дополнителни проверки. Нашите тоа не ги закача.
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Podneseni dopolnitelni dok. vo MP davaat nekoj dokument ili samo gi prifakaat na salter .[DOUBLEPOST=1492637449][/DOUBLEPOST]
Vo vrska so proverkite od Viceprezidentot... od upaten covek go dobiv sledniov odgovor - Проверки во врска со криминалци и муслимани. Такви има со добиено државјанство, од понапред и затоа инсистира на дополнителни проверки. Нашите тоа не ги закача.
A kako Turcite dobivaat.I oni se muslimani no so Bugarsko poteklo se misli ne na site neli ,kako i Makedonskite muslimani od kaj nas pa se do Pustec.Nesto ne mi e logicno ova,no aj neka bide taka.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom