Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Да не се праиме будали, економијата не е проблем за влез на МК во НАТО и ЕУ...
... а има тука други работи што не ги разбираш... а и други критериуми за Македонија во споредба со Хрватска, Црна Гора па и Србија...
Не им сметаше што ХДЗ во Хрватска беше 23 години на власт, исто и што Мило во Црна Гора беше 25 години на власт и се уште е... еве во Србија има шарена револуција, ама сега друго кажува ЕУ....
Габриел во Србија- стабилност пред демократија?!
Razbiram deka momentalno im smeta DPMNE na Gruevski kako i na poveceto gradjani na Republika Makedonija i cel svet apelira mirno predavanje na vlast.
Sanader bese premier od HDZ pa sega e vo zatvor. Ali tamu preovladuva razum i racionalnost vo sporedba so nas.
 
S

silmarillion

Гостин
Razbiram deka momentalno im smeta DPMNE na Gruevski kako i na poveceto gradjani na Republika Makedonija i cel svet apelira mirno predavanje na vlast.
Sanader bese premier od HDZ pa sega e vo zatvor. Ali tamu preovladuva razum i racionalnost vo sporedba so nas.
Не споредувај со Хрватска, други се моралните вредности таму. Не е дека се скандинавци, али се понапред во свеста од нас. Ние сме сега на ниво на Турција или било која СТАН држава итд. А во такви држави знаеме како се предава криминална власт (ако воопшто се предаде), со цистерни крв.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Не споредувај со Хрватска, други се моралните вредности таму. Не е дека се скандинавци, али се понапред во свеста од нас. Ние сме сега на ниво на Турција или било која СТАН држава итд. А во такви држави знаеме како се предава криминална власт (ако воопшто се предаде), со цистерни крв.
Imalo nekolku pati predavanje na vlast vo mk. A krv imalo samo koga Albancite ucenuvale...
 
P

psychostasia

Гостин
Imalo nekolku pati predavanje na vlast vo mk. A krv imalo samo koga Albancite ucenuvale...
Имало предавање на власт затоа што никој не бил заглавен во говна ко грујо. Да им беше на дпне до државата до сега најмалку што ќе направеа е да ја предадат власта и да прифатат дека се опозиција.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
А што е фината со напалмот, зарем нема да распишете петиција за барање извинување од страна на војводата Трамп за злоделата на американското воздухопловство во Егејот?
Ако случајно не се извини, Хорхе може и да преземе поостри чекори, и онака има грб од 10.000 комити кои се на штрек да тргнат во поход против јудеомасоните и нивните амерички пиони.

До кај се срозаа разни преваранти и штабски кодоши, да ја омаловажуваат НОБ и да се мочаат над коските на 26.000 мртви и преку 50.000 ранети. Очигледно на нивните претци и бугарската власт им била погодна. Како и српската пред тоа па и турската. До гените е веројатно.
Во тиранплатформата има дел каде шо албанските партии бараат партизаните да бидат осудени за геноцид врз албанците.Баш ме интересира твојот став во врска со тоа?
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ahaaa, epa OK. So tvoeto objasnuvanje, pocnuva da mi se razjasnuva golemata slika.
Mislev na bedata kaj nas vo Makedonija, koja sto se sostoi na africki eksploatacioni zakoni za zastita na rabotnicite i na pitachenje za doznaki od stranstvo. Da, spored mene Republika Makedonija bese beda od drzava, ama posle tvojot post, ne e povece.
Vo vreme koga se dezintegirarse YU, ne postoese EU, togas bese Evropska Ekonomska zaednica, togasnata so momentalnata politika i planovi e sosema razlicna, segasnata politika na EU e da ne integrira so nivni normi, zakoni, pravila i vrednosti. Po nalog na EU, Albancite trebase da gi ingtegrirame, kako sto Evropa saka nas da ne integrira, tuka ne gledam nisto zlonamerno.
Za Kosovskot boj, ne ni go "nachuka" EU, tuku USA, kako i za priznavanjeto na Kosovo, medjutoa da ne zaboravime deka Makedonija vo toa vreme dobi ogromna finansiska pomos za izbeglicite od Kosovo, koi ne bea namenski ili planski potroseni, tuku zavrsija po razni accounti, po raznorazni osnovi. 1999 bese DMPNE na vlast, a isto i 2008.
Geto-izirana mi znaci deka Makedonija od normalna drzava so izvonredna Evropska perspektiva, kandidat-chlenka za EU e konvertirana vo geto od depresivni ludje, ludje bez moral, bez nikakvi vrednosti, kultura, so ubieni idei i kreativnost. Se po zasluga na DPMNE.
Koga bi gi trosele dadenite pari od EU spored nivnite terms and conditions, deneska ke bevme izgradena drzava.
...прво зборот ОГРОМНА ПОМОШ ти е ептен огромен. Не постои пара за која некој нормален , освен кретените македонски ставени у јарем, би ги чистел тие нивни говна американски. Помош е несоодветен збор..тие повеќе веруваа..,, беа убедени дека со тие пари си ја плаќаат курвата која ја пердашат кога ќе им ќефне и како ќе им ќефне... Можам да забележам дека и сега тоа го прават , а имаат у одазив и доволно секси и возбудливо стенкање од многумина овде за поттик....бодрост..и ентизијазам да продолжат...[DOUBLEPOST=1492161881][/DOUBLEPOST]
Во тиранплатформата има дел каде шо албанските партии бараат партизаните да бидат осудени за геноцид врз албанците.Баш ме интересира твојот став во врска со тоа?
..тој е мртов зарем не гледаш од потписот.., значи нема став...само ехо од пеколот :) :) :)
 
S

silmarillion

Гостин
Imalo nekolku pati predavanje na vlast vo mk. A krv imalo samo koga Albancite ucenuvale...
Грешен одговор. Сите премиери до сеа си се имаа еден со друг, си чуваа грб. И со Заев ќе беше исто да не му се накрвија странците на Грујо од нивни причини. Моја претпоставка е дека со братучедот чепнале у нечиј бизнис кај што не треба па затоа не им простуваат.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Имало предавање на власт затоа што никој не бил заглавен во говна ко грујо. Да им беше на дпне до државата до сега најмалку што ќе направеа е да ја предадат власта и да прифатат дека се опозиција.
...могуче, не викам не , ама не ми е јасно зошто некој тоа му го овозможува со своето кретеноидно однесување и инсистирање на некакви платформи диктирани од Тирана??? Ако и мислат добро на Македонија сите тие шиптарољубски зајаци, федералисти, урамени и слично , така нагло ќе му ја отвореа вратата на еден Грујо што тој каков е смотан боксер имаше да излета низ пенџере уште од одма на првите вонредни избори кои ќе беа веќе у јуни. Вака даваат само материјал дека онаквоото ги боли за Македонија и дека заедно здружено прдат у шупливата големоалбанска тиква...Или нивните тајни пресметки и советите од нивните ментори викаат нешто друго??? Дека може нема пенџер собата???[DOUBLEPOST=1492162532][/DOUBLEPOST]
Грешен одговор. Сите премиери до сеа си се имаа еден со друг, си чуваа грб. И со Заев ќе беше исто да не му се накрвија странците на Грујо од нивни причини. Моја претпоставка е дека со братучедот чепнале у нечиј бизнис кај што не треба па затоа не им простуваат.
...грешка си сите бизниси у Македонија приваат у едно буре, а газда на бурето колку гледам не е сменет... :) Барај ја некаде на друго место причината , ако постои , т.е. ако не ти се привидува... :)
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
...прво зборот ОГРОМНА ПОМОШ ти е ептен огромен. Не постои пара за која некој нормален , освен кретените македонски ставени у јарем, би ги чистел тие нивни говна американски. Помош е несоодветен збор..тие повеќе веруваа..,, беа убедени дека со тие пари си ја плаќаат курвата која ја пердашат кога ќе им ќефне и како ќе им ќефне... Можам да забележам дека и сега тоа го прават , а имаат у одазив и доволно секси и возбудливо стенкање од многумина овде за поттик....бодрост..и ентизијазам да продолжат...[DOUBLEPOST=1492161881][/DOUBLEPOST]
..тој е мртов зарем не гледаш од потписот.., значи нема став...само ехо од пеколот :) :) :)
Toa e tvoja interpretacija. Cisto za tvoja informacija Makedonija ima primeno najmalce 250 milioni USD finansiska pomos. Najmalce.
A sekoj pri normalna svest ke kaze deka zasolnuvanje na potencijalni zrtvi od voen konflikt i Srbija kako agresor e povece od humano.
Ne e Makedonija nitu prva nitu posledna sto prifatila begalci koi vo najgolem broj po zavrsuvanjeto na vojnata na Kosovo, se vrateni od kaj sto se dojdeni.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Toa e tvoja interpretacija. Cisto za tvoja informacija Makedonija ima primeno najmalce 250 milioni USD finansiska pomos. Najmalce.
A sekoj pri normalna svest ke kaze deka zasolnuvanje na potencijalni zrtvi od voen konflikt i Srbija kako agresor e povece od humano.
Ne e Makedonija nitu prva nitu posledna sto prifatila begalci koi vo najgolem broj po zavrsuvanjeto na vojnata na Kosovo, se vrateni od kaj sto se dojdeni.
....прво 250 милиона долара за таква нечесна и нечиста работа како помагање на очигледен непријател на твоите педесетгодишни цимери во иста држава е пичкин дим, повеќе потценувачка омалуважувачка сумица. Второ... потенцијалноста на жртвување беше шарада која оправдува злочин према измислениот српски агресор, всушност жртва беше Србија.., , Второ жртвите воопшто не личеа на такви, туку повеќе на статисти у филм на Сем Пекимпо, така да приказната не ти држи вода . Последиците на таа помош ги чувствуваме денес кога полека тонеме во калта во која ја закопаа тогаш Југославија..онаа втората АВНОЈ ската.
Трето дека се вратени, тоа раскажувај на други, затоа сега се препињаме од нив на секој чекор по тетовско и скопско , а некои од нив станаа и инвентар на секоја скопска раскрсница...
 
S

silmarillion

Гостин
...грешка си сите бизниси у Македонија приваат у едно буре, а газда на бурето колку гледам не е сменет... :) Барај ја некаде на друго место причината , ако постои , т.е. ако не ти се привидува... :)
Ти со цел памет мислеше дека зборам за бизниси во МК?:))) Ах бее како ве возат како сакаат:) ако мислете си вие дека градежниве фирми болници и ресторани и од ново бензински пумпи им се едини извор на пари. Парите се знае у кој "бизнис" се ;) А на странците толку им е битен што и војни почнуваат за него.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ти со цел памет мислеше дека зборам за бизниси во МК?:))) Ах бее како ве возат како сакаат:) ако мислете си вие дека градежниве фирми болници и ресторани и од ново бензински пумпи им се едини извор на пари. Парите се знае у кој "бизнис" се ;) А на странците толку им е битен што и војни почнуваат за него.
..а бе не се занесуј, остај ти нарачани урбани легенди по кафичи, бирцузи и муабети пред кооперација уз пиво и месни нарезак ... :):) у "бизнисот" каде се ПАРИТЕ не ги пуштаат ни да ѕирнат, а не па да се омрсат... :)
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
....прво 250 милиона долара за таква нечесна и нечиста работа како помагање на очигледен непријател на твоите педесетгодишни цимери во иста држава е пичкин дим, повеќе потценувачка омалуважувачка сумица. Второ... потенцијалноста на жртвување беше шарада која оправдува злочин према измислениот српски агресор, всушност жртва беше Србија.., , Второ жртвите воопшто не личеа на такви, туку повеќе на статисти у филм на Сем Пекимпо, така да приказната не ти држи вода . Последиците на таа помош ги чувствуваме денес кога полека тонеме во калта во која ја закопаа тогаш Југославија..онаа втората АВНОЈ ската.
Najmalce $250M USD u toa vreme se ekvivalent na okolu pola milijarda USD vo denesno vreme. Za shatori, tri obroka dnevno i prestoj od nekolku meseci. Plus, pola od niv i ne bea po prifatni centri tuku bea prifateni po kuci kaj albancite.
Kakva i da e sharadata, medjunarodnata zaednica ne smeese da dozvoli uste edno bosansko scenario od nashite "cimeri", koishto bile zrtvi, zamisli. Neprijateli nemozat da ti bidat zeni, deca i starci. Denes toneme, zaradi nasiot prostotiluk, neznaenje, mrzlivost i po nekoj romanticen YU-nostalgichar, poput tebe, a ne zaradi Albancite, EU ili USA.
 
Ф

Фидо Дидо

Гостин
Ова што го читам во најмала рака е дегутантно и не можам да сфатам колку непознавање има. Можеби за тие што и не се малку постари и со подолго сеќавање е во ред и да им се прости. Но, да се изнесуваат невистини во конкретниов случај околу бегалците од СР Југославија во 1999 е неприфатливо.

Имено, самиот Борис Трајковски ако се сеќавате некаде 1999 имаше еден прес за новинари на кој тој истакна дека на Македонија и се заканува катастрофа и дека економијата е слаба и неможе да издржи нагло зголемување на човечки капацитети. Ја повика меѓународната заедница да интервенира отприлика со зборовите: „Вие да ги земете и да ги носите.“ Со што и се случи и околу стотина бегалци од Автономната Покраина Косово и Метохија кои веќе беа на Македонска територија со авиони беа однесени во некои од западно европските земји. Останаа преку 200.000, од кои добар дел останаа за трајно во МК. Кои ако се сеќавате на бунт кај Стенковец каде што беа сместени извикуваа „Учк, Учк“.

Ова тврдење на господинот Degutant „po zavrsuvanjeto na vojnata na Kosovo, se vrateni od kaj sto se dojdeni.“ е чисто непознавање. И излезе за прв-пат од устата на еден поранешен функционер на наследниците на КПЈ во Македонија.

Понатаму колку отшета добивме од таа „цивилизирана“ Европа за време на користењето на нашата територија за воените дејствија кои се вршеа насочени кон СР Југослвија. Со робусните воени возила ги осакатија патиштата во тој период низ МК.

И за крај, тие исти како што им се нарекуваше и до ден денес се нарекува беа под официјално име: „Ослободителна Војска на Косово“. Сите знаеме како завршија кај нас и еве од кога заврши целата режија на војната во МК се од 2002 на власт. А нивниот лидер е со дијагноза на параноидна шизофренија. Па видете сега со какви ликови си имаме работа.


еве линк читајте.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Najmalce $250M USD u toa vreme se ekvivalent na okolu pola milijarda USD vo denesno vreme. Za shatori, tri obroka dnevno i prestoj od nekolku meseci. Plus, pola od niv i ne bea po prifatni centri tuku bea prifateni po kuci kaj albancite.
Kakva i da e sharadata, medjunarodnata zaednica ne smeese da dozvoli uste edno bosansko scenario od nashite "cimeri", koishto bile zrtvi, zamisli. Neprijateli nemozat da ti bidat zeni, deca i starci. Denes toneme, zaradi nasiot prostotiluk, neznaenje, mrzlivost i po nekoj romanticen YU-nostalgichar, poput tebe, a ne zaradi Albancite, EU ili USA.
ти нели се зезаш??? Жените децата и старците се натоварени на камиони и друг транспорт и ни се истурени преку граница. Шатори, провијант итн. моравме да купиме таму од каде великодушно ни ја дадоа "помошта", нас ни остана само ѓубрето и обврската да ги исчистиме и затрупаме говната кои ги испосраа , нормално и да прифатиме дискретно , да се власи не досете, едно 150000 комада овде... А денес тонеме затоа што од директот ,по сред лице, кој ни го удрија трипати, со растурањето на Југославија, со бегалската криза, и со оперетската војна за људске правице, урамија и обадинтерија ... а сега со некои платформа аперкати пробаат дефинитивно да не легнат на патос и елиминираат...., а се тоа во корист на шипатарите..,зошто никаде не гледам ни срби, ни бугари ни грци кои беа до сега познати како наши "корисници" :) :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom