Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Бооо ти си знаел и енглески браос!Ама пак си досаден ко тенкосеритис.:pos:
За да го браниш македонскиот јазик, треба прво да го познаваш. Тука сами си противречите.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
.... а на крај и егзекуција на невини деца, тешко може човек да не е Албанофоб....
Пази ова сега...:facepalm:
Ако испадне дека не биле албанци егзекуторите дали ќе си признаеш дека си глуп и засекогаш ќе се одлогираш од форумов?
И да се албанци што кур има врска албанофобијата бе пиче...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Од повеќенацијонална ќе стани бинационална.Кој се националните интереси на Германија која истотака е повеќенационална држава,ко на пример 7 милјони турци?
Шо сега германија има врска ??
Ако е така ете германија по устав се вика Дојчланд, aли за надворешна употреба си ја викаат Германија, Џермани, Немачка, Алеман...
Значи ли тоа дека СДСМ направи добра работа со името со кое не ословуваат некои земји и организации? Демек германска рецептура?
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Шо сега германија има врска ??
Ако е така ете германија по устав се вика Дојчланд, aли за надворешна употреба си ја викаат Германија, Џермани, Немачка, Алеман...
Значи ли тоа дека СДСМ направи добра работа со името со кое не ословуваат некои земји и организации? Демек германска рецептура?
Сами или некој друг им кумувал?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Шо сега германија има врска ??
Ако е така ете германија по устав се вика Дојчланд, aли за надворешна употреба си ја викаат Германија, Џермани, Немачка, Алеман...
Значи ли тоа дека СДСМ направи добра работа со името со кое не ословуваат некои земји и организации? Демек германска рецептура?
Си ја викаат како шо си сакаат,никој не ги уценува со некакви платформи!Ево пример ќе прифатиме ново име ќе не викаат кој како шо ќе му текни,шо е следно?До кога вака?По барање на странска држава се смена знаме сега овие сакале пак да го сменат знамето а богами и химната,па уште сакале да не прогласат за геноциден народ?Наше е само да прифаќаме се шо ќе ни се сервира и ќе бидиме среќни и задоволни засекогаш,така?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Си ја викаат како шо си сакаат,никој не ги уценува со некакви платформи!Ево пример ќе прифатиме ново име ќе не викаат кој кеко шо ќе му текни,шо е следно?До кога вака?По барање на странска држава се смена знаме сега овие сакале пак да го сменат знамето а богами и химната,па уште сакале да не прогласат за геноциден народ?Наше е само да прифаќаме се шо ќе ни се сервира и ќе бидиме среќни и задоволни засекогаш,така?
Поинаку беше во едноумието, нема тука заебанции со демократии и почитувања на воља на мнозинство, добиваш карта во еден правец за Голи оток, или некоја деценија во идризово за некои свои идеи и желби.
Али сега е демократија и почитување и спроведување на вољата на мнозинството во собранието.[DOUBLEPOST=1492021152][/DOUBLEPOST]
Сами или некој друг им кумувал?

Sent from my MI 5s using Tapatalk
поентата е дека дури и во званични документи и во званични прилики не се користи уставно име на една земја.
То е случај и со нашиот јужен сосед кој по устав е Елиники, али ние си ја викаме Грција. Си имаме наше име за нив кое не е нивно уставно....
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Скупи сте за одржавање бе батка Конкрит. Од вашето библиско право да не браните од шитарите и Сорос добиваме огромни фактури на име стиропори па анекси и чуда. И ај викавме алал да ви се парите, али брате мили, иди у Тетово иди у Гостивар иди у Чаир и одма гледаш дека услугата не е извршена од ваша страна. Па за што преплаќаме ваши градежни зданија?
Ti kako rasipana plocha, onie od vremeto na Hard Rockot, edno pa isto, Tetovo, Gostivar, Chair...Poshtedi ne, ti se molam.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Поинаку беше во едноумието, нема тука заебанции со демократии и почитувања на воља на мнозинство, добиваш карта во еден правец за Голи оток, или некоја деценија во идризово за некои свои идеи и желби.
Али сега е демократија и почитување и спроведување на вољата на мнозинството во собранието.[DOUBLEPOST=1492021152][/DOUBLEPOST]
поентата е дека дури и во званични документи и во званични прилики не се користи уставно име на една земја.
То е случај и со нашиот јужен сосед кој по устав е Елиники, али ние си ја викаме Грција. Си имаме наше име за нив кое не е нивно уставно....
Ја прашувам дали сами си дале име или некој им кумувал он ми вика ластовички се вратиле пролет е...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Поинаку беше во едноумието, нема тука заебанции со демократии и почитувања на воља на мнозинство, добиваш карта во еден правец за Голи оток, или некоја деценија во идризово за некои свои идеи и желби.
Али сега е демократија и почитување и спроведување на вољата на мнозинството во собранието.[DOUBLEPOST=1492021152][/DOUBLEPOST]
поентата е дека дури и во званични документи и во званични прилики не се користи уставно име на една земја.
То е случај и со нашиот јужен сосед кој по устав е Елиники, али ние си ја викаме Грција. Си имаме наше име за нив кое не е нивно уставно....
Демократијата завршува во моментот кога почнуваат уцените,наметнувањата и двојните стандарди.Не обожавам диктатури ама и премногу демократија не е на арно,поради злоупотребата на истата.Ево западниве држави поради либерализам и демократија си ги донесоја своите држави на работ на безбедносна криза.Веќе нема ден да помини без терористички напади негде низ Европа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.406
Поени од реакции
36.340

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
имаме доста примери на кршење на закон, прекорачување на свои овластувања, перења на пари. Тендери се давани и на фирми кои не исполнувале услови за тендер, па сега имаме во бекство газди на тие фирми кои лапнале стотици милиони евра народни пари, имаме и работи дадени пред тендерот и да се заклучи, имаме и тендери со неколкукратно поголеми износи од пазарните, каде треба да се види каде завршиле парите.... Само по тендери има доста да работи СЈО а каде се башка други криминали од прикривање на убиства, влијание врз судови и судии, земања поткупи, неовластени прислушкувања, незаконско уништување на државен имот....
istoto so go pravese drpmne prethodno sds go pravese i sega saka pak da dojde na vlast istoto da go pravi

a ako dojdat,prva zadaca ke im bide povtorno preku nok 600 sudii da smenat za sudstvoto da bide nezavisno
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Пази ова сега...:facepalm:
Ако испадне дека не биле албанци егзекуторите дали ќе си признаеш дека си глуп и засекогаш ќе се одлогираш од форумов?
И да се албанци што кур има врска албанофобијата бе пиче...
Што подразбираш под албанофобија ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Има 2 работи, што да видам?[DOUBLEPOST=1491916131][/DOUBLEPOST]
И ти изгледа имаш информации за сé? Љубчо никаде не потврдил дали има БГ државјанство. Иако, мене не ми пречи ако некој има, како што луѓе имаат разни државјанства... секаде каде што има македонци.
pa edno vreme bese pratenik ili imase nekoja visoka funkcija vo blagoevgrad bas so toj bugarski pasos sto go nema
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
istoto so go pravese drpmne prethodno sds go pravese i sega saka pak da dojde na vlast istoto da go pravi

a ako dojdat,prva zadaca ke im bide povtorno preku nok 600 sudii da smenat za sudstvoto da bide nezavisno
а ВМРО пак ќе крене предвремно востание против Турците и народот ќе страда[DOUBLEPOST=1492025634][/DOUBLEPOST]
Демократијата завршува во моментот кога почнуваат уцените,наметнувањата и двојните стандарди.Не обожавам диктатури ама и премногу демократија не е на арно,поради злоупотребата на истата.Ево западниве држави поради либерализам и демократија си ги донесоја своите држави на работ на безбедносна криза.Веќе нема ден да помини без терористички напади негде низ Европа.
зато и се залагам за воспоставување на монархија со наследна кралска лоза која ќе биде сопственик на сите добра во државата и чија воља ќе биде закон[DOUBLEPOST=1492025704][/DOUBLEPOST]
Ја прашувам дали сами си дале име или некој им кумувал он ми вика ластовички се вратиле пролет е...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
ластовичке ја ти кажувам дека има доста држави во светот кои имаат едно уставно име за домашна употреба и друго име со кои се ословувани од други држави и во меѓународни институции.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom