Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.404
Поени од реакции
7.857
Послушајте Македонци!

Дебатата за лојалноста на Албанците кон Македонија е депласирана, сѐ додека не се отвори дебата за квалитетот на лојалноста на самопрогласените лојалисти од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и тамошните кланови.
Колумна на Арсим Зеколи.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.021
Албанците се лојални кон државата, но не и кон ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ

Конструктивната помирливост според доминантната матрица на соживотот налага денешната констатација за односот кон Албанците виз-а-ви Македонија да се илустрира преку репликација на зборовите на Поповиќ дека „со малку добра волја и малку повеќе напор, Албанците можат да бидат лојални граѓани на државата Македонија”. Но во реалноста, тие тоа веќе и се, доброволно и свесно лојални кон земјата и државата Македонија. Па колку и да се сака тоа да се побие или негира, токму од оние кои преку византинизмот на „да не се сетат Власите“ сакаат да ја прикријат сопствената нелојалност и профитерски однос кон државата како „касица прасица“. Албанците сакаат, Албанците можат, Албанците се лојални кон државата. Но, Албанците не се, не сакаат и нема напор со кој ќе бидат принудени да бидат лојални кон ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ како самопрогласени интепретатори на она што е, а што не е лојалност, а притоа самите се водечки носители на де факто и де јуре нелојалност кон државата. И тоа е добрата вест. Бидејќи нелојалноста на Албанците кон партиските постоечки двотактни диктати на определување на таквиот квази-лојализам е (со сите евидентни недостатоци) гаранција дека сѐ уште има надеж за et pluribus unum дефинирање на државата како заедница на слободни индивидуи, наместо сегашната клик-клак играрија во која односот кон државата се диктира зависно од контролабилното политичкото опозиционерство и привилегираното партизирано владеење.

Kaко се лојални само не знам
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.215
Поени од реакции
16.720
^ Не се чуди, сиот арсенал "интелектуалци" и квазиинтелектуалци е силно мобилизиран за постепено промивање на мозочето, за сето срање кое не дави да се подвали исклучиво на Македонците. Така сега, глеаш, Албанците ја сакаат државата, а Македонците не, Албанците се добри, Македонците лоши. И така натака.

И имаш краен производ влечуги, како тука, кои ќе те убедуваат дека платформата е само главчето - дури ни тоа, ама тоа не се рачуна како ебење, кои се спремни сите гомна да ги изедат за - немам поима за што, ваљда за некаков ќар, како и нивните опоненти од другата страна.

И така секој своето парче леб мора да си го вади, нели?
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.021
Македонецот секогаш најмногу пател од Македонецот.Само жал ми е за оние кои уште живеаат во мнозински албански средини.На сето тоа некој уште ги убедува дека имало соживот.Голем дел од овие кои не гледаат зло за Македонија во платформата се од чисти средини и не поминале еден ден од животот во албанска средина.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Албанците се лојални кон државата, но не и кон ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ

Конструктивната помирливост според доминантната матрица на соживотот налага денешната констатација за односот кон Албанците виз-а-ви Македонија да се илустрира преку репликација на зборовите на Поповиќ дека „со малку добра волја и малку повеќе напор, Албанците можат да бидат лојални граѓани на државата Македонија”. Но во реалноста, тие тоа веќе и се, доброволно и свесно лојални кон земјата и државата Македонија. Па колку и да се сака тоа да се побие или негира, токму од оние кои преку византинизмот на „да не се сетат Власите“ сакаат да ја прикријат сопствената нелојалност и профитерски однос кон државата како „касица прасица“. Албанците сакаат, Албанците можат, Албанците се лојални кон државата. Но, Албанците не се, не сакаат и нема напор со кој ќе бидат принудени да бидат лојални кон ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ како самопрогласени интепретатори на она што е, а што не е лојалност, а притоа самите се водечки носители на де факто и де јуре нелојалност кон државата. И тоа е добрата вест. Бидејќи нелојалноста на Албанците кон партиските постоечки двотактни диктати на определување на таквиот квази-лојализам е (со сите евидентни недостатоци) гаранција дека сѐ уште има надеж за et pluribus unum дефинирање на државата како заедница на слободни индивидуи, наместо сегашната клик-клак играрија во која односот кон државата се диктира зависно од контролабилното политичкото опозиционерство и привилегираното партизирано владеење.

Kaко се лојални само не знам
Оние у Арачиново се најлојални се додека не ги натераа да плаќаат струја...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Какви се ставовите на Ердоган ?
Генерално за неговиот став, насока на движење на работиве во неговата земја, знаеш ти многу многу добро кон што цели тој... :) прочитај го прашањето уште еднаш и одговори ми со да или не.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.021
Оние у Арачиново се најлојални се додека не ги натераа да плаќаат струја...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Абе да плаќаа во овие 10 години,полицијата да ги штитеше македонските деца по автобусите,да не се дозволеше да се вработуваат албанци во места кај кои ги нема 25% како Велес,Битола и Охрид некако ќе разберев ама вака сега не ја гледам разликата.Од 2001 па наваму се работи кои повеќе ќе им даде на малцинстата да ќе им ускрати на македонците.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Абе да плаќаа во овие 10 години,полицијата да ги штитеше македонските деца по автобусите,да не се дозволеше да се вработуваат албанци во места кај кои ги нема 25% како Велес,Битола и Охрид некако ќе разберев ама вака сега не ја гледам разликата.Од 2001 па наваму се работи кои повеќе ќе им даде на малцинстата да ќе им ускрати на македонците.
Тотално се согласувам..
И не само задни десет години....

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.021
Тотално се согласувам..
И не само задни десет години....

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Од почеток е згрешена работава не ги окривувам ни едните ни другите до народот е тоа до никој друг.Некои народи и до денес гинат за своја држава ние ја добивме и за четврт век ја поебавме.Жалосно.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Од почеток е згрешена работава не ги окривувам ни едните ни другите до народот е тоа до никој друг.Некои народи и до денес гинат за своја држава ние ја добивме и за четврт век ја поебавме.Жалосно.
Чекај бе, сеуште не е готово.... јас имам надеж.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
...која дегутантна овца си ти бе Дегутант , па одамна за Рачак мали милон други по независни извори од интепенденските потврдија дека е една голема намештаљка за да се наместат србите. Стандардна шема по која ја спичкаа и опљачкаа до гола кожа Југославија. По која Асад во корист на своја штета , еве читам труел со гасови некои свои људи , а малку пред тоа не убедуваа и дека Гадафи ебел камили .... Но тука јас не можам ништо да ти помогнам..., остани си ти у добро здравје со своето
" независно" убедување...... :) :)
Prvo, jas do sega te nemam navredeno, ako mi repliciras, probaj da bide bez navredi.
Jugoslavija ja opljackaa Srbite, a Milosevic ja spichka so negoviot ultranacionalizam. Jas vo toa veruvam i na toa se secavam. Eve postiraj barem eden "nezavisen" izvor koj sto potvrdvuva deka se namesteni Srbite.
Tocno e deka ima lazno informiranje i manipulacii od najgolemite svetski mediumi, ali deka Srbite se zrtvi ili namesteni od site vojni vo Jugoslavija e laga i obid za pokrivanje na site sranja sto gi imaat napraveno. Asad, Gadafi i sl. se druga prikazna.[DOUBLEPOST=1492400551][/DOUBLEPOST]

Za tebe ubav dokumentarec od Germanija za lagata na Racak. Ete da ne bide CNN.[DOUBLEPOST=1492376424][/DOUBLEPOST]
Ubav dokumentarec koj ne dokazuva nisto. Nemalo humanitarna katastrofa. Trebase da dozvolat da ima ? Mozebi, trebalo da go ostavat Milosevic da napravi uste eden genocid ?[DOUBLEPOST=1492401611][/DOUBLEPOST]
Во франција го заклаа Париз
Da, a pred toj vo Pariz, kolea vo Vishegrad, Prijedor, Zvornik, Srebrenica itn.
 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Da, a pred toj vo Pariz, kolea vo Vishegrad, Prijedor, Zvornik, Srebrenica itn.
А пред висхеград приједор и сребреница го заклаа Koнстантинопол[DOUBLEPOST=1492413216][/DOUBLEPOST]
Ne e tocno. Srbija bese bombardirana samo poradi Milosevic i negovoto ludilo na koesto trebase da mu se stavi kraj uste pred da pocne da go shiri negoviot ultranacionalizam, vo 80tite. Ako ne bese Milosevic, nemase da ima masakri, izbeglici, Arkani, mozebi nemase da ima rasturena Jugoslavija, medjutoa se ova e, sta bi bilo-kad bi bilo.
тука се слагам и ги одобрувам сите акции против психопати како Милосхевиц, и ги поздравувам и му се радувм на бомбардирањето на сирија, либија, ирак, авганистан... каде се гнездата на меѓународен тероризам и злосторство
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.187
Поени од реакции
21.876
Генерално за неговиот став, насока на движење на работиве во неговата земја, знаеш ти многу многу добро кон што цели тој... :) прочитај го прашањето уште еднаш и одговори ми со да или не.
Па затоа и те прашав, кон што цели тој барем според тебе. Оти едно е според тебе, друго е според некој друг , трето е според граѓаните на Турција, четврто е според рандом сороспифчиња и комуњарчиња итн итн.
На вака поставено прашање единствено сам можеш да си дадеш одговор.
Би ти препорачал да го преформулираш прашањето.
Не прави и ти како Шешељ
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
А пред висхеград приједор и сребреница го заклаа Koнстантинопол[DOUBLEPOST=1492413216][/DOUBLEPOST]
тука се слагам и ги одобрувам сите акции против психопати како Милосхевиц, и ги поздравувам и му се радувм на бомбардирањето на сирија, либија, ирак, авганистан... каде се гнездата на меѓународен тероризам и злосторство
U Konstantionpol kolea zaedno so nasite vojvodi i komiti, koi ostanaa so prst u usta posle Zebrnjak.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom