Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Неколку прашања до тебе. Колку години имаше кога ја бомбардираа СР Југославија и ако си доволно возрасен како ти изгледаа на тебе авионите кои ја надлетуваа Македонија 1999? Како ти изгледаа бегалците од Косово и Метохија кои на големо почнаа во Чаир тој период да ги купуваат становите? И како ти излгеда Македонија на тебе после се што се случи и со војната на Косово и Метохија и со војната во Македонија? Колкав процент на кечиња имаше тогаш, а колкав сега во Скопје? Како ги свари запалените тела на Македонските бранители? И пак ме мешаш со некои други...
A sto ja da ne odgovaram krivicno, pa tebe ke ti odgovaram na prasanja. Ako imas mislenje pisuvaj, ne mi odgovaraj prasalno. Ja kako sto se secavam Srbija se zakanuvase deka ke ja napadne Makedonija, zatoa sto im dozvolivme na NATO da vrsat preleti nad nasa teritorija i da se stacioniraat na Petrovec. Toa bea seriozni zakani koi ocigledno tebe ti se magla u secavanjeto.
Vo vrska so Albancite imas statisticki podatoci pogledni, istrazi, malce sam.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Дрвопазачи ке одат ли у Чаир да го спасуваат паркот?
Пошто нон стоп се прашува зошто нема протести у Чаир сега да видиме дали ке идат да бранат дрва како што правеа досега и да урлаат...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Дали вие ќе одите!? Врескате од тракторите “Македонија“ и зборувате гордо за македонизмот, а во општината без никаква дискусија дозволувате џамија, непосредно каде живее намуслиманско население, а тоа значи дополнително вознемирување на истото. Јас никаде во Куранот немам сретнато дека во “божјата куќа“ треба да има звучници! Тоа е јасно нарушување на јавниот ред и мир, и тоа во 5.30- 6.00 часот наутро кога 99% од населението спие. Не треба дополнително цимолење за некаква утописка воздржаност, толерантност и за неширење на верска омраза. Јас не ширам ништо, само ги потенцирам главните факти. Наместо да се изгради нешто капитално, од кое сите би имале корист, се гради џамија од која никој ќе нема корист, ниту верниците, кои недалеку од таа имаат уште една џамија. Ова е краен идиотизам, не можам да се изразам поинаку. Тоа е оф-топик.

Во рамките на темата. Прашање. Што те врзува тебе за обидот за подигање на националната свест преку лажните манифести, новите апликации, обидите за замајување на јавноста и константното малтретирање на народот со блокирањето на институциите? Зошто сметаш дека чекорите на вмро се добри, со оглед на тоа што ваму-таму ќе склопиш по некоја реченица против идната власт и за оваа влада во заминување? :)
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Светот го убедуваше и Ирак и му ебаа маме, па Либија па сега Сирија..
Па затоа се појави ИСИС чии членови возат формула еден по улици низ Европа, силуваат, палат, напаѓаат со мачети по возови,молови итн.



Sent from my MI 5s using Tapatalk
Irak e Americhka greshka i Amerikancite ja priznavaat. Milosevic e greska na prirodata. Zlotvor. Zlostornik. I takov ce bide i e zapisan vo istorijata.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Дали вие ќе одите!? Врескате од тракторите “Македонија“ и зборувате гордо за македонизмот, а во општината без никаква дискусија дозволувате џамија, непосредно каде живее намуслиманско население, а тоа значи дополнително вознемирување на истото. Јас никаде во Куранот немам сретнато дека во “божјата куќа“ треба да има звучници! Тоа е јасно нарушување на јавниот ред и мир, и тоа во 5.30- 6.00 часот наутро кога 99% од населението спие. Не треба дополнително цимолење за некаква утописка воздржаност, толерантност и за неширење на верска омраза. Јас не ширам ништо, само ги потенцирам главните факти. Наместо да се изгради нешто капитално, од кое сите би имале корист, се гради џамија од која никој ќе нема корист, ниту верниците, кои недалеку од таа имаат уште една џамија. Ова е краен идиотизам, не можам да се изразам поинаку. Тоа е оф-топик.

Во рамките на темата. Прашање. Што те врзува тебе за обидот за подигање на националната свест преку лажните манифести, новите апликации, обидите за замајување на јавноста и константното малтретирање на народот со блокирањето на институциите? Зошто сметаш дека чекорите на вмро се добри, со оглед на тоа што ваму-таму ќе склопиш по некоја реченица против идната власт и за оваа влада во заминување? :)
Мене ме интересира секој Македонец да ја отфрли платформата и се ке си дојде на место...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Добро, се собраа, потпишаа и што сега!? Не значи дека тоа ќе се изреализира. Патем имаш програма на новата влада која ќе се формира, земи и прочитај ја, не е така голема. Дали ќе најдеш дел од нештата кој одново и одново ги верглаш низ страниве, е само реторичко прашање.

Нема никаква основа да се бара геноцид врз албанците. Имаш конвенција за геноцид од 48 г. Види ги пропишаните услови за прогласување на геноцид. Не може по никоја основа албанскиот народ да бил жртва на некаков геноцид. Тоа е само доказ дека кој како сака може да ја пишува и менува историјата. Они можат да бараат и слетување на месечината, но прашањето е дали тоа реално е остварливо?

Сеуште сум на ставот дека вмро како сака манипулира со простата народна маса и ја тера државата во погрешна насока. И тераат со старата тактика која очигледно сеуште дејствува. Секогаш има некој предавник и секогаш некој друг им е крив. Потребни се промени, наместо тркала и рингишпили од по 30 и повеќе милиони евра, можат тие пари капитално да се инвестираат или пак нека се тргнат на страна. Треба да се направи една добра економска анализа за работите кои ни требаат, нужно и не баш така нужно, и оние кои не ни требаат, како базен во Шутка или ново тениско игралиште во некое затуцано село со неколку жители! Има градови и села кои опстојуваат без канализации и без пивка вода! Имаш домаќинства кои живеат со 3.500 ден. социјална помош, а имаш и такви на кои им е одземена поради тоа што добивале пари од странство, како дополнителна помош и глупавата влада, на чело со Никола, им ја скратила таа привилегија! И ај што им ја скрати, уште и тие пари им ги одданочи! Ти зад таков човек застануваш!? И не се мачи да правиш компарации со некои лидери од опозицискиот блок затоа што јас не застанувам зад нив, баш напротив, сметам дека Заев одамна требаше да биде заминат во политичката историја поради нервозните реакции за “јадење живи вмровци“ и “ќе има пукање“, и оние неколку криминални мучки што ги има направено, а јавноста е запознаена со нив. Но повторно во тој сегмент е далеку подобар од Никола, кој е светски шампион во крадење.

Дали конечно ќе видиме оригинален став на некој кој е про-владино ориентиран, или повторно ќе читаме копи-паст ставови на Латас или некој мал новинар кој мислел дека ако напише нешто подолго и “патриотско“, ќе биде славен и сакан!? До сега оригиналните умотворби некако не се баш присутни кај оние кои тупат 1.500 страни за некакви платформи, предавници и криминалци.
И јас сум за подобра економија,минималец да е над 18000 ден подобра социјална помош и др.Ама за жал секогаш на сцена стапува национализмот и секогаш од една иста страна тоест од албанските политичари.Како барем еднаш не го осудивте нивниот национализам?А дека постои платформа тоа е сигурно, јас не го гледам само Латас,туку гледам и албански канали,ги следам и ставовите на Фрчко и гледам дека нешто ни се спрема од страна,тоа е факт не е некоја фантазија.СЈО нека си ја брка работата ама без двојни стандарди,чисто за да има крадибилитет.Исто така на народот му е јасно дека крајната цел е смена на името и меѓу другото,се спрема и федерализација.Едноставно народот е уморен од вакави игри и уцени,затоа е и на улица.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
Мене ме интересира секој Македонец да ја отфрли платформата и се ке си дојде на место...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Која платформа? Каква платформа? Што пишува во таа платформа? Што е договорено од таа платформа? И најважно, што ќе се спроведе од таа платформа?

Албанските лидери и претходно одеа на патешестија во Албанија, ама никогаш не се крена ваква прашина. Очигледно правосмукалката за влечење пари престана да работи, дуи избега од нивното оро и сега тие се главните негативци. А беа најзлатни кога зеадно гласаа закони, правеа мучки на штета на опозицијата и државата, а и дуи гласаше за пратеничката листа на вмро за време на прегласувањето. Дали само ова последново говори нешто?
 
Член од
28 декември 2012
Мислења
119
Поени од реакции
67
maticen ti poseti a koga nemas informacii ne mrci ..sega amnestija ke bara dpmne za kriminalot pa da pusti stolce a toj trajko pizdata gi ubi decata i toa ke se dokaze a pokraj nego site ke go dobijat zasluzenoto....[DOUBLEPOST=1492268336][/DOUBLEPOST]tocno za ova se slozuvam ama dui pak ke bide zastiten rod samo ovie amebi kriminalni se posrani vo gaki..i sega da kurtulat glava ke si igrame vojna ...nikoj veke ne e glup lugje izgradile milioni vo zapadna makedonija i sega na eden psihopat narecen nikola gruevski so bagrata da mu se odelo po kejf...po zabegan lik makedonija so vekovi ne rodila...a za takov metak ili dozivotno da skape vo zatvor se da mu se odzeme i na nego i na tie do nego bagrata prokleta
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Која платформа? Каква платформа? Што пишува во таа платформа? Што е договорено од таа платформа? И најважно, што ќе се спроведе од таа платформа?

Албанските лидери и претходно одеа на патешестија во Албанија, ама никогаш не се крена ваква прашина. Очигледно правосмукалката за влечење пари престана да работи, дуи избега од нивното оро и сега тие се главните негативци. А беа најзлатни кога зеадно гласаа закони, правеа мучки на штета на опозицијата и државата, а и дуи гласаше за пратеничката листа на вмро за време на прегласувањето. Дали само ова последново говори нешто?
Штом не знаеш која и каква платформа не знам што уопште постираш..
Иди прогуглај најди ја оригинал е само на Англиски и Албански..
Потоа прогуглај за дадени писмени гаранции и врати се да ја продискутираме...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Дрвопазачи ке одат ли у Чаир да го спасуваат паркот?
Пошто нон стоп се прашува зошто нема протести у Чаир сега да видиме дали ке идат да бранат дрва како што правеа досега и да урлаат...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Јас ќе одам бе.
Прво ти оди одбрани ја унитарноста во Тетово, како што искачате по 25000 у Пехчево (на пример), па јас ќе одам (за некоја банална работа, таму дрва некои - и така у цел град ги испосекоа), ќе одам у Чаир дрва да бранам.
Ти прво чекирај се у Тетово, Гостивар, Дебар.
 
Ф

Фидо Дидо

Гостин
A sto ja da ne odgovaram krivicno, pa tebe ke ti odgovaram na prasanja. Ako imas mislenje pisuvaj, ne mi odgovaraj prasalno. Ja kako sto se secavam Srbija se zakanuvase deka ke ja napadne Makedonija, zatoa sto im dozvolivme na NATO da vrsat preleti nad nasa teritorija i da se stacioniraat na Petrovec. Toa bea seriozni zakani koi ocigledno tebe ti se magla u secavanjeto.
Vo vrska so Albancite imas statisticki podatoci pogledni, istrazi, malce sam.
Ок. Кога немаш одговор ова ми се допаѓа. :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.017
Јас ќе одам бе.
Прво ти оди одбрани ја унитарноста во Тетово, како што искачате по 25000 у Пехчево (на пример), па јас ќе одам (за некоја банална работа, таму дрва некои - и така у цел град ги испосекоа), ќе одам у Чаир дрва да бранам.
Ти прво чекирај се у Тетово, Гостивар, Дебар.

Do pred 2 nedeli i kicevo kaj ali go spominjavte... Sto e ustvari poentata, fakt e deka tamu pak za vmro ke se glasa. Ako nekoj fali toa ste vie kurtonite bas vo tie gradovi. Ali da za pratenik plus i sipo ke kandidirate ebate izrodite
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Јас ќе одам бе.
Прво ти оди одбрани ја унитарноста во Тетово, како што искачате по 25000 у Пехчево (на пример), па јас ќе одам (за некоја банална работа, таму дрва некои - и така у цел град ги испосекоа), ќе одам у Чаир дрва да бранам.
Ти прво чекирај се у Тетово, Гостивар, Дебар.
:ROFLMAO:
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Јас ќе одам бе.
Прво ти оди одбрани ја унитарноста во Тетово, како што искачате по 25000 у Пехчево (на пример), па јас ќе одам (за некоја банална работа, таму дрва некои - и така у цел град ги испосекоа), ќе одам у Чаир дрва да бранам.
Ти прво чекирај се у Тетово, Гостивар, Дебар.
Кога ти ке се чекираш или уште подобро сликаш како браниш дрва у Чаир тогаш ке бараш и од други...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

a9mkd

Љетиф
Член од
14 јуни 2015
Мислења
519
Поени од реакции
278
Зошто има толку специјалци низ град?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom